Enostarševske družine

Biti starš v enostarševski družini pomeni biti odgovoren za vse - vzgojo, gospodinjstvo, finance. Na tem forumu boste našli odgovore na vprašanja, ki vas težijo in o katerih si ne upate govoriti.
Svetovalka: Alenka Gabrovec, doktorandka zakonske in družinske terapije
Preživnina

Preživnina

02.10.07 11:21

Teme o preživnini, višni preživnine, izterjavi, minimalni preživnini, izključujočih pravicah ...

Popravljeno 1-krat. Zadnjič popravljal Andreja ob 02.10.07 11:26.
larisa13

Re: Preživnina

03.10.07 10:11

višina preživnine pri dobro situiranih
Napisal: kunigudna
Datum: 16.09.2007 12:15
larisa13

03.10.07 10:16

PREŽIVNINA
Napisal: tn
Datum: 16.09.2007 08:52

Ali se preživnina šteje v socialno pomoč?
Izteka se mi nadomestilo iz zavoda za poslovanje, po končani porodniški me je delodajalec dal na zavod.Ker se moram sedaj prijaviti na csd me zanima če se preživnina šteje v socialno pomoč, glede na to da mi oče otrok daje 125 euro za otroka in ju tudi vpiše v dohodnino.
Kako si lahko izačunam csd, ali ve kdo koliko mi pripada?
Hvala

Odgovori•Citiraj sporočilo
Re: PREŽIVNINA
Napisal: ronka
Datum: 16.09.2007 10:32

visina denarne socialne pomoci se doloci v visini minimalnega dohodka.kot lastni dohodek se upostevajo povprecni prejemki v obdobju treh mesecev pred vlozitvo vloge.v dohodke se steje place,pokojnine,prezivnine,rente in drugi dohodki.jaz dobivam 103evre prezivnine na otroka in dobivam socialno pomoc v odlocbi mi pise glede prezivnine da ker otrok prejema prezivnino,ki je visja od minimalnega dohodka ,ki bi mu pripadal,se pri ugotavljanju uopravicenosti do denarne socialne pomoci ne uposteva.in ker nimam drugih dohodkov sem upravicena v visini sestevka minimalnih dohodkov ki pripadajo posameznim druzinskim clanom,kar znasa 1.3osnovnega zneska minimalnega dohodka.(zame 1,dodatek za enodruzinsko druzino 0.3o skupaj 1.3)
upam da si kaj razumela.najbolj ti bodo na centru povedali.pa ne se pustit odgnat meni je celo rekla da saj vec kot za enostarsevsko ne bom dobila skoraj ne odat.

Napisal: hhanahh
Datum: 19.09.2007 20:06

Podobna situacija kot tvoja. CSD mi je dodelil 266 EUR socialne pomoči.

LP

Napisal: hhanahh
Datum: 19.09.2007 20:09

Pa ne pozabi v osmih dneh oddati novo vlogo za otroški dodatek. Jaz sem prej dobila 32 EUR, potem pa 80 EUR.

Napisal: tn
Datum: 22.09.2007 09:01

Punce!
Hvala za odgovore, sam mi itak ne gre v glavo zakaj potem piše na csd na prejemkih, da enostarševska družina z dvema otrokoma dobi 390 euro socialne, me skrbi ker se mi zavod izteka, službe pa ni.
Ne vem sploh kaj mi pripada, sedaj dobivam z zavoda 243 euro nadomestila
in otr.dodatek.

Napisal: ronka
Datum: 22.09.2007 10:55

jaz sem od marca bla brez sluzbe in z zavoda nisem dobivala nic sem pa socialno dobila avgusta in to 267euro z dvema otrokoma.pa se otroski in prezivnino.na sreco sem dobila sluzbo nekaj vec bo.

03.10.07 11:18

Višina preživnine pri dobro situiranih: http://med.over.net/forum5/read.php?197,4279306

Popravljeno 1-krat. Zadnjič popravljal Andreja ob 03.10.07 13:15.

03.10.07 13:22

Preživnina in socialna pomoč: http://med.over.net/forum5/read.php?197,4279143
gelca 

17.10.07 14:05

Naj vprašam kar tukaj, da ne bom odpirala že 95. teme na isto temo. Sem v postopku sporazumne razveze in ostaja samo še vprašanje preživnine. Z bodočim bivšim soprogom nimava pojma, kako naj jo določiva. On ima recimo idejo, da bi plačeval njuno šolsko prehrano in položnico za glasbeno šolo, kajti ne zaupa, da bo preživnina res šla za otroke (to bi zneslo kakšnih 140-150 eur mesečno, khem). Skrbništvo naj bi bilo moje, stiki po dogovoru. Povejte, prosim, kaj vse šteje med stroške, ki jih "pridela" otrok? In naj mi kdo pove, da nisem trčena, če rečem, da je 150 eur na mesec dobesedno miloščina.

