Knjižni molji

Za vse ljubitelje dobre knjige. Posebna stran, ki vam ponuja veliko koristnih nasvetov in informacij iz knjižnega sveta.

obnova knjige

16.05.05 08:37
Pozdravljeni!

Sicer ne vem ali je to pravi naslov, da pišem ampak nujno bi potrebovala obnove dveh knjig za našo osnovnošolko in sicer: Mali princ in Pod svobodnim soncem prvi in drugi del. Gledala sem že na internetu vendar nisem nič našla. Knjige smo sicer prebrali, vendar smo zelo slabi v pisanju obnov.

Že vnaprej se vam zahvaljujem za pomoč.

Lep pozdrav,

Koalica

ElaS  

Re: obnova knjige

16.05.05 13:29
Ojoj, veliko zahtevaš, da ti nekdo kar napiše domačo nalogo. Obnova naj bi bila zgoščena vsebina knjige na eni ali dveh straneh. Torej napiši kdaj se dogaja (V katem obdobju) kaj se v knjigi zgodi, kdo so glavni junaki,...

Lp, Ela S

ps: vaja dela mojstra - sicer se mora osnovnošolka naučiti pisati obnove, bo to še velikokrat potrebovala

16.05.05 14:37
Ah, čisto brez moraliziranja: Nina Lah, 9.b, je napisala takšno obnovo Malega princa:

Naslov knjige: Mali princ
Pisatelj: Antoine de Saint- Exupery
Založba: Mladinska knjiga
Leto in kraj izdaje: Ljubljana, 1982
Ilustrator: Antoine de Saint- Exupery
Prevedel: Ivan Minatti

MALI PRINC

Pisatelj Antoine de Saint- Exupery pripoveduje o srečanju z Malim princem. Zanj je bilo to nepozabno doživetje.
Vse se je začelo s tem, da se je Mali princ odločil zapustiti svoj majčken planetoid na katerem so bili trije njemu do kolen segajoči vulkani. Poleg vulkanov pa ne smemo pozabiti na rožo (vrtnico). Najbližje njegovemu domu so bili asteroidi 325, 326, 327, 328, 329 in 330.Na prvem asteroidu je živel kralj, ki je želel vladati ampak ker je na majhnem planetu živel sam, drugih prebivalcev bi bilo in ni imel nikomu vladati.. Na drugem asteroidu je živel domišljavec, ki je bil najbolj vesel kadar je bil v središču pozornosti. Mali princ se je brez težav poslovil od njega in nadaljeval svojo pot proti tretjemu planetu. Tam je živel pijanec, ki je pil iz enega samega razloga, ker ga je bilo sram, da je pil. Princu se je zasmilil. Pot je nadaljeval proti planetu štiri, kjer je naletel na trgovca. Trgovec je imel toliko dela, da princu sploh ni utegnil nameniti pozornosti. Saj veste pri štetju zvezd se hitro zmotiš, zato ga Mali princ ni hotel motiti. Njegova dolga pot se je nadaljevala proti asteroidu pet. Tam je živel svetilničar, ki je na vsako minuto prižigal in ugašal svetilko. Prispel je do planeta šest in zagledal starega gospoda, ki je sedel pred ogromno knjigo. Čez čas mu je gospod pojasnil, da je geograf in mu razložil kaj pomeni biti geograf.
Tako je Mali princ po dolgem potovanju končno prišel na sedmi planet, imenovan Zemlja. Iskal je prijatelje, vendar je bil zelo presenečen, ker nobenega ni našel, bil je namreč v puščavi. Naenkrat je zagledal kačo, ki je počasi plazila mimo njega.
Čez čas je zagledal tudi rožo. Ali si lahko predstavljate eno samo rožo je srečal na svojem popotovanju. Po dolgi hoji se je Mali princ povzpel na visoko goro. V primerjavi z njegovimi majčkenimi vulkani so bile res ogromne in uzrl je vrt razcvetelih vrtnic. Bil je zelo nesrečen, saj mu je vrtnica na njegovem planetu rekla, da takšne kot je ona ni na celem svetu. Tukaj v tem cvetličnem vrtu pa jih je bilo nešteto. Legel je na trato za seboj je zaslišal glas. Obrnil se je in videl lisico, ki ga je naučila marsikaj, ne samo to, da je njegova vrtnica nekaj posebnega, ker je odgovoren zanjo, temveč tudi, da na Zemlji ljudje ne gledajo s srcem. Nepozabna je njena izjava: »Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.« In to je tudi sporočilo te knjige. Saj ljudje dandanes pogosto gledamo in sodimo druge samo glede na njihovo zunanjost. Kakšni so po srcu nas ne zanima.

OZNAKA OSEBE
MALI PRINC: prijazen deček, ki je radoveden, hoče se naučiti čim več, zato nikoli ne pozabi kaj vpraša. Je tudi zelo odgovoren. Skrbi za tisto, kar ima, čeprav ni veliko, samo trije vulkani in ena roža.

MOJE MNENJE
Knjigo toplo priporočam mladim in odraslim bralcem. Saj se ob branju veliko naučiš ali spomniš pozabljenih resnic in spoznanj. Je pa tudi sama zgodba na splošno zelo lepa in zanimiva. Saj te hitro »zgrabi« in jo moraš na vsak način prebrati.
Odpre ti oči , zaveš se, da so nekateri ljudje morda včasih tudi sami takšni, kot je rekla lisica: »Kdor hoče videti, mora gledati s srcem. Bistvo je očem nevidno.

18.02.09 11:41
A najde kdo obnovo knjige od pisateljice Anje Tuckermann ne govoriti, ne molčati, ne iti, ne ostati iz zbirke na robu...

18.02.09 20:04
to ne - me je pa tvoje oglašanje v tej temi po treh letih in devetih mesecih po zadnjem postu spomnilo na anekdoto o onih menihih, ki so bili zavezani molčečnosti, oziroma so bili na sploh bolj tihi in so imeli božično večerjo, pa je eden od njih med tem, ko so jedli juho, rekel: "ta juha je pa vroča". Naslednje leto ob božiču so ponovno jedli juho in je drug menih pripomnil: "ta juha je pa mrzla". Tretje leto ob božični juhi pa je tretji menih jezno rekel: "dajte se že nehat kregat".
wtfitmf

18.02.09 22:53
Navedeno
pilgrim
to ne - me je pa tvoje oglašanje v tej temi po treh letih in devetih mesecih po zadnjem postu spomnilo na anekdoto o onih menihih, ki so bili zavezani molčečnosti, oziroma so bili na sploh bolj tihi in so imeli božično večerjo, pa je eden od njih med tem, ko so jedli juho, rekel: "ta juha je pa vroča". Naslednje leto ob božiču so ponovno jedli juho in je drug menih pripomnil: "ta juha je pa mrzla". Tretje leto ob božični juhi pa je tretji menih jezno rekel: "dajte se že nehat kregat".
poskusiti ni greh!
potrebujem obnovo knjige Mato Lovrak
Tovaršija Petra Grče

kontaktirate me lahko na msnju niko105@email.si ali na moj gmail
herofreak15@gmail.com

Hvala že vnaprej
Mašaa 

08.05.09 15:55
oila..jst bi rabla obnovo knjige Povej! ki jo je napisala Laurie Halse Anderson..
purgec

01.10.09 15:53
Zdravo! Rabim pomoč nujno!!
Prosil bi vas če lahko gdo napiše ali poišče obnovo knjige:
KOŠARKAR NAJ BO!
samo prosim ne takšne kot je na www.simos.si/ ker je komaj da 7-8 vrstic.. v glavnem rabim tako z vsaj 1/2-1 stran!

HVALA!

01.10.09 20:59
Glejte, mislim, da to ni pravi forum za vas. Razumem, da se kdaj zgodi, da ne utegneš/moreš prebrat kakšne knjige in je potem tovrstna pomoč dobrodošla, ampak - kot vidite - nihče se ne javlja s kakimi obnovami. Tukaj smo pač drugačne sorte forumaši, raje kar sami preberemo.
Pa srečno!
Brižinski

02.10.09 08:42
Se strinjam z Dear Heather. Malo moralistično lahko sklepamo, da bojo iz takih otrok/mladostnikov zrasli ljudje, ki se jim bo zdelo normalno vedno in povsod "hvatat krivino". In pisati "gdo".
janja vidmar

07.10.09 13:38
ali imate obnovo punce za znoret.?

07.10.09 20:54
janja, žal ... :-)

08.10.09 01:11
Ne, pač pa prav tu ustvarjamo knjigo (nemara komično srhljivko) BRALCI ZA ZNORET.

K.
janja vidmar

10.10.09 10:03
rabim nujno obnovo knjige. punce za znoret od janje vidmar. prosim da bi hitro napisali ker nimam dosti cajta..hvala..<3
karmenS

10.10.09 10:07
Navedeno
"janja vidmar"

rabim nujno obnovo knjige. punce za znoret od janje vidmar. prosim da bi hitro napisali ker nimam dosti cajta..hvala..<3
ja prosim nujno rabiva..
matico

10.10.09 19:36
Navedeno
wtfitmf

A najde kdo obnovo knjige od pisateljice Anje Tuckermann ne govoriti, ne molčati, ne iti, ne ostati iz zbirke na robu...

