Holesterol

Holesterol je bela voskasta snov, ki jo najdemo v telesu in je nujna za pravilno delovanje celične stene. Telo nujno potrebuje holesterol za tvorbo pomembnih snovi, kot so na primer vitamin D in nekateri hormoni. Poznamo več vrst holesterola, najpomembnejša sta HDL (dobri) in LDL (slabi) holesterol. Holesterol povzroči težave šele takrat, ko ga je v krvi preveč - če ga imate več, kot ga telo potrebuje, lahko ogrozi vaše zdravje. Čezmeren LDL se nabira na žilnih stenah, jim zmanjša prožnost in privede do ateroskleroznih obolenj, sledita lahko srčna in možganska kap.
Forum trenutno ni aktiven.
25.10.10 v večernih urah je na forumu Starševski čvek potekal pogovor v živo z dr. Lainščakom.
V nadaljevanju preberite vprašanja in odgovore.

Dober večer vsem obiskovalcem foruma: Starševski čvek in našemu današnjemu gostu

Kot obljubljeno, začenjamo današnjo javno tribuno malce drugače kot običajno. Kot ste že opazili, bo tokrat potekala v večernih urah.

Naš današnji gost je gospod doc. Mitja Lainščak, dr. med., spec. ,ki bo v uri, ki je pred nami odgovarjal na vsa vaša vprašanja, ki so v povezavi s holesterolom.

•Kaj se zgodi, če je holesterola v krvi preveč?
•Kaj lahko storimo, da preprečimo kopičenje holesterola v krvi?
•Kako uravnavati količino holesterola v krvi?
•Kdaj je najbolje obiskati zdravnika?

Vabljeni, da našega današnjega gosta povprašate vse, kar vas zanima o holesterolu in o možnostih njegovega uravnavanja

Popravljeno 1-krat. Zadnjič popravljal Andreja ob 27.10.10 08:23.
Danes sem bral, da lahko s tekom preženemo oziroma preprečimo nastanek holesterola. Kaj mi svetujete, da delam, v kolikro je temu tako?
Hvala, Jože
Tudi jaz bi imela eno vprašanje. Pred kakšnim dnevom sem opazila, da se mi je naredila bulica. Kolegica mi je rekla, da so mozolji, kjer se vidi spodaj mast nekakšen zunanji znak, da je preveč holesterola v krvi. Do sedaj imam samo en mozolček, vendar me vseeno skrbi. Kako pa lahko zdravnik ugotovi, če je v krvi preveč holesterola?
Hvala za kakršenkoli odgovor
Dober večer.
Pred kratkim sem zasledila, da nekatera hrana preprečuje kopičenje holesterola v krvi. Če je to res, vas prosim za informacijo, katera hrana je to.

Hvala in lep pozdrav,
Metka

Dum spiro, spero.
Bi vprašala za mojega atija in tudi zase. Je tik pred upokojitvijo in ugotovili so mu kar povišan holesterol. Malce sm v skrbeh zase, zato bi vprašala, ali na raven holesterola vpliva tudi kaj dednost? Stara sem 25 let in do sedaj še nisem imela težav, ne bi jih pa želela imeti v bodoče, zato bi potrebovala kakšen nasvet.
Lepa hvala
Ali starost vpliva kakorkoli na holesterol in na hitrost njegovega nabiranja v krvi?
Že na forumu holesterol sem dobila kar nekaj zanimivih informacij, vendar sem morda spregledala, kaj pomeni, če raven holesterola prepogosto niha. Če izmerjene vrednosti preveč nihajo. A je možno, da je v ozadju prisotna kakšna bolezen, ali se pač to dogaja kar tako, ne kaže pa to na nobeno konkretno bolezen? Hvala za pomoč
Stara 40 let, v širši družini precej srčnih in možganskih kapi v starosti 50-70 let. Imam povišan holesterol - okrog 7 (vendar imam v tem tudi precej "dobrega" holesterola). Imam nizek pritisk, normalne triglicerde in normalen sladkor. Prehranjujem se s hrano proti holesterolu (imam vse naštudirano), vendar imam vseeno malce povišano telesno težo, ITM imam 26,8.
Priporočate zdravila proti holesterolu?
Hvala.
Pozdravljeni,

redna telesna aktivnost pripeva k znižanju holesterola. Telesna aktivnost in dietna prehrana sta dva ukrepa, ki ju vedno svetujemo pri povišanem holesterolu. Skupno lahko računamo na 15% znižanje holesterola.

