Prehrana in kulinarika

Imate kuharske izkušnje? Potrebujete nasvet? Povprašajte ostale udeležence foruma, ki radi razkrijejo male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov. Seveda pa vam bo svetovala tudi naša izkušena uporabnica, moderatorka Šavrinka, s svojimi nasveti in za vas iskala potrebne informacije. Obilo užitkov.
Lep pozdrav! Obračam se na vas, ker pri nas doma nimamo več idej. Naveličani smo prav vsega in tudi tisto pecivo, ki nam je bilo nekoč všeč, nam sedaj ne diši preveč. Pogledala sem malo na stran od Kulinarike. Moram priznat, da so imena peciv zelo izvirna, pol pa ko pogledam podrobneje, vidim same neke biskvite in pudinge. In to naj bi bila nebeška peciva? Zdaj ne vem ali smo mi tako izbirčni ali kaj? Želela bi recept za eno pecivo, da bomo lahko rekli:«wow, to je pa fantastično«, pa brez pudingov prosim. Ja nismo slovenci tako leni, da še kreme ne vemo narediti? Ni važno ali bo za delat 1 uro ali 1 teden, važno je, da je res nekaj unikatnega. Hvala vsem.
Zadnji večji "wow" tule je bil za SKUTINE LEDENE KOCKE...http://med.over.net/phorum/read.php?f=21&i=22012&t=22012

Prijeten vikend!

Vladka

http://galerija.over.net/main.php/v/ustvarjanje/Vladka+K/
Ma sigurno sigurno je super dobro....preizkušeno???:))
Ja, preizkušeno in res je dobro. Če imate radi skuto, mislim, da se neuspeha ni bati :o)
Sicer pa če v iskalnik odtipkaš skutine ledene kocke, dobiš še kar nekaj postov na to temo in mislim, da je kar v veliki večini bilo pecivo zelo pohvaljeno.

Vladka
Hej!

Na teh straneh je veliko receptov za sladice brez pudinga; no,biskviti so eno od osnov za razna peciva.So tudi krhka testa, piskotna, paljena, kvasena...

Poskusi narediti kaj z marcipanom,bodisi biskvitno ali kvaseno;oboje zelo
dobro.Mandljeva torta (Toscana) ali Panforte sta mnjami in pri nas ne ravno zelo poznano.
Lep pozdrav Babi
Hej Babi ;-)).
Vem da si zaposlena ampak bi te vseeno spet prosila (verjetno si spregledala zadnjič), če mi poveš, po katerem receptu delaš za vnuka "danish cinnamon pastry" - ali nekaj podobnega? Je to recept od Urše (jaz jo še vedno pogrešam) ki je bil napisan enkrat lansko leto?
Se opravičujem za nadlegovanje, ampak cimet mi diši ;-)).
Deževen pozdravček iz vremensko neprijazne Dolenjske.
Damjana
Bom kar poskusila skutine ledene kocke. Hvala za nasvete...
mene so totalno dol usekale mato rezine, za katere sem recept dobila ravno na tem forumu. za znoret dobro, čeprav čisto preprosto. mogoče to ni ravno tisto, kar iščeš, ampak meni je bilo fantastično - zato hvala tistim, ki so napisale recept :-))
Hej,Damjana!
Res sem(ne po svoji krivdi) spregledala tvoje vprasanje.PC je fasal virus in je nagajal sto na uro;kar zamrzoval je.Tako sem sem pa tje kaj ujela,napisala in odgovor ni sel nikamor. Upam, da so mi zdaj ocistili.
Pa se tista reklama za varnostni antivirusni program, ko zivlce gomazijo...brrr... mi gre prav na zivce!

To je Ursin recept in zraven se en, ki je napisan v anglescini, kjer je v nadevu tudi maslo. Ta naj bi bil original Danish cinnamon pastry.Jaz malo kombiniram. Glavno, da je rahlo in veliko cimeta(za vnuka).Jutri se bom lotila. Razmisljam, da bi dala tokrat tudi malo kisle smetane.

Urso pa kar prevec mucijo s tem doktoratom;tudi jaz jo pogresam.

