Družinska medicina

Vse o splošni medicini, boleznih, zdravniških pregledih, zdravljenju, diagnozah in o tem, kako si povrniti zdravje.
Moderator: prim. prof. dr. Janko Kersnik, dr. med.
Sandra76

Visok srčni utrip v mirovanju

01.11.08 21:30

Spoštovani g. doktor,

Prosim vas za mnenje glede sledečega problema, ki me nekoliko skrbi. Pred dobrima dvema mesecema se mi je prvič pojavil relativno visok srčni utrip v popolnem mirovanju in od takrat je stanje enako. Utrip imam med 89 in 104 in to kadarkoli si ga merim v mirovanju (tudi zjutraj ali na primer po enournem sedenju ali ponoči tudi po večurnem ležanju - vedno je v mirovanju visok). Včasih sem imela, dolga leta, utrip vedno nekje okoli 60 (ko sem se rekreativno več ukvarjala s športom sem ga sčasoma imela okoli 55, v manj aktivnih letih pa tam nekje med 60 in 65). Prav tako se mi zadnje dva, tri mesece občasno dogaja, da me v predelu srca za nekaj sekund močno zaboli, občasno pa imam občutek, kot da bi me v predelu srca nekaj kot peklo, to pa traja kakšnih deset minut in nato povsem mine. Drugih simptomov nimam, tudi počutim se v redu in mislila sem, da bo to minilo, pa ne. Bolečino in pekoč občutek sem pripisala morda tesnobnemu izvoru (ne vem, le ugibam), vendar pa mi je nenavaden stalen visok utrip v mirovanju nenavaden. Stara sem 32 let, imam bolj nizek krvni tlak (okoli 90/60), bolj sedeče delo (8-10 ur na dan, večinoma za računalnikom), zadnji dve leti se rekreiram zmerno (enourni vsakodnevni sprehod, občasno kolo) in jem dokaj zdravo (sem vegetarijanka). Prosim vas za mnenje, kaj bi lahko bil vzrok. Že vnaprej se vam lepo zahvaljujem za vaš odgovor. Lep pozdrav, Sandra
Spoštovani!

Ob navedneih podatkih bi najprej pomislil na možnost slabokrvnosti zaradi pomanjkanja vitamina B12 ali železa. V takih situacijah mora srce hitreje pošiljati kri po telesu, da mu zagotovi dovolj kisika.Pretirano delovanje ščitnice je manj verjetno, saj bi bil potem tudi tlak višji. Najbolje bi bilo, da si daste pregledat krvno sliko in delovanje ščitnice.

Glede zbadanja delim vaše mnenje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike [www.drmed.org]
Pozdravljeni!

Prosim, če mi lahko čimprej odgovorite saj me resno skrbi za mojega očeta, ki ima srčni utrip 150 na minuto in to ko miruje.To smo ugotovili šele pred parimi dnevi ko si je preventivno izmeril krvni tlak. Star je 50 let in kadilec. Zelo me je strah in zanima me ali je to strašno nevarno??

Hvala že vnaprej in prosim, prosim za čim hitrejši odgovor.

Lep pozdrav, Micka
Spoštovani!

Nevarno samo po sebi ni, je pa zelo neprijetno in čudno, da zaradi tega ni šel k zdravniku, ali ga klical na obisk.

Pri tako hitrem bitju z infuzijo ali električno konverzijo poskušajo spraviti ritem v "normlanega".

Hitremu bitju je pogosto pridruženo tudi neredno bitje, ki dolgoročno lahko bolnika ogroža zaradi možnosti nastajanja strdkov pri nesinhornem utirpanju srca, ki lahko povzročajo (predvsem) možgansko kap. Zaradi nerednega bitja bolniki pogosto dobivajo zdravila, ki zmanjšujejo verejtnost nastajanja strdkov.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Spoštovani!

Prosim Vas za mnenje o mojem srčenem utripu.
Stara sem 16 let, visoka 180cm in težka 8okg. Sem aktivna športnica in treniram skoraj vsak dan minimalno eno uro. Pred parimi dnevi sem opazila da sem po enournem mirovanju imela utrip srca 115 na minuto.
Naslednji dan ko sem izmerila je bil že 12o utripov na minuto. Naslednjih par dni se je utrip vedno gibal med 100 in 12o na minuto.

Prosim za vaše mnenje in čim hitrejši odgovor.

Za odgovor se Vam v naprej zahvaljujem.

LP! Maruša.
Spoštovani!

Opravite pregled delovanja ščitnice, ker bi vam lahko vreveč delovala, in hemoglobina, ker bi lahko bili slabokrvni.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
natalies

Re: Visok srčni utrip v mirovanju

16.01.10 11:22

Pozdravljeni,

tudi sama ima zdanje tri tedne visok srčni utrip. Npr. danes zjutraj, ko sem vstala je bil ta 120. Čez dan je ponavadi med 106 in 116. Ko imam tako visok srčni utrip, se mi v prsih pojavi neprijetni občutek.

Za odgovor se vam zahvaljujem.

Lep pozdrav
Spoštovani!

Po skopih podatkih je težko presojati. Preveril bi delovanje ščitnice in hemoglobin.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšla je zbirka treh priročnikov z navodili za bolnike. Vprašajte vašega zdravnika, če jo že ima, da vam lahko natisne navodilo za vaše zdravstvene težave http://www.drmed.org/index.php?k=4&n=551.
Dejan Kocjan

02.10.10 19:13

Lep pozdrav!

Prosil bi za nasvet glede težav ki se mi pojavlja zadnja dva tedna. Star sem 17 let. Že dva tedna sem rahlo omotičen.. Rahlo se mi vrti in zadnje dni imam rahel glavobol. Imel sem visok krvni tlak 170/98 srčni utrip pa 110. Krvni tlak se je nekako umiril ampak srčni utrip v mirovanju meri 110 utripov na minuto kar me rahlo skrbi. Moj zdravnik me ne jemlje resno češ da sem mlad in da ni razloga za povišan srčni utrip. Kam naj se obrnem in kaj bi bilo prav postoriti?

Najlepša hvala za odgovor.

Lep večer
Spoštovani!

Smesen tale tvoj zdravnik... Pogledal bi delvoanje scitnice in opravil poterbne preiskave pri povesanih vrednsotih krvnega tlaka, urin, kreatinin...

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Blaz K.