18.10.07 07:28

Odvisno od tega kakšne dohodke imata in kakšen standard imajo otroci sedaj.

Dogovorita se lahko kakorkoli hočeta, vendar je njegov problem, če ne zaupa, da bo denar šel tja kot mora (na sodišču s tem ne bo nikamor prišel).

V stroške se šteje vse, oblačila, prehrana, bivanje, (najemnina, ogrevanje, elektrika,...), šolske potrebščine, hobiji, igrače, morje, smučanje (vse kar je bilo tudi do sedaj).
m95

19.10.07 15:50

šla sem na bpp-brezplačno pravno pomoč.učeraj sem dobila vabilo k odvetnici za ločitev.zanima pa me kako dolgo traja,da je ločitev končana in da potem dobiš preživnino.ker mi v 6 mesecih ni dal oče otrok nič denarja za otroke me zanima ali dobiš preživnino tudi za nazaj.

19.10.07 17:41

Pri meni je trajalo skoraj 6 mesecev od vložitve do konca postopka, Res pa je, da so bile vmes počitnice, ko sodišče ne dela. Preživnine pa za nazaj ne dobiš.

Upanje je kakor nočno nebo. Nikoli ni tako temno, da ne bi odkrili vsaj ene zvezde...
larisa13

20.10.07 22:04

Lp,

moja izkušnja;
bodi zelo pozorna, kaj si navedla ali boš v BPP, da potrebuješ kot pravno pomoč, ker sozelo ...recimo natančni in vztrajaj na verziji preživnine in vsem kar pač smatraš, da je potrebno

pri tem ti bi naj pomagal seveda odvetnik,..vendar, je boljše, če sama 5x prebereš in v miru napišeš, ker se ....kaj rado izpusti:)

preživnino za nazaj seveda lahko dobiš, vendar moraš izrecno zahtevati tako imenovano verzijo preživnine, kar pomeni plačilo preživnine za nazaj
od datuma od katerega ti dolguje

In - lahko predlagaš začasno odredbo za preživnino, kar pomeni, da jo ravno na osnovi te začasne odredbe, prejmeš takoj po prvi obravnavi,kljub temu da to verjetno ne bo glavna in zaključna obravnava

Vso srečo! Larisa

22.10.07 08:30

Seveda lahko dobiš za nazaj. Jaz sem tudi zahtevala in tudi dobila za nazaj in takrat mi je odvetnica povedala, da mi to tudi pripada.
frik 

30.11.07 16:43

Se že dolg nisem oglasu. Pa vidim, da nisem nič zamudu. Še vedno lapate neumnosti, kot ste jih pred pol leta.
Odgovor o višini preživnine je napisan v zakonu. Lepo piše, da se le ta določa na podlagi potreb otroka ter zmožnosti roditeljev. In kaj se spreminja? VSE.. Potrebe otroka in tudi zmožnosti staršev. Pogosto se dogaja, da starši z leti napredujemo v službi..se pa lahko zgodi tudi obratno. In lahko se zgodi, da dobimo nove družinske člane in se nam hkrati celo zmanjašajo plače ali pa celo zgubimo službo.. zakonu nikjer ne piše, da se preživnina ne more tudi zmanjšati...celo predvideva se , da je to v življenju tudi možno in zato se tudi predvideva možnost, da lahko oče za vloži pravdni zahtevek za določitev nove preživnine. Skratka..uporabljajte logično mišljenje.. Težko...ampak če se potrudite ljube dame..se da z ubogimi babjimi možgančki tudi kaj razmišljat..
Predvsem pa preberte zakon..saj se v sporih preživnina določa na sodišču..
LEAA 

