Prehrana in kulinarika

Imate kuharske izkušnje? Potrebujete nasvet? Povprašajte ostale udeležence foruma, ki radi razkrijejo male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov. Seveda pa vam bo svetovala tudi naša izkušena uporabnica, moderatorka Šavrinka, s svojimi nasveti in za vas iskala potrebne informacije. Obilo užitkov.
povejte kako ga delate prosim

Recepti: testo za pico

30.03.12 11:19

prosim, ne mi rečt, da naj grem pogledat na kulinariko - sem že gledala, stestirala testo, ki je bilo odločno ocenjeno pa testo ni ratalo.

ma testo mi nikoli ne rata.

prosim, povejte, kako ga pa ve delate?

Popravljeno 2-krat. Zadnjič popravljal savrinka ob 05.05.13 17:35.
Mogoče na pustiš dovolj dolgo zhajati namočenega kvasa. Ko potem testo zamesiš, pusti kakšnih 15 minut, da se napihne, potem šele razvaljaj.
Jaz delam skoraj vedno enako, pa navadno lepo uspe. Občasno pa je kvas zanič in se ne dvigne.
Kako pa naj mi vemo, kakšno ti je všeč? Tako tanko kot v picerijah, krušno testo, krhko?

Nam je všeč krušno, bolj debelo, pečemo v krušni peči.

500 g moke, žlička soli, cca 4 dcl vode, pol kocke kvasa.
Kvas raztopim v vodi in z gnetilkami zamesim testo, vzhajam 2x, potem naredim pice, če med tem preostanek testa še enkrat vzhaja, nič narobe, vsakič pač zgnetem.

Tisto testo iz picerij se pa naredi vsaj dan prej z zelo malo kvasa in na hladnem vzhaja do naslednjega dne.
Dodaš maščobo maslo ali olivno olje, tudi del vode lahko zamenjaš za mleko. Pa občutek moraš imeti, ko se testo več ne lepi in nastane lepa krogla takrat je ok. drugače dodaj moko ali vodo.
Fino je, če ga narediš en dan prej in čez noč počiva v hladilniku, zavit v folijo. Drgač pa lahko osnovnemu receptu dodaš malo pirčka ali pa radenske, bo testo bolj rahlo. Lahko tud olje ali maslo za boljši okus...po želji.
Navedeno
322
V kruhomatu

tudi jaz....
http://www.kulinarika.net/recepti/6549/kruh/odlicno-testo-za-pizzo/

Jaz ga delam po tem receptu, edino sladkorja ne dam in vedno uspe, pa še zelo dobro je. Ne razumem, kaj tebi ne rata.
Ne kompliciram :)
Iz malo (cca 1 dcl) mlačnega mleka, ščepca sladkorja in dobre 1/2 kocke kvasa naredim kvasec. V multipraktik dam cca 60-70 dag moke, dolijem 3-4 žlice olivnega olja in kvasec. Po potrebi dolivam malo olivnega olja ali pa tople vode. In to je to.
Ko vzhaja, ga raztegnem (ne valjam) na 2 pekača ... naše pice pač niso okrogle.

Re: kako narediti RES DOBRO testo za pico???

30.03.12 11:32

no, po temlem linku mi ni ratal! nikakor. nimam pojma zakaj.

kakšno mi je všeč? neka vmesna varianta.
Pa razloži, kaj ni ratalo:

ni ti bil všeč okus
ni ti bila všeč struktura, debelina,
ni ti vzhajal
kaj je še lahko narobe s s testom?
300 g moke,
1 kvas v prahu,
1/2 žličke soli,
olivno olje,
1,5 dcl mlačne vode.
Ena Gorenjka

30.03.12 11:42

Bistvo kvašenega testa je praksa. Ko ga boš naredila 20tič boš zagotovo vedela kateri recept je pravi. Jaz ga sedaj naredim na pamet in mi vedno odlično uspe.
Navedeno

Po tem linku ti ne more ratat pravo testo za pico;). Kulinarika;). Tam so recepti precej "prirejeni".