Lep dan;pri nas je burja pregnala oblake. Babi
Ma te rezine smo že probali, pravzaprav jih kar pogostokrat pripravimo. Sem poskusila naredit skutine ledene kocke in so res dobre. :))
Tudi jaz imam nekaj dobrih receptov :
Kaj če bi probala narediti orehovo rolado ! Meni je zelo dobra pa še hitro je narejena !

OREHOVA ROLADA

sestavine :

8 jajc
8 žlic sladkorja
10 dag orehov

2 lončka kisle smetane

Priprava :
Naredimo biskvit kot pri navadni roladi samo da namesto moke damo orehe.Pečeno zavijemo,ko je ohlajeno namažemo s kislo smetano in postavimo v hladilnik da se dobro ohladi.

TUDI LEŠNIKOVI TRIKOTNIKI SO DOBRI

SESTAVINE:
TESTO: NADEV:
30dag moke 20 dag masla
2x pecilni prašek 20 dag sladkorja
7 dag sladkorja 2x vanili sladkor
2x vanili sladkor 4 žlice vode
2 jajci 20 dga zmletih
14 dag masla orehov
20 dag grobo
narezanih orehov

PRIPRAVA:
Vgnetemo gladjo testo in ga za ½ ure postavimo v hladilnik.Nato testo razvaljamo v pravokotnik,ga položimo na pekač in premažemo z marmelado in nadevom.(NADEV:razstopimo maslo,dodamo sladkor,vanili sladkor, vodo,orehe ali lešnike) .Nadev enakomerno razporedimo po testu.Postavimo v segreto pečico in pečemo pri 170-200 stopinjah(odvisno od pečice)20-30 minut. Ko se pecivo ohladi ga razrežemo v trikotnike in jih pomočimo v razstopljeno jedilno čokolado.Pecivo hranimo na hladnem.

ALI PA MOGOČE TOLE

JOGURTOVA STRJENKA

SESTAVINE
5 dl jogurta
5dl sladke smetane
želatina
15 dag sladkorja v prahu
1 zavitek vanilija
1 dl mleka
½ kg sadja (poljubnega –banane,jagode...

PRIPRAVA
Jogurtu primešamo namočeno in v vročem mleku razstopljeno želatino.v drugi posodi stepemo smetano in jo primešamo k jogurtu.Dodamo še sladkor ter vanili sladkor in na kocke narezano sadje ter narahlo premešamo.Maso damo v model za puding,ki smo ga na tanko namazali z oljem.Postavimo v hladilnik vsaj za dev uri da se dobro strdi in ohladi.Ko je strjenka ohlajena jo lahko stresemo iz modela .Zraven lahko ponudimo stepeno smetano.

ALI PA KAJ OCVRTEGA

OCVRTE MIŠKE

SESTAVINE:
1 JOGURT
1 JAJCE
1 PECILNI PRAŠEK
1 VANILI SLADKOR
2 ŽLICI SLADKORJA
20ŽLIC MOKE
SOL

OLJE ZA CVRTJE
SLADKOR V PRAHU ZA POSIP

PRIPRAVA:
Iz vseh sestavin z mešalnikom umešamo testo. Segrejemo olje(ne sme biri prevroč in ne prehladen).Z žlico oblikujemo testo in ga ocvremo v olju da porjav,vzamemo iz olja in jih damo na papirnato srveto da upije odvečno maščobo.Preden jih postrežemo jih posujemo s sladkorjem v prahu.

UPAM DA BOŠ NAJDLA KAJ OD TEGA DA TI BO ODGOVARJALO !

PA DOBRO PEKO IN DOBER TEK ŽELIM !!!!
Ali lahko poveš koliko želatine je potrebno dati v jogurtovo strnjenko. To se mi zdi kar pomemben podatek, da je strnjenka prava. Je to ena mala vrečka želatine?

LP!
Eka
Na vsaki vrečki želatine piše za koliko tekočine je!
Tudi sama uporabljam želatino v prahu, ker druge tu ne dobim.
Pri meni na vrečki piše, da ena vrečka strdi pol litra vode. A, ko delam Panna Cotto, uporabim eno vrečko za vsaj 3/4 l smetane, sicer pride čisto preveč kompaktno.
Je pa res, da je jogurt redkejši od smetane, zato počakajmo, da Maruša izda kakšen bolj točen podatek o količini želatine :o)
Lep dan!