10.10.09 21:53
Navedeno
"dear heather"

Glejte, mislim, da to ni pravi forum za vas. Razumem, da se kdaj zgodi, da ne utegneš/moreš prebrat kakšne knjige in je potem tovrstna pomoč dobrodošla, ampak - kot vidite - nihče se ne javlja s kakimi obnovami. Tukaj smo pač drugačne sorte forumaši, raje kar sami preberemo.
Pa srečno!

K.
jestadn

knjiga janje vidmar

16.10.09 12:59
v času od prve prošnje za obnovo do druge (7.10 do 10.10.) bi lahko tole 117-stransko knjižico že petnajstkrat sama prebrala.
sissi flegel

obova šola, balet in prvi poljub

25.10.09 13:29
prosim če dobim obnovo knjige šola,balet in prvi poljub
Titija-nepr.

25.10.09 22:34
Navedeno
"dear heather"

Pa srečno!
Milena 

26.10.09 11:44
Ne razumem, kako se nekaterim ne da prebrati knjige. Ti otroci, ali raje gledajo tv ali srfajo po internetu. Vse premalo se tudi starši sami zavedajo, kako pomembno je branje za otroka. Branje je izobraževanje. Branje bralca pomiri in naj mu bo v veselje.
Enka 

26.10.09 14:05
Ne samo, da se jim ne da brat knjig, še odgovorov v tejle temi se jim ne ljubi...

26.10.09 15:15
Navedeno
Enka

Ne samo, da se jim ne da brat knjig, še odgovorov v tejle temi se jim ne ljubi...

:-)

ali bi morala raje reči takole

:-(
Neyi`

12.12.09 13:35
kaj ve gdo slučajno na kateri strani bi se našle obnove ???? jas nujno rabim obnovo od Roberta Rona- Obljubi mi večnost!!!

PROSIM ZA POMOČ!
tonwe

01.01.10 10:18
mene zanima kje bi našel obnovo za sina,(1. iz zbirke biseri)ki je v 6. razredu.lepo bi prosil za pomoč.hvala!
PETER

11.01.10 17:46
ali mi lahko nekdo prosim pove kje lahko dobim ali pa izvem obnovo od knjige NIMAŠ POJMA zelo nujno je !!

hvala u naprej L.P.

11.01.10 21:14
Navedeno
Enka

Kaj naj rečem drugega ...
FlyLove

22.01.10 20:01
nujno rabim obnovo knjige Skrinja z babičine bale ! napisala jo je Betra Golob
matjazjarkovi

ZBIRKA NA ROBU

13.02.10 19:06
pozdravljeni

ali ima kdo obnovo knjige OBSEDENA Z NAKUPI-ZBIRKA NA ROBU???
matica13

17.02.10 19:21
ma gdo obnovo knjige namesto koga roža cveti če joma mi prosim pošljite .
Dragica Novak

19.02.10 09:35
Prepisovanje obnov me spominja na to, kako sem po tridesetih letih pri nekem sosedu videla moj zvezek v katerem so bile obnove obveznega čtiva iz osnovne šole,verjetno se naslovi knjig ves ta čas niso bistveno spremenili. Razumem, da je kdaj tudi kakšna časovna stiska, vendar sedaj so zimske počitnice in ne bi bilo nič narobe, če bi bil čas izkoriščen tudi za to, da se prebere kakšna knjiga. Pisanje obnov, pa je tudi del naše pismenosti, učenje zbornega in knjižnega jezika je dobro za oblikovanje naše samozavesti, Knjiga Pod svobodnim soncem, je poleg prijetnega branja, tudi zelo lep primer lepega jezika, in veliko podatkov iz zgodovineje v njej. Vsem, ki bi obnove kar "preplonkali", pa malo stare modrosti, Vaja dela mojstra in vsi se učimo, celo življenje, to še vedno počnem tudi sama, Ni večjega zadovoljstva, kot takrat, ko z veliko vloženega truda osvojiš nova znanja.
Korajžno in vztrajno branje in pisanje obnov, to je tening in izkušnja, ki zelo velikokrat pride prav.,

21.02.10 02:43
Za moderatorje oz. administratorje: ali se ne da narediti tako, da ko naši polpismeni učenci in dijaki odtipkajo v katerega od iskalnikov "obnova knjige", med zadetki (vsaj na prvi strani! - naprej se večini itak ne ljubi) NE BI BILO tega foruma?

Najbrž se ne da, o teh rečeh res nimam pojma. Če se pa da, se pa, prosim vas, usmilite nas, ki radi beremo in vsaj za silo znamo celo pisati.

Ljudi ki neznajo pisat in brat je povsot preveč aje treba daso še tu. namreč v vlogi ki ji nemorem reč drugač kot knižni mrhovinarji.

K.
šecjen

21.02.10 18:50
Ne samo, da se jim ne da brat, tudi pravopisa ne obvladajo. Pa funkcionalno pismeni so tudi bolj slabo. Če prvega pa drugega ignoriraš, menda da boš tudi desetega in petindvajsetega. Bi se najrajši kar zjokala ...

22.02.10 19:36
Navedeno
Kerstin

Ljudi ki neznajo pisat in brat je povsot preveč aje treba daso še tu. namreč v vlogi ki ji nemorem reč drugač kot knižni mrhovinarji.
K.

Oh, Kerstin :-))))

(Sama denimo nisem bila daleč od razmišljanja, da bi nas kdo takole lahko tudi zafrkaval, saj veste, "ama kdo obnovo knige tepate", knjižni molji pa v luft. A žal niti za to ne gre ...)
bedanec1

nimaš pojma

26.02.10 13:26
mi lahko kdo napiše obnovo nimaš pojma
OMGGEEKS

03.03.10 16:25
dej dej omg....piflarji...ka bos brau..napis obnovo c misls al pa sploh ne komentiri...noob...pejt kam drgam pamet solit....ma ke pa se najdes debila k bo pred knigo visu med pocitncam....omg folk
Enka 

03.03.10 16:47
Navedeno
OMGGEEKS

dej dej omg....piflarji...ka bos brau..napis obnovo c misls al pa sploh ne komentiri...noob...pejt kam drgam pamet solit....ma ke pa se najdes debila k bo pred knigo visu med pocitncam....omg folk

He he, kaj pa če bi vi ta pametni kje drugje težili za obnove?
kleofata

03.03.10 20:06
Sem se kar nasmejala, ko sem brala, kaj pišejo otročki in "otročki". Knjižni molji, bodite mirni, tisti, ki pišejo najslabše, izzivajo. Tako hudo ni. Resno pa hočejo obnovo tisti starši, ki pišejo v imenu svojih otrok, saj veste, šola je tako zahteven proces, da bi morali celo brati, pa ne le podnapisov, cele knjige.
Zadnjič sem slišala strokovnjakinjo, ki je razlagala, da današnji učenci ne morejo več brati linearno, oni gledajo okvirčke, ker so tega navajeni z ekranov, njihova percepcija je pač spremenjena, predlagala je, naj jim torej zainteresirani za njihovo bralno kulturo ponudimo take knjige. Saj se ne morejo matrat, lupčki. Vse v okvirčke, pa bo.
Učenci imajo cele strani obnov prepisane z Interneta, dobro vedo, kje jih najdejo, tako da so tile po moje zašli. Berejo malo, to je res, tako popolnoma nepismeni, kot zgornji zapisi kažejo, pa večinoma le niso. Gremo pa v to smer, to pa.
tinccchy

20.03.10 10:02
Dragi knjiži molji!

Ne veste koliko je med nami takšnih, ki smo dislektiki in nam je napisati obnovo knjige, kakor iti na Triglav vsakič znova. Zato prosim pomagajte,... to je naša priložnost za učenje, kako naj obnova izgreda. Kljub temu, da smo knjigo "počasi" prebrali enostavno ne znamo strniti besed. Da o pravopisnih napakah in vejicah niti ne govorim.

Hvala za razumevanje

Tina
za Toro od Tinccchy

20.03.10 10:21
Najlepša hvala, ZA OBNOVO MALI PRINC ...res si mi <3 pomagal... knjigo sem prebrala, si gledala film, znam povedati za napisati, pa bi potrebovala, kar svojega prevajalca; Ker sem dislektik, nikoli ne dobim dobre ocene za spise in obnove...maksimum 2. Ja, življenje je borba. Zdaj mi ni treba (spet) nadlegovati bolj pametnih.

lp, Tina

20.03.10 12:59
Uh, obnovo je napisala Nina Lah, 9.b, moj je samo CTRL+V.
thomas brezina

govoreči grob

11.04.10 14:28
haj
jaz bi vas prosila za obnovo knjige govoreči grob!!!jo nujno rabim prosim tistega ki jo ve naj mi jo na kratko opiše
ŽE V NAPREJ HVALA!!!
nastja
Hvala

09.05.10 12:10
Pozdravljeni!

Za domače branje smo dobili knjigo Dušan Čater- Pojdi z mano. Iskal sem že vsepovsod na internetu ampak nisem našel ničesar. Prosim če bi mi pomagali.

Že vnaprej se Vam zahvaljujem.

