Enostarševske družine

Biti starš v enostarševski družini pomeni biti odgovoren za vse - vzgojo, gospodinjstvo, finance. Na tem forumu boste našli odgovore na vprašanja, ki vas težijo in o katerih si ne upate govoriti.
Svetovalka: Alenka Gabrovec, doktorandka zakonske in družinske terapije
Ali je sprememba v zakonodaji že sprejeta - potrjena za leto 2011?

Tukaj bomo spet na slabšem enostarševske družine, kjer imamo večinoma mame skrbništvo in tudi dobivamo otroške dodatke. Marsikateri so pomemben dodatni vir denarja za preživljanje. Če sešteješ npr za 4 ali pet let študija, je to kar lepa vsota, ki je več ne bo. Našim otrokom bo tako študij malo težje dostopen, če sploh. Spet bomo ženske v večji meri udarjene po denarnici in šparale in stiskale, da bo mladina lahko prišla do izobrazbe.

Ženske bi se morale upreti, vedno več bremen nam nalagajo in zmanjšujejo ugodnosti npr. podaljšanje delovne dobe in kasnejša upokojitev.
Bo. Mislim da od 1.6.2011. Po novem sta štipendija in otroški izključujoča...ali eno ali drugo, pri čemur pripadajo doklade do 18 leta, štipendije pa od 18 leta pa do neskončnosti (edina pogoja sta, da je 1. vpisan v konkreten letnik in da je bil v prvi letnik vpisan mlajši kot 26 let)....30 letniku pripada štipendija, če je redno vpisan v drugi letnik in če se je v prvi letnik vpisal mlajši kot 26.

Niso pa ti naši oblasniki po moje dovolj razmislili ravno pri enostarševskih družinah (OK, tudi nekatere dvostarševske so v finančni krizi), saj za štipendijo zaprosi otrok in dobiva jo na svoj TR. Tako bo morala mati "fehtati" otroka, če ji da za plačat položnice, kupit hrano itd...
Marsikatera družina bo na slabšem, ker so otroci doslej prejemali oboje, tako štipendijo kot otr. dodatek.
Pa otr. dodatki se bodo zvišal oz. razredi bodo imeli višje meje. Samo bo pa k premoženju štel vsak prdec. Me zanima, kdo bo to vse kontroliral - bodo še koga zaposlili ali kako?
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=201062&stevilka=3387

z 18 se ukinjajo otroški, od 15 do 15 pa ni več državnih štipendij. stopi v veljavo naslednje leto.
No, jaz se pri tej novi zakonodaji sprašujem, ali se ne bo nemara vsul plaz tožb na zvišanje preživnine zdaj, ko bodo ukinili otroške dodatke, ti pa so bili upoštevani pri izračunu višine preživnine.

Rad bi doživel dan, ko bodo politiki nehali varčevati pri sebi samo pri plačilu kavic.
Hvala, Katarina za objavljeni link.

Sem prebrala novi zakon prav skrbno.

Če sem dobro razumela, velja izplačilo otroških dodatkov po starem sistemu do konca šolskega leta 10/11. S septembrom 2011 pa se vzpostavi za polnoletne dijake in študente sistem državnega štipendiranja, ki bo nadomestil otroške dodatke. Lestvica štipendij je postavljena zelo obetavno, odvisno od višine dohodka na družinskega člana, najnižja štipendija je 70 evrov, kar je verjetno več kot dobiva zdaj poprečna družina otroškega dodatka za enega otroka. Dobro se mi zdi tudi to, da štipendijo dobivajo dijaki in študenti, tudi sami dajo vlogo, skratka se jim tudi na ta način priznava status samostojne osebe in jim bo dobra popotnica za pot v samostojnost. Pa še nekaj motivacije da redno opravijo študijske obveznosti.

Sem prilepila tabelo višine državnih štipendij, ki bodo nadomestile otroške dodatke za dijake/študente nad 18 let.

+------------------+--------------------------+----------------+
| Dohodkovni razred| Povprečni mesečni dohodek| Osnovna |
| | na osebo v % od neto | višina v eurih |
| | povprečne plače | |
| 1 | do 30% | 190 |
| 2 | nad 30% do 36% | 160 |
| 3 | nad 36% do 42% | 130 |
| 4 | nad 42% do 53% | 100 |
| 5 | nad 53% do 64% | 70 |

Dobra stran novega zakona se mi zdi tudi to, da so vse socialne pomoči (otroški dodatek, subvencije vrtcev, štipendije, ostale pomoči) zdaj zbrane na enem mestu, da se vodijo enotne evidence, kaj kdo prejema. Pa tudi, da se bodo upoštevali precej širše različni dohodki (najemnine, rente,...) in tudi premoženje ljudi (nepremičnine, plovila, nadstandardni avti). Tako bo morda konec grotesk, ko so vozili starši otroka v mercedesu v vrtec, prejemali pa visoko subvencijo. Zakon se precej natančno posveti tudi izvenzakonskim partnerstvom - bo manj možnosti za navidezne samohranilke.

Skratka, zdaj ko sem prebrala zakon, je moje mnenje precej drugačno, zdi se mi, da bodo socialne pomoči razdeljene bolj pošteno.
Spoštovana ena mama študentov

Občutek imam, da si sama pripravljala ta zakon, v tem stilu je namreč napisan tvoj odgovor:)))

Ampak floskul in leporečja imamo navani državljani že preko,..............
kaj pa če je do sedaj mama otroški dodatek porabila za plačilo položnic, nakup hrane ipd?
Se pravi za skupne stroške.
Otrok bo ta znesek porabil izključno zase.
tako bodo eni padli še nižje.
za tud eno mamo: Hehe, mi gre dobro od rok pisanje zakonov!! Se bom kar na ministrstvu javila, pa še popoldne kaj zaslužim :))).

Mogoče sem res malo preveč navdušena, zlasti zaradi tega, da bodo otroške dodatke nadomestile štipendije. Sem se bala izpada dohodka.

Upam da bodo zakon tudi solidno izvajali!!
Navedeno
ena mama študentov
Hvala, Katarina za objavljeni link.

Sem prebrala novi zakon prav skrbno.

Če sem dobro razumela, velja izplačilo otroških dodatkov po starem sistemu do konca šolskega leta 10/11. S septembrom 2011 pa se vzpostavi za polnoletne dijake in študente sistem državnega štipendiranja, ki bo nadomestil otroške dodatke. Lestvica štipendij je postavljena zelo obetavno, odvisno od višine dohodka na družinskega člana, najnižja štipendija je 70 evrov, kar je verjetno več kot dobiva zdaj poprečna družina otroškega dodatka za enega otroka. Dobro se mi zdi tudi to, da štipendijo dobivajo dijaki in študenti, tudi sami dajo vlogo, skratka se jim tudi na ta način priznava status samostojne osebe in jim bo dobra popotnica za pot v samostojnost. Pa še nekaj motivacije da redno opravijo študijske obveznosti.

Sem prilepila tabelo višine državnih štipendij, ki bodo nadomestile otroške dodatke za dijake/študente nad 18 let.

| Dohodkovni razred| Povprečni mesečni dohodek| Osnovna |
| | na osebo v % od neto | višina v eurih |
| | povprečne plače | |
| 1 | do 30% | 190 |
| 2 | nad 30% do 36% | 160 |
| 3 | nad 36% do 42% | 130 |
| 4 | nad 42% do 53% | 100 |
| 5 | nad 53% do 64% | 70 |

Dobra stran novega zakona se mi zdi tudi to, da so vse socialne pomoči (otroški dodatek, subvencije vrtcev, štipendije, ostale pomoči) zdaj zbrane na enem mestu, da se vodijo enotne evidence, kaj kdo prejema. Pa tudi, da se bodo upoštevali precej širše različni dohodki (najemnine, rente,...) in tudi premoženje ljudi (nepremičnine, plovila, nadstandardni avti). Tako bo morda konec grotesk, ko so vozili starši otroka v mercedesu v vrtec, prejemali pa visoko subvencijo. Zakon se precej natančno posveti tudi izvenzakonskim partnerstvom - bo manj možnosti za navidezne samohranilke.