08.12.07 09:57

Na kratko:
Ker se nisva mogla sporazumet okoli denarja, ker mi je z neto plače 1000 Eur plačeval le 116, jasli pa plačujem 158Eur, kje pa so še ostali stroški, sem februarja 2006 vložila tožbo, ki še ni rešeno no+ič do danes.Sicer smo že dobili razsojeno,da mora plačevati 179 Eur po novem, vendar se je pritožil, vse je šlo na višje sodišče, kjer so zaradi slabe primerjave procesa vse zavrnili nazaj na okrožno sodišče, kjer smo spet imeli obravnavo in še danes čakam na sodbo. Vglavnem, dve letoi bo, ko se že zadeve rešujejo, pa se še niso rešile. Če bi še enkrat morala na začetek, nevem, če bi šla tožit. Najbrž ne, čeravno se borim za otroka, ne zase, ampak tudi otrok čuti, ko nekaj ni vredu....
Za odvetnico sem skupaj odštela okoli 1800 Eur, ko p sem uvidela, da me samo "poteguje" za denar, pa sem z njo prekinila pooblastilo in se pričela na sodišču zastopat sama, čeravno je moj bivši imel tri različne odvetnike (še njegovo bodočo taščo, ki ga je zastopala, proti lastnemu otroku)....Sem mislila, da mu bo vsaj ona odprla oči, da naj plačuje, saj je denar za njegovega otroka, pa mu ni. Ona je v njegovem imenu zbijala znesek tako, da najin otork, nevem kako bi preživel s tistim zneskom...
Vglavnem, pri denarju se vse konča, ker moški ne razumejo oziroma ne znajo pojmovati dveh bistvenih stvari pri razvezi:
1.) Ne razumejo, da je denar, ki ga dajejo, denar, ki ga porabi otrok, mame nimamo od tega denarja nič;
2.) Ne znajo ločit partnerstva od starševstva. Če se razvežeta, se razvežeta kot partnerja, ne kot starša. Če je bilo partnerstvo polom, je lahko starševstvo veliko lepše in se razvije poseben odnos in zaupanje, ki ga v partnerstvu nikoli ni bilo....

Lp
Ula_S 

09.12.07 12:30

LEAA, morda lahko pomagamao si tudi tako, da povemo izkušnje z konkretnimi odvetniki, da se ne bi opekla še kakšna. LAhko poveš konkretni priimek odvetnice/ka?
6.12.2007 sem vložila vlogo na preživninski sklad. Prejela sem njihovo potrdilo, sedaj me pa zanima koliko časa traja, da prejmeš odločbo in ker je nisem prejemala od aprila 2007, če jo dobim od takrat dalje.
Namreč prijateljica jo je dobila prvič nakazano za celo leto skupaj. Je to možno?
ločevalka

31.01.08 09:37

Dodajam link o izterjavi preživnine, med drugim je tam tudi pojasnilo Pica, ki ga je dobila ena od forumašic.

http://med.over.net/forum5/read.php?197,4523618,4529487#msg-4529487
m95

18.02.08 16:05

lp.zanima me kje in kako zahtevaš začasno odredbo za preživnino.ker se je oče na višino preživnine pritožil.in sedaj je to na sodišču v ljubljani.ker sem zvedla da to traja najmanj pol leta.preživnine pa že 1 leto ne plačuje,kam naj se obrnem.ali bom morala sedaj še leto dni čakat da bom dobilapreživnino.
Prilagam link s SŠ o preživnini za polnoletne otroke plus izterjava oz. tožba... Če kateri pride prav.

http://med.over.net/forum5/read.php?151,4657519

30.07.08 10:07

vprašanja:

- pri izračunu preživnine se upošteva tudi letni oddih, če jim oče zagotovi s svoje strani oddih, pač počitnice, a je to dolžan plačat v preživnini?

- med postavkami je tudi smučanje v kar pretirani višini z letno karto, zanima me, če tega v času skupnega življenja ni bilo, ali je ta postavka sploh upravičena? to je pač za povprečno družino, kar so bili pred ločitvijo, luksuz.

- pa še nekaj... je postavke, navedene v tožbi, treba dokazovati z računi na sodišču ali je dosti le beseda.

- je mobitel v višini 15€ pri 7 letnici upravičena postavka v preživnini?
reka 

30.07.08 17:41

Kolikor jaz vem, je treba otroku zagotoviti čimbolj enako življenje (v materialnem smislu) kot ga je imel pred razvezo staršev.
Če ste torej prej hodili 2x na leto na dopust višjega cenovnega razreda, se bo pri določitvi preživnine upoštevalo, da otrok rabi 2x na leto dopust višjega cenovnega razreda... Enako je z mobitelom: če je otrok že prej porabil 15 € na mesec za mobitel, mu je treba to zagotoviti tudi kasneje. Če ste mu do sedaj kupovali oblačila dragih blagovnih znamk, mu je treba to kupovati še naprej... itd.

Navadno se preživnino poviša, ko se otrokove potrebe povečajo - n.pr. pri 6-ih letih, ko gre v osnovno šolo, pa pri 14-ih letih, ko gre v srednjo... Vsaj mislim, da je tako. Nisem se pa še nikoli ubadala z izračunavanjem preživnine in niti s povišanjem, tako da ne morem nič iz prakse povedati, ampak samo iz tega, kar sem slišala od drugih.
zoja13 

31.07.08 08:32

reka: to je meni tudi jasno, samo... tudi mi smo sedaj v tožbi za preživnino, torej kaj pa če je standar mama sama dvignila? JE dolžna zanjga ona plačevat ali tudi oče, čeprav ima sam nižji standard in tudi kot družina niso imeli takega standarda?
SasaC 

31.07.08 15:02

Pozdravljeni,

prosila bi za vašo pomoč. Na narok za določitev preživnine moram prinesti tudi seznam mesečnih in letnih stroškov za preživljanje otrok. Kako se to naredi oz. če mi lahko kdo pošlje primer. Kakšne so vaše iskušnje in kako hitro gre ta postopek?