Vladka
Vladka,
je ena vrecka pri tebi 10 g ali 7g?
eno je čista tekočina, drugo pa je mešanica jogurta in stepene sladke smetane. Količina želatine se kar razlikuje glede na to v kako maso jo daješ, če seveda hočeš, da je maso potem primerno kompaktna.

Ojla !

No da vam ppovem koliko in katero želatino jaz uporabim pri strjenki !

uporabljam namrč jedilno -mleto želatino, tisto ki je pakirana v škatlici -neto količin 100g.
Polni pa jo Emona blagovni center d.d.

Za količino ki je omenjena v receptu jaz uporabim približno 40g želatine ,
res pa je da je ne tehtam ker večinoma delam vse po občutku. Recepti so samo za orentacijo.
Najbolj zabavno pri kuhi in peki pa je to, da lahko vedno kaj izboljšamo in dodamo - to se pravi da malo eksperimentiramo.
Kar se je izkazalo tudi da je to zelo dobrodošlo -vsaj pri meni, zato ker nobena stvar ni vedno enakega okusa - je vedno malo drugačen.

Upam da vam bo strjenka dobro uspela !

PS: pa še en nasvet - nanesto navadnega jogurta lahko uporabite tudi sadnega !

Pa lep pozdrav !
emič

Re: Najboljše pecivo na svetu

25.09.12 20:30

vem recept za dobr mafin:tole je recept.

Sestavine

4,5 dl moke

1,5 dl sladkorja

1 pecilni prašek

pol žličke soli

ena skodelica koščkov čokolade

1 jajce

pol skodelice olja

pol skodelice mleka

3 banane (narezane na koščke)

Postopek

Vse sestavine damo v skledo in jih mešamo z žlico, dokler masa ne postane skoraj tekoča (nekaj minut). Maso zlijemo v pekač za mafine in pečemo 25 minut v pečici, ogreti na 200 stopinj.

skodelica = skodelica za kavo
Pomoč

Za priporočanje, kaj vam tekne zraven, morate biti vpisani ali prijavljeni v KulSlo
Mnenja MNENJA O RECEPTU: Mafini z banano in čokolado
vaša vprašanja, izboljšave, spremembe in dopolnila, pa tudi kritike, le da niso žaljive
AVTOR: Zalshka [Pošljite uporabniku Zalshka zasebno sporočilo]
Clan od: 28.9.2007, poslanih sporocil:110

Poslano - 3.10.2009 12:53:56
Vesel

Ali se ne delajo muffini po principu: suhe sestavine skupaj, mokre skupaj in nato zmešamo?
AVTOR: Abby [Pošljite uporabniku Abby zasebno sporočilo]
Clan od: 25.7.2008, poslanih sporocil:13

Poslano - 3.10.2009 13:25:33

Sem pričakovala to vprašanje :) Po tem receptu meni in ostalim, ki sem jim recept zaupala, mafini vedno odlično uspejo, pa nikoli ne mešam posebej suhih in mokrih sestavin. Zakaj bi umazala dve skledi, če pa lahko samo eno ;)
AVTOR: čelk [Pošljite uporabniku čelk zasebno sporočilo]
Clan od: 4.4.2009, poslanih sporocil:42

Poslano - 3.10.2009 14:16:38

jaz tudi delam tako da vse skupaj zmečem v eno posodo pa so prav tako super
AVTOR: ameli [Pošljite uporabniku ameli zasebno sporočilo]
Clan od: 22.10.2003, poslanih sporocil:25

Poslano - 9.10.2009 10:14:56
Zelo vesel

Včeraj sem probala delati mufine po tem receptu in so res enkratni in nekomplicirani. Še jih bomo delali!

Poslano - 9.10.2009 11:52:56

Me veseli! :)
AVTOR: Milenci [Pošljite uporabniku Milenci zasebno sporočilo]
Clan od: 12.7.2004, poslanih sporocil:109

Poslano - 29.10.2009 10:51:55

Zelo fini maffini. Men so edino težko šli iz posode, kar se mi pri ostalih ne dogaja. Vseeno super.