30.11.10 23:49

LP
Star sem 23 let. Visok 183cm in imam 118 kg.
Imam visok krvni tlak 150/90 povprecno(kar naj bi blo za mojo starost nenavadno). Bil sem pri zdravniku in tudi en dan v bolnici zaradi tega. Zdravnica je rekla, da imam tudi srcni utrip visok. Predpisala mi je tablete nebilet, ki naj bi znizevale srcno ferkvenco in tlak. Srcno ferkvenco mi sicer znizuje vendar tlak ostaja visok. To me sicer ne skrbi, ker naj ne bi vsako zdravilo delovalo na vsakega. Bolj me skrbi bolecina v prsih. In sicer na levi strani prsnega koša. Bolečina ni zelo močna je pa konstanta. Ne cutim je le zjutraj ko se zbudim. To traja ze kaksen mesec. UZ srca ni pokazal nic nenavadnega. Ko pa sem bil na EKG pod naporom.(vsaj mislim, da se tako nekako rece. Dali so mi priseske medtem, ko sem bil na kolesu in gonil ), je zdravnica rekla da se se tam neka nihanja pokazala ampak so trajala zelo malo casa. Rekla je da zelo verjetno ni nic. Posvetovala se je tudi z drugim zdravnikom, ki se je z njo strinjal. Vas bi prosil za vase mnenje kaj naj bi pomenila ta bolecina? Je mozno, da je povezana z visokim krvnim tlakom? Ker po internetu kar sem bral povsod pise da visok tlak obicajno ne opazimo fizicno(razen omoticnosti itd).

P.S.
Pozabil sem se omeniti, da mi je zdravnica rekla da moram tudi shujsat in prenehat kadit. Obojega sem se zacel drzati. Shujsal sem za 3 kg in se naprej se zelo veliko gibam in jem zdravo, kajenje pa zmanjsal na minimum. cca 2 cigareta na dan. Se trudim se to iznicit.
Spoštovani!

Zelo verejtno k temu prispeva t.i. simaptikotosnu, ki je pogost pri mladcih, ki so bolj napete narave. Po mojih izkušnjah poleg teh "sodobnih" zdravil pogosto pomagajo čisto navadni betablokatorji, ki umirijo to napetost. Če ne bo šlo in imate še kakšen druge težave, bi razmišljal o generalizirani anksiozni motnji, kjer bi odlično pomagal antidepresiv.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
david26

21.04.11 10:29

Spoštovani,

s športom se aktivno ukvarjam že nekaj let, predvsem tek, zadnje čase opažam, da ko tečem na primer pri 168 utripih mi po koncu teka utrip v eni minuti pade za 30 utripov, potem pa se ustavi in se mi šele po nekaj urah spet vrne na okoli 70 utripov. Zanima me, če je to lahko kakorkoli povezano s pljučnico, ki sem jo nedavno preživel, ker sem takrat izgubil dobršen del kondicije.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam,

David
Spoštovani!

Lahko da še niste v polni telesni pripravljenosti, da pa bi pljučnica pustila kakšne posledice na prevodnem sistemu v srcu pa je praktično nemogoče.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Gaggy13

09.06.11 14:53

Spoštovani!

Zadnjh nekaj dni moja sestra opaža, da ima tudi pri mirovanju visok srčni utrip in sicer med 110 in 120, krvni tlak pa je na robu normale (140/90-95). Naj omenim, da je do pred nekaj dni nazaj imela krvni tlak skoraj zmeraj dokaj nizek (pribl. 90/60), utrip pa je bil nekje okoli 55.
Stara je 32 let in skadi okoli 20 cigaretov dnevno, ter ima nekoliko povišano telesno težo.
Zanima me in tudi skrbi, če je možno, da je kaj narobe s srcem, ker utrip 120 mi vseeno zveni preveč.
Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

DK
Spoštovani!

To je vredno pregleda, saj bi med drugim lahko šlo za pretirano delovanje ščitnice. Gre pa lahko tudi za kakšne banalne razloge, a je težko reči, kaj bo v naslednjih dneh.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
alen3246

08.07.11 19:48

Pozdravljen!

Star sem 29let. Že nekaj časa me tišči v srcu. EKG v mirovanju ni pokazal nič. Sam pa občutim bolečine v levem predelu srca. Bolečina včasih preide tudi na levo stran vrata ter levo ramo. Ko me boli, opažam da če se naprimer dotaknem določene stvari z prstmi to čutim tudi po levem delu telesa. Srčni utrip v mirovanju imam okrog 80-90. Pritisk pa 120/80. Včasih tudi čutim kot, da mi srce "nategniti"...takoj po tem pa je močno bitje srca. Doktor mi je predpiral tudi antidepresive, ki pa niso pomagali tudi po dveh kurah. Očitno ni to vzrok. Zanima me kaj bi še lahko naredil.
Hvala
Spoštovani!

To kljub vsemu bolj kaže na panično motnjo z napadi, kot na kaj drugega, vendar je na podlagi povedanega to povsem zanesljivo potrditi. Če gre za napade, ki trajajo od nekaj sekund do nekaj minut ali do ene ure, potem bi bili še bližje diagnozi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
klemen d

05.09.11 20:12

Lp, sem fant star 15 let visok 176cm in težak 97kg sem tudi kadilec, utrip ko sem živčen imam 150/85 zdravnica je rekla da je to vse ok, potem pa občasno ko sedim za računalnikom ali tv začutim čuden občutek v prsnem košu ki po 2-3 sekundah preneha, med tem ko sem v šoli se mi to ne dogaja, občasno začutim tudi rahlo bolečino v srcu ampak zelo redko in ravno tako samo ko sem pred tv ali računalnikom... pa še nekaj me zanima kako prepoznati strdke v krvi? kako nastajajo?
prosim za odgovore čim prej
klemen d

05.09.11 20:19

pa nekaj sem še pozabil, zadnje čase čutim kako mi kri teče po žilah na rokah, nevem če je to normalno ker prej se nisem sploh zanimal za to in se mi zdaj zdi zelo čudno... prosim odgovor
pia132

06.09.11 10:43

Spoštovani!
Stara sem 20 let in zadnjih 14 dni opažam da imam pulz stalno nad 100-110 prisotno pa je tudi tresenje rok zjutraj. prej na to nisem bila pozorna ko pa sem videla da je povišan zdaj merim vsak dan.ne pijem alkohola vendar pa sem kadilka in dnevno spijem do 2 kavici včasih 3. ali mislite da bi lahko bil to vzrok? res je da zelo malo jem odkar imamo težave doma in sem dosti pod pritiskom zaradi odnosov, ampak opažam da je pulz visok tudi zjutraj ko se zbudim ali ko nisem doma ter ne mislim na stresne situacije. drugače sem zdrava in tlak je normalne vrednosti le občasno (tam nekje 3x na mesec) je nizek in se mi vrti. prosim za odgovor in že v naprej hvala.
Spoštovani!

Lahko bi sicer šlo za reakcijo na stres, a bi dal pogledat kri za ščitnične hormone, da le-ta ne bi preveč delovala, kar lahko povzroča hitrejši utrip in morda tudi tresenje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Navedeno
Janko Kersnik
Spoštovani!