Lep pozdrav,
MItja.
Navedeno
bela_lisica
Tudi jaz bi imela eno vprašanje. Pred kakšnim dnevom sem opazila, da se mi je naredila bulica. Kolegica mi je rekla, da so mozolji, kjer se vidi spodaj mast nekakšen zunanji znak, da je preveč holesterola v krvi. Do sedaj imam samo en mozolček, vendar me vseeno skrbi. Kako pa lahko zdravnik ugotovi, če je v krvi preveč holesterola?
Hvala za kakršenkoli odgovor

Pozdravljeni,

ne verjamem, da je vaša kožna sprememba znak povišanega holesterola. Seveda bi za končno mnenje moral spermembo videti.

Zdravnik opravi meritev lipidov v krvi (celokupni holesterol, HDL-holesterol, LDL-holesterol, trigliceridi) in se glede na izvide odloči glede nasveta.

Lep pozdrav,
Mitja.
Navedeno
Mety
Dober večer.
Pred kratkim sem zasledila, da nekatera hrana preprečuje kopičenje holesterola v krvi. Če je to res, vas prosim za informacijo, katera hrana je to.

Hvala in lep pozdrav,
Metka

Pozdravljeni,

seznam živil, ki se jih je smiselno izogibati, smo pred kratkim objavili na forumu v dveh izmed odgovorov obiskovalcem. Priponke sedaj ne morem pripeti.

Holesterola ne vsebujejo živila rastlinskega izvora, nekatere sestavine živil (rastlinski steroli) pa celo znižujejo holesterol.

Lep pozdrav,
Mitja.
Imam eno kratko vprašanje in prosim za odgovor. Kdaj je najbolje, da si človek meri holesterol?
Ups, še tole bi prosila, če mi lahko odgovorite. Kakšna je povezava med holesterolom in povišanim sladkorjem v krvi? Ali se to izključuje, ali morda "dopolnjuje".
hvala
Navedeno
hčerkica
Bi vprašala za mojega atija in tudi zase. Je tik pred upokojitvijo in ugotovili so mu kar povišan holesterol. Malce sm v skrbeh zase, zato bi vprašala, ali na raven holesterola vpliva tudi kaj dednost? Stara sem 25 let in do sedaj še nisem imela težav, ne bi jih pa želela imeti v bodoče, zato bi potrebovala kakšen nasvet.
Lepa hvala

Pozdravljeni,

povišan holesterol je dejavnik tveganja za pojav srčnožilnih bolezni. Glede na osatle dejavnike tveganja se zdravniki odločamo glede ukrepov. V vsakem primeru se odločimo za t.i. nefarmakološke ukrepe (zdrav življenjski slog: dieta, telesna aktivnost,..), pri številnih bolnkih pa moramo predpisati zdravila.

Obstajajo dedne hiperholesterolemije, vendar se večinoma prepoznajo že v mladosti. V vašem primeru verjetno ne gre za tako obliko, lahko pa opravite kontrolo holesterola v krvi, če želite pozanti vaše vrednosti.

Lep pozdrav,
Mitja.
Navedeno
krvnička
Ali starost vpliva kakorkoli na holesterol in na hitrost njegovega nabiranja v krvi?

pogostost hiperholesterolemije s starostjo narašča, še bolj pa je povezana z drugimi obolenji ali dejavniki tveganja.
Koncenteracija holesterola je povezana s hitrostjo napredovanja ateroskleroze in morebisno manifestacijo bolezni. Gre za dolgotrajne procese: čim dalj časa imate čim višji holesterol, tem višje je vaše tveganje, da boste zboleli zaradi bolezni srca in žilja.