Poslano - 30.10.2009 18:34:09

Škoda, da niso šli lepo iz posode, meni se to sicer ne dogaja, res pa je, da pekač najprej namažem z minimalno količino olja. Pa ponavadi tudi malo počakam, da se ohladijo, preden jih vzamem ven.
AVTOR: kohica [Pošljite uporabniku kohica zasebno sporočilo]
Clan od: 30.1.2007, poslanih sporocil:438

Poslano - 31.10.2009 8:04:00

Ravno včeraj sem jih pekla,odlični.Pekač namažem in nato posujem z kokosom in ni problemov,gredo lepo ven .
AVTOR: AiTira [Pošljite uporabniku AiTira zasebno sporočilo]
Clan od: 2.1.2010, poslanih sporocil:1

Poslano - 2.1.2010 20:12:18
Vesel

Tile mafini izgledajo čudovito! Poskusim takoj ob priliki.
AVTOR: Mme [Pošljite uporabniku Mme zasebno sporočilo]
Clan od: 6.7.2010, poslanih sporocil:85

Poslano - 11.9.2010 19:06:56

fajn recept, js sem najprej suhe zmešala, potem pa vse ostala dala zraven in miksala. lepo so se dvignli, res so lepe oblike, mehki (mogoče zato, ker sem dodala še mejčkeno kisle vode), drugič bom samo dala mal več čokolade, sem tokrat premal (: ocenim s 4,90, torej 5 (:

Poslano - 18.9.2010 9:54:33

Mme, hvala! Drugače pa ni treba dodajati kisle vode, saj so mafini že brez nje zelo mehki in sočni.
AVTOR: alenkab [Pošljite uporabniku alenkab zasebno sporočilo]
Clan od: 14.2.2010, poslanih sporocil:17

Poslano - 21.11.2010 19:16:12
Zelo vesel

Super muffini ... pri nas so takoj izginili.
AVTOR: orhidejas [Pošljite uporabniku orhidejas zasebno sporočilo]
Clan od: 30.11.2010, poslanih sporocil:3

Poslano - 30.11.2010 13:53:52

Tudi meni so te mafini zelo lepo uspeli.Vse čestitke avtorici..NJAMI
AVTOR: karlinka [Pošljite uporabniku karlinka zasebno sporočilo]
Clan od: 1.2.2008, poslanih sporocil:157

Poslano - 9.1.2011 13:54:13

Skodelica za kavo je lahko zelo majhna ali pa tudi ne. Ali mi lahko katera pove v ml - vsaj približno, prosim.

Poslano - 12.1.2011 10:54:19

Uporabimo skodelico za kavo običajne, najbolj pogoste velikosti. Gre za malo manj kot 1dl. Če polovico takšne skodelice prelijete v 2dl kozarec, se ta napolni za približno dva prsta.
AVTOR: urssula [Pošljite uporabniku urssula zasebno sporočilo]
Clan od: 25.1.2005, poslanih sporocil:232

Poslano - 3.4.2011 13:10:38

Hitro, enostavno in zelo dobro!
AVTOR: levinja_21 [Pošljite uporabniku levinja_21 zasebno sporočilo]
Clan od: 3.1.2010, poslanih sporocil:22

Poslano - 17.2.2012 13:54:50
Zelo vesel

Recept sem preizkusila pred eno uro, in moram rečt, da sem navdušena nad receptom. Prvi sem delala Mauffine, in s em receptom so odlično uspeli.

Pripomnila bi le to, da mi je bla s pol skodelice mleka masa veliko pregosta, tako da sem dodala recimo vsega skp eno dobro skodelico mleka, in masa je bila popolna :) Dodajam sličico :)

Poslano - 26.4.2012 11:07:24

Me veseli, da so vam uspeli :) Rada bi še poudarila, da je masa na začetku zelo gosta in se moramo kar potruditi, da jo premešamo, ampak že po kakšni minuti, dveh mešanja postaja vedno bolj tekoča, tako da mleka ni treba dati več. Je pa zelo pomembno, da mešamo z žlico, kot sem napisala v receptu, saj je moj fant zadevo zmešal z mešalnikom in so prišli mafini ven bolj suhi kot ponavadi. Verjetno pridejo bolj sočni, če banane ostanejo v koščkih :)
AVTOR: EnaBlond [Pošljite uporabniku EnaBlond zasebno sporočilo]
Clan od: 29.8.2010, poslanih sporocil:1

Poslano - 27.5.2012 10:41:20
Zelo vesel

Abby vse kar lahko rečem je: hvala! Tile maffini so boljši kot kjer koli!