To kljub vsemu bolj kaže na panično motnjo z napadi, kot na kaj drugega, vendar je na podlagi povedanega to povsem zanesljivo potrditi. Če gre za napade, ki trajajo od nekaj sekund do nekaj minut ali do ene ure, potem bi bili še bližje diagnozi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Tukaj se popolnoma strinjam z vami spoštovani dr. Kersnik. Pred leti nazaj se je tako dogajalo z mano in smo ugotovili, da je to paničen napad in sedaj jemljem zdravila Propranalol in verjemite mi, da je sedaj vse vredu. Tako, da tukaj sem skoraj 100%, da gre za paničen napad kot je omenil zdravnik. Imam tudi antidepresive in Proprabalol in tega se mi sploh več ne dogaja.
Upam, da bo boljše.
lp,
Lenart

13.10.11 13:27

Spoštovani!

Star sem 55 let. Približno eno leto jemljem zdravila proti visokemu pritisku – Ampril HD 5mg/25 mg zjutraj in Lercapress 10 mg zvečer. Pritisk je sedaj urejen (večinoma manj kot 140/90). Pred približno dvema mesecema pa se je začela težava z srčnim utripom, ki je sedaj že stalno med 90 in 100, večkrat (zvečer) pa tudi do 115 utripov/min. v mirovanju. Večkrat imam občutek rahle bolečine v predelu srca.

Ali je nujno obiskati zdravnika? Se iz tako visokega utripa lahko razvije kakšna večja težava? So še kakšne rešitve brez morebitne uporabe tablet?

Prosim za vaše mnenje in čim hitrejši odgovor.

Za vse se Vam v naprej zahvaljujem!
Spoštovani!

Vsekakor bi bilo smotrno pregledati delovanje ščitnice - če preveč deluje, bi lahko bil utrip pospešen zaradi tega.

Sicer pa bi med zdravili dodal zdravila beta blokatroje, ki znižujejo tlak in utrip.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Peklaj Gašper

21.10.11 18:53

Spoštovani!

Mene skrbi za mojo mamo, stara je 50 let in ima nizek pritisk. Zadnje čase ji je kar nenadoma začelo srce razbijati, imela je manjše težave z dihanjem in močnejše bolečine v predelu srca.

K zdravniku noče, saj nima zdravstvenega zavarovanja, me pa zanima če je kaj resnega in ali je lahko krivo to, da popije zelo veliko kave??

Najlepša hvala in lep pozdrav

Peklaj Gašper
Spoštovani!

Če nima zavarovanja, je ambulanta za nezavarovane v Ljubljani in podobna v Mariboru.

Izmerita utrip. Če je dlje časa (več kot pol ure) 140 ali več, ali jo ob tem še boli v prsnem košu, naj gre k dežurnemu zdravniku.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Klemen Vr

03.12.11 21:44

Pozdravljeni,
Sem star 21 let in moje tezave so se zacele nekje v septembru ko se je začela pojavlati utrujenost in slabše počutje ob vsakem manjšem napru mi je srce zelo razbijalo tako da sm se mogel ob vsaki dejavnosti umes ustaviti in nekoliko spočiti (hoja po stopnicah, klanec, vskadanje stvari nič fizično obremenjene).
Nato pa sem zbolel za angino ki pa je bila virusna in antibijotikov nisem prejemal... stanje se je slabšalo srce mi je vedno bolj razbijalo, zato me je osebna zdravnica poslala k kardiologu (znan mam od prej že prolaps mitralne zaklopke), kjer so naredila kar par ultrazvokov ker niso našli vzroka zato (razn ponovno potrdili da gre za prolaps mitralne zaklopke), sumili pa so endokarditis ki pa ga niso potrdili, ker se stanje ni nič izbolšalo so me poslali tudi na infekcijsko kliniko (to je bilo kasne 4 tedne kasneje) kjer so naredili vrsto krnih preiskav in ugotovili le da sem pred kratkim prebolel neko okužbo na podlagi da imam EBV serologijo. Poleg teh težav pa sem imel ves čas (vec kot mesec) tudi rdeče in povečane mandelje, tako da sedaj čakam na odstranitev le teh.
Sedaj se je stanje po dobrih 2 mesecih nekoliko izbolšalo, vendar še zmeraj nisem fizično sposoben da bi opravil kašno težje delo, poleg tega pa imam še zmeraj nekake ^napade^ ko mi srce začne zelo razbijati, pojavi se slabost, visok pritisk (170/100) in ves se tresem noge ratajo zelo šibke, to lahko traja po več ur ali pa tudi pou ure.
Sedaj pa me zanima ali je to lahko kakor koli povezano z mandelji in bo bolše ko jih odstranim ali mislite da mi lahko slo se zmeraj za kasno srcno napako ali je to mogoče le še v moji podzavesti ker sm zadne dva mesece večino časa le preležal ali pa bil pri zdravnikih...
hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.
Maja B.

05.12.11 21:59

Pozdravljeni.
Stara sem 19 let, visoka 172 in težka 60 kg. Zadnje čase čutim stalno utrujenost, težko se koncentriram in opravljam delo v šoli. Pogosto čutim tudi bolečino v prsih in imam pogoste glavobole ter omotice. Zdravnik meni da so tezave psihičnega izvora, vendar me skrbi dejstvo, da imam srčni utrip stalno okrog 80, 90. Vem, da je za nekatere to normalna vrednost a sama sem imela utrip vedno nižji. Obcutek imam tudi, da stalno čutim razbijanje srca. Izvidi krvi in scitnice so bili v redu, prav tako tudi EKG. Tudi pritisk je normalen. Zdravnika moje stanje očitno ne skrbi veliko, sama pa sem zaradi tega pod precejšnjim stresom. Kaj še bi lahko bil razlog za povečan srčni utrip? Mimogrede sem kadilka a se zaradi trenutnega stanja trudim čim bolj zmanjšati oz. prenehati.
Hvala že v naprej za Vaš odgovor.
Spoštovani Klemen Vr!

Preveriti bi bilo smiselno delovanje ščitnice in nadledvične železe, čeprav naj bi bil UZ bp. Taki napadi lahko kažejo na občasno povečano izločanje določenih hormonov nadledvične žleze.

Spoštovana Maja B.!

Težave govorijo za depresijo in jaz bi jo začel zdraviti. Simptome, ki bi kljub zdravljenju ostali po 6 tednih, pa bi raziskal naprej.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
težave

08.12.11 17:59

pozdravljeni..da začnem..pred tremi mescami me je zaćela boleti glava...bolela me je dobra dva tedna...to je prenehalo..ampak se mi dogaja..večinoma ponoči..me zbudi..in imam povišan spodnji tlak okli 94...in pulz 99...sicerimam pritisk drugače vredu...giblje se okoli..kak je včasih 115/65,včasih 120/70...ponoči ko me zbudi pa 140/94...bila sem na pregledu za kri vodo..v bolnišnici pa so izvidi..vredu..ampak jaz se ne počutim dobro..me mogoče ima psiha..ker vedno razmišljam o tem da se mi bo kaj pripetilo..strah me..je..zaj zadnje dni si vzamem helex kar me pomiri..in sem vredu..ampak to ni rešitev...prosim če mi lahko svetujete...hvala...
Spoštovani!

