Urgenca

Posvet o urgentnih stanjih, bolečinah, povišani temperaturi in poškodbah. Kje poiskati pomoč?
Moderator: Sašo Rebolj, dr. med., spec. družinske med.
mimimi

Bula na glavi

22.05.08 22:48
Spoštovani!

Pred kratkim sem na zadnjem delu lobanje "zatipal" nekakšno bulo ali kost?!
Bula se nahaja na sredini zadnje strani glave kakšnih 10 cm od vratu navzgor. Je to normalno ali je kaj resnega?

Hvala za odgovor

Re: Bula na glavi

22.05.08 23:13
Pozdravljeni!
Na delu glave, kot si ga predstavljam po opisu je normalno tipati izboklino - bulo, ki pa je seveda tam od nekdaj. Če govoriva o buli, ki je nastala na novo pa seveda ni "normalno" ampak najverjetneje nenevarno - a brez ogleda bo težko opredeliti za kaj gre.
Lep pozdrav!

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.

18.12.08 18:27
Mene tudi zanima kakšne so možne razlage za nastanek takšne bule? Ponekod sem prebrala da je možno nastajanje tumorja. Danes sem jo zatipala prvič. Na levi strani glave med lasmi. Nisem pa imela nobene poškodbe.

LP!

19.12.08 15:15
Še največkrat le zamašena žleza, velika večina izboklin v lasišču ni nevarnih in jih je možno odstraniti, če so kozmetično moteče.
Lep pozdrav!

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Daxa 

20.03.09 19:58
Spoštovani!
Mojemu prijatelju se občasno na glavi pojavijo bule (otekline) v velikosti oreha, ki ga srbijo in preko noči izginejo. Ko se pojavijo postane utrujen in ga zebe, vendar pa temperature nima. Največje bule ima za ušesi, kjer so se tudi prvič pojavile,ko je imel vnetje ušes.

Hvala za odgovor

21.03.09 10:59
Pozdravljeni!
Žal si omenjene bule težko predstavljam oz. jih pripišem meni znanim boleznim, če seveda ne gre za poškodbe ali pike insektov...
Lep pozdrav!

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Barbara Fekonja

19.07.10 14:48
Imam bulo na desni strani glave za ušesom in me zanima za kaj gre!
Hvala za vnaprej!
Barbara

19.07.10 19:25
Opis je skrajno pičel.....bezgavka je recimo ena od možnosti.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Dee

14.10.10 06:36
Kaj bi lahko bila premikajoca se in boleca bula na zadnjem delu glave? Prijateljica jo ima ze par let in pravi, da se vse skupaj slabsa, postaja vecje in bolj bolece?

14.10.10 09:03
Recimo zamašena žleza, aterom, če se vname, boli in če je zadevo treba odstraniti, se to naredi kirurško.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Dee

14.10.10 10:00
Najlepsa hvala in lep pozdrav!
Lanči

22.02.11 20:44
Pozdralvjeni,

že dlje časa cca 4 mes si tipam na zadnjem sredinskem delu vratu proti lasišču neko trdo bulo, skorajtrda ko kost. In ko premaknem glavo v desno stran se ven izboči, ko pa obrnem v levo pa se set na drugi strani izboči. Bi lahko to bila kost? Naj povem da sem bil prejšnji teden na UZ vratu zaradi bezgavk, bila sem v dveh mescih 2 x na UZ vratu pa mi je napisala sledeče:
v okolici ščitnice ne vidim bezgavk, je pa videti pod mandibulo več bezgavk levo v vel.okrog 3,7 x 3,4 mm, 2,8 x 7,5 mm in še nekaj manjših klinično nepomembnih, gladkorobih in delujejo kot normalne bezgavke, desno izmerim dve bezgavki v vel. orkog 2,6 x 8,5 mm in 3,3 x 6,6 mm, prav tako normalnega izgleda. Na samem narastišču obračalne mišice pa je videti manjšo bezgavko 4,4 x 2,8 mm, ki pa je prej nisem opisala ob prejšnjem pregledu, to je bilo 1 mesec nazaj. Drugih formacij ni videti, razen vidim še formacijo na trapeziusu v steni mišice ostro omejeno formacijo 14 x 6 mm, ki je nohomogene strukture, bolj kot fibrizna, manj kot lipomatozna, ni vtisa bezgavk.Kontrola za 2 mes.
Je pa res da sem pozabila omeniti tole bulo oz kost, ne vem kaj, kajti takrat sem šla zardi bezgavk.
Hvala za vaš dgovor in mnenje
Lepo pozdravljeni

Sanci

23.02.11 20:52
Pozdravljeni!
Morda tipate kakšno normalno strukturo, ki je tam že od nekdaj, aterom ali kakšno zadevo v koži.......stvar pa bi bilo nedvomno treba videti in potipati za vsaj približno pameten odgovor.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
malaxy

18.04.11 14:34
Pozdravljeni!