Skratka, zdaj ko sem prebrala zakon, je moje mnenje precej drugačno, zdi se mi, da bodo socialne pomoči razdeljene bolj pošteno.

Ta s premoženjem je bosa - navsezadnje lahko človek pol plače zafrčka ali pa recimo vzame kredit in odplačuje ali avto ali celo vikend ... Znesek plače isti, ampak tisti, ki malo stiska in si raje kupi vikend, kot da bi šel vsak teden ven na kosilo, bo kaznovan z nižjim otroškim dodatkom. To premoženje je bilo že upoštevano - v plači. Goljufom je pa treba stopit na prste drugače, ne tako, da se spet kaznuje kar vsevprek.
Kako bo odslej bolje poskrbljeno za odkrivanje lažnega samohranilstva? Zakoni, ki bi naj to preprečevali, so že zdaj, pa se ne izvajajo, zakaj bi se po novem izvajali?
Pozdravljene,
sem prava enostarševska družina (in samohranilka - sicer tega izraza ne maram), pa bom po otrokovem 18. letu izpadla tako iz OD, kot štipendije. Zakaj. Ker sem v predzadnjem razredu za otroški dodatek, in bom za približno kakšne 3 % presegala cenzus. MOji velikanski dohodki se pač delijo z dve. Jasno mi je, da otroke preživljajo starši in ne država, a vendar me boli, ko ugotavljam, da prave samohranilke, zaposlene, ob kakšni povprečni plači...nismo in ne bomo upravičene do ničesar (jaz oz. moj otrok le do subvencionirane mesečne v višini 7% - najmanj). Delam na delovnem mestu, da vidim marsikaj, da se človek zasekira....
Lp kljub vsemu!
ena mama študentov:

meni se zdi zakon zmazek, ker je v bistvu samo sestavljen iz različnih zakonov, kar je novega, pa je slabo, nedomišljeno.
pri BPP se še vedno upošteva preživnina kot odhodek, dejstvo, da ti skrbiš za otroke oz. tvoji stroški s preživljanjem otroka, pa niso odhodek.

konkretno: jaz imam s.p. in prvo leto plačujem minimalne prispevke. pri štipendiji se mi upošteva s.p., pri otroških dodatkih se mi ni. tako ima hči otroški dodatek v višini 50 eur, štipendijo z vsemi dodatki za oddaljenost, bivanje v internatu, itd. pa 168 eur. dvomim, da se bo otroški dvignil na podobno raven ko bo štipendija ukinjena.

kar se tiče same štipendija pa tako ... ker sem v okolju, kjer otroci lahko izbirajo me mesti šolanja, med šolami pač ne in kjer je veliko ljudi z zelo nizkimi dohodki, bo najbrž dosti otork primoranih obiskovati šolo, ki je ne želijo obiskovati in se šolati za poklic, ki ga ne želijo opravljati. konkretno: če je nekdo iz slovenskih goric gre lahko ali v ljutomer v gimnazijo ali pa v mursko soboto, na ptuj oz. v maribor. iz ljutomera do maribora je 1,5 ure vožnje z vlakom, cena je nekaj manj kot 6 uer v eno smer. internat stane nekaj manj kot 200 eur mesečno, pri tem se ne upošteva, da otroke recimo ne je malice v šoli, ker ima v internatu kosilo (za malico oz. kosilo tako ne dobi subvencije) .internat ni subvencioniran s strani države razen če je v njem več kot en otrok. takrat se subvencionira drugi otrok. koliko družin ima naenkrat dva otroka v internatu?

kaj točno torej pomeni ta premik štipendije za te družine si niti predstavljati ne moremo in bo jasno šele naslednje leto jeseni. kar se mene tiče vem, da štipendij, četudi bi bile, ne bi več imeli moji hičeri.

in še nekaj .. štipendija se nakazuje na otrokov trr, kar se mi zdi slabo. zakaj? pri 15 letih otork ni polnoleten, starši še vedno polno skrbijo zanj. čemu potem država daje otroške (ki so tudi za otorka) na staršev trr, štipendije pa ne? posledica tega je, da se moraš z otrokom prerekat in mu objasnjevat, da to ni denar za kavice in žuranje in obleke, ampak v prvi vrsti za šolo in šolske obveznosti. to ni otorkov denar, to je denar za šolanje. kateri 15 letnik to razume iz prve?
No, štipendije bodo šele po 18 letu, to pa se meni že zdi starost, ko je dobro, da ima mladi odrasli svoj vir denarja in z njim sam gospodari.
Jaz imam dva študenta, smo se vsedli skupaj in pogovorili, s kakšno vsoto bosta prišla skozi, preživnino dobivata direktno od očeta in si z njo pokrivata tekoče stroške (el., vodo, kurjavo, net - imata svoje stanovanje, ki ga delita še z dvema, obleko, obutev, knjige na faksu, mesečno, benz...), jaz pa prispevam stanarino in kartice od živilske trgovine imata, ki jih jaz mesečno plačam. Tako da del prehrane plačata sama, del pa jaz. Zaenkrat kar nekako shajata.

Meni so se zdaj, ko sta na fakulteti, stroški znižali, ker sem prej zelo drago plačevala prevoz do srednje šole. Samo za avtobus je šla skoraj cela preživnina.
:) meni gre preživnina samo za eno za internat. :)) druga ima hvala bogu subvencioniranega. s štipendijo zdaj pokrivamo šolske potrebščine, telefon in kakšno obleko, pa še meni dasta nekaj. jaz plačujem kredit za hišo, prevoze domov, tekoče stroške ... mah, sej sploh ne pridem skozi. :) že več kot leto dni sem v začaranem krogu, sploh ne vem kako da se mi ne zmeša. naslednje leto, ko ne bo več štipendije (je ne bi bilo tako ali tako, ker bi presegla cenzus) mi sploh ni jasno kje bom dobila denar za njuno šolo.
ah, Katarina,
kako znana mi je tvoja zgodba.
Že zdaj ne pridemo skozi (vedno večji izredni limit)

drugo leto pa študij.
Je ravno včeraj razmišljala o tem, če sploh lahko gre študirat željeno - zaradi finančnih (ne)zmožnosti.
:)) zame je mesec samo skupek številk, ki jih odštevam. sploh ne vidim dni, ki so sončni, oblačni, deževni, mrzli, topli ... samo koliko je še do naslednje plače. in vmes upam, da ne bo kak opomin priletel ali kak izreden izdatek, ker potem si še bolj želim, da bi dnevi še hitreje minili. sploh se ne znam več sprostit.
Je res, mame skrbnice otrok moramo presneto preračunavati stroške.

Da vas malo pomirim - stroški študentov niso tako hudo veliki - cca 70 evrov je soba v študentskem domu (so vključeni vsi stroški prebivanja), to je precej manj kot sem za srednjo šolo prej plačevala samo za avtobus. Potem so boni za hrano - je tudi relativno ugodno. Če pa znajo sami kaj skuhati, pa še bolj. Z malo skromnosti, pa še kaj preko servisa delajo, pa gre. No, sem jih navadila npr. da si telefon plačujeta iz žepnine. Pa kosilo si marsikdaj sama naredita.
se opravičujem, da "uletavam v temo"

ena mama študentov...

cena študentskih domov je odvisna od nastanitve in kraja šolanja-MB ima cenejše, kot LJ. Sama sem bila v študentu v Rožni dolini pa sem plačevala 120€+internet, pa ni šlo za noben nadstandard. Kar pa se internata tiče..ko sem bila še v internatu sem takrat plačevala 36 tisoč tolarjev, štipendije pa sm imela 45 tisoč tolarjev.