Lp

Saša
lev76 

31.07.08 15:17

Za specifikacijo stroškov je ogromno bilo že napisanega. Ena zadnjih tem je tudi Izračun stroškov ali nekaj podobnega, kjer Katarina lepo navede svoje stroške in to lahko vzameš za primer, sicer pa še malo pobrskaj.

Mi2 sva imela narok na sodišču ker sva vložila sporazum in vse skupaj je trajala kake pol urce. Ne vem če je tvoj primer enak, zato pišem zase.

Se bo še kakšen oglasil, ki je to preko tožbe urejal.
Pa srečno.
reka 

31.07.08 18:06

Zoja13, ti bom odgovorila po svoje; kako je prav, pa ne vem. Če si v tožbi za preživnino, boš videla, kako bo sodišče razsodilo. Je pa najbrž odvisno od primera do primera - torej za kakšne stroške gre in za kakšno razliko v standardu (iz najnižjega v srednji ali iz srednjega v najvišji...).

Zdaj pa moj odgovor:
Sama menim, da naj se v takem primeru preživnina ne bi povišala. Tudi pri določanju preživnine se upošteva višina plače enega in drugega - vsak mora prispevati za otroka sorazmerno s plačo. Mama, ki se ji je standard kasneje povišal, lahko nudi otroku več kot prej (po svojih zmožnostih). Kakšno zvezo pa ima njen bivši partner z njenim novim standardom? Če se njemu standard ni povišal, kako naj bi on prispeval več?

Tudi meni se je standard znatno povišal. Ker pa je moj bivši še vedno v isti firmi in na istem delovnem mestu, ga za višjo preživnino niti ne vprašam. Letos gre hči v srednjo šolo v drugi kraj in se bojo stroški povišali, saj gre v dom..., pa bo ostala preživnina enaka. Za povišanje preživnine bi prosila edino, če sama ne bi več zmogla vsega kriti oziroma če bi se mi standard znižal, ne pa obratno.
SasaC 

02.08.08 11:59

Hvala za hiter odgovor.

Lev76 prosila bi te za link. Me čas malo ¨baše¨. Lansko leto (marca) sem se ločila. Takrat sva imela sina, starega 2,5. Jaz sem s sinom živela pri mojih starših, on pri svojih. Sam je zahteval ločitev, meni ni prišlo niti na misel, da bi se ločila. Iskala sem pomoč, pa nič. On ni nič naredil za ločitev, meni je film počil, pa sem jaz vse naredila, ker sem vedela, da tako ne more iti več, me je preveč izčrpalo. Šele, ko sva bila uradno ločena, se je začel boriti za naju, očitno je šele takrat dojel, da gre za res. Šla sva na terapijo za pare, s katero sva bila zelo zadovoljna. Zdaj sva skupaj, rodila se nama je čudovita hčerka. Ker ne verjamem na besedo, štejejo samo dejanja, sem se odločila, da se za hčerko dogovoriva za preživnino. Potem pa bomo videli, kako se bodo stvari razvijale naprej. Zaenkrat gre v pozitivno smer. Živa bolj malo spi čez dan, zvečer sem pa zmatrana, tako, da se samo uležem v posteljo.
Tako, da bi te res prosila za link.

Hvala,

lp

Saša
lev76 

04.08.08 13:00

Navedeno
SasaC
Hvala za hiter odgovor.

Lev76 prosila bi te za link. Me čas malo ¨baše¨. Lansko leto (marca) sem se ločila. Takrat sva imela sina, starega 2,5. Jaz sem s sinom živela pri mojih starših, on pri svojih. Sam je zahteval ločitev, meni ni prišlo niti na misel, da bi se ločila. Iskala sem pomoč, pa nič. On ni nič naredil za ločitev, meni je film počil, pa sem jaz vse naredila, ker sem vedela, da tako ne more iti več, me je preveč izčrpalo. Šele, ko sva bila uradno ločena, se je začel boriti za naju, očitno je šele takrat dojel, da gre za res. Šla sva na terapijo za pare, s katero sva bila zelo zadovoljna. Zdaj sva skupaj, rodila se nama je čudovita hčerka. Ker ne verjamem na besedo, štejejo samo dejanja, sem se odločila, da se za hčerko dogovoriva za preživnino. Potem pa bomo videli, kako se bodo stvari razvijale naprej. Zaenkrat gre v pozitivno smer. Živa bolj malo spi čez dan, zvečer sem pa zmatrana, tako, da se samo uležem v posteljo.
Tako, da bi te res prosila za link.