Maslo, margarina ne gre v pico, tudi mleko ne. Original pica ima kvas, moko,olivno olje, mlačno vodo in sol. Naj malo vzhaja (lahko 2x).
35 dag moke, 2 žlici olivnega olja, pol suhega kvasa, sol in voda po občutku. Zamesim na roke, da dobim gladko kepo. Zamesim zjutraj, prej ko grem v službo in dam v hladilnik. Popoldne testo razvaljam v velikosti original pekača iz pečice, poljubno obložim in pečem 10 - 15 minut na 300°C v vnaprej ogreti pečici. Prvih 7 minut vklopim samo spodnje grelo, da se skorja lepo zapeče, nato vklopim obe, zgornje in spodnje. Nam je taka pizza zelo všeč.
jaz delam testo z toplim pivom, je res okusno kot v piceriji, ostalo vse isto..
Pri nas damo kocko kvasa za 40 pic...torej pol kocke kvasa za pico ne poslušaj teh buč.....
Ko narediš testo ga pisti malo zunaj natio čez noč v hladilnik in drug dan pol ure predennhočeš jest pico ga daj iz hladilnika ven....pečico pa čim bolj vročo.....

dober tek
Navedeno
Neja04
http://www.kulinarika.net/recepti/6549/kruh/odlicno-testo-za-pizzo/

Jaz ga delam po tem receptu, edino sladkorja ne dam in vedno uspe, pa še zelo dobro je. Ne razumem, kaj tebi ne rata.

Tudi jaz ga delam po tem receptu in je super.
Navedeno
ta recept
Navedeno

Po tem linku ti ne more ratat pravo testo za pico;). Kulinarika;). Tam so recepti precej "prirejeni".

Maslo, margarina ne gre v pico, tudi mleko ne. Original pica ima kvas, moko,olivno olje, mlačno vodo in sol. Naj malo vzhaja (lahko 2x).

Podpišem. Namesto margarine dodaj dve žlički olivnega olja, pa bo takoj bolje :) Sicer pa se pridržujem mnenju, da se testo za pico dela po občutku, predvsem pa svoje naredi praksa. Jaz naredim testo, ga premažem z olivnem oljem in pustim na toplem, da lepo vzhaja. In še glede količine kvasa - pri nas je pol zavitka za tri cele "plehe". Je pa tako, da imamo radi ravno prav debelo testo, ne preveč in ne premalo :)
Vaja dela mojstra. Moja prva testa so bila vedno trda. Sedaj pa mojih piz ne morejo prehvaliti.

V veliko skledo dam moko (ene 400g), v sredini naredim jamico in noter nadrobim kvas (jaz dam 1 celo kocko), in kvas zalijem s toplo vodo. Pustim 10min.

Nato ob robu po moki posipam sol (sol naj ne bi smela priti v stik s kvasom) in s prstom vmešam v moko. Nato začnem počasi mešati, dodajati vodo, in na koncu še olje (2,3 žlice). Ko je v kepi, si ga dam iz sklede na pult in ga tam do konca zamesim. Po potrebi dodajam moko/vodo. Testo je gotovo, ko se ne lepi več na roke.

Nato testo pokrijem s krpo, dam počivati in vzhajati za ene 20-30 min. Včasih dam tudi na ploščo na štedilniku ki jo čisto malo segrejem, lepše "kipne".
Poleg zgoraj naštetega še nekaj. Doma ti, razen če imaš krušno peč ali morda star klasičen štedilnik na drva, ne bo nikoli uspela taka pica kot v piceriji. Peč da svoj žmoht pa konec, klasične pečice preprosto ne zmorejo tolikšne temperature kot jo zahteva pica. Nekoliko pomaga če daš (po Jamijevo) v pečico - še hladno- kos kamna, marmorja, veliko opeko, ki naj se skupaj s pečico segreje do maksimuma, na to potem položiš pico, jaz ki nimam tistih fensi pomagal jo naredim na peki papirju in jo kar tako dam gor, s papirjem vred. Dobi se v specializiranih trgovinah tudi t.i. pizza stone, kar je samo nobel izpeljanka zgoraj navedenega. Jaz sem svoj kos odpadne marmorne plošče privlekla prav z grškega Tasosa in odlično služi svojemu namenu. To, da je pa testo malo drugačno kot v piceriji pa itak daje domači pici svoj šarm.
Glede na to, da sem se jaz kar nekaj časa lovila, lahko rečem, da je dobra pica:

- če testo ne narediš preveč suho, kar pomeni, da je boljše, da ostane mini mini lepljivo, kot da dodaš na koncu preveč moke,
- pico je treba pečti določeno število minut, jaz jo 13 minut na 180, če dam pico v vročo pečico. Če jo pečem več, je testo trdo in neokusno.
strupenjača

30.03.12 15:12

Navedeno
kakšno pa
Kako pa naj mi vemo, kakšno ti je všeč? Tako tanko kot v picerijah, krušno testo, krhko?

Nam je všeč krušno, bolj debelo, pečemo v krušni peči.

500 g moke, žlička soli, cca 4 dcl vode, pol kocke kvasa.
Kvas raztopim v vodi in z gnetilkami zamesim testo, vzhajam 2x, potem naredim pice, če med tem preostanek testa še enkrat vzhaja, nič narobe, vsakič pač zgnetem.

Tisto testo iz picerij se pa naredi vsaj dan prej z zelo malo kvasa in na hladnem vzhaja do naslednjega dne.

In to zadnje je tudi edino pravo testo (je bil en dolg svetoven članek o picah v Delu). Jaz ga delam tako kot ti ... se pravi moka, voda, malo soli (v bistvu samo ščep), kvas. Isti dan. Sploh ne razumem, kaj tukaj NE MORE ratat (nisem neka kuharica, da ne bo pomote).

Kakšno mleko in margarina, saj ne pečemo piškotov.
strupenjača

30.03.12 15:15

Navedeno

Meni je ta recept ultra kompliciran.

Jaz preprosto v skledo zmečem vse in zmiksam, pustim vzhajati, basta. Se pravi, moka, voda, ščep soli (oziroma po okusu), kvas. Ne moreš falit.
meni vedno uspe

30.03.12 16:21

dobro uspe in vedno! tudi tako:
300 g moke (uporabljam namensko),
4 žice olivnega olja,
ščepec soli,
pol kocke kvasa s ščpecm sladkorja v malo tople vode (dva prsta), da kipne, pokrijem s folijo in dam kozarec v rokovico za prijemanje (to s kavsom naredi najprej) v petih minutah se ti bo kvas dvignil
dodamo približno 1,5 dl mlačene vode.
dolgo časa sem mesila na roko, pa to ni bilo to. sedaj pa sem odločila, da testo najprej zmiksam, nato pa ga pregnetem še ročno. da je dovolj toplotno obdelano in da se sprosti gluten. kipniti pustim do slabe 1 ure, oz. da kipne za 2krat. dam v predhodno segreto pečico. segreta je sigurno 20-25 min prej. pečem na 220 približno 15 min. testo so pohvalili vsi.
400g moke, 2dcl tople vode, 4 g kvasa, sol in olivno olje. Pecem vedno isti dan in vedno rata.
Moški to naredimo takole:
500g moke
1 vrečka suhega kvasa
2dl toplega mleka
1 žlica olja
1-2 žlički soli
mlačna voda za doseganje prave strukture testa (po občutku)

Najprej zmešam suhe sestavine, nato dodam mleko, olje in vode po potrebi.
Mešam z ročnim mešalnikom (nastavki za testo) dokler ne dobim homogene, ne pretrde in ne premehke mase. Nato posodo pokrijem in pustim vzhajati na sobni temperaturi okoli 4 ure.
Testo nato s kuhalnico še enkrat ne prav močno premešam In ga iz posode prestavim na obilno pomokan kuhinjski pult. Naredim poljubno število hlebčkov velikosti jabolka, ostanek pa zaprem v tuperwarko in dam v hladilnik (naslednji dan je testo še boljše..zdrži 2-3 dni).
Hlebčke nato razvaljam, in z rokami v plehovju za peko pizz dokončno oblikujem.
O fili nebi.
Bi pa močno poudaril dejstvo, da se mora pizza peči na prvi tretjini peči na vsaj 270 stopinjah!!! Ta podatek je bistven !!!
Pečena pa je, ko dobi svetlo rjav rob, opazi se brbotanje sira, sir pa se sveti.
Ali pa po okusu jedca.....
Pričujoči postopek je za tiste, ki imamo radi bolj krušno testo.