Lp, Danica
moja hči ej v internatu v mariboru in plačujem 200 eur na mesec za njo. njen fant je prav tako v študentskem v mariboru (sice je z dolenjske) in plačuje tam tam nekje, samo da on nima hrane, si jo mora sam plačevat.

v mojih časih smo imele vse tri sestre štipendije ne glede na to, da sta bila moja starša srednji razred po plačah. s štipendijo sem si plačevala mesečno vozovnico in še mi je nekaj ostalo. najbolje da ta del življenja pozabim oz. ga ne primerjam s tem zdaj, ker ... kakorkoli obrnem je bilo mojim staršem bolje kot nam je staršem zdaj. v vseh ozirih.
Navedeno
katarina73
moja hči ej v internatu v mariboru in plačujem 200 eur na mesec za njo. njen fant je prav tako v študentskem v mariboru (sice je z dolenjske) in plačuje tam tam nekje, samo da on nima hrane, si jo mora sam plačevat.

v mojih časih smo imele vse tri sestre štipendije ne glede na to, da sta bila moja starša srednji razred po plačah. s štipendijo sem si plačevala mesečno vozovnico in še mi je nekaj ostalo. najbolje da ta del življenja pozabim oz. ga ne primerjam s tem zdaj, ker ... kakorkoli obrnem je bilo mojim staršem bolje kot nam je staršem zdaj. v vseh ozirih.
Študent je pa kar drag. Prijateljičina hči v Ljubljani privat plačuje 150 sobo in stroške v stanovanju. ima pa komfort kot doma, pa še blizu faksa. Res je težko šolat otroke, ker cenzus za štipendijo je res nizek in hitro je presežen.Internat v Ljubljani mi je pa povedala znanka, da plačuje 260. Ne medržat za besedo tako je rekla.
se popravljam. študetna plačuje okoli 150 eur. dodatno plača internet, hrane seveda nima, se hrani na bone.

me prav zanima koliko bi bila realna šolnina, če bi stroške šolanja porazdelili med prav vse študente. jaz plačujem za letnik 2.100 eur, študijski material je seveda moj strošek. za dve leti + diploma bom dala okoli 5500 eur (vključno z vsemi prevozi na predavanja in v laboratorije). me zanima koliko bi me stalo, če bi imeli vsi šolnino. garant vsaj 1/3 manj, če ne celo več. sicer pa ... že naša OŠ ni brezplačna, vsaj v primerjavi s švicarsko ne ali pa si mi besedo "brezplačna" narobe razlagamo.
Katarina, verjemi, da z uvedbo šolnin za vse izredni študenti ne bi plačevali niti evra manj.
jaz verjamem oz. sem trdno prepričana, da študij ne stane 200 eur na leto enega študenta. če računaš, da je v razredu 100 izrednih študentov, ki si sami plačujejo vsa študijska gradiva, šolnina je namenjena samo stroškom predavatelja in obratovlnim storškom, ni variante, da so ti stroški tako visoki. vem, da je bilo o tem že govora, da izredni študentje "gor držijo" fakultete s svojimi šolninami in to ni prav. al je? vem, da je že bil predlog, da bi se šolnine zniževale študentom, ki redno končujejo letnike, pa tudi ta predlog ni doživel ureničitve.
Baje res ukinjajo otroške dodatke od 18 leta naprej neglede na to, če otrok še hodi v šolo. Jaz osebno sem spregledala, da moram v odločbo vpisati, da je moj sin en mesec delal in služil denar, da je lahko malo pripomogel pri plačevanju stroškov, ki so tako veliki, da jih večina ljudi komaj pokrijemo mesečno, če sploh jih lahko. Danes otroškega dodatka nisem prejela zato sem poklicala na CSD, da vidim v čemu je problem. Rekli so mi, da nisem vpisala v obrazec, da je sin nekaj časa delal med počitnicami in zaradi tega so mi zdaj ukinili otroški dodatek. Rekli so, da bom celo mogla nekaj vračati.

P.S.....Moje mnenje: ne vem kako si naša država in naši ljudje to predstavljajo. Je res boljše, da otrok med počitnicami sedi doma in, da mu hodijo kakšne lumparije po glavi kakor pa, da bi delal in tudi nekaj zaslužil? Zaradi dela med počitnicami so mu odbili državno in zoisovo štipendijo, no...zdaj pa še otroški dodatek. Kam vodi vse to.................................
moja tavelika je tudi delala med počitnicami, ampak ni panike. vrli uradniki mi bodo za letošnje leto upoštevali minimalca, štipendije pa tko al tko nobena ne bo več dobila, ker nobena nima 18 let. razlika med otroškim in štipendijo je seveda ogromna in močno dvomim, da bodo otroški vsaj podobni štipendijam.
Natka 123,

vse drugo drži,
le to, da zaradi prihodkov odbijejo Zoisovo štipendijo, to pa ne!
katarina, razlika med otroškim in štipendijo je velika? No, ja, kakor kdaj in kakor kje, dejstvo pa je, da sta cenzusa različna, da pri otroškem ni enostarševske družine, pri štipendija pa je (vsaj trenutno še), pa da sem jaz že ugotovila, da bo moja predraga država, ki je tako zelo socialna in polna ust skrbi za otroke, naslednje leto pri meni prišparala, saj otroških ne bosta več dobila, štipendije pa tudi ne!!!!!!!!!!!! Toliko o bolj pravično urejenih socialnih transferjih. Ko bo pa v veljavo stopil še Zakon o malem delu, se pa lahko kar fentamo, vsi trije................
Pri otroških dodatkih bodo drugačni razredi oziroma ugodnejši cenzusi - drži pa, da se ne morejo primerjat s štipendijo.
Brez skrbi, da zakonov nikoli ne bodo spreminjali v korist malega človeka.

Natka, če so ti ga ukinili oz. so ugotovili, da je bila vloga pomanjkljivo izpolnjena, bi ti morali izdati novo odložbo. Vsaj v naši občini je tako. Verjetno ti ga niso kar gladko ukinili, temveč je zaradi tistega zaslužka otr. dodatek nižji in si doslej dobivala preveč. Otr. dodatek boš spet dobila, ko boš poplačala razliko. Razen če ni seveda zaslužil take bajne vsote, da izpadeta iz cenzusa.
no-ja: tudi jaz pričakujem enako zgodbo. nič otroških in nič štipenije. me zanima ali bodo to dvoje naredili na otrokov rojstni dan, mesec dni prej ali ob koncu tekočega šolskega leta. :)
Navedeno
katarina73
se popravljam. študetna plačuje okoli 150 eur. dodatno plača internet, hrane seveda nima, se hrani na bone.

me prav zanima koliko bi bila realna šolnina, če bi stroške šolanja porazdelili med prav vse študente. jaz plačujem za letnik 2.100 eur, študijski material je seveda moj strošek. za dve leti + diploma bom dala okoli 5500 eur (vključno z vsemi prevozi na predavanja in v laboratorije). me zanima koliko bi me stalo, če bi imeli vsi šolnino. garant vsaj 1/3 manj, če ne celo več. sicer pa ... že naša OŠ ni brezplačna, vsaj v primerjavi s švicarsko ne ali pa si mi besedo "brezplačna" narobe razlagamo.

?
Kako da slovenska sola ni brezplacna? In zakaj bi bila svicarska? V Svici odlocajo Kantoni o solskem sistemu, tako da ne mores svicarskega solstva posplosevat.

Vsak dan morajo nosit otroci v vrtec in solo s seboj doma narejeno malico (zajtrkujejo doma), pijaco, kosilo v soli stane 3 eure na dan, popoldanska malica se prinese s seboj (kaksno sadje, kaj sladkega, jogurt ipd), v Svici stane kosilo za otroka od ca 10 frankov dalje, povprecje pa je se visje, okoli 14 frankov na dan.

Subvencije? Kaj je ze to? ;)
Bom še jaz povedala svoje mnenje.

Otrok mora imeti svoj vir denarja. Naj bo to študentsko delo, štipendija, otroški... Na žalost se ne morem postaviti v vašo kožo, saj smo bili doma vedno pri denarju, ampak mama me je naučila, da vedno se da skromno živeti, četudi si lahko privoščiš. Tako, da je prav, da si stroške razdeliš, pogledaš na cene in ne kupuješ nepotrebnih stvari.