Sebastjan.
majchy

09.05.10 12:50
plis za obnovo za obsedena z nakupi
NoUseForAName

Argument

06.06.10 21:20
Pozdravljeni!
Mogoče ste kljub vsemu doživetemu na tem forumu, pridobili mnogo ne preveč lepih stereotipov o mladini. Naj vas razsvetlim s spoznanjem, da sem star 16 let in berem knjige prostovoljno, kar pomeni da ne berem obveznih knjig, ki nam jih dodelijo v šoli, ker se mi tako primitivno prisilen način zdi nepotreben za užitke pri branju. Sicer je verjetno to razlog za moj zadosten uspeh v gimnaziji, ampak me to ne ovira pri tem, da se usedem in zavzeto pregledam čtivo kot je recimo Zvezdni popotnik Ijona Tihega, odličnega skandinavskega pisatelja, čigar ime si na žalost nisem vtisnil v spomin.

Upam, da sem s tem komentarjem podrl nekaj obsojajočih predsodkov glede današnje pokvarjene in butaste mladine, dragi starejši tovariši...

Peace :)

06.06.10 22:17
Na tejle temi smo res obsojali - ampak to še ne pomeni, da to velja vsevprek. Tudi sama sem spadala med tiste, ki so knjige požirali - še najmanj pa sem prebrala tistih, ki so bile predpisane za domače branje. Ja, in tudi obnove sem prepisovala, če ni šlo drugače. Je pa res, da so bil takrat izbori knjig za obvezno branje čudaški, vsekakor pa slabši kot zdaj - vsaj osnovnošolsko branje je zdaj veliko boljše, za gimnazijsko pa ne vem.

Priznam, meni so šli gornji posti na živce. Ne zato, ker bi načeloma imela kaj zelo proti prepisovanju, gre za to, da je obnov na internetu kot toče in da je treba samo enkrat, dvakrat klikniti, pa prideš do vseh. Motilo pa me je, da se marsikomu ne ljubi niti toliko potruditi. Drugo je to, da je tale forum neprimerno mesto: tu se zbiramo pretežno ljubitelji branja, največ pa nas je odraslih, ki ne beremo obveznega branja za OŠ in SŠ, ne? ;-)

Če si boš šel prebrat poste pod naslovom Kje so meje literature, boš pa opazil, da je razprava zašla še v drugo smer - razpisali smo se o knjigah, ki jih gimnazijcem dodeljujejo za maturitetno branje, kjer pa smo se odločno postavili na "vašo" stran, saj se strinjamo, da je izbor, z zelo redkimi izjemami, največkrat grozen, milo rečeno. In da dobesedno ubija vsakršno željo po branju.

Kar zadeva "obvezno": ja, brati po direktivi je največkrat mučno, ampak to je najbrž neizogibno, dokler se ne bo šolska politika spremenila v takšno smer, da bi npr. dobili široko zasnovan seznam, iz katerega bi si potem sami izbrali, kaj bi brali. In dejstvo je, da šola pač temelji na prisili - in pri slovenščini ni nič drugače kot pri matematiki. Žal tudi poznejše življenje temelji na bolj ali manj prikriti prisili v službi in družbi sploh, če nimaš te sreče, da si sam svoj šef. Pa še to je vprašljivo: sama sem "svoja šefica" in v svojem delu uživam, ampak tudi taki smo deležni prisile - tiste, ki jo izvajamo sami nad sabo. In ta zna biti še hujša. ;-)

Sicer pa: če rad bereš in si želiš o knjigah tudi razpravljati, se oglašaj - tule smo vedno veseli, če nas kdo napoti k zanimivi knjigi.

Upam, da se še slišimo

07.06.10 06:07
kot je rekla Katja10: tukaj ne obsojamo mladih bralcev, kot si ti, le tiste, ki so smotani, oz. tako hudo nevešči današnji mladini na kožo pisanega medija kot je internet, da namesto, da bi odsrfali na temu namenjene strani zatavajo sem in tukaj moledujejo zadrte bralce za obnove šolskega čtiva.

Mnogo tukaj nas je bilo v času šolanja isti koži - brez interneta smo se mučili z obveznim čtivom, meni npr. je uspelo za predstavitev domačega čtiva v tretjem letniku gimnazije dobiti nezadostno oceno, ker sem v pomanjkanju interesa iz spremne besede prepisal, v katere jezike je bila knjiga prevedena, kdo jo je izdal in podobne obrobnosti, prof. pa je seveda zahtevala vsebino. Šlo je za Sveto Ivano Bernarda Shawa, kar so nam vsiljevali namesto Zamjatina, Lema, Tolkeina (v hrvaščini), Vonneguta in drugega, kar nas je zanimalo.

Prisotnost najstniškega bralca s svojimi pogledi na literaturo bi ta forum vsekakor poživilo, tako da se kar še kaj oglasi.
Brižinski

07.06.10 11:29
Ja, vse to, kar sta napisala Katja10 in Pilgrim, sploh pa podpiramo subverzivno branje mladeniča, ki zna pravilno uporabiti zaimek "čigar".

07.06.10 15:51
Navedeno
Brižinski

Ja, vse to, kar sta napisala Katja10 in Pilgrim, sploh pa podpiramo subverzivno branje mladeniča, ki zna pravilno uporabiti zaimek "čigar".

Ja, pa čeprav takoj za njim zgreši sklon. ;)

K.

07.06.10 15:59
>Ja, pa čeprav takoj za njim zgreši sklon. ;)

Ne tako natančno, prosim - tole je vendar naš morebitni novi molj ... Sploh pa po forumih vsi packamo s skloni, tudi tisti med nami (recimo jaz), ki tega načeloma ne bi smeli. Pravilna raba"čigar" je pa taka redkost, da zaleže za tri napačne sklone :-)

08.06.10 02:34
Seveda, seveda, zato sem se pa najprej strinjala s predhodnikoma in nato še dodala smeška - nisem pa si mogla kaj, da ne bi napisala, kar me je zbodlo. Poklicna deformacija, kaj moreš. :) (Potencialni mladi) molj bo ne glede na to bral dalje, upam pa, da se bo tudi še kaj oglasil.

K.

08.06.10 16:47
sramota....niti interesa ni! meni so ble,vsaj za maturo, izredno zanimive knjige:
Alamut, ki ga je napisal slovenski pisatelj Vladimir Bartol in
Krasni novi svet-Aldous Huxley. če mene vprašate,to ni tako težko ali nezanimivo branje da se ga nebi dalo prebrat..

08.06.10 23:09
Niso vse zanič, nikakor ne, sploh ne tisti, ki ju omenjaš. Ker pa temu eseju namenjajo tolikšno težo in rompompom, predvsem pa, ker se dijaki & učitelji z njim ukvarjajo do nezavesti, se mi pa zdi, da njihova izbira zahteva res tehten premislek. Ali drugače, da vmes ne bi bilo knjig, ki sicer niso slabe, vendar človek tudi ne vidi kake posebne potrebe, da se gimnazijec z njo ubada vse leto. Tudi ne zagovarjam stališča, da bi morale biti knjige nezahtevne, ker pa bodo za mnoge dijake - žal - med zadnjimi, ki jih bodo prebrali v svojem življenju, bi bilo pa le fino, če vmes ne bi bilo ... hm ... vprašljivih izbir.

Tole je sicer stvar mojega osebnega okusa, pa vendar. Problematičen se mi zdi slovenski del - pa ne zato, ker bi podlegala stereotipa o dolgočasnosti, zateženosti ipd. slovenskega leposlovja. Nasprotno, menim, da je v zadnjem času vse več dobrih del. Nekoč skoraj nisem brala slovenskih knjig, zdaj pa jih je med mojim čtivoma že kar kakšna četrtina.

Najbolj čudaški izbiri se mi zdita Hiengov Čudežni Feliks in Deklevov Pimlico, njuna skupna slabost pa se mi zdi medlost. Pa sicer Dekleva kot pesnika cenim. Čudežni Feliks se mi zdi precej povprečen, razvlečen, nekako neorientiran. Knjigo sem sicer prežvečila, na koncu pa sem se spraševala, "kaj mi je tega treba bilo" ;-) Pimlico mi je začel bledeti v spominu, še preden sem ga dobro prebrala. Zdi se mi, da če izbrana knjiga že ni vrhunska, naj potem vsebuje vsaj nekaj, kar bo dijakom blizu in o čemer bodo imeli kaj pisati, ali bolje, kar jih bo spodbudilo k razmisleku.
Tudi Visoška kronika in Kralj na Betajnovi se mi ne zdita super varianti - Visoška kronika najbrž zato, ker spada med zame najbolj neprebavljive knjige EVER, zato sem seveda čisto pristranska. Ti deli bi prej uvrstila v ustni del izpita, za esej pa izbrala kaj drugega.
Vsekakor se mi zdi Kovačič veliko boljši, brez dvoma velik pisatelj, ampak spet: sama bi za esej izbrala kako drugo od njegovih knjig.
Fina izbira pa se mi je zdel Zupančičev Vladimir ki zdajšnjim maturantom ponuja fajn snov za razmišljanje, zdi se mi, da bi o tematiki tega dela lahko napisali veliko več misli, ki bi zrasle na njihovem zelniku, in ne le predelav kupa obstoječih interpretacij. To pa je najbrž smisel maturitetnega eseja. No, domnevam, da naj bi bil. Tudi Vitomil Zupan se mi zdi zadetek, je pač velik, tu ni kaj.
Izbor tujih del se mi zdi v primerjavi s SLO delom veliko boljši.