Stara sem 22 let in že več let imam na vrhu glave manjšo bulo pa ma zanima kaj bi to bilo?
Nasplošno se počutim odlično, nikoli bolana pa tudi glavobole imam zelo zelo poredko.
Ali je možno da gre za lojnico?

Hvala za odgovor! LP

18.04.11 19:15
Seveda je možno, žal pa z vašega opisa ni možno povedati prav nič bolj določnega
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Dule

01.05.11 22:39
lep pozdrav, imam sledeče vprašanje, zadnje 2 dni ko sem ustal me je bolel vrat in pa rahlo tudi glava, predvideval sem da gre za neudoben spanec t.i. (zaležati se) danes sem pa začutil na glavi bulo na zadnji strani (višina) malo višje od ušesa in 2-3 cm levo od sredine. Ta bula je velika (obsek) do 1cm izboklina pa 3-4 mm. Ko se dotaknem me zaboli ( bolečina : kot bi pritisnil na podkožni mozolj) po celi glavi mi pa je čuden občutek kot bi imel glavobol in rahla bolečina v zgornjem vratnem delu. drugih simptomov ne opažam.hvala za vaš trud in čas.
lep pozdrav!

02.05.11 12:00
Morda pa je "mozolj", zamašena, vneta žleza, absces........
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
tjjo

22.05.11 12:38
Pozdravljeni,
mene zanima na glavi imam bulco, ki mi je zdravvnik ko sem ga vprašala rekel da je vodna bulca ni naredil nič posebnega pregleda pa me zanima je možno da se razvija v rak oz. tumor. In je smiselno če je bulca neškodljiva jo odstranit kajti jo zarkijem z lasmi in me nemoti preveč. Hvala za odgovor.

22.05.11 22:07
Pregledana je bila, da bibilo vseeno kaj nevarnega komaj verjamem, večino bulic se da odstraniti, če je pa to medicinsko potrebno, pa brez pregleda ne moorem oceniti, a povsem možno se mi zdi, da to ne bo neobhodno potrebno
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
natyka

14.10.11 00:16
pozdravljen
moja hčerkica bo kmalu dopolnila 3.leta in imava težave z glavico.Nad zatiljem so se ji nekje po 6.mes.starosti pojavile 3 bulice.Šla sem z njo k zdravnici,nakar mi je rekla da gre za bezgavke.Nato sva po letu dni zopet šli pokazat glavico,ker še jih je vedno imela,vendar so ji zginjale in zopet naraščale,sploh ko se jo je loteval kakšen nahod.Napotila naju je na UZ glavice,nakar nama je zdravnica dejala,da gre za bezgavke.Nato so ji sčasoma popolnoma izginile,nedolgo nazaj pa jih je zopet dobila po glavici,vendar še več.Te ji zopet rastejo in že skoraj izginejo,nakar zopet malo povečajo.Jo pa tam kjer se ji nahajajo,srbi glavica in se dosti praska.Danes sem bila z njo zopet na UZ. vendar ji ga niso opravili,ampak so jo samo pregledali,ter mi rekli da moram z njo do hematologa,ker jim je to nekaj nenavadnega.Nevem zakaj so mi do zdaj vsi trdili da so bezgavke,danes pa dobim tak odgovor?So pa te bulice trde,začnejo se nad zatiljem proti vrhu glavice,so pa različno velike.
Zanima me ali gre za kaj nevarnega oz.kaj vi mislite da ima?Res sem čisto obupana.
Hvala za vaš odgovor.
S spoštovanjem.
Nik123

Bula na glavi

18.11.11 16:54
Spoštovani,
Že več kot pol leta sem imel na glavi med lasiščem eno bulo(velikosti lešnika) cca2cm nad čelom. Dva dni nazaj je bula postala boleča in srbeča. Ko sem hotel pogledat kaj to je in raztegnil kožo je bula počila in se je izlila bela tekočina in nekaj krvi. Krvavitev se je čez par minut ustavila.Naslednji dan se je bula zmanjšala(je skoraj neopazna) vendar se je pojavila oteklina na čelu (v centralnem delu) in imam skoraj polovico čela otečeno. Nič me ne boli, moti me samo velika oteklina na sredini čela.
Najlepša Hvala za Vaš odgovor.