Kar se tiče štipendij in otroških dodatkih. Iskreno rečeno je to zame neverjetno podlo od naše države, da dobesedno pusti srednješolce brez sredstev. Najprej so ukinili brezplačno malico, sedaj to... Kaj še pride?
Seveda, obstaja tista logika; ja, saj si lahko zaslužijo preko študenstkega servisa. Vendar bi rada opozorila, da obstajajo določene prepreke in sicer, da je malo del za mladoletne dijake. Bodisi so za polnoletne ali pa nimajo dovolj izkušenj.
In kaj sedaj?
Starši jih ne bodo do konca življenja plačevali. Morajo pa se naučiti, kako se dela z denarjem.

Sama nisem imela štipendije. Denar sem dobivala od mojih staršev, vendar še zdaj imam kar lepe prihranke. Zakaj? Kupila sem si le tisto, kar potrebujem, drugo pa spravila. Oče pa mi bo dajal denar, dokler mi ne bo prepustil svojega podjetja. Seveda pa med tem časom študiram še naprej, delam, se ukvarjam z pisanjem, modo ... Skratka, ne dolgočasim se.

In sedaj lahko rečem; hvala bogu, da nisem imela štipendije, ker je zelo sramoten znesek!
Navedeno
m1989
In sedaj lahko rečem; hvala bogu, da nisem imela štipendije, ker je zelo sramoten znesek!

Mene je pa strah, kako bom zmogla, ko bodo otroci v srednji šoli. Le ena srednja šola je bližje od 25 km, malo večji izbor je 50 km od doma. Že stroški prevoza ne bodo nizki, če ne bo šla v dijaški dom. Ne živimo vsi v centru Ljubljane.
Tebi sta starša plačevala stroške doma in poleg tega dajala še denar za šolanje, lastno porabo, pa še prihranila si. Ne pozabi, da smo na tem forumu predvsem enostarševske družine. Preživnine so pogosto nižje, od sramotno nizkih štipendij. Že kmečka logika potem pove, da oče s preživnino ne pokrije niti nujnih stroškov šolanja otroka (prevoz, šolske potrebščine), razlika (prehrana, žepnina, oblačila, izvenšolske dejavnosti in seveda režijski stroški) pade na mamo. Nekaterim štipendija pomeni, da se otrok lahko šolaj, pa tudi, če je sramotno nizka.
Mogoče si me narobe razumela. Ciljala sem na to, da bi morala biti štipendija višja, da bi lahko s tem denarjem poravnali takšne stroške.

Ne, ne, živim v centru Ljubljane. Ampak drugje.

Moja najboljša prijateljica je bila trmasta in je šla v drugo mesto, oddaljeno 62 km v eno smer, brez dijaškega doma. Za mesečno karto je plačevala 120€, s tem, da se je znašla z drugim prevozom - zjutraj je hodila z vlakom, torej 60€, nazaj pa s profesorico. Imela pa je 160€ štipendije.

Moj nasvet je, da poskusite se zmeniti (če obstaja možnost), da se otroci vozijo skupaj. Mogoče bi bilo tako najbolje.
pozdravljene tudi od mene :-)
zanima me vaše mnenje,pa če mi lahko kdo kaj konkretnega svetuje.
sem mamica samohranilka,trenutno brez rednega dohodka(beri brezposelna,ne po svoji volji),prejemam dsp,preživnino in otroški dodatek.
No,to je stvar ki me zanima.Znesek le-tega je borih in žalostnih 50e.
Izračun na spletni strani csd Šiška pa mi je pokazal 126e.Kje je logika?
Seveda sem na csd prašala kako je to,pa me je delavka nesramno zavrnila že na vratih,da tko pač je.
No in za tako "velik znesek" moram v šoli plačati celotno ceno kosila in skoraj vso malico.Pritožba je seveda zavrnjena.O tem kdaj sem dobila odgovor raje nebi.Položnica je bila seveda pravočasna.
Sedaj pa mi povejte,kje je zdrava pamet.Otroci privatnikov imajo seveda vse to subvencionirano!!
Kje je tu pravna,socialna država!!!!
Malico imajo po novem subvencionirano vsi otroci in stane par evrov na mesec, kosilo pa tisti, pri katerih je iz odločbe za OD razvidno, da prihodek na DČ ne presega deset odstotkov povprečne bruto plače (če imam pravilne podatke v glavi). Torej če privatnik zasluži tako malo, potem pade v ta razred, ampak pazi, že samo s prispevki - ki se upoštevajo pri znesku za OD - skorajda presega ta kriterij, tako da ... tale tvoj podatek o tem, kako imajo privatniki vse subvencionirano, najbrž ne drži.

Od kod tak razkorak pri tebi, bi seveda lahko ugotovili samo, če bi poznali konkretne cifre. Tudi ne vem, koliko otrok imaš, ker za enega ne bi nikoli mogla dobit 126 evrov OD, najvišji za prvega in edinega otroka je namreč 114,85 evra.

Za cca 50 evrov otr. dodatka oz. natančneje, 48,27 bi morala imet od 523 do 672 bruto na glavo, torej krat dva oziroma nekaj čez tisoč evrov na mesec. Je možno, da ti upoštevajo še lanske podatke, ko si (če si) dobivala plačo?
Še to: za subvencionirano kosilo bi verjetno v vsakem primeru padla skozi, ker bi smela imeti le cirka 140, 150 evrov bruto na glavo. To pa verjetno presegaš (dsp in preživnina).

Glede na to, da si doma, bi bilo verjetno za vaju verjetno ceneje, če bi kosilo kuhala doma.
Meni so na socialnem rekli, da bodo OD ukinjeni za otroke do 18. leta in da bodo le ti prejemali štipendijo. Za otroke med 18. in 26 letom pa če se redno šolajo na fakulteti otroški dodatki ostanejo.
Iz osebne izkušnje vam povem, da merila pri določanju dohodkov na osebo v družini niso enaki, posledično si v postopku za otroški dodatek prišel notri pri državni štipendiji pa si izvisel z istimi podatki (povzetimi iz Durs-a). Pri določanju pogojev za državno štipendijo so na primer vključil tudi bruto znesek študentskega dela in še kaj, tako da je povprečje na člana bistveno višje. To samo v vednost, da ne boste preveč razočarani, ko boste začeli vlagati zahtevke....in bili zavrnjeni.
Ne velja ta avtomatizem kot je napisala Sanella, žal.
Navedeno
Sanella
Meni so na socialnem rekli, da bodo OD ukinjeni za otroke do 18. leta in da bodo le ti prejemali štipendijo. Za otroke med 18. in 26 letom pa če se redno šolajo na fakulteti otroški dodatki ostanejo.