09.06.10 09:33
Jaz pa pridajam še tole (ni povezano z zgornjo nedavno debato): zgražali smo se (no, jaz) nad tem, da so se tu znova in znova pojavljale prošnje za obnove, čeprav smo x-krat napisali, da to ni pravi forum. No, da ne prebereš niti teme, kamor lepiš svoje stvari ... a bi sploh prebrali obnovo, če bi jo tu gor našli ...?
Sicer pa se glede izbora maturitetnega in drugega podobnega branja popolnoma strinjam.
Navedeno
"aldous huxley"

Heey .
nevem če pišem na pravi naslov, ampak bom useeno vprašala če bi lahko dobila glavne ter stranske osebe od knjige krasni novi svet, ki jo je napisal Aldous Huxley. Prosim tisti ki jih ve če mi jih lahko napiše, bi mu bila zelo hvaležna.
Hvala že v naprej :)

jebela cesta, zdaj je pa tega dovolj!!! Ne bi rekel, če bi šlo za kakšno dolgovezno neumnost, ne pa za enega Huxleya. Spravi se prebrat knjigo in nauči se osnovne slovnice za prvo triado OŠ! ... No, če ne boš vedela, kdo je Aldous Huxley, te sicer ne bo vzel hudič, če boš pa funkcionalno nepismena, boš v tem krutem svetu, v katerega odraščaš, imela hudo malo možnosti odživeti svoje življenje lepo, polno, srečno in zadovoljno.
aldous huxley

Re: obnova knjige krasni novi svet

13.06.10 17:53
Navedeno
pilgrim

Navedeno
"aldous huxley"

Heey .
nevem če pišem na pravi naslov, ampak bom useeno vprašala če bi lahko dobila glavne ter stranske osebe od knjige krasni novi svet, ki jo je napisal Aldous Huxley. Prosim tisti ki jih ve če mi jih lahko napiše, bi mu bila zelo hvaležna.

jebela cesta, zdaj je pa tega dovolj!!! Ne bi rekel, če bi šlo za kakšno dolgovezno neumnost, ne pa za enega Huxleya. Spravi se prebrat knjigo in nauči se osnovne slovnice za prvo triado OŠ! ... No, če ne boš vedela, kdo je Aldous Huxley, te sicer ne bo vzel hudič, če boš pa funkcionalno nepismena, boš v tem krutem svetu, v katerega odraščaš, imela hudo malo možnosti odživeti svoje življenje lepo, polno, srečno in zadovoljno.

Ma nimam dovolj časa za prebrati knjigo . drugače bi jo z veseljem .
samo glavne pa stranske osebe bi potrebovala .
šecjen

Re: obnova knjige krasni novi svet

14.06.10 08:30
Navedeno
"aldous huxley"

Heey .

tole bi bilo moralo biti po vsem napisanem hecno, samo je žalostno.

14.06.10 10:18
Bolj kot brezplodno iskanje obnov me pretrese pomanjkanje samoiniciative. Če ne bi rad bral, pač uporabiš google, in sicer vpišeš to, kar iščeš:

brave new world huxley characters

Povezava za lene: http://www.google.si/#hl=sl&q=brave+new+world+huxley+characters&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=5ba56ec58ea91100

Rezultat je prvi na vrhu, ne morš verjet.

http://www.huxley.net/whoswho.htm

14.06.10 13:57
Hehe, internet bere namesto njih, mi pa guglamo namesto njih. Umetna inteligenca na delu ...

http://www.theatlantic.com/magazine/archive/2008/07/is-google-making-us-stupid/6868/
aldous huxley

14.06.10 19:13
Hvala Ti .

15.06.10 08:28
Navedeno

Zelo zanimiv članek.Bi se strinjala.Mentalno postajamo vse bolj leni. Spomina nam sploh ni potrebno več trenirati.Možgani nam - hočeš nočeš, vse bolj delujejo po principu računalnika. Toda, kaj če se zgodi takšna majhna nevšečnost, da za nekaj časa ne bo dostopa do npr. elektrike? Mi pa s praznimi glavami...
Primož Suhodolčan

19.10.10 10:53
Pozdravleni !

Nujno rabim neko obnovo Košarkar naj bo !
Neki malega lahko je z interneta. hvala vsem ki mi boste pomagalai !

Lp
Pati <3

04.11.10 15:01
Hejj

mene pa zanima če pozna gdo obnovo knjige :
Eduard Petiška
Stare grške bajke

pa me zanima če mi lahko da gdo link iz kake strani ko so obnove
ali pa napiše obnovo če seveda želii (: <3

L.p. <3
šecjen

04.11.10 15:06
Navedeno
Pati <3
Hejj

mene pa zanima če pozna gdo obnovo knjige :
Eduard Petiška
Stare grške bajke

pa me zanima če mi lahko da gdo link iz kake strani ko so obnove
ali pa napiše obnovo če seveda želii (: <3

L.p. <3

že naslov ti pove, da gre za zbirko VEČIH zgodb, tako da je obnovo zelo težko naredit.
ena obnova

08.11.10 22:51
Stare grške bajke - obnova

Stari Grki so živeli v Grčiji. Veliko so potovali v tujino. Z ladjami ali peš. Avtomobilov in vlakov takrat še ni bilo. Tudi letal ne. Ikar se je nekaj trudil leteti, a se ni dobro končalo, pa potem niso več poskušali. Na poti po svetu se jim je vse sorte dogajalo. Pa tudi doma. O tem pišejo stare grške bajke.

08.11.10 23:10
Pati, če bi sama kaj prebrala in kaj napisala (npr. kakšno obnovo :)), bi utegnila celo postati - pismena. Tako kot zdajle pišeš, pa žal - nisi. In zakaj že moja še ne šestletna hči ve, da se gdo napiše kdo? Aja, saj res, ne boš verjela - čas zapravlja z branjem knjig!
K.

09.11.10 16:25
Navedeno
ena obnova
Stare grške bajke - obnova

Stari Grki so živeli v Grčiji. Veliko so potovali v tujino. Z ladjami ali peš. Avtomobilov in vlakov takrat še ni bilo. Tudi letal ne. Ikar se je nekaj trudil leteti, a se ni dobro končalo, pa potem niso več poskušali. Na poti po svetu se jim je vse sorte dogajalo. Pa tudi doma. O tem pišejo stare grške bajke.
točno tako :-)

morda še to, da so nekakšen model kopenskega javnega prevoza tudi že poznali, vendar je bil pomankljiv. bil je lesen in neroden, malo podoben konju. uporabljal se je za krajše primestne razdalje. imenovali so ga trojanski konj, kar pa nima nobene veze s trojanami.
Knjige

13.11.10 13:53
Jst bi pa rabla obnovo knjige Janko Kersnik Kmetske slike od Rojenice,Ponkercov oce,Mackova oceta ter Kmetska smrt.Hvala ze v naprej.
helča

13.11.10 17:24
: )))))

15.11.10 09:30
Janko Kersnik: Mačkova očeta (Kmetske slike)

Stari Maček: Dej mi snus, papak. Moj sin saks, ga bom pwnal.

(Mine nekaj decenij.)

Mladi Maček: Dej mi snus, papak. Moj sin saks, ga bom pwnal.

(Konec.)
stran

21.12.10 12:23
BIla je na strani 354.
regla 

21.12.10 13:41
Razumem, da se mulariji večinoma ne da brat. Ampak, a ni lažje v Google vpisat iskano kot pa tu gor pisat sporočilo in preverjat, če je slučajno kdo kaj pametnega napisal? Ne zastopim.
sarabska

26.12.10 03:07
:) V času, ko ne-bralci googlajo in brskajo po netu za obnovami, bi bilo že pol knjige prebrane. V tistem času, ko na vseh straneh foruma iščejo odgovore, pa druga polovica.

Smisel?

:)
kr noben

04.01.11 19:52
PROSIIIIIIIIIIIIIIIM USEEEE KI TUKI PIŠEJO NAJ NEHAMO S PROŠNJAMI, DA NE BEREJO TEH FORUMOV če pa tko grozno uplivajo na njih mi mamo upanje da nekdo kej napiše kr te knjige k jih dobimo u šoli za brat so ful staromodne al nezanimive al pa neprimerne in sploh brez kakršne kol teme oz zanimivga dogajanja

=( šit so eni zateženi )=
zicleder

05.01.11 11:58
Ne razumem, prepiši v pravilno pisno slovenščino, z vejicami vred.
šecjen

05.01.11 12:56
Medtem, ko si držal tipko I, bi imel lahko že pol Swanovega sveta prebranega.