19.11.11 16:18
Pozdravljeni!
Verjetno je iz te bule, ki se je vnela, nastal ognojek, ki je koncno pocil, gnoj je iztekel ven in to naj bi bil dober znak, da se bo zadeva umirila. Ce se je rdecina razsirila bolj v okolico oz izgleda kot razsiritev vnetja, potem morate kljub vsemu k zdravniku
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
hejhej

07.12.11 10:51
Pozdravljeni!

Že več let (prib. 7,8let) imam na vrhu glave bulo (velikost lešnika),ki me na dotik ne boli. Glavobole imam zelo zelo redko, nasplošno se dobro počutim, nikoli bolana.
Ali je možno da gre za lojnico? Zanima me tudi, če v vsakem primeru lojnica poči, in če se odstranjujejo samo operativno, kako je z tem?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

07.12.11 14:01
Možno, da gre za kaj takega, nikakor ni nujno, da kdaj poči, če se ne vname, je to celo malo verjetno in če jo imate že toliko let, ni pričakovati, da bo izginila sama. Odstranjuje se jo pa res operativno.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
klemzi99

01.03.12 15:37
Dober dan

Jaz imam na glavi že od rostva bulico pod to bulico pa me na otip zaboli
Rad bi vprašal če je to kaj resnega.

Hvala za odgovor

Lep pozdrav

02.03.12 09:14
Ne vem, koliko časa je minilo od vašega rojstva in žal popolnoma nič ne vem, kakšno bulico imate, tako da vam ne morem odgovoriti.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
brankam

Bula na glavi

12.04.12 21:28
Pozdravljeni,

Imam sina, starega skoraj pet let. Zadnja dva tedna na njegovi glavici (na zatilju) opažam dve manjši bulici pod lasiščem, ki so na otip trdi in boleči ob pritisku nanjo. Sicer na videz ni opaziti nobene rdečice na bulici ali pa kakšnega drugega znaka spremembe na koži. Ali bi lahko bilo kaj resnega? Bi bilo dobro iti zdravniku? Bulici sta majhni v premeru nekje do centimentra, v višino pa 3 do 4 milimetre.

Vnaprej hvala za vaš odgovor in lep pozdrav,
Branka

13.04.12 19:34
Pozdravljeni
Možnosti je več, k sreči velika večina nenevarnih. Vseeno vam predlagam, da jih pokažete tudi zdravniku, saj je ocenjevanje takih sprememb brez pregleda precej kočljivo
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.

17.04.12 23:57
Pozdravljeni!
Že od otroštva imam na zgornjem delu vrata za ušesom vraščeno trdo bulo kot kost. Nikoli me ni motila, ni se spreminjala, zato se z njo nisem obremenjevala, kajti tam je pač bila, čisto ne moteča. Sedaj sem stara 26 let in se mi zdi da me je začela nekoliko motiti. Zdi se mi tudi da se je v zadnjih dveh mesecih malce povečala. Še vedno ne boli, se ne premika, kot sem že omenila, izgleda da je vraščena. Velika je cca 2x3cm. Pri zdravniku še nisem bila, zato vas prosim, če mi lahko poveste kaj bi lahko ta bula bila.
Za odgovor se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem.
Lep pozdrav, Jasmina

18.04.12 16:55
Pozdravljeni!
Ne daljavo in brez pregleda je to čisto ugibanje.....aterom recimo.....
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
honda435345

30.04.12 22:49
Lp.

Pred 2 dnema se mi je naredila majnša bula obseg je 1 cm, v višino pa seže 3-4 mm, če se potipam malo zaboli, ko me pa zasrbi in da se počoham ter kasneje otipam, začutim malce vlažno. bula je približno 10 cm od vrata zadaj glave. PREJ JE NI BILO!! in me moti.

01.05.12 09:35
Joj te bule na glavi ali kjerkoli, je brez pregleda nemogoče identificirati. Boleče so ponavadi vnete, vlažno je najbrž, ker ste si tam spraskali kožo, kako je tej bulici ime, pa vam iz opisa ne morem odgovoriti

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
honda435345

02.05.12 19:50
Že zginjuje:) lp.
nina.adi

06.06.12 19:28
Pozdravljeni, tudi jaz sem pred časom zatipala bulo, trdo kot kost, premera dober centimeter, na levi strani glave, dober centimeter nad ušesom. Izboklina je na pritisk boleča, sicer pa ne. Nisem imela nobene poškodbe niti prebolela kakšne bolezni, le do pred dvema letoma so me pogosto mučili hudi glavoboli. Mislite, da je kaj resnega, bi morala do zdravnika in kaj bi to lahko bilo? Hvala in lep dan!