sploh ni res. do 18 leta so samo otroški, po 18 pa štipendija. moja hči bo maja dopolnila 18 let in sem dobila v letošnji odločbi za OD lepo napisano, da se ji z januarjem 2012 štipendija zamrzne do 18 leta, do takrat pa prejemam višji OD za katerega pa moram vložit novo vlogo decembra 2011. dejte se no mal pozanimat ženske.
A sem pol na CSD-ju dobila napačne podatke? Moja dva sta študenta in prejemam itak čist male doklade, ampak četudi je 60 eur na mesec pomaga.
Pozdravček vsem na forumu, imam vprašanje, če mogoče kdo zna odgovorit, imam dve hčeri ena obiskuje srednjo šolo, je prejemala štipendijo in se ji sedaj s 1,12, zamrzne, do njenega osemnajstega leta to je šele v avgustu 2012 , do takrtat bo torej..suha.., ne verjamem da bom dobila otroške dodatke povečane za višino njene štipendije..to je 140 evrov. starejša hči študira v MB, ker ji je sfalil en izpit ponavlja 1.letnik in seveda je ostala brez štipendije, stara je več kot 18 let torej tudi otroški dodatki so že zgodovina..., sedaj dela preko šs, da si zasluži za mesečno najemnino in za vse ostalo, da lahko opravlja obveznosti nekaj za nazaj in nekaj za 2.letnik. da ne govorim o tem, da mi v račun vzamejo kao preživnino od obeh ki bi naj bila v višini 250 evrov na mesec, pa jih nikoli nisem vidla, ne želim pa letat po sodiščih in praskat denarja od očeta..., zanima me samo to...kako bomo po novem letu...zaskrbljena mamica
Navedeno
sonki3
pozdravljene tudi od mene :-)
zanima me vaše mnenje,pa če mi lahko kdo kaj konkretnega svetuje.
sem mamica samohranilka,trenutno brez rednega dohodka(beri brezposelna,ne po svoji volji),prejemam dsp,preživnino in otroški dodatek.
No,to je stvar ki me zanima.Znesek le-tega je borih in žalostnih 50e.
Izračun na spletni strani csd Šiška pa mi je pokazal 126e.Kje je logika?
Seveda sem na csd prašala kako je to,pa me je delavka nesramno zavrnila že na vratih,da tko pač je.
No in za tako "velik znesek" moram v šoli plačati celotno ceno kosila in skoraj vso malico.Pritožba je seveda zavrnjena.O tem kdaj sem dobila odgovor raje nebi.Položnica je bila seveda pravočasna.
Sedaj pa mi povejte,kje je zdrava pamet.Otroci privatnikov imajo seveda vse to subvencionirano!!
Kje je tu pravna,socialna država!!!!

Jaz ti svetujem, da v decembru vložiš novo vlogo za otroške dodatke in subvencije. Če vlogo oddaš, morajo odločati o njej po novem zakonu, čeprav imaš še veljavno staro odločbo. Ne pozabi opisati spremenjene pogoje (brezposelnost).

otroški dodatek
Tisti, ki trenutno prejemate otroški dodatek, ga boste ne glede na uveljavitev nove zakonodaje prejemali do takrat, kot je navedeno v odločbi.
Samo zaradi uveljavitve novega zakona vam ni treba oddajati nove vloge.
Primer: Če vam pravica do otroškega dodatka velja do marca 2012, boste otroški dodatek do takrat prejemali še skladno s staro oziroma trenutno veljavno zakonodajo. Vlogo za nadaljnje prejemanje otroškega dodatka boste tako morali oddati v februarju 2012.
Lahko pa se odločite in vlogo oddate že v decembru. V tem primeru bo center odločal po novem zakonu in ob otroškem dodatku odločil na novo še o drugih pravicah, ki jih morda prejemate.
Novo vlogo za otroški dodatek morajo v decembru oddati tisti, ki jim stara odločba preneha z 31. 12. 2011, ali tisti, ki želijo to pravico uveljaviti prvič oziroma na novo (na primer če se jim je v decembru rodil otrok).
Svetujemo, da o oddaji nove vloge od 1. decembra 2011 dalje razmislijo predvsem tisti, ki imajo dijaka, ki še ni dopolnil 18 let. Po novem, od 1. januarja 2012, namreč dijaki do 18. leta starosti ne bodo več upravičeni do državne štipendije, bodo pa starši zanje lahko uveljavljali višji otroški dodatek.

vir: http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/nova_socialna_zakonodaja/zupjs_osnovno/#c18046
Navedeno
mamica40
da ne govorim o tem, da mi v račun vzamejo kao preživnino od obeh ki bi naj bila v višini 250 evrov na mesec, pa jih nikoli nisem vidla, ne želim pa letat po sodiščih in praskat denarja od očeta..., zanima me samo to...kako bomo po novem letu...zaskrbljena mamica

Mislim, da lahko sodišča pričakujejo masovne tožbe za preživnine. Tudi meni ni ravno prijetno, ampak se že pripravljam na izvršbo in tožbo, pol pa preživninski sklad, ker ni varjante, da plačuje za nazaj in še za sproti.
Jalur: meni so zapisali naj decembru oddam novo vlogo za OD ker bo obema hčerama z januarjem ukinjena štipendija. Eni sicer zamrznjena do marca, ko dopolni 18 let, ena pa bo šolanje končala preden bo dopolnila 18 let. Me prav zanima za koliko se bo povišal OD. za znesek štipendije prav gotovo ne. ali pač.
http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/nova_socialna_zakonodaja/otroski_dodatek/

Tu si nove osnove OD za dijake. Nisem še pogruntala, ali bo kak dodatek za tiste, ki se šolajo izven kraja bivanja, živijo v dijaškem domu,... in kako bodo upoštevali preveliko hišo in ostali luksuz. Upam, da ne bodo spet odločbe odvisne od vsake socialne delavke posebaj, saj nekih natančnejših navodil za izračun še nisem zasledila.
poglej tole cvetko:

OD ne pripada otroku, ki:
ne živi z obema staršema in nad njim izvršuje roditeljsko pravico v celoti samo eden od staršev, če preživnina ni dogovorjena pri centru za socialno delo ali določena s sodbo sodišča, razen v primerih, ko očetovstvo ni urejeno

in

Pravica do otroškega dodatka se prizna, če se dokaže, da se preživnine ne da uradno določiti oziroma dogovoriti. Izjemoma lahko center v otrokovo korist odloči o pravici do otroškega dodatka na podlagi mnenja strokovnega kolegija centra, iz katerega je razvidno, da se preživnina ne da urediti ali plačilo preživnine ne izterjati (npr. nasilje v družini)

in potem kretenizem brez primere:

za otroke, ki živijo v enostarševski družini, se upošteva 10 % povečanje posameznih zneskov otroškega dodatka za vsakega otroka, ki je upravičen do otroškega dodatka, v skladu z uvrstitvijo družine v dohodkovni razred. tole je prej pisalo v štipendijah in sem jaz dobila 10%b več, pri OD pa ne, ker se po njem nisem smatrala za enostarševsko družino.

pa tole:
premoženje, ki se ne upošteva:
stanovanje (stanovanjska hiša), v katerem oseba dejansko prebiva, do vrednosti primernega stanovanja, ki je:
1-članska družina 60 m2
2-članska družina 90 m2
3-članska družina 110 m2
4-članska družina 130 m2
5-članska družina 150 m2
6-članska družina 170 m2

po moje imajo referentke na CSD kar določene načine določanja OD. pri štipendijah je bilo pomembna oddaljenost od kraja šolanja in bivanje. to je bil poseben dodatek. no, jaz bom dala vlogo najslednji teden. me res zanima kaj bodo vrgli ven. :)
Hvala bogu, spet neka dodatna birokracija, da bodo lahko zaposlili dodaten kader. Namesto da bi šli v smer poenostavitve postopkov in če nas že imajo na sumu (vse državljane, ne samo enostarševskih), da na veliko goljufamo, naj končno že uvedejo davčno policijo in gredo preverjat prijave - te so, ampak ker ni ustrezne zakonodaje, je izjemno težko ukrepati.
In naj raje že končno začnejo dosojat bolj normalne preživnine - res še ni nihče izračunal, koliko denarja se iz blagajne prelije zato, ker sodniki in sodnice ne znajo precenit stroškov za otroka? Gre za okoli 50.000 preživnin, ki so glede na povprečne stroške prenizke in ne mi rečt, da so vse določene glede na finančne zmožnosti zavezanca! Don't think so.
Ne, oni bodo raje cufali, zahtevali gore podatkov in papirjev (a zdaj bom vsako leto prilagala še ZK izpisek zraven vloge za dodatek/štipendijo - ekološka osveščenost, kje si), tehtali tisti par evrov na glavo, ali pripada ali ne ... kere Butale. Jaz bi dala enoten OD in enotne štipendije, če pa kdo hoče pribitek zaradi slabe soc. stanja, naj ga pa dokaže. Pika. Ne vem, če ne bi bilo to ceneje od vse te silne birokracije.
Otroški se pa že danes v nekaterih primerih dodeljuje interpretativno. Kaj šele bo.
.. in potem državi ni jasno zakaj jo državljani goljufajo, zakaj ne prijavljajo zaslužka, zakaj raje delajo na črno, zakaj se trudijo bit v tistih okvirih, ki jim nudijo kakršen koliko socialni priliv. le zakaj je toliko s.p.-jev na minimalcu, itd. premoženje se upošteva, krediti se ne, čeprav imaš kredit ravno zato, da si lahko kupil nepremičnino ali avto. recimo. kr neki ...
Navedeno
katarina73
.. in potem državi ni jasno zakaj jo državljani goljufajo, zakaj ne prijavljajo zaslužka, zakaj raje delajo na črno, zakaj se trudijo bit v tistih okvirih, ki jim nudijo kakršen koliko socialni priliv. le zakaj je toliko s.p.-jev na minimalcu, itd. premoženje se upošteva, krediti se ne, čeprav imaš kredit ravno zato, da si lahko kupil nepremičnino ali avto. recimo. kr neki ...

