Prehrana in kulinarika

Imate kuharske izkušnje? Potrebujete nasvet? Povprašajte ostale udeležence foruma, ki radi razkrijejo male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov. Seveda pa vam bo svetovala tudi naša izkušena uporabnica, moderatorka Šavrinka, s svojimi nasveti in za vas iskala potrebne informacije. Obilo užitkov.
tea  

Železo-slabokrvnost

13.08.04 15:31

Zdravo punce :)

Danes me pa zanima nekaj, kar sicer nima velike veze s samo prehrano ? ALi pa? :)
Zanima me namreč katera živila vsebujejo veliko železa.. Razen slavnega rdečega mesa. ..

Sama imam velike probleme s slabokrvnostjo.
Res je, da ne jem rdečega mesa. Drugače jem več ali manj vse(belo meso. ribe. zelenjavo, sadje) .

Če ima slučajno katera kakšno idejo.

Najlepša hvala :)
Jajčni rumenjak, polnovredni žitni izdelki, zelenolistna zelenjava, suhe marelice, suhe slive, zrnje stročnic, žita in tofu. To sem ti prepisala iz vegetarijanske kuharice. Ostale pa bodo dodale še kaj.

lp, Majuška
Hej!
To ti verjetno ne bo najbolj vsec, vendar dobro oskrbuje organizem z zelezom: jetrca, ledvice, slanina

K zgornjemu seznamu dodajam se: ribe, orehi, blitva, spinaca in mladi listi rdece pese(narejeni kot spinaca), radic.- med zelenolistno zelenjavo so najbogatejsi z zelezom. Strocnice so ze v zgornjem seznamu; mlad strocji fizol je zelo koristen in dober.
Ko se bos privadila, bos videla, kako so fizol, leca, cicerika primerne za pripravo okusnih jedi.O soji pa verjetno ze vse ves.

Zelo uporaben in okusen zajtrk: v mleku namoceni ovseni kosmici s suhimi slivami in nekaj jedrci orehov. Suhe slive nosi s sabo v vrecki in jih jej kot bonbone; je zelo dobro in koristno.

Pri obedu kozarec kvalitenega rdecega vina: refosk, teran

Vse mineralne snovi so v vodi topljive, zato moramo gledati, da jih pri kuhanju ne izgubimo. Uzivaj torej cimvec sveze presne zelenjave. Kuhano pripravljaj soparjeno( v resetki, ki jo das nad malo vode). Minerali se izgubijo tudi ob nepravilnem hranjenju v trgovini. Torej - zelo sveza in ne postana zelenjava na policah. Narezemo jo tik pred uporabo.
Zelo dobri so tudi sokovi iz zelenjave, ki je sicer ne radi uzivamo surove.

To so navodila iz moje knjige. Lep pozdrav Babi
Hej Tea,
slabokrvnost zelo dobro zdravi robidovo vino in ne pozabi borovnice.
Pozdravček, Nančika

Miša  

Re: Železo-slabokrvnost

13.08.04 18:26

Ojla!
Pa še jaz svoj piskrček pristavim:
Še vzrok slabokrvnosti bi bilo dobro ugotoviti, ker samozdravljenje lahko prikrije osnovno bolezen. Jaz sem bila namreč tudi zelo slabokrvna in po preiskavah je bila postavljena diagnoza celiakija, ampak po dveletni dieti še vedno ni bilo OK. Še nadaljnji pogovori z zdravnico in ... premočne menstruacije, ki so tudi mnogokrat vzrok za slabokrvnost žensk.

Ko boš ugotovila vzrok slabokrvnosti, pa veselo na "zdravljenje".
Tudi v regratu je veliko železa, pa v rdeči pesi.

Lep dan!
Pozabila se to: v lekarni prodajajo svezi sok redce pese;sicer ga lahko naredis tudi sama v juserju.

Vitamin C pomaga pri absorbciji zeleza v telesu. Zato vsak dan agrume.

Kot je Misa povedala, je pomenek z zdravnikom pomemben. Lp Babi

.
tea  

13.08.04 22:19

hej
saj ravno to je problem, ker pri meni tega ne ugotovijo kaj točno je.

se mi vleče *zadeva* od 16ga leta (danes jih imam 20).
Sem bila na veliko preiskavah in ne ugotovijo natančnega vzroka. oz vzrok naj bi bilo to, da ne jem rdečega mesa . Ampak se mi zdi, da ne more biti samo to.. Sem bila pri strokovnjakih pa ni druge ideje kot ta.

Sem imela tudi že en mesec dieto-celiakija pa se ni izboljšalo.

Najlepša hvala vseeno .
tea  

13.08.04 22:22

Tudi tebi babi hvala za izčrpno poročilo.

Predvsem ideja s suhimi slivami mi je zelo všeč. Bom uporabljala, predvsem na faxu, ko paše kaj grizljati :)
vitka  

14.08.04 07:49

pozdravljena, jaz sem imela iste težave, jedla sem suhe slive -vsaki dan- , ogromno rukole, na vse sem jo dajala, ko so mi vzeli kri sem bila presenečena , z 3,4 se mi je železo dvignilo na 22, še naprej pazim,da ga vnašam v telo čim bolj pogosto. lp
Poleg vsega, kar že imaš našteto, sem našla še nasvet, da zjutraj na tešče popij čaj iz tavžentrože, ognjiča, šentjanževke in rmana. Pomaga pri vnosu železa! Prav tako kot C vitamin.
Večkrat na dan je dobro tudi popit raztopljeno žličko medu v mleku.
V lončke pa lahko posadiš drobnjak in peteršilj (ki imata mnogo železa), da ju boš lahko uporabljala, tudi, ko ju na vrtu ne bo več! Potem pa si ju potrosi na vsako jed, na katero pašeta!
Vsi gornji nasveti so upoštevanja vredni in verjamem, da boš našla pravo kombinacijo zase.

