Prehrana in kulinarika

Imate kuharske izkušnje? Potrebujete nasvet? Povprašajte ostale udeležence foruma, ki radi razkrijejo male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov. Seveda pa vam bo svetovala tudi naša izkušena uporabnica, moderatorka Šavrinka, s svojimi nasveti in za vas iskala potrebne informacije. Obilo užitkov.
Jaz sem v težavah, po vsem aprilu ko smo non stop praznovali rojstne dneve in je bila hrana kot vedno okusna in lahka (zelenjavni namazi, solatke, kak kos pršuta,... mrzla pečenka,...) sem sedaj na vrsti jaz.
V petek pade torej ta rojstno dnevna zadeva in naj bi torej postregla nekaj takega: lahkega, morda mrzlega in posebnega. Prejšna leta ni bil problem, ker sem imela cel kup idej in dokaj polno denarnico, letos je pa denarnica prazna in moram sčarati kaj dobrega in poceni :(((

Za posladek imam že v glavi torto od J. Oliverja; tito z oreščki in čokolado, zraven pade sladoled...to imajo vsi radi in je bilo nazadnje na jedilniku pred dvema letoma.

Ampak kaj pa za glavno jed? Solatko bi tudi kakšno malce posebno, po glavi mi pleše rukola in paradižnik...pa kaj še?? Veliko zelišč je že godnih z auporabo, če ima kdo uporabno idejo...

Prosim kakšno idejo. Sej sem tudi na pitulice pomislila, ampak te meni ne ratajo posebno dobro...
Mogoče bi lahko naredila različne namaze, napr. tuninega ali pa liptaver, biftek,...in zraven postregla različne vrste kruha, lahko tudi popečenega, ali pa narediš popečene paprike s skuto oz. kajmakom ali s česnom,...ali pa piščančji žur, ki se tudi vedno dobro obnese in je simpl za pripravit pa še dober je,...
Drugače me pa zanima tale torta, ki jo omenjaš, me je kar malo zamikala. Ali imaš mogoče recept oz. obstaja tukaj gor mogoče?
Hvala ti, pa lepo praznovanje ti želim, Nina
Zelisca bi lahko uporabila v kaksnem skutinem namazu, ali v mesanici :
tuna, kuhan rumenjak, olive, kapre, malo ol. olja, kapljica balzamicnega kisa ( ali preprosto majoneza) in zelisca. S tem nadevas polovicke izdolbljenega paradiznika. Das ohladit in potem dodas lahko zraven se kaksno rezino popecenega jajcevca in malo sira, kaksno oljko in potreses z rukolo.
Osvezujoce ...

Ker ti pitulice ne uspejo najbolje, lahko naredis nekaj z listnatim testom:

Plast listnatega testa, ki ga prespikas; na to nalozis z jajcki in kislo smetano razmesano skuto, dodas nekaj zelisc, pokrijes z drugo plastjo, prespikas in speces. Lahko tudi spinacno skutina mesanica z naribanim parmezanom; dodatek pancete ali malo prsuta. Peceno narezas na kocke.

To mi je padlo na misel; bos se dobila ideje:) Lp
Recept za prav posebno rizevo solato. Zgleda eksoticno, je izjemno okusna in prav gotovo nekaj novega. Recept je od prijateljice, po rodu svicarske francozinje, ceprav malo dvomim, da izvira iz njene dezele :))

Kolicine so priblizne - mirno jih prilagodis okusu in stevilu povabljencev.

1. Dolgozrnat riz (pol kg za kakih 6-8 jedcev) skuhas al dente v slani vodi, odcedis, oplaknes ali dodas nekaj kapljic olivnega olja, da se ne sprime (jaz vedno to zadnje), ohladis.

2. Svez paradiznik, svezo zeleno papriko, kumarico (nujno!), mlado cebulico, por narezes na kockice ali rezance.

3. Svezo ingverjevo koreninico naribas, prav tako lupinico ene neskropljene limone.

4. Na cisto drobne kockice narezes nekaj suhih marelic in/ali suhih fig. in pest razkoscicenih datljev. Naluscis kakih 100 g svezih, nesoljenih arasidov (v Sparih imajo ze oluscene) - lahko tudi oluscene mandeljne.

5. V moznarju stres zacimbe: malo nageljnovih zbic, poprovih in koriandrovih zrnc, zlicko kurkume, malo curryja.

6. V ponvi segrejes 100 g masla, na njem samo segrejes (ne preprazis) zacimbe, dodas araside, ki naj se tudi samo malce segrejejo - toliko, da vse skupaj zadisi.

Vse skupaj zmesas z rizem in prelijes z 1 konservo kokosovega mleka. Poskusis in po potrebi dodatno zacinis. Pustis pocivat cez noc, da se okusi dobro premesajo.

Veliko srece in veselo praznovanje!

pozdravcek,

proxima
uf tale solata... je kar zajeten kos, meni sigurno ne bo uspelo v prvo :((
Sliši se pa slastno; morda še premislim v to smer. HVALA.

Kar se tiče namazov; ma cel april smo jih jedli in po moje se lahko na pol dam in nobeden ne bo tako dober kot so bili tile (tega skutinega z drobnjakom in karkoli že imam pri roki pa tkojemo skoraj vsak dan).

torto sem pa celo enkrat tukaj objavila:
<http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=19109&t=19043#reply_19109>;

In ko sem iskala ta vikend recept na svojem pc-u, ga sevda ni bilo!! Potem vklopim tukaj iskalnik, pa ni delal!!! Tako, da sem morala po knjigo k sosedi, da sem jo lahko spekla...
Torej še kakšna ideja dobrodošla!