Ja, gleda kot negoden teliček v nova vrata ... Pa kaj res nimajo v vsem državnem aparatu par ljudi, ki so že kakšno stvar dali skozi v življenju, da bi znali kaj pametnega pogruntati glede tega?
Navedeno
ločevalka
Navedeno
katarina73

Ja, gleda kot negoden teliček v nova vrata ... Pa kaj res nimajo v vsem državnem aparatu par ljudi, ki so že kakšno stvar dali skozi v življenju, da bi znali kaj pametnega pogruntati glede tega?

ne, ker je tisti kader prilezel tja direkt iz faksa, ker noben ne dela na črno - niti ne vejo kako to zgleda in čemu bi to delali - ker njihove pasje značke odpirajo vrata in ker znajo zase poskrbeti kot je treba. pazi, na CSD ne tipkajo odločb o OD sic. delavke ampak referenti s srednješolsko izobrazbo, za katere je taka služba ja skleda polna meda. :)) sem ti že rekla, da sem predlansko leto eno skor mahnila ker mi je govorila, da mi 10% pribitek na OD ne pripada več zato, ker je se spremenil zakon. jaz na naš CSD sploh bolje da ne hodim. :))
Katarina,

Najboljša fora mi je, da lahko zaprosiš za OD tudi, če se preživnina ne da določiti (javna pohvala sodnikom). Pa tista, da lahko OD dobiš tudi, če se preživnina ne da izterjati. Haloo??? A sedaj pa ne? Jaz tudi sedaj dobivam OD, čeprav je dolg za preživnino velik. Nikjer ne piše, da v tem primeru ne bodo upoštevali sodno določene preživnine v dohodku družine, če dokažeš. da je ne prejemaš. Ali pač?
Še vedno ni rešeno vprašanje OD v času ločitvenih postopkov.

Dodatka na enostarševsko družino jaz tudi ne prejemam. Pri OD zaenkrat nikjer ne omenjajo dodatka za oddaljenost od kraja bivanja. Lahko se zaprosi za subvencijo za prevoz. Kaj pa če otrok biva v dijaškem domu? Potem je na slabšem, kot tisti, ki se vozi?

In kako bodo upoštevali vrednost hiše, katere kvadratura je večja od normativa?
Navedeno
Jalur
Katarina,

Najboljša fora mi je, da lahko zaprosiš za OD tudi, če se preživnina ne da določiti (javna pohvala sodnikom). Pa tista, da lahko OD dobiš tudi, če se preživnina ne da izterjati. Haloo??? A sedaj pa ne? Jaz tudi sedaj dobivam OD, čeprav je dolg za preživnino velik. Nikjer ne piše, da v tem primeru ne bodo upoštevali sodno določene preživnine v dohodku družine, če dokažeš. da je ne prejemaš. Ali pač?
Še vedno ni rešeno vprašanje OD v času ločitvenih postopkov.

Dodatka na enostarševsko družino jaz tudi ne prejemam. Pri OD zaenkrat nikjer ne omenjajo dodatka za oddaljenost od kraja bivanja. Lahko se zaprosi za subvencijo za prevoz. Kaj pa če otrok biva v dijaškem domu? Potem je na slabšem, kot tisti, ki se vozi?

In kako bodo upoštevali vrednost hiše, katere kvadratura je večja od normativa?

Hja, verjetno kar pavšalno en razred slabše. Res totalno brez zveze! Pri čemer je še takemu teličku jasno, da je eno 100 kvadratov veliko stanovanje v centru LJ lahko v denarju petkrat vrednejše od 200 kvadratov velike stare hiše v Prekmurju. Pa vendar bo družina v centru LJ s 300 jurjev vrednim stanovanjem ostala v istem razredu za OD, ta družina iz Prekmurja bo pa s hišo za 60 jurjev pade razred niže. Res, briljantno bistro pravično.
januarja 2012 bomo lahko vsi vsem videli kakšne nepremičnine imajo ... podatki o vrednostih bodo javno dostopni, samo naslov se bo vtipkal in bingo.

kar se tiče dijaških domovo, za enega se plača, za drugega je subvencionirano. za enkrat.

jalur: jaz ne razumem kako da se preživnine ne da določit. vedno se jo da določit, za nedoločitev ni nobenega razloga. vprašanje je samo plačevanje le te.
in še glede nepremičnine ... glede na to, da bodo preverjali kvadraturo jaz mansarde sploh ne bom naredila. :))) ker bom padla po kvadraturi ven, pa čeprav je moja hiša vredna takole na oko "samo" ene 40.000 eur.
Navedeno
katarina73
jalur: jaz ne razumem kako da se preživnine ne da določit. vedno se jo da določit, za nedoločitev ni nobenega razloga. vprašanje je samo plačevanje le te.
Zato pa je bil moj komentar, da je to javna pohvala (nesposobnim) sodnikom.

Mi smo iz Prekmurja, hiša je večja od 130 kvadratov, vrednost manjša od 70 m2 stanovanja moje mame v mestu na drugem koncu Slovenije. Najbližja srednja šola s programom, ki si ga je najstarejiš otrok izbral, je v Celju. Imam tri otroke, samo ne bodo istočasno v dijaškem domu. Preživnina je določena, samo neplačana, všteta pa je v obračun za OD, vrtec, subvencije in vse ostalo. Pa po mnenju CSD nisem enostarševska družina in ne prejemam dodatka za to.
glede preživnine daj predlog izvršbe in pojdi na preživninski sklad. tam boš vsaj nekaj dobila. potem ti bodo pri OD upoštevali samo tisto, kar dobiš od sklada, ne pa cele preživnine. daj zmigaj se, lahko ti pomagam, sej najbrž živiva zelo blizu.

moji dve sta v mariboru, obe v internatu. sicer resza enega ni subvencioniran, cena je 200 eur in nekaj drobiža, ampak se sam dom trudi pomagat tistim, ki nimajo dovolj sredstev. vem da se dijaški dom lizike najčar vsako leto obrača na neko organizacijo, ki na podlagi njihovih predlogov subvencionirajo dijaški dom določenemu številku dijakov.
Katarina, predlog za izvršbo sem že pred časom pripravila, pa se še nisem odločila, da pošljem (seveda dopolnjeno). Po pravici povedano, se bojim njegovega odziva, ker mi itak non stop grozi, že zaradi drugih zadev, pa ne bi rada še tu na ogenj prilivala ;(((.
Navedeno
Jalur
Katarina, predlog za izvršbo sem že pred časom pripravila, pa se še nisem odločila, da pošljem (seveda dopolnjeno). Po pravici povedano, se bojim njegovega odziva, ker mi itak non stop grozi, že zaradi drugih zadev, pa ne bi rada še tu na ogenj prilivala ;(((.