05.01.11 13:41
Navedeno
kr noben
PROSIIIIIIIIIIIIIIIM USEEEE KI TUKI PIŠEJO NAJ NEHAMO S PROŠNJAMI, DA NE BEREJO TEH FORUMOV če pa tko grozno uplivajo na njih mi mamo upanje da nekdo kej napiše kr te knjige k jih dobimo u šoli za brat so ful staromodne al nezanimive al pa neprimerne in sploh brez kakršne kol teme oz zanimivga dogajanja

=( šit so eni zateženi )=

Se bom malo postavil v bran kr nobenmu, ker mi je njegov post simpatičen, in sicer v treh delih:
- Najprej zenovski nasvet, naj ne beremo tem, za katere vemo, da nam bodo dvignile pritisk. Velja uporabiti tudi na drugih področjih življenja. Sam recimo vedno pogledam, kdo vse parkira na invalidskih parkirnih mestih, potem pa v glavnem potihem besnim. To ni dobro za psiho, res. Se bom skušal držati navodil.
- "... mi mamo upanje" je lepo povedano.
- Če ti Kmetske slike in podobno ne ubijejo volje do branja, potem pa nič nočem. Saj ne rečem, nekateri učitelji premorejo bodisi dovolj zdrave pameti, da predpisujejo v branje znosne, sodobne zadeve, drugi pa nemara vložijo dovolj energije, da mladež prepričajo, da je neko čtivo res dobro, dostikrat pa naši tamali nagazijo na kakšen krš, ki ga je težko brati. Dandanašnji pač ne moreš ljubezni do pisane besede privzgajati z besedili, v katerih je toliko dogajanja kot na fejsbukovem profilu z enim prijateljem, ki je za povrh tvoja mama.

Sem skoraj prepričan, da je kr noben čisto sposoben z veseljem prebrati Harryja Potterja ali kaj od Pullmana, a ne.
Primož Suhodolčan

obnova knjige: KOŠARKAŠ NAJ BO

08.01.11 12:00
Ali bi mi lahko kdo povedal stran kje naj najdem obnovo knjige KOŠARKAŠ NAJ BO...al pi mi naoišite obnovo ;) hvalaa
knjižničarka

08.01.11 12:58
v knjižnici, na polici pod P SUHODOLČAN....158 velike črke in ilustracije
pelii

08.01.11 18:27
ali kdo ve kje bi našla test za knjigo pod svobodnim soncem..?
aspen

08.01.11 19:16
Navedeno
pelii
ali kdo ve kje bi našla test za knjigo pod svobodnim soncem..?

Draga moja, najbolje bo, da kar po FB kontaktiraš tvojo profesorico, če ti ga lahko pošlje že vnaprej, da boš malo povadila...
Ali pa

08.01.11 19:53
ga boš nekega dne našla na svoji šolski klopi, tako da kar brez skrbi.
rzek95

12.01.11 17:29
jaz bi prosil ce ma kdo obnovo zlo pod soncem od A.cristie rabil bi jo se danes
gregor rozman

17.01.11 12:29
obnova knjige? mislil sem, da bo govora o nečem manj površinskem, kot je plonkanje. pričakoval sem resno debato o tem, kako pripravljeno gradivo za knjigo obnoviti po več letih za večji krog bralcev.
neznanko 3

06.02.11 08:31
nujno rabim obnovo knjige e-mail s poljubom!!!

ali mi lahko kdo napiše??
prosim!!

hvala za v naprej!! <3<3
Agatha Christie- Potnica iz frankfurta

08.02.11 17:02
rabil bi NUJNOOOOobnovo knjige Agatha Christie - Potnica iz Frankfurta ..že danes!!!!

pošljite mi na ...mail: gtd.legende@gmail.com .... LP!!!!!!!!!!!
krajšam!

08.02.11 17:51
krajšam predolgo ime!
spelj

08.02.11 19:53
nujnooo rabim obnovo knjige tom mraz -sally prue

poslite mi jo na :][email protected]

08.02.11 20:28
Nujno se moram naučit brat vsaj tisto temo, v kateri se oglašam.
pošlite na nepismen@sivol.net

12.02.11 23:26
Hehe, jaz bi jim poslala ovitek od čokolade ... Saj je vse povzeto že na ovitku, zakaj bi se trudili z grizenjem skozi vsebino. :)
gregor rozman

17.02.11 12:33
hehe ...

sam imam vseskozi blazne težave pri bralni koncentraciji, pa sem vendar kot mulec vse zapovedano čtivo prebral. v osemdesetih smo še spoštovali klasike in njihova dela povezovali z izkušenim. mene je zaznamovala proustova magdalenica, saj me je spomnila na pecivo moje tete in narisala počitnice pri njej.

danes je internet prinesel toliko dobrega, kar se informiranja in svobode tiče, pa vendar tudi slabega. če bi bil učitelj, bi otroke nalašč spraševal o podrobnostih iz knjig, v redovalnico pa pisal petke in šute. seveda bi potem zaradi cankarjanskih staršev moral hoditi naokoli v kakšnem oklepu.
_maja_107

12.03.11 12:24
heii!!
vem da je grozno, ko zadnji dan bereš, pol pa prebereš zadnjo stran ponoči ko maš oči že napol zaprte, nato pa se nič ne zapomniš!!
ampak taki smo ljudje , tudi jaz!!!
no, in leni smo tut!!
vsi tisti ki iščete obnovo na internetu (+ jst) ste oz. smo leni, to je treba priznt, ker npr. učitlce nkol ne dajo za prebrt knjigo npr. povedo v pondelk nkol pa ne rečejo da preberte do npr. srede!!
zmeri dajo VEČ ku 2 tedna!!
nekateri ljudje so pa pač taki ljudje (no tut jst) ki se jim ne da brat, oz. se jim ampk samo take knjige ki so zanimive, ne pa tke, ki imajo lahko 50 str. pa jo prebereš v 1 letu!!
no, naj preidem k smislu, a lahko prosim prosim prosim lepo se me usmilite in mi date obnovo (ker že 100 x rečeno sm lena in se mi ne da iskt po netu) knjige PUNCE ZA ZNORET, avtorica pa je JANJA VIDMAR!!
PROSIM PROSIM???
HVAAAALAA
LEP POZDRAV VSEM LENOBAM IN PIFLARČKOM
_maja_
Judy Waite

22.03.11 19:40
Obnova knjige 'Obsedena z nakupi', upam da mi boste pomagali ker obnovo nujno potrebujem.
Hvala vsem!

26.03.11 02:53
Navedeno
I'm Feeling Lucky
http://lmgtfy.com/?q=Judy+Waite+Obsedena+z+nakupi+obnova+knjige

Hehe, perfektno!
scuri

17.04.11 08:15
a lahko prosim kdo najde obnovo knjige "Umiranje na obroke - Igor Torkar"
I'm Feeling Lucky

17.04.11 08:22
Takoj, ni problema: http://lmgtfy.com/?q=Igor+Torkar+Umiranje+na+obroke+obnova+knjige – Saj ni tako težko! ;)
scuri

17.04.11 08:26
prosim bolj natančno, ker tudi sam znam to vtipkati v google
I'm Feeling Lucky

17.04.11 09:06
Ko bi iščoči prebrali vse poste od začetka, bi hitro ugotovili, da se iskanje pretirano ne obnese.
Zdi se mi, da tukaj nekako ni najboljše mesto za taka povpraševanja.

Škoda časa, ker ne bo pretiranega uspeha.

Pa, brez zamere. ;)
No one

29.04.11 19:29
Lahko bi se naucil brat in pisat!

Pa brez zamere, ker nekaterim res ne gre!
_maja_107

09.05.11 18:47
heii!!
Živijo, spet sm tle, zdaj ko sm celo prebrala knjigo Janje Vidmar (Punce za znoret) sem na začetku sama pomislila, ja ta feeling je odl. ko prebereš knjigo!!
Ampak spet sm LENA!!
Zdaj mam za prebrt Knjigo Ericha Kastnerja, naslov, ko sem še majhen bil Erich Kastner!
Prosim, pomagajteeeeeee!!

Papa
_maja_107
I'm Feeling Lucky

09.05.11 21:28
Iskal sem in iskal, pa mi ni uspelo!?

Nihče ne pozna Ericha Kastnerja, ki naj bi še nekaj čečkal po papirju.
Je pa veliko Erichov Kästnerjev in še, tu pa tam, kakšen Erich Kaestner.

Kaj pa zdaj? ;)
Dragica Novak

19.05.11 19:32
Če bi hotela biti zlobna, bi napisala da ukinimo temo obnov vsebin knjig za domale branje, kar ne sodijo med ostale teme, posebno ko prebiram posamezne tekste. S težavo, ki se ji reče pisanje obnov, se najlažje spopademo tako, da se jih naučimo pisati in vaja je vedno in vedno bo delala mojstra. Tudi moje prve obnove so bile prava polomija in velika rdeča enka v zvezku mi je ostala v spominu. Še danes jo vidim pred seboj " nezadostno (1)",je bilo hudo, a sem ugriznila v problem. Prav kmalu mi je uspelo že napisati kakšno pesem, tudi kratko zgodbo, ki so mi jo celo objavili, pa še honorar sem dobila za pesem, takratnih 16 novih dinarjev.Verjemite mi, ni bilo ponosnejšega in srečnejšega človeka, ko sem zagledala svoj tekst natisnjen, pa še poštar, ki mi je prinesel honorar, je to povedal v vsaki hiši v vasi. Pisanje obnov je tudi eden od načinov učenja zbornega jezika in njegove uporabe, tega znanja pa ne manjka samo našim šolarjem v devetletki, dijakom in študentom, ampak tudi številnim Slovencem, ki se dnevno pojavljajo v nekaterih medijih.
Malo sem zašla, verjetno so se njiove težave z našo lepo knjižno slovenščino začele tam nekje pri prvih obnovah kjig, ki jih niso niti prebrali,ampak nalogo prepisali od sošolcev, takrat še nismo poznali interneta.
ŽižaaBiba

01.06.11 12:26
A ste usi tkaj glupi, drugač greš na dijaški.net in dobiš hmal use obnove ki so obvezne v šoli. al pa mal pobrskaš vedno se kaj najde.
MyD

01.06.11 15:43
Navedeno
ŽižaaBiba
A ste usi tkaj glupi, drugač greš na dijaški.net in dobiš hmal use obnove ki so obvezne v šoli. al pa mal pobrskaš vedno se kaj najde.