07.06.12 07:56
Pozdravljeni!
Bulice največkrat niso nič resnega, lahko bi šlo za aterom, vseeno je pametno, da vsako novo nastalo bulico vidi zdravnik
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
sanja 55

08.08.12 19:21
Pozdravljeni.

že nekaj časa mam tri bule na glavi,dve spredaj in eno zadaj vse na lasišču. nastale so postopoma in se večajo. velike so za dva oreha skupaj. ki pa tudi počijo in se izteče tekočina in malo krvi. na dotik so mehke. moti.me ko se večajo in me zanima kaj bi lahk to blo in kaj svetujete.

hvala lepa

10.08.12 21:52
Na dalec lahko samo ugibam...morda ateromi. Ce so, se jih odstrani kirurško
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Isabella :$

11.09.12 19:14
Pozdravljeni!
Že kar nekaj časa nazaj sem kakšen centimeter pod desnim očesom odkrila bulo za katero se mi dozdeva, da se je malo povečala, če se je dotaknem in potisnem v katerokoli stran se lahko premika in je na dotik mehka. Bolna nisem bila nič. Zanima me ali je to kaj nevarnega in ali bi morala k zdravniku ter kaj mogoče bi to lahko bilo?

11.09.12 23:37
Pozdravljeni
Na daleč ugotoviti, kaj naj bi bilo, je žal popolnoma nemogoče. Možno je seveda vse od zamašene lojnice naprej. Največkrat ni nič nevarnega, a to vam lahko potrdi le nekdo, li lahko zadevo vsaj pregleda in potipa
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.

12.09.12 21:18
Mozu se je pojavila bula na zatilju, obsega 7cm, ki ga na dotik boli. Drugace ne, danes je to prvic opazil, prosim za pomoc.

13.09.12 10:48
Pozdravljeni
Od odgovora na forumu bula žal ne bo izginila, nič lažje ni iz tega opisa ugotoviti, za kaj naj bi šlo. Lahko, da gre za vnetno spremembo, vsekakor pa pokažite zdravniku
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
anže123

08.10.12 00:12
živjo mene zanima mel sem tri bule na glavi ki so z obkladkiizginile toda sedaj se mi delajo hrastice in bolečine na levi strani glavi ki so kot bi me nekdo špikal a je to kj resnega hvala za odg

08.10.12 11:30
Pozdravljeni, ker ne morem vedeti, kaj in od česa so bile omenjene bule, vam žal ne morem odgovoriti
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
XxXx

19.10.12 23:23
Pozdravljeni!

Pred slabimi tremi tedni so se mi začeli pojavljati kratki in pogosti glavoboli. Zgodilo se mi je še, da me je čez cel dan "špikalo" po levi strani glave. Vse skupaj se je nato malce umirilo. Nato sem se ponoči začela zbujati z bolečino na levi strani glave in mravljinci. Pred desetimi dnevi pa sem na levi strani glave od lasišča dalje opazila bulo, ki se začne kot buška in je dolga pr.2 cm nato pa se še ta izboklina na glavi nadaljuje, kot da bi pod kožo imela nekakšno cevko. Vse skupaj je dolgo približno 4 cm. Glavoboli oz. bolj rečeno "špikanje" v glavi se nadaljuje vendar je bolečina bol kratka (bolečina se pojavlja v predelu bule, v sencah, na čelu ali v zadnjem delu glave). Zadnje dni imam tudi povišano telesno temperaturo (37,5) včasih pa me zaboli tudi v levem ušesu. Obiskala sem osebnega zdravnika, ki mi je glede na znake rekel da je mala vrjetnost da bi bila lojnica. Na slikanju v bolnici so me poslali k nevrokirurgu, ki mojim težavam ni prisluhnil. Obračam se na vas in že v naprej hvala za vaš odgovor!

21.10.12 07:18
Pozdravljeni
Težko sem pametnejši od osebnega zdravnika in še nevrolirurga skupaj, ki sta vas pregledala. Kakšno slikanje ste imeli in kaj je v izvidu napisal nevrokirurg?
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
XxXx

25.10.12 19:22
Slikanje je bilo navadno, kot bi slikali npr. zlomljeno roko. Na sliki je bila zelo vidna izboklina. Ko sem vstopila v ordinacijo nevrokirurgu mi je otipal le najbol izboklinski del in nicesar gec ret regel da je lojnica.