kaj ti pravi, da te bo ubil? prijavi na policijo. daj daj .. grozi zato, ker ga je strah, da mu boš še kaj na glavo obesila. miru na tak način ne boš dočakala.
Če grem na policijo, gre v zapor, ker je ena od pogojnih zaradi groženj. Vprašanje je, kako bi to vplivalo na otroke? Ker on ne bi šparal besed in otrokom bi povedal, da ga je mama v zapor spravla. Niso otroci krivi da imajo takega idiota za očeta, nikakor pa ne želim, da gojijo zamero do mene.
Trenutno bijem bitko za omejitev stikov, spravila pa se bom tudi na preživnino, saj mi finančno drugače ne bo šlo skozi, ker papirnata preživnina dviguje moje dohodke. Še zbiram energijo.
v zapor se bo spravil sam, ne ti. in vajini otroci pač niso tako mali, da ne bi razumeli kaj se dogaja. sej pa se nisi ločila zato, ker bi ti bilo z njim tako lepo, a ne. želim ti, da zbereš pogum. glej mene ... po 13 letih ločitve ... ni miru. in ga ne bo dokler bova finančno zvezana. po moje. ali pa še potem.
KATASTROFA!!!!!!!!!!!!!!!!!! TRPIMO REVEŽI, KI NISMO KRIVI ZA REVŠČINO V SLO.!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
jaz pa se včasih sprašujem če mi sploh vemo kaj pomeni biti "revež".
Mene tudi nekaj zanima, ker mi na CSDju nočejo povedat. Imam študentko, staro 22 let, ki je dobila štipendijo za šolsko leto 2011/2012 . Ko sem včeri vlagala prošnjo za otroški dodatek, so mi povedali, da če hoče lahko ona tudi odda prošnjo za štipendijo, da se ji izračuna po novem zakonu. Ko pa sem vprašala, ali bo boljše ali slabše, pa mi niso hoteli odgovoriti.Sedaj sem pa v precepu, kaj narediti. Če bi bilo boljše oz. povišano že za 10,00 eur bi bilo ok, bojim pa se , da bo znižano. Kaj narediti , ali kdo ve ?Ker pri nas se prihodki niso povečali, niti zmanjšali. Za mal pa se mi zdi, da na CSD, kjer bi naj bili v pomoč ne povedo, kaj je boljše. Če kdo ve, kako je z novim izračunom, mi naj pls pove. Lp
ne da ti niso hotli povedat, NE VEJO ti povedat. sej nikomur ne vejo povedat. jaz sem včeraj nesla vlogo, pa mi je referentka povedala, da šele 20.12. dobijo nov program in bo potem trajalo še preko praznikov pa tja do 5-10 januarja, da bodo začeli resno števat odločbe ven. in nihče ne ve kako bo, dejstvo je le, da bomo tisti, ki zdaj dobivamo otroške+štipendijo dobili potem manj.
tvoja pa najbrž tudi zdja dobiva še otroke+štipendijo, mar ne. zdaj bo dobivala pa samo štipendijo in bo itak in logično manj.
Pozdravljeni, še tukaj prilimam, saj še nisem dobila odgovora na drugem forumu.... rahlo sem zgubljena

ah ta nov sistem. Vsi imamo neke težave. Tudi jaz in sem čisto zmedena. Bolj berem zakon manj mi je jasno. zato se obračam na Vas, saj sem vedno dobila korektne in resnične odgovore ter podatke.

Torej, v oktobru 2011 sem seveda oddala vlogo za štipendijo, dobila ponovno odobreno. Danes sem klicala na Center za soc. delo in vprašala če moram ponovno zaradi spremembe zakona oddati novo vlogo. Pravi da ne, dokler ta velja ni treba. In potem ga vprašam kaj je bolje? Glede na to, da sedaj otroških več ni, torej to pomeni da smo ob nekaj evrov, sama ob 94 eur. zato me je zanimalo ali je kaj boljše če dam novo vlogo glede na to, da se je štipendija zvišala. Gospod mi je rekel da mi on ne bo povedal kaj je bolje, da ne bo kaj kriv. Kakorkoli sedaj mi res ni jasno. Brala sem, da je treba upoštevati vrstni red vlog.

Denarne prejemke iz 5. člena tega zakona vlagatelj uveljavlja po naslednjem vrstnem redu:

1. otroški dodatek;

2. denarna socialna pomoč;

3. varstveni dodatek;

4. državna štipendija.

Otroški tako ali tako za polnoletne odpade. Zakaj bi pa dajla za DSP? Najbrž ni treba a ne, če sem vzdrževani član (niti ne dobim), čeprav ne živim s starši, dobivam preživnino, starša pa živita skupaj. Sem na začasnem naslovu v najemniškem stanovanju. Varstveni dodatek???? Najbrž tudi nič zame a ne? Torej ne kršim nobenih pravil glede vrstnega reda? To mi ni najbolj jasno.

Kot drugo. Nimam pojma kaj vse naj računam pod dohodek. Ok, študentsko delo (sedaj polna cifra če se ne motim). Lanski otroški dodatek? Preživnina? To vse šteje ali ne? Ker če vse šteje saj potem tako ne bom dobila štipendije. Zmeda. Res ne vem kaj in kako si naj izračunam zato prosim za pomoč. staršev glede na to, da sem v najmniškem stanovanju, dobivam preživnino niti nismo v stiku, najbrž ne štejem pod osebe tam na vlogi, saj od njih nič drugega nimam, da bi mi upravičeno šteli še njihovo premoženje ali kako je s tem? do zdaj ni bilo treba staršev dajat.

Sama nimam nobenega premoženja, tudi avta ne....
Vse kar so moji dohodki je študentsko delo, sedaj že bivši otroški dodatek, preživnina očetova se vidi na računu, z mamo sva sklenili pri notarju, )naj bi nakazovala vendar ne bo, sva pa zato dogovorjeni za 10 eur in nikjer na računu se ne vidi, saj mi niti ne daje).

Skratka, kaj bi sploh rada... zanima me ali se mi sploh splača dati novo vlogo ali naj raje za to leto kar pustim tole odobreno (stric na centru je sam rekel, da ta velja dokler ne oddam nove). Kako si naj naredim izračun in kaj vse šteje kot sem že zgoraj opisala. In ta vrstni red, ki me ubija. Smile

Zmeda, zmeda... sem pismena, sem prebrala vse ampak še vedno mi je toliko stvari nejasnih in mi je veliko lažje, če nekdo normalno razloži, ne pa da mi reče ja ne bom vam jaz povedal kaj je bolje... hmmmm

hvala za odgovor.
zakaj si mamo oprostila plačevanja preživnine, od očeta jo pa zahtevaš? smešno res.

sicer pa oddajaš vlogo samo za tisto za kar oddajaš, torej ti za državno štipendijo. ostalo pustiš prazno. zraven vloge imaš na vodila, če se ne motim csd po uradni dolžnosti pridobi podatke o določeni preživnini in se všteva očetova+materina kot tvoj dohodek. jap. pa tvoje študentsko delo tudi in če nisi res neka uiber pridna punca boš štipendijo vsekakor dobila.
jaz imam dve najstnici, obe sta -18 in se dala novo vlogo, ker obe izgubita po novem štipendijo. ker programa za izračun štipendij in OD še niso zagnali bomo baje naslednji mesec dobili akontacijo OD, pa me zanima kolikšna bo. se pa tudi tebi štipendija po novem poveča, ker izgubiš OD. logično mar ne. za koliko pa ti seveda nihče ne ve povedat, ker programa za izračun še nimajo.
Še na temo otroški dodatek, polnoletni otrok, ki ima status študenta, a ker ponavlja mu nič od tega ne pripada.

Imam dve hčerki, ena ima 15 let in je dijakinja, ena pa 21 let in ponavlja letnik, ima pa status študenta. Ob pregledovanju, prebiranju člankov in brskanju po spodnji povezavi sem prišla do spoznanja, da bom po "NOVEM ZAKONU PRIJAZNEN OTROKOM, KI SO NAŠI UPI,.....", lepo ob 140€. Upam le, da sem slabo prebrala napisano.

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=1064&sid=881
Bo toliko večja spodbuda za študij, če bo redno študirala, bo vedela, da je tudi štipendija, za lenobo pa ja ne moreš denarja pričakovati.
milsim men pa ni jasno kako ste nekateri v slo napopani na transferje in državne jasli, ma to je nenormalno!!!