Opis je preskromen, da bi lahko s popolno gotovostjo lahko pritrdil vašim slutnjam. Sam utrip in tlak nista nič vznemirjujočega. Če boste potrebovali pomirjevalo pogosteje, bi se bilo smotrno dogovoriti za jemanje antidepresiva, ki se ga ne navadite tako kot se pomirjeval.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Plavanje

28.12.11 22:53

Lep pozdrav,

prosila bi Vas za nasvet in pomoč.

Pred dvema meseca sem začela redno plavati (kupila sem si mesečno karto) in grem na plavanje 3 na teden za 1 uro (preplavam 1-1,5 km).

Opazila sem, da se mi je pulz v mirovanju zelo povečal, odkar toliko plavam. Prej se sploh nisem ukvarjla s športom več kot pol leta. Pulz v mirovanju imam okoli 60/minuto.

Opažam ves čas prisotno 'nabijanje' srca in žil, s čimer pred rekreacijo pred dvema mesecema nisem imela težav. Malo me tudi boli oz. tišči glava, kar me prej tudi ni.

Ali mi morda sporoča, da je ta šport prenaporen zame? Koliko bi morala omejiti vadbo?
Kaj so skrajne posledice previsokega pulza?
Pa še to. Ali je normalo, da telo po rekreaciji rabi več spanca, kot kadar v dnevu ni športa?

Hvala!
Spoštovani!

60/minuto je idealen pulz.

Nabijanja srca ne znam razložiti v povezavi s telesno dejavnostjo. Preveril bi delovanje ščitnice.

Po naporu mišice potrebujejo počitek in spanje jim to omogoči. Spanje je na splošno koristno.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Zaskrbljen 01

15.01.12 14:47

Pozdravljeni
Star sem 15 let in moj pulz v mirovanju je vedno med 100 in 120. Pred nekaj meseci sem imel Tahikardijo, saj sem imel kar 180 pulza v mirovanju. Včasih ko sedim začutim čuden občutek v prsih, kakor da bi srce enkrat ali dvakrat močnejo "butnilo". Ko se usedem na sobni kolo mi gre pulz v trenutku na 160.

Prosim za čimpreješen odgovor, saj me zelo skrbi, če je kaj nujnega.

Lep pozdrav!
Spoštovani!

Oprostite za pozen odgovor.

Pri zdravniku naj ti preverijo raven ščitničnih hormonov. Pri preveliki koncentraciji lahko pride do tega. Drug razlog je lahko simaptikotonus, tj. stanje, ko je vzburjenje simpatičnega dela avtonomnega živčevja bolj aktivno. Vsekakor se o tem posvetuj s svojim zdravnikom.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
milka123

09.02.12 10:32

pozdravljeni.
stara sem 21 let in zadnje dni mam povišan srčni utrip tudi če sem v mirovanju. imam nekje 100 ali več na minuto,ponoči slabo spim se zbujam.čutim tudi nekakšen pritisk v glavi v glavi, na trenutke sem nekako omotična , tlak 114/79 ..

prosim za odg.

LP
Spoštovani!

Samo na podlagi tega znaka je težko posumiti na kakšno bolezen.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Anitka

05.03.12 17:21

Spoštovani!

Stara sem 27 let, visoka 170 cm in tehtam 50 kg z normalnim prehranjevanjem ( to imamo v družini), Delam troizmensko delo kar me kdaj izčrpa, saj imam tudi nižji pritisk 90/50 z rahlo povišanim srčnim utripom 80 - 90. Tiščanjju v prsih ne prepisujem veliko pozornosti, saj je to naraven vsakdajnik našega življenja. Me pa zanima mnenje, to se mi je zgodilo prvič pred 1 letom, da me je med spanjem prebudilo nenavadno visok utrip 150 - 160, ki je trajal tudi po 1 uro. Ko sem govorila z zdravnico je to prepisala k izčrpanosti in dehidraciji ali slabokrnosti, sama sem si misnla ok je možno, saj kakšnih stresnih situacijah nimam in večinoma imam mirni spanec. Naredila sem tudi krvne preiskave, ki so bile bp in s ščitnico je bilo tudi vse ok. Začela sem jesti raznovrstne vitamine, Q- encim in omega 3, da malo pridobim energijo. Nato je bilo vse v redu, dokler se ni pred 2 dnevama stanje ponovilo, ki je trajalo še dlje. Ko sem šla na pregled k dežurnemu zdravniku, me je obranaval kot nerkomanko, kar me je zelo razočaralo, omenil je tudi, da bi lahko šlo za panični napad, ampak v spanju?
Naj omenim še to, da imam večinoma časa zelo ledene roke predvsem pa stopala, če ima to kakšne povezave z ožiljem.

Lep pozdrav in hvala za odgovor
Spoštovani!

Imate napade hitrega bitja srca, ki jim pogosto ne najdemo vzroka. Sami po sebi niso nevarni in ne povzročajo bolezni. Včasih os sicer povezani tudi s paničnimi napadi, a pri slednjih navadno utrip ni tako visok, ampak gre bolj za občutek hitrega bitja. Ob naslednjem takem napadu hitrega bitja poskusite priti čim prej do dežurnega zdravnika, da vam posnamejo EKG, da boste imeli "dokaz", da vam srce res hitro bije.

Občutki tiščanja ob nizkem tlaku in kompenzatorno višjem utripu pa niso nič kaj neobičajnega. V vaših letih ni pričakovati težav zaradi zamašenih žil v srcu.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Pozdravljeni,

sem noseča - v 21 tednu, moj pritisk je bil do sedaj 130/80 prejšnji teden pa se mi je dvignil na 160/90, bila sem hospitalizirana, pregledali so mi kri in vodo - zaradi možnosti preeklampsije, izvidi so bili vredu in tudi pritisk se je normaliziral; 125/75, brez zdravil.
Sicer imam prav tako srčni utrip med 80 - 100, ščitnica deluje normalno, zatekanje ni opazno v normalni aktivnosti, ob telesnem naporu pa mi zatečejo prsti na rokah in gležnji, popijem do 3 litre vode na dan, ponoči me pogosto grabijo krči, ki ipa ob dodajanju magnezija in kalcija izginejo.
Moje vprašanje pa je naslednje, ali je možno, da gre za ledvično bolezen, ali je vse le splet naključij in nosečniških tegob, ali je redni prgled urina in krvi v nosečnosti dovolj ali predlagate dodatne teste?

Hvala za odgovor in lep pozdrav
Polona
Spoštovani!

Zaenkrat vse kaže na blažje težave, ki lahko spremljajo nosečnost. Če bi šlo za težave z ledvicami, bi bil zvišan krvni tlak brez zdravil neukrotljiv, otekline pa stalno prisotne in veliko večje. Upam, da tudi v nadaljevanju ne bo prišlo do poslabšanja ledvične funkcije.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Andro1223

28.06.12 17:29

Spoštovani!