Ker pa praviš, da ne ješ rdečega mesa, sem se spomnila še na vitamin B12. Vegetarijancem ga rado primanjkuje oz. ga je treba dodajati v obliki tablet. Zato, če ne nameravaš spreminjati prehrambnih navad, bi bilo mogoče smiselno poskusiti s kakim vitaminskim pripravkom (npr. B-complex, kupi se v lekarni).

Svetujem ti pa, da prej vprašaš zdravnika. Ali svojega, h kateremu sicer hodiš, ali pa kar tukaj vprašaj dr. Kersnika na sosednjem forumu (na desni strani bolj spodaj).
Anemija običajno sama po sebi ni bolezen, temveč je znak neke druge nepravilnosti ali druge bolezni , zato bi bilo res nujno odkriti vzrok! Zelo važno je, kako huda je tvoja slabokrvnost! Tvoje težave namreč trajajo že predolgo. Si prepričana, da niso povezane z nerednimi, prepogostimi in premočnimi menstruacijami, hemeroidi, življenjem pod neprestanim sresom (naprimer razjeda v želodcu)?

Če se ne strinjaš z mnenjem zdravnikov, kratkoročno (npr. tri mesece) poskusi kaj narediti sama, vendar moraš vsekakor nadzorovati kri, da boš vedela pri čem si. Privaten laboratorij ti naredi hemogram z osemnajstimi parametri (zate so v njem ključni eritrociti, levkociti in hemoglobin) za okrog 800 SIT, ter določi vrednost železa za dodatnih 300 SIT.

Če gre pri tebi res le za pomanjkanje železa, je to kaj lahko odpraviti z prehrano, ki vsebuje svežo zelenjavo, polnovreden kruh, fižol in sadje, odnosno vse, kar so ti zgoraj svetovale gospe iz foruma.

Na dalj časa pomaga tudi vsako jutro na skodelici mleka skuhana ena žlica pravega medu, pa ne nazadnje kozarec domačega refoška na dan. Sam sem nekaj časa užival po žličko na dan "železno vino", ki se je takrat dobilo v lekarnah in enormne količine soka rdeče pese.

Pokojni Pater Ašič priporoča številne čaje iz raličnih lahko dostopnih zdravilnih rastlin, ki na bi bili praviloma osladkani z medom. Izbiraš lahko med že omenjenim rmanom, bezgom, mrtvo koprivo, koprivo, tavžentrožo, rožmarinom, meliso, meto, robido, borovnico, itd. Najbolje, da kupiš že gotovo mešanico.

Bolj kot zanimivost naj omenim posebno kuro za obnovo krvi po R. Breuss-u, ki temelji na uživanju suhih hrušk namočenih v lahko rdeče vino, za kar je razvita cela procedura.

Upam, da boš v navedenem našla kaj koristnega. Izbrati si moraš tisto, kar ti zares odgovarja. Vsakdo od nas je zase cvet in tisto, kar enega ozdravi, kaj lahko komu drugemu celo škoduje.

Pa SREČNO,
prijatelj
Ja, sošolka si železo v krvi popravila tako, da je pila sok rdeče pese in jedla veliko rdeče pese, vsak dan pa na ta sok oz. rdečo peso spila še sveže stisnjen sok pomaranče. Preverjeno, bi rekli na pop-u ;).

Lp, mishika
tea  

15.08.04 15:36

hm..
železo je glavno:)
potem je pa tu še hemoglobin in še nekaj *stvari*, KI SI jih žal nisem zapomnila.

DObila sem tablete, hematopan, ki mi pomagajo. Stanje se izboljša in potem imam npr. eno leto mir. (vsaj tako je bilo dosedaj oz prvain druga runda tablet)
Menstruacije, redne in se mi zdi, da niso zelo hude. Sicer me kljub kt včasih zelo zvija, samo.. se da preživet :)

Moti me pač to, ker še zmeraj kdaj jem pršut, biftek, *kremenatlce* etc. In ker res nisem in tudi nimam želje biti vergetarijanka.. Samo do mesa imam pač odpor in ga jem manj.

Se opravičujem, ker vam smetim forum s takimi zadevami.

lp
Nič ne smetiš. Vsak kdaj rabi nasvet, in ker več glav več ve, je dobro, da lahko nekoga vprašaš.
kika  

18.08.04 08:20

Kaj pa tuna in losos
katz 

24.12.13 08:12

obstaja medicinsko - železovo vino, gre za sorto gemaj (temno rdeče-vijolične barve, raste na brajdah, sploh na štajerskem), to so ženskam včasih priporočali po porodu in pa na krvodajalski se spomnim, da smo tudi dobili. A so eni pretiravali v skrbi za zdravje in so se ga nasekali... to pa več ni zdravo.

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc,
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,93 MB
  • Dodate lahko še 5 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 23 minus 8?