Polnoletni državljani so polnoletni in naj začno sami skrbet zase. Če se še šolajo morajo za to imeti sredstva, torej dovoljpremožne in podpore voljne (to mi tud ni jasno zakaj za vraga je pri nas to kr dolžnost staršev, da podpirajo mulce tud če jih nočejo) starše, štipendijo (seveda odvisno od talentov, ocen ali namenov štipenditorja) oz. lastna sredstva (v ameriki grejo najprej delat, da si potem lahko plačajo študij, ja!). Ali pa študentsko posojilo... ki se ga potem ko se dela seveda vrača. Za nič študija, torej za pavziranje ni nič..ne pa da se to tko kot pri nas vleče v nedogled do 40tega leta in se ob tem veselo služi na študentske napotnice, žura in potuje naokrog....

Če padeš greš tusto leto pač delat, da preživiš, mar ne? Če študij ne gre greš pač delat, mar ne? (študij nekateri dokončajo tudi ob delu - ko pridejo k pameti in jih življenje izuči, pa še polnino si plačujejo sami)
Strinjam se s tem, da naj država daje sredstva za študij. Če ne bo dajala, se mladi ne bodo učili, kdo pa bo potem upravljal z državo!

Vendar, šole naj sprejmejo toliko študentov, kot jih vzame trg in prenehajo naj študirati do 30. leta, ter na veliko žurirati in se drogirati, pa tudi cigaret in alkohola je preveč.
Navedeno
polnoletnost
milsim men pa ni jasno kako ste nekateri v slo napopani na transferje in državne jasli, ma to je nenormalno!!!

Polnoletni državljani so polnoletni in naj začno sami skrbet zase. Če se še šolajo morajo za to imeti sredstva, torej dovoljpremožne in podpore voljne (to mi tud ni jasno zakaj za vraga je pri nas to kr dolžnost staršev, da podpirajo mulce tud če jih nočejo) starše, štipendijo (seveda odvisno od talentov, ocen ali namenov štipenditorja) oz. lastna sredstva (v ameriki grejo najprej delat, da si potem lahko plačajo študij, ja!). Ali pa študentsko posojilo... ki se ga potem ko se dela seveda vrača. Za nič študija, torej za pavziranje ni nič..ne pa da se to tko kot pri nas vleče v nedogled do 40tega leta in se ob tem veselo služi na študentske napotnice, žura in potuje naokrog....

Če padeš greš tusto leto pač delat, da preživiš, mar ne? Če študij ne gre greš pač delat, mar ne? (študij nekateri dokončajo tudi ob delu - ko pridejo k pameti in jih življenje izuči, pa še polnino si plačujejo sami)

Jaz se z vsem tem strinjam in v nekaterih državah to funkcionira. V Sloveniji pa vidim kar nekaj problemov:
(bodoči) Študentje si ne upajo vzet študijskega kredita, saj jih je strah, da po zaključku študija ne bodo dobili zaposlitve in kredita ne bodo mogli vračat. To je kar realna grožnja. Predstavljaj si, da dve leti ne dobi zaposlitve. Vmes ima nekaj izvršb, stroški le-teh, skupaj s sodnimi stroški in obrestmi dolg podvojijo,... pa si revež za naslednih 10 let.
Masikateri bi delal eno leto pred vpisom na študij. Koliko pa jih takoj po srednji šoli uspe dobiti zaposlitev za določen čas 1 leta? Dejstvo je, da nekateri raje študirajo, kakor da sedijo doma brezposelni. Veliko jih ob študiju dela, zato se pač študij zavleče. Če delajo, nekateri ne hodijo redno na predavanja in vaje, nimajo časa za študij, zato ponavljajo kak letnik. Nekateri že pred diplomo iščejo zaposlitev, če je ne dobijo, pa zavlačujejo z absolventom, da lahko dalje delajo preko študenta. Včasih so bile kadrovske štipendije. Sedaj jih praktično ni več. Razlogov za tako stanje je veliko.
Ker pa tudi jaz plačujem študij ob delu lahko prekomentiram še to. Glede na (povprečne) plače, ki jih imajo ljudje s srednješolsko izobrazbo, ob upoštevanju življenjskih stroškov, je študij ob delu zelo drag in za marsikaterega nedosegljiv, kljub temu, da je redno zaposlen.
Moj najstarejši otrok se vpisuje v srednjo šolo. Najbližja srednja šola z izbranim programom je kakih 100 km od nas, torej bo otrok moral bivati v dijaškem domu. Jaz razmišljam, kako bom otroke skozi srednjo šolo spravila. Otrok pa komaj čaka, da bo star 15 let, da bo vsaj med počitnicami lahko kaj delal, da bo pomagal pri šolanju (nakup učbenikov, plačilo ekskurzij, ker ve, da se drugače zna zgodit, da ne bo mogel it). Ker otroku ničem zbijati delovne morale mu nisem (še) povedala, da bo njegovo počitniško delo na naš družinski proračun, saj bo na račun počitniškega dela nižja državna štipendija (ki sedaj nadomešča otroške dodatke).
Jalur: :) plačilo dijaškega je cca 210 eur na mesec + tedenski prevozi + šola + kar še pade zraven. in jaz imam dve. smo tudi pri nas rekli, da bosta šli delat, pa kaj ko ju nuhče ne vzame v službo. razlog? nimata 18 let. ne morem verjet da je to mogoče a je. najstarejša bo marca dopolnila 18 let in me prav zanima, če jo bodo vzeli potem ker dejstvo je, da mladi denar hočejo in tudi hočejo delat, a kaj ko dela ni ozirma jih ni za tiste, ki lahko delajo po šoli nekaj ur.
imaš pa tudi glede financ prav. naša je eno leto delala med počitnica min zaslužila 236 eur bruto, otroške pa so nam potem skrajšali za 20 eur (*12 = 240 eur, praktično smo tisti zaslužek dali nazaj). brez veze res.

pri nas načrtujemo skorajšnjo selitev od doma, pravilneje iz internata v študenstki dom v ljubljano (ali pa v poceni zasebno stanovanje, v katerem bodo lahko 4 ljudje). me zanima če nam bo uspelo. seveda računamo s tem, da bosta obe imeli službo, kako pa bo v reali pa bog ve (v reali sta ponavadi boga dva, mama in oče). obe bosta sicer študirali, a to tudi pomeni, da sva ju z očetom dolžna preživljati (juhej). ko takole premišljujem o tem se mi zdi, da to ni začaran krog temveč spirala, ki gre lahko navzgor ali navzdol. le kam gre ...
lep pozdrav -pravkar smo prejeli te nove odločbe mm zakaj taka razlika -sin hodi na SERŠ MB -hčera pa na ICP MB ,SIN DOBI 260 HČERA PA 300 EVROW štipendije ,ampak premoženje ne vpliva na dodelitev tako so napisali -Lepo Pozdravljeny...EMANUEL KROFIČ -PESNICA,,,
AH PA ŠE TO ,ALI DVA MESECA POČITNIC PO NOVEM ZAKONU TUD PREJEMAJO ŠTIPENDIJO , LPO POZZZZ.... E...........
Navedeno
EMANUEL
lep pozdrav -pravkar smo prejeli te nove odločbe mm zakaj taka razlika -sin hodi na SERŠ MB -hčera pa na ICP MB ,SIN DOBI 260 HČERA PA 300 EVROW štipendije ,ampak premoženje ne vpliva na dodelitev tako so napisali -Lepo Pozdravljeny...EMANUEL KROFIČ -PESNICA,,,

Mogoče kak dodatek za učni uspeh ali oddaljenost šole od doma? Mi še nismo tako daleč, smo še pri otroških dodatkih, ampak vem, da so včasih razni dodatki bili. Kaj vam ne piše v odločbi, kako so te zneske dobili?

Avtor:

Naslov teme:

• Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, doc, pdf
  • Datoteka ne sme biti večja od 1000 KB
  • Dodate lahko še 3 datotek

Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 7 krat 7?