Hvala,

lp

Saša

Vem, da ni lepo govorit o "stroških" za otroka, toda dejstvo je, da stroške delamo vsi, tudi otroci in ko se pogovarjamo o preživnini je treba stroške dat na papir in dokazat koliko otrok stane. Potem pa se pogovarjamo po višini preživnine.

ker se prav zdaj ukvarjam s tožbo sem stroške za moji hčeri dala tudi jaz na papir. Njunemu očetu moram obrazložit zakaj ga tožim za zvišanje preživnine in tole je razlog:

A. najemnina: 250 eur / 3 = 83,33 eur /mesec

B. stroški stanovanje : domplan 140 eur, elektrika 26, internet-kabelska 30, TV naročnina 12, 208eur / 3 = 69,33 eur / mesec

C. šola: kosila, malice, izleti, ekskurzije 60 eur/mesec *9 mesecev = 540 / 12 mesecev = 45 eur/mesec

D. žepnina + mobitel kartica za 5 eur : 20 eur / mesec

E. hip hop, trebušni plesi : 50 eur / mesec *9 = 450 eur / 12 mesecev = 37,50 eur / mesec

F. oblačila, čevlji = 50 eur / mesec (upoštevaj kompletno obutev in oblačila, saj ena za drugo ne moreta nosit, dobim pa zadnju tudi ne več oblek)

G. šolske potrebščine (knjige so bile za eno 68,14 eur + delovni zvezki+puščica+pribor tudi med letom+torbi = 200 eur / 12) = 16,66 eur / mesec

H. frizer: 15 eur / mesec

I. ličila, osebna higiena = 25 eur / mesec

J. prosti čas (pijačke s prijateljicami, sprehodi, ipd) = 10 eur / mesec

K. počitnice (kolonija 201 eur, bazen 35 eur ) = 236 eur / 12 mesecev = 19,67 eur / mesec

L. prehrana in gospodinjski propomočki (pralni prašek, šamponi, mila) doma: 250 eur / 3 = 83,33 eur

in še kaj bi lahko naštela, pa se ne spomnim (recimo uporabo mojega mobitela, pa denar, ki mi ga kradeta, itd itd)

torej za eno 474,85eur

on plača za obe 257 eur / 2 = 128,5 eur. vse ostalo plačam jaz (346,35 eur za eno).

474,85eur / 2 = 237,41 - 128,5 = 108,91eur

Sem kar prilepila, kako je katarina izračunala svoje stroške,...Upam,da ti bo v pomoč.

05.08.08 08:48

sasaC, se ti zavedaš, da kršita zakon in goljufata? Če sta spet par, ne moreš zahtevati preživnine.

05.08.08 09:21

Navedeno
ločevalka
sasaC, se ti zavedaš, da kršita zakon in goljufata? Če sta spet par, ne moreš zahtevati preživnine.

V kolikor nista v skupnem gospodinjstvu jo zaradi otroškega dodatka morata uredi na sodišču. In žal nista edina, ki kršita zakon ali pa kakorkoli iščeta luknjo v zakonu.

Po eni strani jo razumem (SasoC) - želi si zagotoviti preživnino, saj ni rečeno, da bosta ostala skupaj ... Po drugi pa ne morem vrjeti, da ima z njim še enega otroka. Ampak dokler jima zadeve na papirju (uradno) štimajo, jima nihče nič ne more.
SasaC 