Lep pozdrav in dober tek,
Gorazd

http://www.upravljanje-magdom.si
info@upravljanje-magdom.si

http://upravljanjeobjektovmagdom.blog.siol.net/2013/03/29/zakaj-sem-se-v-obliki-besed-odlocil-za-pomoc-etaznim-lastnikom-ki-na-svoja-vprasanja-ne-dobijo-odgovora-svojih-upravnikov/
Nobeden pa ni napisal, da je treba testo gnesti 10minut!
V tem je štos, ki ga nobeno vzhajanje ne reši. Od kar sem prebrala dodatna navodila v eni svojih kuharskih knjig, je moje kvašeno testo bistveno bolj rahlo.
Dokler sem dajala not mleko in suhi kvas in predolgo pekla, ja bila zanič!!
Zdaj dam 2 dcl piva in pol kocke kvasa, pečem pa 5 min na 250 (več pečica nima), je ODLIČNA.
Pa seveda svež kvas in toplo mleko, sladkorja ravno za vzorec, da se kvasovke zbudijo. Pregneti testo z občutkom.
Testo za pizzo:

Količin za testo nikoli ne tehtam, vse odmerim po občutku, uporabljam le kvas v kocki. V to ali je kvas v prahu umetna snov ali ne, se niti nisem poglabljal. Enostavno mi ne daje dobrega občutka in testa nikoli ne delam s podobnimi praški. Najboljši kvas se je pri nas včasih dobilo v pekarnah, v Franciji, polni dišečih pekarnic, je to še vedno mogoče.

Ponavadi stresem dobro polovico moke v posodo, ki je primerna za vzhajanje in mesenje testa. V kupček naredim prostor za vodo in kvas. Dodam mlačno vodo, čez nadrobim nekaj kvasa in žličko sladkorja, ponavadi kar rjavega. Dodam še malo vode, odlomim še kakšen košček kvasa in počakam 15 minut, da kvasovkam zadiši cukrček. Ko začnejo brborati (če daš uho dovolj blizu mešanice, se sliši šumenje), so pripravljene za masažo. Medtem potresem po moki sol, pa ne preveč, ker nesoljeno, včasih prej sladko testo pici da polnejši okus. Zaradi kontrasta z nadevom verjetno.

Dodam mlačno vodo, ni dobro da je mrzla. Gostota, tekstura in zmes testa je najboljša, ko vodo doliješ enkrat, edinkrat. Vsako naknadno dodajanje vode ali pa moke, v primeru da je bilo preveč dodane vode, testu na nek način odvzame vitalnost. Ponavadi postane togo in nekako mrzlo na dotik. Pomembno je, da je količina vode ob prvem dodajanju idealna. Ko narediš testo 5, 10 krat na tak način, znajo prstki in roke same odmeriti količine sestavin.

Nato lepo zamesiš. V začetku lahko narahlo z vilico, da se voda v testo enakomerno porazdeli, potem pa z rokami. Pri mesenju veš ali bo testo dobro ali ne. Zato mesim ročno. Električni stroji so za v delavnico, ne za v kuhinjo.

Testo potem pustiš na toplem, ga pokriješ in pustiš, da vzhaja. Testo se lahko hrani in vzhaja v hladilniku, ko bo pica pečena ne bo nič slabša od tiste s testom, vzhajanim na toplem. Ko je pripravljeno, odrežeš kos in ga raztegneš na pladenj, ne razvaljaš. Testo je sedaj voljno in mu stiskanje in pritiskanje ni všeč. Z navedeno količino moke lahko narediš dva pladnja z bolj debelim kruhom ali pa tri s tenkim. Odvisno od okusa. Preden testo raztegneš, po pladnju razmaži nekaj kapljic olivnega olja.