25.10.12 19:50
Ker ne vidim seveda ugibam, a tam bi povsem lahko bila zamašena žleza ali kakšna druga benigna tvorba...
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
GALA28

13.04.13 10:18
Pozdravljeni, mene pa zanima nekaj kar sem začutila na glavi . Zadaj 10 cm nad vratom malo bolj v levo in desno stran sta bulici oz kosti in zanima me če je kaj narobe , ker je na levi strani bolj izbočena kot na desni strani? Na otip je trdo. Hvala za odgovor

13.04.13 10:24
Sicer ne norem oceniti, za kaj gre, a če gre le za normalne dele telesa, nismo nikoli povsem simetrični.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
GALA28

13.04.13 10:48
Potem ni možno da bi bila na zadnji kosti lobanje bulica? Mislite da bi bil potreben pregled pri zdravniku?Hvala še enkrat

13.04.13 18:01
Čisto možno je, da je to del kosti, kar seveda ne pomeni, da mora biti kaj narobe. Vseeno sevedapokažite zdravniku, če vas skrbi ali če je nastalo na novo, saj nobene bulice niso prav prijazne za obravnavo na forumih in brez pregleda.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
nery 

24.05.13 09:10
Pozdravljeni!

Mama stara 56 let je za levim ušesom približno 3 cm stran natipala cca 1x2 cm bulico ki je na otip mehka kot bi bila voda notri. Glava jo na presledke boli že cca 1 mesec, če pritisne na bulico jo tudi malo zaboli... Včasih ima občutek kot da ji kaj hodi po glavi (njene besede). Izvide za kri je dala, za vnetje- vse v mejah normale. Naročena je na ultrazvok glave cez cca 14 dni. Drugače pije tablete za povečan pritisk.

Mislite da je kaj resnega?

Hvala in lepo pozdrav

24.05.13 18:30
Pozdravljeni. Najverjetneje sicer ne bo kaj resnega, je pa res, da je le iz tega opisa nrmogoče oceniti, za kakšno bulico naj bi šlo.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
nery 

06.06.13 15:22
Spet jaz :)

Mama je opravila ultrazvok glave. Izvidi so vredu, edina stvar kar je pisalo je arterioskleroza?

Sedaj bo mama opravila še preiskave krvnega sladkorja, ter ultrazvok vratnih žil če se ne motim...

Zanima me ali je arterioskleroza nevarna bolezen? In kakšni so ukrepi oz. zdravljenja?

Hvala za odgovor!

06.06.13 17:33
Tudi jaz spet ;-)
No, resno dvomim, da bi ji z ultrazvokom glave ugotavljali aterosklerozo, neglede na to, kje so jo videli, gre za zelo pogosto bolezen, kjer se na stene arterij nalagajo obloge iz maščob in kalcija in dolgoročno lahko povzroči zožitev ali zaporo žile in lahko med drugim srčni infarkt ali možgansko kap. Možnost nastanka ateroskleroze povečuje nivo slabega holesterola v krvi, visok krvni tlak, kajenje, sladkorna bolezen, debelost, pomanjkanje telesne aktivnosti in starost. To je tudi tisto, kar moramo upoštevati, da bolezen napreduje počasneje.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
tomaž rizmal

22.11.13 09:30
pozdravljeni!

Pred kratkim sem opazil na glavi da imam malo bulo na glavi ko jo otipam od vzgoran nazdov je trda ko pa ob straneh pa je kot da bi nekaj mekega bilo notri. Čez par dni pa spet sicer ena manjša ampak ne na glavi ampak na vratu zelo blizu hlave tik med mejo...

22.11.13 09:43
pozdravljeni!

Mojemu sinu se je pred kratkim naredila bula na glavi sicer je majhna ampak če jo potipaš od zgoraj navzdov je trda če jo pa ob straneh potipaš je pa mehka.. čez par dni pa še ena je malo manjša je pa tik med vratom in glavo odzadaj... Če kdo ve mogoče kaj je to bi bil zelo vesel odgovora!

22.11.13 19:30
Pozdravljeni
Sicer net ni dobro orodje za ocenjevanje bul, možno pa bi bilo, da gre za aterom oz zamašeno izvodilo žleze.
Lep pozdrav

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.

23.11.13 08:36
Aha... hvala za odgovor!
crni 79

05.02.14 12:02
pozdravljeni imam bulo na glavi zadnji del velikost 2cm ob dotiku neboli razen ce velik pritisnem

05.02.14 15:20
Sprejeto.

- - - - - - - -
Sašo Rebolj, dr. med.
Smile

05.02.14 20:10
Včasih se mora človek ob vaših odgovorih res poštno nasmejati. :D :D :D

Avtor:

Naslov teme:

Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 5 plus 8?
To je moderiran forum. Vaše sporočilo bo ostalo skrito, dokler ga ne odobri moderator ali administrator.