Zanimiva iztočnica. ;)

Da se ljudje skušajo znajti in iti po liniji manjšega odpora, ni nič novega in neznanega. Ne vem, če gre za to, da kdorkoli najde kje na spletu ali prepiše od sošolca obnovo ali nalogo in na ta način zadosti šolskim zahtevam ali obveznostim. V zadnjem času so odstopali ministri in evroposlanke, ko so jim dokazali, da le niso tako brezmadežni, kot so se sami prikazovali.

Bolj je vprašanje ali in kako se to obnese? Po moje je možno v petih ali desetih sekundah in brez večjih težav ugotoviti, če je kdo sploh prebral kakšno delo. Zanima me, kaj se zgodi, ko učitelj ugotovi, da npr. pol razreda ima popolnoma enake naloge vključno z morebitnimi napakami? Ali se to res množično dogaja ali gre za bolj osamljene primere!?

Še to: ali so učitelji res tako »slepi«, da ne vidijo dveh identičnih nalog ali da so jim enake obnove vedno znova »podtaknjene« iz leta v leto? Če kdo vzame tujo obnovo kot kvalitetno predlogo ali kot vzorec, je dobro, da vsaj na hitro prebere ali preleti delo in ustvarjalno predela obnovo na svoj lasten in izviren način.

V času, ko sem hodil v šolo, so obnove bile zastavljene popolnoma drugače. Poudarjen je bil le neki element ali misel, stavek iz prebranega kot izhodišče ali izvirno zastavljena tema: če vzmemo npr. Tolstojevo Ano Karenino (– samomor kot rešitev ali greh; – prevara in/ali ljubezen; – družbene okoliščine, ki pogojujejo zvezo ali razmerje dveh; – ženska v caristični Rusiji; – družabni dogodki, konjske dirke in pretepanje padlega žrebca …). Kako zadostiti nalogi: Kakšne barve in kako ter zakaj tako izgledajo tapete v Oblomovu Ivana Gončarova? Ob tem so lahko variacije na isto temo, ki so dovolj izrazite, da ne dopuščajo le navadnega prepisovanja, v nekaterih zahtevnejših primerih je treba prebrati še kaj, najmanj kakšno vrstico v kakšni enciklopediji ali leksikonu ali biografijo avtorja. Vse to najbrž ne bo kdo drugi opravil namesto nas, razen morda proti plačilu. Četudi kdo to vse tudi opravi namesto nas, se je treba takšne obnove naučiti na pamet. Kako potem argumentirati posamezne trditve pri morebitni ustni obnovi in razpravi o prebranem?

Ne vem kako je s temi zadevami v osnovnih šolah in se opravičujem, ker morda to, kar omenjam, sodi bolj v srednješolski program. Tudi dramska besedila se splača prebrati in ne le iti v gledališče in si ogledati predstavo. Ne znam si predstavljati, da bi prebiral skrajšano in natisnjeno [sic!] izdajo ali kvaliteten povzetek kakršnegakoli dela, ne zanašam se niti na filmsko uprizoritev, kaj šele, da bi se pri obnovi zanašal na kogarkoli in še najmanj na prekopirano s spleta.
_Maja_107

11.06.11 23:18
Ljudje, Vam se daaa pist, ker ste oprostite izrazu STARI, mi mladina (:)) pa imamo žure, pa šolo pol pa štekaste da ne utegneš prebrt newem 10 knjig za slovensko bralno , pol 5 knjig za angleško bralno, pol pa še 3 knjge za slomškovooooo!!!! GET IT???in pole še (joooj, me kr srh spreleti ob tej besedi) obnovooooooooo!!!
Razumem, sej so nam u šoli bluzli od tega da moramo iz 100 stranehh, na list spraut 12 povedi o knjigi, in pol so rekli, da mogoče bo prav eden izmed nas novinar, ampk folk tisti k smo na forumu od obnov verjetn ne bomooooo, štekate?
in učitli niso nč krivi, ne obsojt!!!

No,(sem se kr namučla d sm tok napisalaaa :)) pa lep dan(malo spoštovanja, d neboste rekli da sm nesramna) še napreeejj
nekdo1991

12.06.11 13:30
Sorry, nisem še stara, imam 19 let. Zanimivo, nisem vedela, da v osnovni šoli že žurate. Je že res, da sem hodila popoldne ven, ampak sem našla čas za vse.
Drugače pa ... Si nesramna. Ti si še v šoli, nekateri pa delamo in nam se prav prileže, če izklopimo misli ter preberemo kakšno dobro knjigo. Ampak kakorkoli. To bož razumela, KO BOŠ STARA.
MyD

12.06.11 23:32
Ne vem sicer kaj imajo leta in starost z branjem!? Kdo ve? Hm, najbrž obstaj kakšna korelacija. :)

Vsekakor se mi zdi lepo, da se nam mladi, lepo vzgojeni rodovi, katerih izvoljena ali samozvana predstavnica je @ _Maja_107, po letih našh nesebičnih prizadevanj k obnovam, oglasijo in zahvalijo za naš nesebični prispevek, ki smo ga dajali (in pisali!) dolga leta, začenši od 16.05. 2005.

Ni drugega kot ponosno klicati: Za domovino – z _Maja_107 (in podobnimi) – naprej!!! :)))
šecjen

13.06.11 10:04
Ne vem, koliko se je v zadnjih desetih letih to spremenilo, samo takrat sodelovanje na bralnih značkah ni bilo obvezno, je pa prineslo točke. Če torej prav razumem, bi maja 107 imela točke, nič pa ne bi naredila za njih?
nekdo1991

13.06.11 10:52
Očitno je tako... Če sem iskrena, sem tudi sama sodelovala pri VSEH bralnih značkah - slovenski, angleški in italijanski... Pri italijanski nas je bilo sam pet v razredu...

Pri angleški pa so bile tako otročje knjige, da jih prebereš še v prvem razredu... Sploh pa mlajše generacije se učijo brat komaj v tretjem razredu... Ste to vedeli? Mislim, ta šola je postala brezvezna... Jaz sem znala v prvem razredu osnovne šole pisat in brat,moj mlajši brat pa se konec šolskega leta uči, kakšne črke imamo!

in potem se sprašujemo, zakaj mladina ni pismena.
gregor rozman

13.06.11 14:36
dragi dnevnik. danes je lep dan.

od maje sto in sedem pravkar izvedel, da bom bral, ko bom star. če že zdaj ne morem brati, bom pa vsaj potem, ko bom star. verjetno zato, ker bom med branjem nad školjko ožemal svojo prostato. ampak to še ni vse. izvedel tudi, da sem mlad. četudi imam skorajšnjih sedemintrideset, se počutim mladega, saj zelo malo ali nič ne berem. več časa namenim žuranju, pitju, seksanju, ker sem to počel tudi v osnovni in srednji šoli, zato pa imam danes veliko časa. manj časa imajo tisti, ki so bili pridni, se učili in danes veliko delajo ter tudi veliko služijo.

verjetno pa bom nehati žurati, piti in seksati samo zato, da bom hitreje postal star in začel brati.
nekdo1991

13.06.11 15:04
gregor, ta je bila dobra!

drugače pa ja, pri tvojih letih si še mlad!

15.06.11 03:37
Navedeno
nekdo1991
Sploh pa mlajše generacije se učijo brat komaj v tretjem razredu... Ste to vedeli? Mislim, ta šola je postala brezvezna... Jaz sem znala v prvem razredu osnovne šole pisat in brat,moj mlajši brat pa se konec šolskega leta uči, kakšne črke imamo!

in potem se sprašujemo, zakaj mladina ni pismena.