Pico lahko postrežeš z vodo, sokom, pivom, vinom, odvisno od nadeva. Tudi s kakavom se jo da pojesti. S pico mi ustreza solata, kot pijača pa mi najbolj prija voda ali vino.

nino

Popravljeno 1-krat. Zadnjič popravljal savrinka ob 05.05.13 17:30.
testo ne uspe iz vecih vzrokov,najveckrat kvas ne bo delu ce prsel v direkt stik z soljo
Nobeden ni povedal zakaj ni isti okus kot v piceriji katera moka mora biti. Pa to ni res kako ste tako samosvoji samovsečni. Vam povem recept od picerije ? Oštra moka mora biti. TIp 500 samo na električnih ampak lahko tudi krušna peč okus varjanta, vsi dajejo oštro in razvaljajo z rokami, v oštri moki. Druga varjanta je da mora biti tip 500 oštra moka ali namenska tip 500. Imajo tudi tip 400 namensko ampak zmešajmo jo z oštro abavezno. Oštra moka tip 400 ni glih dobra za v elektronsko pečico boljša je tip 500 oštra. Italijani imajo dobro moko tip 0 0 to je tip 550. Zadnja varjanta je tip 500 gladka tip 400 oštra zmešati skupaj. In raztegniti jo na oštri moki.
Zdaj kako začnemo vzamete kvas raztopite ga v vodi v 2 dcl vodi 15 minut čakajte. Dodajte moko količina primer 5 pic vzame 1kg moke. Se pravi vode dodamo še 4dcl. Ko se to zmeša počasi se doda olivno olje spet se meša dodamo sol, mešamo okoli še 8 minut ampak tako da se testo ne pregreje. Če se pregreje lahko kvas crkne ali če damo preveč soli isto crkne. I ne dajati cukra potem ni več pica.
Najboljši okus krušna pica okus kako priti do tega na električni klasični pečici: Oštra moka tip 500 z vrtenjem na mizi malo tip 500 gladka. V to moko dodamo tudi jajce . TO je to. To sestavo moke za pico naj stoji 48 ur v hladilniku. Kvas dajte malo ker ni potrebno dati veliko primer 10 gramov 1kg moke sveži kvas, čisto dosti. In v tej moki naj bo do 1dcl olivnjega olja max. Zdaj če je testo mastno nič hudega čisto malo moke še in pride pravo testo. Postopek je dolg. Najlažja varjanta in hitra je zdaj bom povedal. TIp 500 kvas polovica sveži 1 uro vzhaja z malo soli malo olja olivnega in jo daš peči. Oštra moka pa nemore v 1uri ker je postopek daljši in rabi več ur to je do 48 ur in rabi več olja in vode zato je to tako. probajte boste vidli. Najboljši okus testa je oštra moka tip 500 ali tip 500 gladka z tip 400 oštra mešano.
Moj recept: približno 500g moke, 1 suhi kvas, žličko sladkorja, žličko soli in kr fejst toplo mleko, ki pa ga dam po občutku, da se testo odlepi od posode. Vse zmečem v posodo (nič kompliciranja) in vedno rata. Še nikoli se mi ni ponesrečlo.
Gastronomy_Science

27.11.12 10:43

Evo,pa bom še jest povedal recept za testo.
Tako delamo tudi v naši piceriji in dokaj podobno je bilo tudi v prejšnjih gostilnah in picerijah,kjer sem delal.
Torej količine za približno 5 pic;

1kg moke(navadne bele moke tip 500,lahko tudi nekaj ostre moke,oz.dve tretjini navadne in tretjina ostre je kar ok kombinacija)
16-18g soli
15g sladkorja
0,5dcl olja
0,5dcl piva(temno pivo!tudi s svetlim ni nič narobe)
ena četrtina ali ena tretjina kvasa(10-16g)
voda po občutku(recimo 5-6dcl)