Star sm 17 let in sm visok 180cm in imam 85kg. Zadnje čase opažam de se moj srčni utrip med mirovanjem giblja med 90 in 110 udarci na min. Ne kadim. Na nekaj časa čutim nekakšen pritisk oz. boličino v glavi. Zanima me kaj lahko storim glede tega.

Lep pozdrav!

Andraž
Spoštovani!

Obiščite zdravnika, da vam mogoče da pregledat delovanje ščitnice, če sicer niste prav napeti, vznemirjeni, pod stresom...

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Pozdravljeni!

Stara sem 30 let in imam srčni utrip v mirovanju 90 - 105/minuto. Takšen utrip imam že kar nekaj let in do sedaj še nisem šla k zdravniku. Vsaka stvar oz. delo me zeloutrudi in se mi včasih zdi, da bi lahko samo spala. Športno aktivna ravno nisem najbolj in tudi nimam kondicije. Vsa moja aktivnost se pripisuje samo mojemu precej aktivnemu sinu. Bi morala na kakšen pregled?
Hvala
Spoštovani!

Lahko, da ni kaj posebnega v ozadju, a bi vseeno preveril delovanje ščitnice s pregledom krvi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Pozdravljeni!

Star sem 13 let in zadnje dni mam povišan srčni utrip tudi če sem v mirovanju. imam nekje 106 ali več na minuto.Tlak 129..Visok sem 167cm in tezak 72kg.

prosim za odgovor.
Hvala!
Spoštovani!

To je za tvojo starost res nekoliko visok. V naslednjih tednih obišči zdravnika, ki se bo morda odločil za kakšen pregled.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
pozdravljeni!kako naj začnem...uglavnem za vikend smo ga malo pili s kolegi in nisem cel dan spal...popoldan sem si zmeril pritisk bil je149/96 utripa pa sem imel 152 je to nevaarno???
Spoštovani!

Če se je oboje potem normaliziralo, ni panike, če pa imate stalno utrip 150, pojdite v dežurno ambulanto, da vam naredijo EKG, da se stanje dokumentira in po potrebi ukrepa.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
marina43

12.09.12 21:13

Zdravo

ker vsi opisujete nanedno hitro bitje srca in bolečino v prsnem košu, vem lahko opišem mojo izkušnjo:

pri 35 letih sem imela zlasti ponoči napade 'tesnobe' in hitro bitje srca. Naj povem, da je bilo to obdobje za mene izredno stresno, poleg tega pa sem še kadila. Da je nekaj narobe sem ugotovila šele, ko so se ti napadi pričeli pojavljati vsako noč, saj podnevi enostavno nisem imela časa. Po pregledu ščitnice in vseh ostalih preiskav smo prišli do ugotovitve: stres, prirojena poškodba mitralne zaklopke, prehitro prehranjevanje (hrana zdrava, samo nisem si vzela časa, da bi v miru pojedla). Dobila sem Nebilet tablete in pa sledeča navodila: nobenih razhudnikov (paradižnik, krompir, buče, čebula...), nič čokolade (za hormn sreče jejte papriko), nobenih pijač z CO2, nič alkohola in nič kave.
Nujno ukvarjanje s športom- ne samo sprehod ampak fizični napor, da ojačaš srčno mišico, priporoča se kolo in gorništvo. Tablet že 3 leta (zdaj sem stara 43 let) ne jemljem, čeprav imam kakšen dan tudi napad aritmije, ki me opozori, da sem pretiravala, vendar iz tega ne delam panike. Najslabši od vsega pa so ne dokonca pozdravljeni manjši prehladi, če se prehladite in ne pozdravite do konca se vse pozna na srcu-tvegate angino pectoris.

upam, da vam bo to kaj v pomoč
Mojči

03.10.12 10:06

Pozdravljeni!

Stara sem 44 let, imam cca.60 kg in zmerna športnica (aktivna vsaj 2x na teden).

Eno leto je, odkar sem začela poleg ostalih športov (kolo, rolanje, hribi) tudi tečt (cca.1-2/teden) in sem tudi prvič začela spremljati srčni utrip in me je presenetila višina utripa, zato se mi zdi primerno, da vas povprašam za mnenje.

Prej nikoli nisem tekla, ker sem asmatik in sem se težko spravila k temu športu. V mirovanju imam sedaj utripa okoli 80-90, med tekom pa do 195 (med 180-195), vendar ni bil to šprint, ker tega še ne zmorem. Vem, da bi z redno vadbo ga lahko znižala....ampak, na trenuten trening, ki ravno ni reden, gre to bolj počasi. Imam pa nizek pritisk, kar pa tudi ni prijetno, saj sem večino časa utrujena, zaspana.

Sem vegetarianka in sem večkrat na meji pri slabokrvnosti. A je možno, da imam slabo kri, ali bi morala preveriti še kaj drugega? Malo me skrbi, ker sem se namenila, da bi šla tečt na Ljubljanski maraton - 10 km in se bojim, da bi "pretiravala", saj se mi med tekom neverjetno hitro utrip poviša, četudi tečem zeeelo počasi. Ali je prav, da vztrajam in tečem še naprej (zmerno) in si med tekom merim utrip? Kaj bi lahko bil moj maximum?

Kaj mi svetujete?
Hvala že za vnaprej...
Pozdravljeni!

Stara sem 44 let, imam cca.60 kg in zmerna športnica (aktivna vsaj 2x na teden).

Eno leto je, odkar sem začela poleg ostalih športov (kolo, rolanje, hribi) tudi tečt (cca.1-2/teden) in sem tudi prvič začela spremljati srčni utrip in me je presenetila višina utripa, zato se mi zdi primerno, da vas povprašam za mnenje.

Prej nikoli nisem tekla, ker sem asmatik in sem se težko spravila k temu športu. V mirovanju imam sedaj utripa okoli 80-90, med tekom pa do 195 (med 180-195), vendar ni bil to šprint, ker tega še ne zmorem. Vem, da bi z redno vadbo ga lahko znižala....ampak, na trenuten trening, ki ravno ni reden, gre to bolj počasi. Imam pa nizek pritisk, kar pa tudi ni prijetno, saj sem večino časa utrujena, zaspana.

Sem vegetarianka in sem večkrat na meji pri slabokrvnosti. A je možno, da imam slabo kri, ali bi morala preveriti še kaj drugega? Malo me skrbi, ker sem se namenila, da bi šla tečt na Ljubljanski maraton - 10 km in se bojim, da bi "pretiravala", saj se mi med tekom neverjetno hitro utrip poviša, četudi tečem zeeelo počasi. Sedaj sem malo zaskrbljena, ker ne vem, če je dobro, da nadaljujem z treningom teka. Ali naj tečem zmerno še naprej in nadaljujem in spremljam redno utrip? Koliko naj bi bil moj maximalen srčni utrip pri teku?