Lep pozdrav,
MItja.
Navedeno
balonček2
Že na forumu holesterol sem dobila kar nekaj zanimivih informacij, vendar sem morda spregledala, kaj pomeni, če raven holesterola prepogosto niha. Če izmerjene vrednosti preveč nihajo. A je možno, da je v ozadju prisotna kakšna bolezen, ali se pač to dogaja kar tako, ne kaže pa to na nobeno konkretno bolezen? Hvala za pomoč

Pozdravljeni,

na koncentracijo lipidov pomembno vpliva prehrana (tudi alkohol). Najbolj lahko vplivate na koncentracijo trigliceridov, do neke mere pa tudi na koncentracijo holesterola. Nihanje ponavadi ni povezano z boleznijo, lahko pa pri nekaterih boleznih opazite, da pride do znižanja holesterola.

Lep pozdrav,
MItja.
Navedeno
Eleonora1
Stara 40 let, v širši družini precej srčnih in možganskih kapi v starosti 50-70 let. Imam povišan holesterol - okrog 7 (vendar imam v tem tudi precej "dobrega" holesterola). Imam nizek pritisk, normalne triglicerde in normalen sladkor. Prehranjujem se s hrano proti holesterolu (imam vse naštudirano), vendar imam vseeno malce povišano telesno težo, ITM imam 26,8.
Priporočate zdravila proti holesterolu?
Hvala.

Pozdravljeni,

pri predpisu zdravil za zdravljenje hiperholesterolemije najprej ocenimo tveganje za manifestno srčnožilno bolezen. Obstaja več možnosti ocen, vendar bi za oceno vašega tveganja potreboval še naslednje podatke: kadilski status, prisotnost sladkorne bolezni, krvni tlak.

Lep pozdrav,
Mitja.
Navedeno
cukrčekbabica
Imam eno kratko vprašanje in prosim za odgovor. Kdaj je najbolje, da si človek meri holesterol?
Ups, še tole bi prosila, če mi lahko odgovorite. Kakšna je povezava med holesterolom in povišanim sladkorjem v krvi? Ali se to izključuje, ali morda "dopolnjuje".
hvala

Pozdravljeni,

večino parametrov v krvi (tudi lipide) določamo zjutraj na tešče (po možnosti 12 ur). Pred tem je nekaj dni potrebno smiselno uživati vašo običajno dieto.

Bolniki s povišanim holesterolom imajo pogosteje povišan krvni sladkor, predvsem pa velja obratno.

Lep pozdrav,
Mitja.
Ura je odbila 20.00 in naznanila zaključek današnje Javne tribune.

Najlepša hvala našemu današnjemu gostu za izčrpne odgovore in vam, dragi forumaši za vaša vprašanja in izkušnje.

Na veliko vprašanj je bilo odgovorjeno, veliko pa jih je verjetno še ostalo, zato vabljeni na forum: Holesterol >> http://med.over.net/forum5/list.php?391 kjer lahko morda med objavljenimi odgovori strokovnjaka ali izkujšnjami obiskovalcev foruma najdete tisto, kar vas zanima.
Pozdravljeni,

tudi jaz bi se zahvalil za vprašanja in se hkrati opravičil za nekoliko pozbne odgovore, ker sem vaša vprašanja čakal na prejšnji objavi Javne tribune. S pomočjo moderatorja sem bil pravočasno preusmerjen in (upam) pravočasno odgovoril na vaša vprašanja. Če odgovorov niste dobili, me kontaktirajte preko foruma.

Lep teden,
MItja.

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,44 MB
  • Skupna velikost vseh datotek ne sme presegati 2,93 MB
  • Dodate lahko še 3 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 3 krat 3?
To je moderiran forum. Vaše sporočilo bo ostalo skrito, dokler ga ne odobri moderator ali administrator.