05.08.08 12:16

Kar se tiče predpisov, jih dobro poznam, saj sem delala na CSD-ju. Vsi so mi govorili, da je pomembno, da ima otrok očetovsko figuro ob sebi, naj bo to dedek, stric... Jaz sem spoznala, da to ni res oz. ni isto. Sama sem bila prikrajšana za očeta, ker je po cele dneve dalal. Bivši je v času ločitve začel še popivat, tako, da otrok ni imel nič od njega. Veliko sem prebrala, premišljevala, iskala pomoč. Imela sem razumevanje in podporo direktorice in vem, da sem pravilno naredila, ko sva se vključila v skupino za pare. Velik problem je njegova družina, ker me niso nikoli sprejeli, (še danes me ne) on je pa potreboval ker neki časa, da je spoznal, kdo je kdo, in kdo mu res želi dobro in kdo verjame vanj. Vmes se je zgodilo veliko stvari, zaradi katerih mu ne morem verjeti oz. zaupati. Najino razmerje, temu niti ne morem rečt razmerje, vsaj jaz tako čutim, je trenutno v mirovanju. Zavedava se oba, da bi morala dati čez vsaj še nekaj ciklov terapije za pare, da res poštimava stvari, da se lahko pogovarjava in ustvarjava skupaj. Morem rečt, da imam šele sedaj prvič občutek, da me spoštuje in da me ima iskreno rad. Prej je bila zaljubljenost, potem pa samo še žalost, obup, prezir, izsiljevanje,... Prvo, kar sem pa naredila, sem spremenila odnos do sebe, začela sem sebe postavljat v ospredje, sprejet sebe, se imeti rad, sam sebe spoštovat... Šele potem je prišlo ostalo.
To kar se mi je dogajalo, se dogaja večina žensk, večina samo jamra in se smili sami sebi, jaz nisem mogla več tako živeti. Otrok mi je bil zelo velika motivacija (in seveda zdravje, saj so se mi problemi stopnjevali in nekaj je bilo potrebno storiti), da sem se vzela v roke in začela ponovno živeti, ne pa vegetirati. Iskreno lahko rečem, da so zelo vidne spremembe pri njemu, ne dela več za sestro in družino, zamenjal je službo, dela prekvalifikacijo in v prihodnosti želi imeti svoj s.p. Stvari niso tako enostavne, da bi jih lahko predalčkav. Ko sem se jaz ločila, nisem premišljevala, kdaj bom zamenjala priimek, ampak, kaj naj naredim, da bova midva v ¨nekem odnosu¨ in s tem odnosom čim več nudila Anžetu. Zame je bilo zelo obremenjujoče in mučno, ker ne morem rečt, da imam moža, niti se ne počutim ločeno, njemu pa ne morem rečt, da je moj partner, ker najin odnos ni tako razvit, da bi mu lahko rekla partner, je oče mojih otrok in pustila sem odprta vrata, da postane moj partner.
Zaenkrat ne živimo skupaj, eno stanovanje imam ogledano in upam, da se bo kmalu sprostilo. Z lastnikom smo govorili, tako, da tudi on računa na nas. Potem, bom, bova videla, kako bo, ko bomo živeli sami, brez pritiskov, omejitev, komentarjev z strani obeh družin.

Lp

Saša

05.08.08 12:24

Torej imaš pravno formalno dolžnost, da urediš vse okoli preživnine. Tako za prvega kot za drugega otroka.

Ne morem reči, da razumem tvoje razloge zakaj si se odločila še za enega otroka z njim ... prav tako te ne morem obsojat za to odločitev.

Vsak človek zase najbolje ve zakaj se je v tistem trenutku odločil za nekaj. In tako je tudi prav. Če je zadeva med vama dobila nov zagon, če sta začutila spet ljubezen med vama ... potem naj vama bo sreča naklonjena in naj vaju spremlja do konca življenja.

Jaz v tako situacijo ne bi šla ... Ne želim si življenja z njim, kljub temu, da bi rada videla, da bi med nama tekla neka normalna komunikacija in neko spoštovanje - ne glede na dogodke iz preteklosti.

06.08.08 14:06

Navedeno
SasaC
Zdaj sva skupaj, rodila se nama je čudovita hčerka.
Saša

No, jaz sem se obesila na ta stavek.

08.08.08 12:26

eno vprašanje glede preživnine... trenutno je bivša podala tožbo za zvišanje preživnine, v kateri je navedla stroške otroka, oki eni so razumljivi, nekateri so pa tudi čisto izmišljeni. Ker ko otroka vprašaš, ali to počnejo, reče, ne nikoli še in podobno.

Zdaj pa mene zanima, kako to na sodišču dokazat, da je strošek zlagan?
In pa tudi, ali sodišče upošteva samo dokaze oz. račune, ki jih mati priloži, ali je dosti samo napisana beseda, da toliko je strošek za to pa to, pa potem se kar odobri s strani sodišča?

hvala za odgovore
ločevalka-npr.

08.08.08 12:31

Na sodišču niso po župi priplavali. Poslušajo argumente obeh strani, potem sodnik in porotniki presodijo, kaj so upravičeni stroški in primerna preživnina oz. upravičenost zahtevka. Tvoj partner lahko zanika čisto vsak navedeni strošek oz. poda protiargument. In to za čisto vsak paket papirnatih robčkov, ki se njemu ne zdi upravičen strošek.

08.08.08 12:42

ločevalka... no to se ne bomo šli, ker pač ene zadeve so normalne, samo je pa bil podan strošek vsak mesec kino, pa do sedaj v teh letih jih niti enkrat ni peljala v kino, sva jih pa midva, samo to je nama v veselje. In npr. strošek morja in smučanja je ekstremno visok in neprimeren za toliko stare otroke, sploh ker je večino otrok do 12 leta zastonj na morju. No strošek je v višini letovanja npr. v turčijo za 7 dni za odraslo osebo, potem se pa človek zamisli malo.