Kaj mi svetujete?
Hvala že za vnaprej...
Spoštovani!

Oprostite za pozen odgovor!

Vaš utrip je med naporom prevelik, oz. morate napor zmanjšati toliko, da se bo gibal nekje do 150. Točno si izračunajte na internetu glede na svojo starost.

Večji utrip je lahko zaradi slabokrvnosti, pretiranega delovanja ščitnice, kakšne druge hormonske motnje... Lahko pa brez kakšnega ugotovljivega razloga. Če imate preverjen hemoglobin in ščitnico, zaenkrat ni treba ničesar ukreniti, razen zmernosti pri naporih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Aneri30

09.12.12 14:02

Spoštovani!
Stara sem 64 let in imam velike bolečine sedaj pozimi,ki segajo za prsnico in potekajo ob levi lopatici zadaj proti vratu in segajo nekako v levo podlaht. Vse to se dogaja sedaj ,ko je mraz,tako,da sem že čisto obsedena s tem in si ne upam ven ,ker me že po petih minutah hoje,začne boleti. Pred dvema dnevoma sem dobila v dar plašč,ki je cel podložen s umetnim krznom in bolečina je izginila.
Enaka bolečina se mi je pojavljala tudi če sem šla poleti v hrib,tako da sem se pred štirimi leti ojunačila in odšla k kardiologu in ortopedu.Kardiolog je na podlagi testa obremenitve postavil diagnozo angina pektoris,na koronografiji,pa je bilo vse OK in mi je bilo rečeno,da me boli od hrbtenice.Fiziatrinja je na podlagi slik zaključila,da me bo bolelo pozimi in poleti,ker je moja hrbtenica v katastrofalnem stanju in mi živci ,ki potekajo iz nje delajo to.
Rada bi povedala,da imam nizek pritisk cca 90/ 60 ali pa še nižje, v zadnjem času dostikrat 86/ 50 in s tem nimam težav,težava pa je moj zvišan utrip,ki se pojavlja periodično in naraste do največ 93.Moti me,ker ne vem,če je to znak popuščanja srca.
Spoštovani!

Kljub vsemu so to znaki angine pektoris. Ponovno se pogovorite z zdravnikom o jemanju zdravil, ki "širijo" žile. Seveda vas lahko boli tudi zaradi hrbtenice, a potem to ne bi bilo povezano le z mrazom in telesnim naporom.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Spoštovani gospod Kersnik!

Vaše odgovore na zgornja vprašanja sem prebrala dvakrat in moram reči, da so me potolažila. Kljub vsemu pa bi rada, da še meni »postavite diagnozo«. :-)

Najprej pa naj povem, da sem stara 29 let, visoka 165 cm, trenutna teža je 120 kg (31. decembra lani sem tehtala 127 kg). V službi večino časa sedim. Pred letošnjim letom pri zdravniku nisem bila več let.

Za prsnico sem že skoraj leto dni imela pekoč občutek. Ker se je večinoma pojavljal po pitju kave, sem bila prepričana, da me peče zaradi srca. Na želodec še pomislila nisem. In izkazalo se je, da je za pekoč občutek bila kriva želodčna kislina. Konec lanskega leta sem (po kosilu) v prsih za kratek čas začutila ZELO pekočo bolečino, čutila sem, da me po telesu nekaj spreletava, srce mi je začelo razbijati, pritisk sem imela visok in prepričana sem bila, da me je infarkt oz. da mi po telesu potuje strdek. Šla sem k zdravniku, kjer so naredili EKG in mi razložili, da je verjetno kriv želodec. Potem sem začela paziti, kaj jem, osebna zdravnica mi je predpisala 2 škatli 40-miligramske nolpaze (2 tableti na dan) in če se pri hrani nisem pregrešila (ko sem ugotavljala, kaj lahko jem in česa ne), je bilo vse OK. Pred 14 dnevi sem bila na gastroskopiji in povedali so mi, da je želodčna sluznica verjetno bila razdražena. Prav tako so mi v začetku januarja pregledali kri in je s ščitnico, sladkorjem, hemoglobinom, holesterolom … vse bilo OK. Nato sem 17. januarja zbolela (verjetno viroza: vročina 39 stopinj, kašelj – izkašljevanje, utrujenost, nahod). Zdravnica mi je predpisala 2 škatli lekadola (3 x 2 tableti na dan). Čez nekaj dni me je začelo boleti še grlo. Bila sem na slikanju pljuč, vendar v njih ni bilo ničesar. Na bolniški sem bila sedem dni. Še zdaj imam zamašen nos in še zdaj izkašljujem – vendar ne pogosto. Ko mi je zdravnica zaključila bolniško, mi je povedala, da lahko kašelj traja še mesec dni.

Če bi bila dobila samo prehlad oz. virozo, vam sedaj ne bi pisala :-)

17. januarja sem si izmerila pritisk in utrip je bil 117. In skozi cel prehlad je bil tam okrog 110. Zdravnica mi je rekla, da je to zaradi vročine in naj ne skrbim, dokler ne bo nad 120. Zgornji pritisk je bil tam od 115 do 140, spodnji pa med 80 in 90. Pritisk imam tudi sedaj približno tak in se na splošno dobro počutim. Me pa skrbi to, da je moj utrip v mirovanju še vedno visok – pribl. 90. Visok je tudi zjutraj – takoj, ko se zbudim. Če pa kaj delam, se poveča in včasih čutim, kako mi srce bije, včasih pa ne. Če grem po stopnicah, se zasopiham in utrip mi naraste (na srečo še ne čez 110). Pred prehladom sem se redno sprehajala (priporočljivo je, da shujšam). Sedaj pa od 17. januarja še nisem bila nič aktivna, ker me strah, da bo utrip previsok. Pri srcu na vsake toliko časa (kar pogosto) začutim bolečine – tudi, če sedim. In ker sta me konec prejšnjega tedna začeli boleti še leva roka in rama, predvčerajšnjim pa leva noga, me je še bolj strah. Bolečina v roki se ponavlja oz. je skoraj stalna. Zdi se pa mi, da se je bolečina v nogi pojavila zaradi tega, ker se nič ne gibam. Bojim se, da imam znake infarkta. Naročena sem tudi pri kardiologu, vendar šele konec aprila. Letos so mi vse skupaj naredili že 3 EKG-je (zadnjega 21. januarja) in vsi so bili vredu.
Sedaj vas pa lepo prosim, če odgovorite na vprašanja:
1. Koliko dni pred infarktom se lahko pojavijo znaki infarkta?
2. So bolečine v levi roki in nogi povezane s srcem?
3. Ali se že lahko sprehajam, kljub temu da še izkašljujem in imam nahod ter utrip v mirovanju pribl. 90?
4. Kolikšen je lahko maksimalen srčni utrip med fizično vadbo oz. sprehajanjem?
5. Je mogoče, da je utrip povečan zaradi težav z želodcem (nolpaze ne jemljem več)?