(Nekateri dajo v testo tudi 2žlički kisa-naj bi se lažje raztegovalo,no jaz tega nisem nikooli delal,čeprav verjamem da je ravno tako ok. Tudi za jogurt sem že zasledil.Moja prijateljica ki ravno tako dela v piceriji je rekla da pri njih dodajo tudi malenkost jogurta)

Torej...vse sestavine odmerimo,nazadnje dodamo moko in razdrobljen kvas.Ugnetemo.Če imamo mešalnik za testo še toliko boljše(bolj enakomerno zmeša)

Paziti je treba da ni ne preveč in ne premalo moke.Če je presuho dodamo malo vode(ne pretiravajte-hitro je lahko preveč)Če je premokro,dodamo še malo moke(vsekakor pa bodite pazljivi da v testo ne vtepete preveč moke.

Testo gnetemo da postane gladko in enakomerno(morda malo spominja na plastelin,ampak ne preveč-čisto rahlo plastelinasto-nekaj takega) Mešalnik za testo opravi to nalogo izvrstno. Vsekakor pa se da tudi z kuhalnico in rokami narediti izvrstno testo. Paziti je treba da ga ne ugnetamo predolgo!Ravno tako tudi ne premalo. Struktura mora biti prava, to je zelo pomembno.
Ko končamo damo testo na delovno površino in ga pustimo počivati kakih dobrih 15minut.Lahko tudi več. Da se preveč ne izsuši ga lahko prekrijemo z navlaženimi papirnatimi brisačkami,ali k.krpo.

Potem naredimo hlebčke.Poljubno velike,odvisno od vaših želja.Recimo okoli 33dag.Hlebčke je treba lepo oblikovati da niso zgrbančeni.Poglejte malo po internetu,sem prepričan da obstaja kakšen video kako se to dela,ker je težko razložiti z besedami.
Hlebčke postavimo na neko nepomokano podlago(plastično,lahko tudi kovinsko)
Sedaj pa sta tukaj dve možnosti.Prva je direktno vzhajanje in pride v poštev če hočemo pice čimprej narediti.
Druga opcija ki je vsekakor boljša pa je da hlebčke damo čez noč v hladilnik(ali vsaj za nekaj ur).Ko jih vzamemo iz hladilnika,lahko pustimo še malo počivati(odvisno od tega koliko so narasli),pa ne predolgo. Tako testo ki je počivalo v hladilniku je zelo odlično za raztegniti.
Poskušajte raztegniti z rokami(izogibajte se valjarjev,če je le mogoče) :))
Tudi o tem zagotovo obstaja kakšen video.Poglejte si ga, pomagalo bo. Raztegujte izključno na OSTRI MOKI. Pico preložite v pekač oz. model za pico. Vsekakor bi svetoval da si kupite par modelov za pice.Niso dragi (4-6€)če se ne motim.Okrogli,temne barve,kovinski in različnih premerov.Vsekakor se pice v teh modelih spečejo zelo dobro. Modela niti ni treba mastiti,če pa že,pa čisto čisto malo!!!Če pa imate možnost krušne peči in en spodoben lopar je pa to najboljša opcija.Le paziti je treba kako pico dobiti na lopar itd(tudi za to so razni how to do video-ti)
Pico poljubno obložite.Pozornost namenite pelatom in siru.Rajši kupite malo boljše pelate,po možnosti že začinjene za pico.Pazite tudi da sir ni pretežak,ter da ne date preveč pelatov.
Še nekaj o pečenju;
Pečico doma zelo zelo dobro ogrejte na visoko temperaturo.Če imate možnost 250(še boljše 275stopinj)Ko se ogreje jo specite. Na taki temperaturi se bo pica pekla zelo malo. To je približno 5minut.Odvisno od debeline testa in podobno. Lahko tudi manj ali pa malenkost več.Odvisno od okoliščin. Vsekakor pa je treba paziti da ni surovo. Odlično je če je malo bolj zapečeno(za moj okus)toda hitro je preveč in se izsuši.Je treba paziti.
No skratka,to je način ki meni najbolj odgovarja.Kar nekaj picopekov poznam ki testo pripravljajo zelo podobno. Vsak ima svoje načine,postopke in recepte,enemu odgovarja to, nekomu nekaj drugega.Obstaja zelo veliko načinov in postopkov, zato pa je kul da se jih čimveč preizkusi. ;)
Eh

Za dva pekača
V posodo nasujem malo manj kot kilogram moke ene 3/4 in jo solim. V večji kozarec vlijem toplo (sobna temp.) pivo vanj zmešam kocko kvasa malo sladkorja. Moko in kvas zmešam po potrebi dolijem pivo. Ko je testo trdo, tako da se ne prijema rok, dodam nekaj olivnega olja.