Poslano - 2.6.2012 17:57:12

Ni za kaj! :)
Za pošiljanje mnenja o receptu, morate biti član Kulinarika.net. Kliknite na VPIS ali PRIJAVO!

Magdalenice z banano in čokolado

Mafini z belo in črno čokolado

Slastni mafini s čokolado

Mafini z banano in nutelo

Mafini z banano, orehi in čokolado
podpišem se pod rulado in strnjenko!
:)

Navedeno
maruša *
Tudi jaz imam nekaj dobrih receptov :
Kaj če bi probala narediti orehovo rolado ! Meni je zelo dobra pa še hitro je narejena !

OREHOVA ROLADA

sestavine :

8 jajc
8 žlic sladkorja
10 dag orehov

2 lončka kisle smetane

Priprava :
Naredimo biskvit kot pri navadni roladi samo da namesto moke damo orehe.Pečeno zavijemo,ko je ohlajeno namažemo s kislo smetano in postavimo v hladilnik da se dobro ohladi.

TUDI LEŠNIKOVI TRIKOTNIKI SO DOBRI

SESTAVINE:
TESTO: NADEV:
30dag moke 20 dag masla
2x pecilni prašek 20 dag sladkorja
7 dag sladkorja 2x vanili sladkor
2x vanili sladkor 4 žlice vode
2 jajci 20 dga zmletih
14 dag masla orehov
20 dag grobo
narezanih orehov

PRIPRAVA:
Vgnetemo gladjo testo in ga za ½ ure postavimo v hladilnik.Nato testo razvaljamo v pravokotnik,ga položimo na pekač in premažemo z marmelado in nadevom.(NADEV:razstopimo maslo,dodamo sladkor,vanili sladkor, vodo,orehe ali lešnike) .Nadev enakomerno razporedimo po testu.Postavimo v segreto pečico in pečemo pri 170-200 stopinjah(odvisno od pečice)20-30 minut. Ko se pecivo ohladi ga razrežemo v trikotnike in jih pomočimo v razstopljeno jedilno čokolado.Pecivo hranimo na hladnem.

ALI PA MOGOČE TOLE

JOGURTOVA STRJENKA

SESTAVINE
5 dl jogurta
5dl sladke smetane
želatina
15 dag sladkorja v prahu
1 zavitek vanilija
1 dl mleka
½ kg sadja (poljubnega –banane,jagode...

PRIPRAVA
Jogurtu primešamo namočeno in v vročem mleku razstopljeno želatino.v drugi posodi stepemo smetano in jo primešamo k jogurtu.Dodamo še sladkor ter vanili sladkor in na kocke narezano sadje ter narahlo premešamo.Maso damo v model za puding,ki smo ga na tanko namazali z oljem.Postavimo v hladilnik vsaj za dev uri da se dobro strdi in ohladi.Ko je strjenka ohlajena jo lahko stresemo iz modela .Zraven lahko ponudimo stepeno smetano.

ALI PA KAJ OCVRTEGA

OCVRTE MIŠKE

SESTAVINE:
1 JOGURT
1 JAJCE
1 PECILNI PRAŠEK
1 VANILI SLADKOR
2 ŽLICI SLADKORJA
20ŽLIC MOKE
SOL

OLJE ZA CVRTJE
SLADKOR V PRAHU ZA POSIP

PRIPRAVA:
Iz vseh sestavin z mešalnikom umešamo testo. Segrejemo olje(ne sme biri prevroč in ne prehladen).Z žlico oblikujemo testo in ga ocvremo v olju da porjav,vzamemo iz olja in jih damo na papirnato srveto da upije odvečno maščobo.Preden jih postrežemo jih posujemo s sladkorjem v prahu.

UPAM DA BOŠ NAJDLA KAJ OD TEGA DA TI BO ODGOVARJALO !

PA DOBRO PEKO IN DOBER TEK ŽELIM !!!!
Laščanka

Re: Najboljše pecivo na svetu

27.11.12 13:42

Živijo! jaz sem pred kratkim našla eno spletno stran, kjer veliko kuhajo in pečejo, pa še kaj drugega se najde zraven - poln dobrih idej. Zdaj kar redno sledim in so sladice zelo domiselne. Pokukaj!
Marmelina

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc,
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,93 MB
  • Dodate lahko še 5 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 24 minus 23?