Opravičujem se, ker pišem tako na dolgo in široko; zalo bom hvaležna, če mi boste na vprašanja odgovorili.

Iskrena hvala.

LP, Pija
Spoštovani!

Po moje pri karadiologu trenutno nimate kaj početi, tudi več kot en EKG sta bila odveč. Težave, ki jih opisujete so delno zaradi želodčne kisline, oslabelosti po virusni infekciji in tesnobe. Kljub vsemu bi preveril delovanje ščitnice. Sapa, pospešen utrip, izguba 7 kg v kratkem času, neprijeten občutek v prsih..., bi bili lahko tudi znaki pretiranega delovanja ščitnice.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
robi123

10.06.13 18:38

Spoštovani g. Kersnik,

imam vprašanje, mogoče je že kdo imel takšen primer, ampak priznam nisem vsega bral.

Partnerka mi je danes zjutraj povedala, da se mi je ob 5.00 uri zjutraj tako močno treslo telo da je mislila da jo budim. Po tresenju telesa je srce tako močno bilo kot bi se z vso hitrostjo z avtomobilom peljal po makedamski cesti. Po parih sekund je srce kar naenkrat preklopilo in začelo normalo biti. To se je zgodilo 2x zaporedoma, jaz sem vmes normalno dihal in spal.
Kaj bi to lahko bilo? Ali moram na kakšen pregled? Kakšen pregled mi priporočate?

Najlepša hvala za odgovor.
Spoštovani!

Starost, druge bolezni?

Verjetno je šlo za napad atrijske fibrilacije, ki v opisani obliki ni nevarna, niti ni potrebno ukrepati. Ukrapao le, če se ne umiri po dveh urah (lahko tudi prej), ali pvozroča bolečine za prsnico. Takrat se z zdravili ali elektrokonverzijo srce spravi v normalni ritem.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
robi123

13.06.13 18:48

Spoštovani,

star sem 43 let in jemljem zdravila za uravnavanje pritiska CORYOL 12,5mg (2xdnevno, zjutraj 1x in zvečer 1x) in zraven BIONOLIPREL 5mg/1,25mg (1xzjutraj).
robi123

18.06.13 18:40

Spoštovani gospod Kersnik,

ali ste prejeli moje sporočilo? Star sem 43 let in jemljem tablete za uravnavanje pritiska
Spoštovani!

Od ev. preiskav, če bi se vam taki napdi ponavljali, bi bil korsiten 24-urni EKG, ki bi pokazal ev. motnje ritma. Trenutno pa ne vidim potrebe po kakšnem ukrepanju.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
abcčd

06.07.13 18:05

Mene pa zanima kolikšen je primeren srčen utrip za punco, 16 let, ki nič ne trenira. jaz sem si ga namreč izmerila v mirovanju in sem imela 86udarcev na minuto.
Spoštovani!

Za netrenirano je to povsem v predvidenih okvirih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
dana1

29.10.13 21:57

Pozdravljeni,

stara sem 47 let, redno hodim, telovadim, tečem. Imam zvišan krvni pritisk (jemljem Prenevel), na levi vratni arteriji imam oblogo (jemljem aspirin + zdravilo proti maščobam). Srčni utrip imam okoli 80, večkrat tudi 110, 120, kljub redni telesni aktivnosti (pri počasnem teku tudi 180). Zdaj se mi dogaja, da imam proti večeru utripa tudi samo 50, čeprav čutim srce močno, kako utripa, zraven me nekako tišči v glavi, ne morem oziroma slabo spim. Sama to vse povezujem s klimakterijem in napadi panike, ki pa pri meni (če so to?) trajajo tudi po 2 uri. Sicer imam tudi zelo stresno delo. Kakšno je vaše mnenje, moram k zdravniku (nazadnje sem ga obiskala pred kakšnim letom)?

Hvala za odgovor.
pozdravljeni,

jaz pa imam problem, in sicer...

zadnji mesec se ponoči prebujam, ( 2do 3x na noč), prebudi me visok srčni utrip, hitro plitko dihanje, nekakšen strah.. oz. živčnost... v zadnjem mesecu sem shujšal ( kar nočem,,, ravno obratno) za cca. 7kg.

star sem 32let visok 178cm in sedaj 68kg.
res pa je, da sem zadnji mesec prekinil s telovadbo, katero sem imel vsake 2 dni po cca 1,5ure.

kaj naj bi to pomenilo...

hvala simon
Spoštovana dana1!

Utrip 50 ni nič posebenga, zato se vam zaradi tega ni potrebno vznemirajti. Za tesnobo pa bi bilo mogoče smotrno jemanje antidepresiva s pomirjevalnim učinkom.

Spoštovani simonkranjski!

lahko je več možnosti, a glede na hujšanje, pospešen utrip..., bi najprej preveril kri na delovanje ščitnice, saj bi bila prva misel pretirano delovanje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
aljat

03.12.13 20:13

Pozdravljeni!

Stara sem 25 let, zmerno telovadim, visoka 175cm in težka 65kg. Normalno imam precej nizek krvni tlak, danes zvečer npr 88/65 in ponavadi se giblje tu okoli. Opažam pa, da imam v mirovanju precej visok pulz, danes je bil 85. Ne pijem kav ali poživilnih pijač, prav tako pa opažam, da zelo plitko diham. Zanima me, če je vredno obiskati zdravnika, ali delam nepotreben preplah? :)

Za vaš strokoven nasvet se vam lepo zahvaljujem, Alja
Spoštovani!

Tak utrip je v okviru pričakovanih vrednosti. Verjetno je nekaj višji, ker iamte precej nizek tlak. Ali ste mogoče slabokrvni?

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
rižota

06.02.14 21:16

Pozdravljeni,

stara sem 18 let(v tem letu bom 19) in danes sem bila na krvodajalski akciji, kjer so me zavrnili zaradi visokega pulza(120) imela pa sem tudi visok spodnji pritisk(98) zgornjega sem imela 133. Preden sem obiskala bolnišnico sem tudi zajtrkovala pojedla sem eno banano, kuhano zelenjavo in piskote :). Ze večkrat se mi je zgodilo, da sem imela visok krvni pritisk in pulz, ampak se do danes s tem nisem pretirano obremenjevala. Vendar pa se mi že kakšno leto dogaja da občutim zelo zelo ostro bolečino na levi strani(govorim o skrajni levi-) prsnega koša, ki traja nekaj sekund, na čase pa me boli roka oz. palec, zaradi tega sem bila tudi prejšnji teden pri zdravnici, ki pa mi je prst povila. Velika sem 170cm in tehtam 53kg. Vsak dan zajtrkujem, jem malico, kosilo in večerjo. Redno telovadim. Avgusta sem nazadnje imela pregledano krvi-brez odstopanj. Ali bi zgornje lahko bilo na kakršenkoli način povezano, čeprav sem stara komaj 19 let?

Že v naprej se zahvaljujem za vaš odgovor, Teja. :)
Spoštovani!