V namazan pekač dam testo in ga dam v pečico ki jo takrat vklopim 200C, pripravim ostale stvari omako, klobase, sir... Ko testo lepo kipne in je že nekoliko trdo ga vzamem ven nanj namečem stvari in nazaj v peč.

Lepo hrustljava debela pica.

Njam zdaj bo počasi treba van vzet.
Pa sem res dolgo razmišljal ali naj povem skrivnost dobrega in enostavnega testa za pizzo,ja tako je povedal Vam bom.Po tem receptu sem v moji Pizzeriji spekel več ko 30.000 pizz in vsak je pohvalil da je testo odlično.
Sem delal iz večjih količin moke tukaj se omejim na 1 kg moke kar zadošča za cca 4 Pizze normalne če na plehu od pečice pa za tri plehe.peč nastavim na najvišjo možno temperaturo pri moji doma je to 275C .Testo pripravim tako:1kag moke dam v skledo in v sredini napravim luknjico/ vdolbino kamor dam pol žličke sladkorja in en zavojček kvasa "DIGO"suhega nato zaljem z 1/2dl mlačne vode in pokrijem z moko da vzhaja.ko je nad kvasom razpokana moka in je kvas pričel vzhajati dodam 3dcl kisle vode najbolje Radenske, dve kavni žlički soli in 0,5 dcl belega oljat ter še pol deci mlačne vode.To dobro premesim na roke in pustim vhajati, pol do ene ure nato še enkrat premesim.iz dobljenega oblikujem 4 kom krogle po 33do 35 dkg in jih povaljam v olju.ena krogla je dovolj za pizzo premera 33cm,Pizzo poljubno naložimo in damo v pečico pri 275 stopimj celzija za 15 do 20 min.. za premaz ali obliv nikoli ne uporabljajte kečap ker je presladek.Jaz sem si omako naredil ,zmešal sam in so mi hodili kupit omako tudi taki ki so pizze pekli doma omake pa niso znali nareditr.
ŽELIM VAM DOBER TEK.PA POVEJTE KAKO VAM JEW USPELO
Stanko, meni se zdi čas občutno predolg. Naša pečica greje samo do 250 stopinj in je 11 minut zadosti. Prejšni mesec sem kupila v lidlu tisti kamen za pico in se je čas skrajšal še za 2 minuti.
Ja je odvisen čas peke zaradi tmperature ki jo doseže pečica,tudi jaz sem v veliki Pizza peči pekel pizze pri 411 stopinjah 3-5 min pa še vednosem jo pogledal spodaj ali je pečena,včasih katero sem pekel tudi 7 min,veste je odvisno od nadeva in količine koliko pizz je v peči.glede okus pa je vsa skrivnost v omaki ker ni vseeno kakšno paradižnikovo omako date in kako jo pripravite. Pa lep pzdrav STANKO
30 dag moke, četrt vrečke kvasa, žlica olivnega olja, ščepec soli in sladkorja. Vse skupaj zamesiš z mlačno vodo in pustiš vzhajati na toplem nekje tričetrt ure nato premešaš in še enkrat vzhajaš za nekje
15 ali 20 minut. Na hitro raztegneš po pekaču z peki papirjem obložiš s pelati v katere zamešaš origano sol in poper, dodaš mocarelo nato pa po želji.
Pečeš na čimvečji temperaturi, ki jo premore pečica 225 nekje vsaj 15 minut na spodnjem delu pečice.
Dober tek
Objav je veliko in niti nisem vsega prebrala, tako da je mogoče, da je kdo to že napisal:
Mi imamo radi tanko in krhko :-)
Dam pol trde, pol mehke moke, sol, suhi kvas (kar celo vrečko, čeprav imam moke dosti manj), toplo vodo in olivno olje in po želji ocvrto čebulo. To vzhajam v plastični posodi za vzhajanje testa. Če je na toplem, je hitro gotovo, dvakrat naj pokrov odstopi. Testo je popolnoma gladko, lepo se razteguje.