08.08.08 12:44

še eno vprašanje... se je možno znebiti stroška poletnega letovanja s tem, da vsako leto omogočimo mi morje otrokom vsaj 7 dni, če ne več...?
eva7 

08.08.08 16:45

Sej res ne vem, kako in kaj imate konkretno pri vas,...ampak dejmo potem še malo tako, pa čeprav čisto splošno, ker smo očitno vse bivše zmaji in take, da preživnino za otroke zapravimo zase in se lažemo o tem, koliko in kaj porabimo izrecno in res samo za otroka:
A se je mogoče znebiti stroška porabljenega bencina, ko mama vsak dan prevaža otroke v vrtec, šolo, na dejavnosti, izlete,...znebiti stroška časa, ko za otroke kuha, pere, lika, (beri: lahko bi takrat opravljala plačljivo delo)...ko sedi z njimi za mizo in pomaga pri nalogah, učenju,...se je možno znebiti stroška, ko mati vzame bolniško,...znebiti stroška ko mati kupi vsako malenkost, ki se rabi sproti, pa se v preživnini ne upošteva,...znebiti se stroška ko gre otrok vsaj enkrat mesečno na kakšen rojstni dan, pa to z darilom seveda,...pa ko mati plača nov osebni dokument,...in še pa še pa še......Uhhhh, mi včasih malce take zadeve dvignejo pokrov.... ali pa je samo takšen dan danes.

Tako oče, kot mati prispevata za otroka in ne eden za drugega. Tako oče kot mati svoj čas preživljata z otrokom in ne zato, da ga eden ali drug le temu čuvata. Je razumljivo o čem govorim?

Jaz sem tudi peljala sina na morje, pa nekjakrat na bazen, pa še bova šla sem in tja. Pa mi ni žal za en porabljen eur, za karkoli, kar je otroku privabilo nasmeh in veselje v očeh.
Pa ga moj bivši ni vzel s seboj, ne, on uživa na morju v dvoje. Pa? Kaj, a naj ga terjam zdaj za kaj vse...?

Ah, čudno čudna je ta zadeva,...

Pa lep vikend!

09.08.08 00:03

Manja, kot rečeno, na sodišču bosta oba imela možnost govoriti in pojasnjevati. Tako kot v tvojem primeru bivša žena tvojega partnerja našteva svoje stroške, jih lahko tudi tvoj partner.

Ti bom pa rekla takole: zdaj je trenutek, da odpreš vse štiri oči in napneš vsa štiri ušesa. Poskusi na tožbo pogledati objektivno ali celo z očmi nas samohranilk, torej nasprotne strani. Ali bivša res zahteva čisto preveč? Otroci stanejo ogromno denarja, veliko več kot mi ta stari. Ali je tvoj tip človek in oče na mestu? Meni se je dolgoletni prijatelj zagnusil ravno zaradi preživnine, ki mu je tako težko šla iz žepa, in ker je bivšo ženo oškodoval pri delitvi premoženja... Nisem mogla verjeti, da je to isti človek, ki sem ga poznala že več kot deset let, ga cenila, občudovala in imela zelo zelo rada. Fuj. Upam, da je njegova bivša žena uspela s tožbo za višjo preživnino.
reka 

09.08.08 08:40

Manja5555, koliko pa sploh zahteva njegova bivša preživnine - v cifrah? Lahko da res zahteva preveč, lahko pa tudi ne.

Je pa dejstvo, da pri takih stvareh v veliki večini potegnejo ta kratko mame in otroci.

09.08.08 08:49

Reka, kopiram iz starejše teme:

Re: matere slabše od očetov
Napisal: manja5555
Datum: 16.06.2008 09:29

katarina... ker smo trenutno ravno v tožbi glede preživnine, lahko rečem, da je teh 300€ skoraj možno...
pri nas... bivša dobi 900€ (za izplačilo plače), dva otroka, 200€ preživnine, 200€ otroških dodatkov, vrtec stane 45€, šola za drugega otroka 55€.. o ostalih stroških ne bi...

Manja, kot rečeno, vse štiri oči in vsa štiri ušesa.
eva7 

09.08.08 11:42

200 eur preživnine za dva otroka,...pa bi on še kaj? Izognil se čemu? Ja, Manja, napni vse celice, ki so v tebi...kaj veš, kaj tebe čaka...

LP
NevaM 

09.08.08 16:46

Punce, ne bit tak zadrgnjene. Jaz dobim 160 eur preživine in nič otr.dod., imam pa 300 eur varstva. Torej sem samo z varstvom 140 eur v minusu. Take bivša o katri govori manja pa je pri 100 eur preživnine za enega in 100 eur otr.dod. za enega in 55 eur stroška za šolo, 145 eur v plusu. Pa ne mi govorit, da večji otrok več stane. Jaz samo za čevlje in copatke na mesec porabim 55 eur. Pustimo še obleko, pa hrano, pa ostalo šalo...