LP
J.

čivapčiči in pomfri,(mmmmmmmmmmmm)
Riževa solata se mogoče sliši precej zapleteno, vendar lahko narediš tudi čisto domačo varianto. Riž skuhaš in ohladiš, potem dodaš narezan paradižnik, papriko, kumarice (kisle), rukolo, čebulo,... in začiniš kot normalno solato - kot ti paše okus: sol, kis (jabolčni, balzamični), olje (navadno, olivno, bučno). Dobro je, da solato narediš malo prej, ker se okusi lepše prepojijo.

Ali pride v poštev kakšen fundi? Tukaj je tudi veliko variant.

Kaj pa navadni čips, koruzni čips, krekerji,... ki se pomakajo v salso, guakamole, sirne namaze,...?

Lp, Ela s
-jajčka v gnezdu (kuhana jajca v ovoju iz mletega mesa, ocvrto in prerezano na pol servirano na solatnih listih)

-pečene rezine bučk v solati z limono in olivnim oljem, začimbami, lahko tudi rukulo

-zavitek z lososovim nadevom (o tem sem že pisala, dovolj je 1 zavitek lososa in skuta)

-pikanten zeljni zavitek (bomba, če imate radi pikantno)

Miranda
Hojla!

Danes sem v Lisini knjižici Diete opazila zanimiv prigrizek. In sicer grisini oviti z bučkami.

Bučke s pomočjo lupilca narežeš na rezine, jih malce začiniš in popečeš. Omenjeno je v pečici, žar varianta. Menim, da bi se dobro obneslo tudi v ponvi.

Skuto zmešaš z rdečo papriko in česnom (čeprav lahko uporabiš tebi ljuba zelišča) in na tanko namažeš na rezine bučk. Le-te nato oviješ okrog grisini palčk. Zgledalo je zanimivo in dobro.

Lp, Petra

Lp, Petra
KAJ PA TOLE:
na kocke narežeš salamo - posebno, šinko.....
na kocke narešeš sir
dodaš kislo smetano
še jajčko
vse skupaj premešaš in nadevaš na toast , toasterje položiš na pladenj v pečico, toliko časa da se sir malo zmehča in kruh popeče in to je to. zraven je lahko kakšna solatka....

lp, Darja
No a vas zanima kako je šlo??

Začela s pitulicami (ja sem se opogumila in naredila osnovno varianto, dodalo le malo feta sira).
Potem kalamari v solati (niso bili moj izdelek, ga je poslala babi in je prav pasalo)
Potem klasika; ki je že dooolgo nismo jedli: biftek+popečeni kruhki, par rezin mortadele in slanine
Zraven dve vrsti spomladanskih solat: paradižnik+rukola+feta sir+zelena solata+kumare+nariban korenček (malce mešanim ker nekateri ne jedo rukole).
pa oreščkastočokoladna torta + sladoled

Pitulice so zeloo uspele; so dvakrat vprašali če sem jih sama naredila.

Evo na koncu je kar dobro izpadlo, čeprav ni bilo nobene posebnosti (če odštejem pitulice).
Jagoda,
ko si ravno nekje zgoraj omenjala tole Jamiejevo čokoladno torto - rekla si da uporabiš vedno čokolado s 70% kakva, ali ne? Katero pa? Lindt, Gorenjka? Sprašujem le zato, ker bi rada opozorila vse, ki ste ljubitelji teh temnih čokolad (tudi jaz:))), da sem našla v mercatorju v LJ temno čokolado Manner s 70% kakava, pakirana po 150 g !, cena 340 SIT. Seveda sem takoj kupila kar 2! :)) In je zelo dobra, z aromo bourbonske vanilije. Odslej bom za peko in glazure uporabljala večino samo še tole temno Mannerjevo čokolado.

Lep pozdrav!
Zala
Zala, super. Upam samo, da jo imajo tudi kje v MB po takšni ceni. Drugače pa bom nasledni teden pogledala v Avstriji.

LP, Maja
Hej!

Jagoda, pa si se izkazala:))) Jaz sem te danes mislila spomniti se na beluse v solati, ki jih je pri nas toooloko in se za kosilo jih bova imela:)

Zala, tole Manner cokolado poznam ze nekaj casa in je kljub nizji ceni vedno dobra za take cokoladne zadeve:)

Lep pozdrav in lep dan
Punce najprej hvala za hinte o čokoladi.
Naj samo povem, da ko sem jaz prvič naredila to torto sem dala notri le tri čokolade od Gorenjke in je bilo vse skupaj le 210 gr ... no ko sem opazila razliko sem jo drugič dala 300gr in torta NI BILA tako dobra kot prvič!!
Sedaj pa dam dve Gorenjki 70% kakav (torej 140 gr) razliko pa navadno jedilno od Gorenjke in je torta ok (z amoj okus).
Kaj preveč pa tudi zato nisem kuhala, ker mi je blazno slabo in bruham ter imam se drisko zraven (in to se vleče že par dni, so trenutki ko komaj že "živim")... bo drugič bolje.

Babi špargljev š enikoli nisem naredila, veš da se jih moram lotiti, tukaj je tudi eno gojišče, ta da jih ne bo težko dobiti.

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc,
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,93 MB
  • Dodate lahko še 5 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 8 krat 9?