lpN
Ambrož

Re: Recepti: testo za pico

13.12.13 11:25

Zares dobro testo za pico... Preizkušeno ter seveda če imate raje debelejše testo je še toliko bolje...
1kg moke
1 kocka kvasa
2 rumenjaka
2 žlički sladkorja
sol po okusu
4 žlice maščobe( najbolje olivno potem navadno olje maslo lahko tudi mast če jo ima kdo rad)
pivo ali voda po potrebi...(5-6 d)

V moki naredimo kvasec, ki naj počiva 10 min.
Potem testo zagnetemo (najbolje je na kuhinjskem pultu) bolj grdo ko delaš z testom boljše bo.. Jaz osebno ga mesim kakih 10 min.
Testo pustimo počivati 20 minut.
Še enkrat na hitrco pregnetemo ter naredimo kepice (jaz vsako stehtam na 25dag, imam 26premera plehe za pice) Kepice pustim pučivati pol ure da se lažje razvleče lahko tudi v hladilniku dlje časa (morate ga namastiti ali pokriti z vlažno krpo ampak čez čas kar naraste,,,)
Zdaj pa kar je najbolj važno pri pici!!!
Pice v picerijo se pečejo na temperaturi 330-360 stopinj. To pa zato da je testo zapečeno ter ni izsušeno. Najslabše je pečt pico na 180. 20 min ker potem imaš suho testo.
Se pravi pečico na največ. Krušno peč pa tak gospodinje same obladate...
Testo razvaljate na pooljen pleh da vam ne bo skupaj lezel lahko čiiisto na tanko potrosite z ostro moko ter testo bo ostalo na mestu. Sam pečem pico 5-6 minut na 300 stopinj celzija (pečica ne gre več)
Pa lep pozdrav Ambrož Jagodič
Aleksander veliki

Re: Recepti: testo za pico

23.12.13 01:39

NE poslušat ambroža. V testo ne gre cuker negre 2 rumenjaka ampak na 22 kill moke gre 2 jajca brez cukra in stati mora na hladnem od 24 ur do 72 ur. Niti pivo ne gre. Če dojenček je pico z pivom je ilegalno. sploh v picerijah. Samo voda oštra moka kot na severu italije, na jugu delajo z tip 00 moko ki jo lahko kupite v metliki kmetijska zadruga v savlju. stane samo 5 evrov 5 kill, ki ima veliko pepela. bolj pepelnata moka je moka boljši okus je. Naprimer probajte z namensko moko ali oštro zelo podoben okus. stem da oštra rabi veliko dlje vzhajanja. Jaz sem probal okoli 30 receptov in vam povem moka voda sol kvas je glavni vir morate uporabljati enako funkcijo za isto testo okus takoj ko je malo drugače takoj se uniči okus. jaz sem rabil 6 let da se naučim pico pečt nisem rabil na tečaj sam sem se uril za vrtenje mešanje. Če hočete imeti okus kot v picerijah morate imeti mešalnik ki meša 20 minut testo in ko se neha poprijemati posode je gotovo. z rokami ne dosežemo tega testa nikoli. pri mešanju. 5 minut počasi 10 minut hitro in 5 minut spet počasi. ta mešalnik košta okoli 300 evrov. ampak pride testo isto kot v picerijah. Če imate dobro pečico ali štedilnik je zadosti. 230 stopinj in ventilator. in vedno posujte 0.3 dcl olivno olje na sir.
Če se hočemo naučiti rabimo čas in potrpljenje. Tukaj nobeden nepove resnice za picopeka bit moraš biti umetnik
Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc,
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,93 MB
  • Dodate lahko še 5 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 17 minus 6?