No, šolski sistem in učni načrti res grozljivo škripljejo. Naj navedem le en primer, kot sem ga doživljala lani ob svojem prvošolcu. V 1. razredu, kamor po novem vstopajo tudi že petletniki (tako tudi moj), se učijo matematike; ob koncu prvega razreda mora otrok znati računati do 10 in poznati številčna razmerja (štetje, zaporedja, večje/manjše/je enako, predhodnik in naslednik) do 20. Po drugi strani pa črk, kaj šele branja niso niti povohali. - Bistre glave sestavljavcev učnih načrtov so torej potuhtale, da so pet- in šestletniki očitno dovolj zreli za računanje, ne pa tudi za vsaj abecedo. Ker ...? Je matematika lažja? Ker jo v praksi bolj potrebujejo in uporabljajo? Ah, saj res, ko prvošolca pošljemo po nakupih, smo bolj mirnega srca, ker vemo, da ga ne bodo ogoljufali pri plačilu, kajne? !!! - In po drugi strani: starši, berite otrokom! Berite berite berite. No, smo pa brali. Eni bolj, drugi manj, seveda. In sem čudovito polenila svojega otroka. V 2. razredu, ko je bilo treba skorajda pri priči znati brati ("Doma jih učite!" ???), se mu ni več dalo, medtem ko je pred vstopom v šolo solidno bral sam. - Morda se boste vprašali, zakaj nisem dalje gojila ali vsaj vzdrževala ravni branja, ki jo je torej že premogel. Zato, ker ga je matematika čisto dovolj (preveč) izčrpavala (da o neprestanem risanju in barvanju ne govorim, morda se zdi smešno, pa žal ni bilo). Pač ni talent zanjo, to ni katastrofa. Katastrofa je, da so veščine, ki naj bi jih usvojili prvošolci, tako nerealno porazdeljene, in to, da se v 2. razredu pa kar pričakuje, da bodo čudežno začeli uspešno brati in pisati v prvem mesecu novega šolskega leta.

No, vendarle pa bi pripomnila na mnenje od "nekdo1991", da
a) so danes prvošolci najmanj leto (žal kaj hitro tudi leto in pol do dve!!) mlajši od nekdanjih prvošolcev, ki so večinoma vstopali v 1. razred pri sedmih letih, zato se mi zdi povsem razumljivo, da današnji prvošolci npr. črke in osnovne račune do 10 spoznajo šele ob koncu prvega razreda (ne pa tako, kot sem opisala v prejšnjem odstavku!);
b) da je trditev, da se učijo brati šele v tretjem razredu, vendarle pretirana, če pa se res dogaja, je treba ukrepati (šolski inšpektor ipd.).

In še pod črto: seveda je šola nekak temelj in obveza. Vendarle pa smo starši tisti, ki bodo najlažje in najpogosteje otroku priljubili - ali priskutili branje. Seveda so izjeme, a le potrjujejo to pravilo. In seveda: kdor veliko bere, bo (nehote in nevede :)) tudi pismen. In obratno, žal.

K.
nekdo1991

15.06.11 09:11
Kerstin, imam dva mlajša brata. Eden je sedaj komaj prvi razred in še učiteljica mi je včeraj svetovala, da naj ga med počitnici poskusim naučiti brati.

Drugače pa moj drugi brat se je komaj v tretjem razredu učil. Isto devetletka in vse. No, saj so drugi starši poklicali inšpektorja, vendar tista učiteljica je še zmeraj na šoli. So pa leteli nekateri učitelji, ki so bili kakovostni in v redu (teh se jih še jaz spomnim, ko so mene učili).

Ta osnovna, kjer hodita sedaj moja brata. ni več kar je bila...

15.06.11 15:42
Navedeno
_Maja_107
Ljudje, Vam se daaa pist, ker ste oprostite izrazu STARI, mi mladina (:)) pa imamo žure, pa šolo pol pa štekaste da ne utegneš prebrt newem 10 knjig za slovensko bralno , pol 5 knjig za angleško bralno, pol pa še 3 knjge za slomškovooooo!!!! GET IT???in pole še (joooj, me kr srh spreleti ob tej besedi) obnovooooooooo!!!
Razumem, sej so nam u šoli bluzli od tega da moramo iz 100 stranehh, na list spraut 12 povedi o knjigi, in pol so rekli, da mogoče bo prav eden izmed nas novinar, ampk folk tisti k smo na forumu od obnov verjetn ne bomooooo, štekate?
in učitli niso nč krivi, ne obsojt!!!

No,(sem se kr namučla d sm tok napisalaaa :)) pa lep dan(malo spoštovanja, d neboste rekli da sm nesramna) še napreeejj

Ja, detece bogo, saj če bi obnove pisala v tem slogu, kot je tole zgoraj, je res bolje, da jih ne.
edina ki zna napisat obnovo !

24.08.11 01:40
A danes res nihče več ne zna sam napisat obnove ??? Pa saj ni tako težko, da tega navadni smrtniki ne bi znali. Če si lahko vzamete čas, da pišete : "A mi napiše kdo obnovo? Nujno rabim!", bi jo že zdavnaj lahko sami napisali. Če ne gre prosto po pameti, si pa pomagaš s knjigo.
Maja007

25.09.11 19:17
Hej jaz bi nujno potrebovala obnovo knjige Wilsona Jacqueline - Punce v stiski, ter obnovo knjige Fritz - Kunc Marinka - Punčka v ogledalu .. bi mi kdo prosim pomagal?
Janja Vidmar

Re:superzvezda

13.11.11 08:26
prosim a mi lako ker napiše obnovo knjige superzvezda.

že vnaprej se vam zahvaljujem za pomoč.

LEP POZDRAV,
bojan
Andrej Makuc Oči

14.11.11 18:28
a lahko kdo meni obnovi knjigo Oči : Pasje in Mišje

jih mam za domače branje :(
lara kopp

21.11.11 14:44
mi kdo prosim napiše obnovo knjige e-mails poljubom al pa sam stran ka morem nardit do 24.11 2011
Arzi

24.11.11 13:59
Ali mi lahko kdo pove kje bi našel obnovo knjige Srebro iz modre špilje, ki jo je napisal Slavko Pregl.
Ali pa mi jo kdo kar napiše pod komentar !
lep pozdrav in hvala za razumevanje !
Bralka

28.11.11 22:18
Navedeno
rebekiiiica
A mi lahko kdo svetuje kakšno knjigo? Veliko sem jih že prebrala vendar sploh ne vem več kaj naj berem.

Hvala vsem ki boste svetovali!

Rebekiiica <3

Ne vem kaj imaš rada, ampak če imaš rada poezijo, ti iz srca priporočam:http://www.emka.si/obleci-me-v-poljub/PR/124236,763 in tole:http://www.emka.si/soncna-ura/PR/137500,11290, zadnje zelo dobre knjige, ki sem jih jaz prebrala so bile tele:http://www.emka.si/kradljivka-knjig-brosirana/PR/129020,11343;http://www.emka.si/sluzkinje-zepnica/PR/129023,11344 in http://www.emka.si/soba/PR/131597,763
Upam, da sem ti kaj pomagala. So res odlične knjige.
Neznanka

07.12.11 16:24
Ali mi lahko poveste kaj o vsebini knjige Oči od Andreja Makuca?
Hvala :)
someone like you

07.12.11 17:42
maš za cankarjevo?
Berlie Doherty

17.12.11 15:58
Pozdravljeni!
Jaz bi vas lepo prosila ta obnovo knjige Dragi Nihče. Knjigo sem prebrala celo ampak obnove pa nisem napisala. Probala sem napisati. napisala se kakšne 5. ampak take kakor bi morala pa ne. Lepo vas prosim za pomoč.

Že vnaprej najlepša hvala.

Lep pozdrav,
Nina
isabel abedi

17.12.11 19:36
Pozdravljeni!

Prebrala sem pol knjige Šepet, a ker nimam dovolj časa za nadaljevanje branja bi val lepo prosila za obnovo knjige, oznako glavne osebe ter mnenje.

Že vnaprej najlepša hvala.
Lep pozdrav,
Klara
Desa Muck

18.12.11 14:49
zdravo!
Šreden bi šla v knjižnico po knijo ud Dese Muck SAMA DOMA bi rada izvedela koliko strani ima da vidim če je primerna zame.
Upam da bo kdo zelo prijazen in mi povedal.
HVALA!
L.P. Marjana
Berlie Doherty

20.12.11 19:10
jaz bi vas še enkrat lepo prosila za obnovo knjige dragi nihče. HVALA

21.12.11 17:16
Navedeno
Desa Muck
zdravo!
Šreden bi šla v knjižnico po knijo ud Dese Muck SAMA DOMA bi rada izvedela koliko strani ima da vidim če je primerna zame.
Upam da bo kdo zelo prijazen in mi povedal.
HVALA!
L.P. Marjana

10.
janja vidmar

30.12.11 16:17
Pozdravljeni!
Nujno bi rabija življenjepis Janje Vidmar, ter obnovo njene knjige Prijatelja. Žal sem bolj slaba v pisanju obnov zato vas lepo prosim =)
nič

08.01.12 10:56
Navedeno
karmenS
Navedeno
"janja vidmar"

ja prosim nujno rabiva..

Kaj a ne znate brat
lep_sei_vem

09.01.12 18:27
ali ima kdo obnovo knjige ''pojdi z mano'' od Dušana Čaterja?
hvala tistim, ki bodo pomagali!!
hehehe

Re: nimaš pojma

16.01.12 09:34
Navedeno
bedanec1
mi lahko kdo napiše obnovo nimaš pojma

Ampak tale pa res zmaga :))))))
unknown D:

17.01.12 17:14
jao jao greste na dijaski.net in imate tam vsega svašta, res če tam ni vaših obnov poli vam pa noben ne more pomagat =. = hjeeeee good luck.
maja novak

Re: obnova knjige košarkar naj bo

22.01.12 14:22
bla bla bla .....hahahhahahha
Meg Rosoff

14.02.12 14:41
Hej, jaz bi nujno potrebovala obnovo knjige Meg Rosoff Tako živim zdaj .. bi mi kdo prosim pomagal?