Iz opisanih problemov bi težko našel zgolj eno diagnozo oz. stanje. Sami bolečini ne pripisujem večje teže. Ker ste opravili pregled krvi pred kratkim, je verjetno krvna slika v redu. Preveril pa bi raven ščitničnih hormonov, saj bi pretirano delovanje lahko dvigovalo utrip in tudi krvni tlak, pa še teža je navadno zaradi pospešene presnove hitrejša. Če ne bo to, se še oglasite.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
vlasta.zrnec

Visok krvni tlak

02.03.14 17:58

Moja mama (80 let) ima visok krvni pritisk (180/140) v zgodnjih jutranjih urah -okrog 4h. Takrat se zbudi in počuti zelo slabo. Čez dan ima tlak normalen. Zdravil za hipertenzijo ne jemlje, le za spanje (zolsana 1/2) zvečer, zadnji mesec tudi cipralex zjutraj. Sicer ima slabe vene in arterije v nogah. Kaj storiti?

Vnaprej hvala za vaš odgovor, Vlasta
Spoštovani!

Očitno je visok talk posledica duševnih težav, oz. nekega dogajanja, ki sproži tak stresni odziv. Verejtno bi bilo smotrno opraviti 24-urno merjenje KT, k ibi pokazal dnevno nihanje, in se na podalgi tega potem odločiti za ev. dodatne ukrepe in preiskave.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
aldyna

20.04.14 10:17

Spostovani,

berem tukaj in vidim da imamo vsi podobne ce ne enake tezave...

Moje tezave so se zacele pred kratkim in ker je staro zdravnico,ki je sla v pokpj zamenjala mlada se nimam kam obrniti po nasvet,ker me pri moji boleznih ne jemlje resno.....

Stara sem 32 let,visoka 176 cm tezka 79 kg, imam dva otroka....

Od leta 2000 imam diagnozo nealergijsko bronhialno astmo,vendar to niti nima povezave s tem.Od leta 1999 hodim na preglede scitnice,ker imam diagnozo MULTINODOZNA EVTIROTICNA GOLSA .zelo povecan levi lobus in mi svetujejo operacijo. Zadnji mesec pa mi stalno niha srcni utrip v mirovanju v 5 min pride z 114 na 86 in pri tem me spremlja neprijeten obcutrk. Sla sem do zdravnice in mi je rekla da naj ne skrbim ker to je verjetno napad depresije in mi rekla naj pijem antidepresive Ecytara od zdaj naprej 2x na dan...nisem jo poslusala ker menim da je to moje razbijanje srca povezano z scitnico....V enem izmed izvidov scitnice je tudi napisano da v primeru hitrega bitja srca bi morala jemati 3 x 20 mg Propranol vendar jaz teh tablet nikoli vidla nisem kaj sele jemala......Mi lahko prosim svetujete kaj naj naredim....za operacijo scitnice se bom verjetno odlocila...Vnaprej hvala za odgovor.lp Aldina
Spoštovani!

Če takemu poskakovanju srca ni pridružno tudi potenje in višji krvni tlak, gre prav lahko na zapade tesnobe s telesnimi znaki. Da pa bi se vsaj delno pomirili, bi izmeril ščitnične hormone, da bi ugotovil, da niso povečani (ti bi lahko ves čas gnali srce z višjim utirpom - ne bi pa bilo nihanja). Možen vzrok pospešenega bitja srca bi lahko bial tudi slabokrvnost, in bi potem ob naporih srce hitreje hitro bilo, ali pa hormonske motnje zaradi nadledvične ev. povečane nadledvične žleze, kar pa bi najprej preverili z uZ, da bi ugotovili, da le-ta ni povečana. Po potrebi pa še s pregledom pri endokrinologu.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Sara123456789

17.06.14 13:02

Spoštovani!

Stara sem 15 let, visoka 166 cm in težka 60 kg. Kakšne pol leta se srečujem z bolečinami in zbadanju v prsnem košu in okolici srca. Krvi tlak imam dokaj v redu, srčni utrip pa imam v mirovanju vedno nad 100. redno se gibam in telovadim. Kaj naj naredim?

Hvala že v naprej!
Spoštovani!

Obiščite zdravnika, da bo preveril nekaj stvari, med drugim verjetno delovanje ščitnice. Zelo verjetno pa ne bo najti kakšnega razloga za nekaj hitrejši utrip.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
zaskrbljena žena

10.08.14 16:48

Možu, ki je stra 62 let se že skoraj leto dni dogaja, da ima v mirovanju visok srčni utrip tudi do 180 utripov na sekundo, Pritisk ima normalen, med napadom, ki traja včasih tudi uro ali več se mu zgornji pritisk zniža in se približuje nižjemu.Bil je že na nujni prvi pomoči, naredili so mu ulrazvok srca in cikloergometrijo, ter EKG. Vsi izvidi tudi krvni so vredu. Tudi ščitniški hormoni so v mejah normale.Ob napadih, ki se dogajajo 1 ali 2 krat v mesecu ali pa celo na 1 mesec in pol se počuti slabo, obliva ga hladen znoj.
Vzame tabletko concord in stanje se umiri.
Je asmatik, in uporablja zdravila za astmo,
Ker ne najdejo vzroka nas je malo strah, da ne bi prišlo do resnejših zdravstvenih zapletov, oz. kaj sploh občasno povišan utrip pomeni..

Zaskrbljena žena.
Spoštovani!

S preiskavami so poskušali izključiti najpogostejše in najnevarnejše vzroke za napade hitrega bitja srca. Takile kratkotrajni napadi, ki jih po vrhu lahko obvlada z zdravilom, niti niso predmet večje zaskrbljenosti, ker praviloma ne preidejo v nevarne motnje ritma.

Če napad traja dlje od treh ur, pa naj le gre na nujno medicinsko pomoč, da mu bodo tam umirili ritem.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
alfinipic

11.08.14 21:55

lep pozdrav.glede na krvne izvide za scitnico tsh 5,72 me zanima kaj to pomeni,ker mi niso nic razlozili.na pregled pri spcijalistu se cakam datum .hkrati pa so mi dali tudi diagnozo panicnih napadov.ali bi za te napADE LAHKO BILA KRIVA SCITNICA. HVALA
Spoštovani!

Naredil bi še pregled hormonov T3 in T4, saj gre verjetno zgolj za latentno premajhno delovanje ščitnice - hipotirozo, kar pa ne povzroča razbijanja srca ali višjega krvnega tlaka (to je rezervirano, za pretirano delovanje).

Tirolog bo z dodatnimi testi in UZ preveril ,če je potrebno kakšno drugo zdravljenej razen manjšega nadomestka ščitničnih hormonov, če bosta T3 in T4 nižja od priporočenih vrednosti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik
Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 13 minus 2?
To je moderiran forum. Vaše sporočilo bo ostalo skrito, dokler ga ne odobri moderator ali administrator.