Hvala že v naprej
ana sega

25.02.12 09:23
Zdravo jas bi vprašala če mi lahko kdo pomaga opist knjigo ranta vrača udarec imam tri zgodbice za napisat obnovo to so:
-golman proti delfinu
-riba velika kot podmornica
-smodlak gre v napat

če ima kdo obnove teh zgod bi prosila če mi pošle na gmail..
aniika.sega@gmail.com tisti ki bo mi poslal obnove teh zgodb dobi nagrado oz presenečenje..lep pozdrav upam da se bo kdo našel...:)hvala za naprej tistemu
ana sega

25.02.12 09:25
Zdravo jas bi vprašala če mi lahko kdo pomaga opist knjigo rata vrača udares imam tri zgodbice za napisat obnovo to so:
-golman proti delfinu
-riba velika kot podmornica
-smodlak gre v napat

če ima kdo obnove teh zgod bi prosila če mi pošle na gmail..
aniika.sega@gmail.com tisti ki bo mi poslal obnove teh zgodb dobi nagrado oz presenečenje..lep pozdrav upam da se bo kdo našel...:)hvala za naprej tistemu

28.02.12 18:52
živjo! a bi mi lahka kdo pomagal, js pa rabim obnovo knjige Jacqueline Wilson: Punce držijo skupaj... :) pa čimprej, če bi se dalo.. hvalaaa! :D
janja vidmar

29.02.12 16:30
rad bi dobil obnovo knjige prijatelja ki jo je napisala janja vidmar.

lep pozdrav.

ales
hoi
nujno rabim obnovo knjige anne shirley ali ana z zelene domačije (same book) in jo objaviu prosim hvala pa se pod mizo vala

tnx
smrketa3215

12.05.12 13:31
oii
ima kdo obovo knjig:
Limonada slovenica
štiri drame
prekleti kadilci
umetnost potovanja
mit o ciganih
doktor živago
rdeča kot kri, rdeča kot sneg
putinova rusija
ko nič več ni važno

sj bi jih prebrala ampak jih u knjižnci sploh ne najdem
no upam da je kdo usaj kakšno knjigo od teh prebral in da mi lahko pomaga
tomi11

14.05.12 17:57
a mi kdo lahko našteje planete v knjigi mali princ
šecjen

15.05.12 23:48
Navedeno
smrketa3215
oii
ima kdo obovo knjig:
Limonada slovenica
štiri drame
prekleti kadilci
umetnost potovanja
mit o ciganih
doktor živago
rdeča kot kri, rdeča kot sneg
putinova rusija
ko nič več ni važno

sj bi jih prebrala ampak jih u knjižnci sploh ne najdem
no upam da je kdo usaj kakšno knjigo od teh prebral in da mi lahko pomaga

si jih iskala pod naslovi al po avtorjih?
smrketa3215

18.05.12 12:59
ja drugač nimamo knižnce tko založene zato (ker sm tud prašala)... no sj poi sm najdla limonada slovenica pa prebrala

drugač pa če je kdo kj druzga prebral bi prosila da mi napiše
Janja Vidmar

02.06.12 11:04
rada bi dobil obnovo knjige nimaš pojma, ki jo je napisala Janja Vidmar.

lep pozdrav.

Tanja
mašaa

30.09.12 17:24
Lepo pozdravljeni,
nujno potrebijem obnovo knjige punce v solzah od jacqueline wilson, prosim da mi jo kdo napiše ali pa pošle kako stran z obnovo še molše pa oceno knjige,res se mi zelo mudi drugaže mi jo prebrala sama.
lepo pozdrav in hvala že v naprej

maša:)
saraa1234

07.10.12 14:44
Pozdravljeni, upam da lahko dobil oznako glavnih ter stranskih oseb, vrsto literarnega dela ter opis teme, vodilne motive ter glavno sporočilo ter slogovno-jezikovno analizo knjige POJDI Z MANO:DUŠAN ČATER
hvala! :D
lool

28.02.13 14:54
A mi lahko prooooooosim kdo pomaga, rabim nujno obnovo knjife Od RTM do WTF, hvala
gessa

03.03.13 16:59
Pozrdavljeni!

Ali lahko nekdo mi napiše kratko obnovo DRAGI ZAZA

Lep pozdrac,

GESSA
gessa

03.03.13 18:24
proooooooooooooooooooooooooooooooosiiimmmm ali lahko nekdo mi napiše kratko obnovo DRAGI ZAZA nujnooooo
haloooo

04.03.13 17:46
Mislm, a vas ni sram tako fehtarit za obnove, preberite knjige pa bo...
gessa

05.03.13 15:17
NE zame pa ni sram če očš piši obnovo če ne spel se nekam
sandrasonce1

07.03.13 19:40
ta forum je za tiste, ki radi beremo in delimo svoja mnenja ter se pogovarjamo o raznih tematikah vezanih na knjige, ne pa da lenuhom obnove pišemo, to temo "obnova knjige" bi zbisal iz foruma
Janja Vidmar

Nimaš POJMA OBNOVA

01.04.13 11:31
3
Zanima me, če ima kdo lahko slučajno malo daljšo ( 1-3 str.) obnovo knjige Ninina pesnika dva od Bogdana Novaka. Če ja se zahvaljujem, če pa ne pa vseeno hvala.
Lp Naja
Dragica Novak

28.04.13 20:13
Če sem prav videla je ta rubrika že tako dolgo, da je tist(a)i, ki jo je začel že končal šolanje, oprostite vsi prosilci takih in drugačnih obnov, če se imate zares radi, če imate res radi svoje otroke, potem jih naučite prebrati kakšno knjigo in povedati kratek povzetek vsebine, saj ta moment se boste videli v oćeh svojih šolarjev strašno kruti, a se bodo vaši šolarji nekaj naučili, poleg tega pa še dojeli, da brez truda ni rezultata. Bom zlobna, saj ob taki praksi ni nič čudno, da imamo poplavo prepisanih diplomskih in ostalih nalog, saj kar se Janezek nauči to Janez zna.
t kot t

23.10.13 16:03
hejla,
zanima me če mi lahko kdo prilepi link od knjige NIMAŠ POJMA janja vidmar.knjiga je cela enako napisana na internetu kot v knjigi da nebo pomote da iščem kakšno obnovo!
lp T.
drago nosak

23.10.13 18:57
a ma kdo obnovo globokih misli dragice novakove?
ful bom happy, rad bi se navzel te papežkosti, ker dragica rulabula.
zdr

25.10.13 18:44
drago nosak si pa res dober trol.
drago nosak

25.10.13 21:41
zdr - zoprna dragica rulabula?
(:

03.03.14 15:05
Dober dan!
Lepo bi vas prosila, da mi kdo napiše obnovo knjige Hrošč leti v somraku (Maria Gripe) saj ima moja hčerka pri tem težave, sama pa imam disleksijo in ji nemorem prav nič pomagat :(
lolek in bolek in trolek

04.03.14 21:29
a ma gdo plsss obnovo visoške kronike k morm ju3 oddat js pa še začela nism-.- plssssssssssss
p.s. drago novak mn si legenda<3
Dispeaceman

05.03.14 03:37
Soška kronika je o punci, ki je imela disleksijo, gripo in grbo zato ni mogla brat (sestra tudi ne). Zato so se ji skisali možgani in so jo hoteli vtopiti. Ko je prišla pod vodo je res umrla, ampak voda je od njenih možganov postala kisla in tako smo dobili radensko.

Hrošč leži v somraku je na isto temo, mogoče celo isti naudih samo da igra glavno vlogo hrošč.

13 razlag osebe: 13 glavnih in stranjskih oseb.

Ninina petnika dva je od dveh petnikov. Na koncu ugotoviš kdo oz kaj je petnik.

Za vse ki tu iščete obnovo: ko boste iskali zaposlitev najbrš ne bo pametno iskati jo na forumu z naslovom Kako izgubiti službo. Splača se tudi čimprej začet šparat denar za nekoga ki vam bo pisal obnove raznih pogodb, ki jih boste morali v življenju potpisat pa raznih obrascev, vlog, navodil za uporabo zdravil ...

Pod naslov tega foruma je: za vse ljubitelje dobre knjige.
Gdor išče obnovo ni ljubitelj knjige in na tem forumu ne bo našel ne papeža ne somišljenikov. Usem želim Rim pardon, Mir , pa čeprav je kdo dis ali fis ali cis ali gis ali pa be.
1998

15.03.14 15:53
pozdravlejni jaz bi pa rabla obnove knjig in pesmi :
kaj nikoli ni bilo in nikoli nebo
lepa vida
zeleni jurij
pastirček in čarovnikova hči
martin krpan
peter klepec

že v naprej hvala za obnove,ker jih moja hčerka nujno potrebuje
l
sly

15.03.14 15:53
pozdravlejni jaz bi pa rabla obnove knjig in pesmi :
kaj nikoli ni bilo in nikoli nebo
lepa vida
zeleni jurij
pastirček in čarovnikova hči
martin krpan
peter klepec

že v naprej hvala za obnove,ker jih moja hčerka nujno potrebuje
l

Avtor:

Naslov teme:

Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 23 minus 2?