Kr naprej čvekate o preživnini, ki jo dobite, nobena pa k tem znesku za preživljanje ne prišteje otroškega dodatka. Le dajte prištet, boste videle, koliko realno dobite za otroka.
ločevalka-npr.

09.08.08 17:05

Osebno rahlo dvomim v navedeni podatek o otr. dodatku, ker je čisto previsok za njene prihodke. Prej je verjetneje, da je pol nižji.
Neva, zakaj ne prejemaš otr. dodatka?
reka 

09.08.08 22:58

Ja, ali neto plača ni 900€, ali pa otroški ni 200€ za dva otroka. To pa ja vemo, kako zgledajo izračuni za otr. dodatek.
NevaM 

10.08.08 08:57

Jaz ot.dod ne dobim, ker imam previsoko zahtevano preživnino na sodišču (še v tožbi, nastavil pa jo je odvetnik) in er še preživnina še spoh ni določena/urejena. To so besede sd.

NEto plača pa je lahko različna od prijavljene. Poznam žensko, ki dobiva na papirju plače le 600 eur in zaradi tega max. otroške dod.za dva otroka. Dejanska plača je pa za 400 eur višja, ker gre na roko... Pri nas v firmi se to ne more zgodit, ker smo v taki panogi, drugje se pa dogaja.
aandreaa

10.08.08 16:46

Nujno bi rabla eno pomoč, zato se obračam na Vas, ki ste že kdajkoli podale predlog za izvržbo.

Jaz sem predlog oddala 13.6.2008, vendar sem dobla nazaj da vloga ni popolna. Zanima me sledeče: Ali ste podale zneske z zakonskimi zamudnimi obrestmi ali ne? Ali lahko zahtevam samo glavnico....No ko sem vlagala ta predlog sem šla tudi na banko kjer mi je zračunala poleg teh zneskov še zamudne obresti (zgolj informativno )in bi za tist list papirja plačala okoli 50 eur, zamudnih obresti pa ne bi bilo toliko.

Zanima pa me tudi glede vrtca...Jaz sem vlogo že oddala, vendar iz sodišča verjetno ne bom dobila rešeno do konc avgusta...kaj naj napišem glede preživnine? dobila sem le 5krat (0d 1.4. 2007 pa do danes). Ali se preživnina sploh vpiše, ali se vpišejo podatki za vrtec za leto 2006.

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.
[maxi] 

10.08.08 23:18

Navedeno
ločevalka-npr.
Osebno rahlo dvomim v navedeni podatek o otr. dodatku, ker je čisto previsok za njene prihodke. Prej je verjetneje, da je pol nižji.
Neva, zakaj ne prejemaš otr. dodatka?

Tudi jaz sem prepričana, da ta cifra otr.dodatka ne drži. Pri tej plači ne.

11.08.08 08:43

Navedeno
reka
Ja, ali neto plača ni 900€, ali pa otroški ni 200€ za dva otroka. To pa ja vemo, kako zgledajo izračuni za otr. dodatek.

podatki so iz tožbe, tako da ne vem, kaj bi lahko jaz tle se zlagala, edino če se je ona sama, samo dvomim glede nato, da bi rada višjo preživnino. Je pa smešno to, da je zečetek leta sporazumno z mojim povišala preživnino in sedaj po dobrih pol leta podala še enkrat tožbo. Nisem govorila o tem, da mogoče ne bi bila upravičena do višje preživnine, samo v tožbi navaja stvari, katere ne nudi otrokom in tudi zneski za letni dopust in smučanje, kar je luksuz v teh dneh (sploh pa tudi prej niso hodili smučat), so pretirani. Če je vam 700€ za enega otroka za letni dopust normalni znesek, potem ne vem kam jih pelje. Sploh ker večina otrok do 12 leta ali je zastonj ali pa polovična cena, pa tudi če grejo npr. v Turčijo. Hodijo pa na kampiranje na Hrvaško ali v apartma. Smučanje 300€ za enega otroka.

Malo razmislite pri sebi in povejte, koliko vas hodi za take denarje na morje in smučat? Prej pa seveda so hodili kampirat in mogoče 2x na smučarsko sezono na smučišče.
PA še to, sama hodiva v kamp poleti za kakšne par dni, pozimi sva šla enkrat na sezono mogoče smučat. Da ne bo katera rekla, da pa midva zase ne vem koliko nameniva, otrokom pa nočemo dat. Z veseljem, samo ne za stvari, ki pomenijo luksuz in letna karta za smučanje je luksuz.
Lena39 

11.08.08 08:58

Okrog preživnin je ogromno nesmislov, po mojem mnenju.

Počitnice so vsekakor luksuz (morda je v preživnini lahko všet strošek kakšne kolonije ali podobnega letovanja, drugo pa po mojem mnenju ne), ki si ga marsikatera družina ne more privoščiti. Kot so omenile že nekatere je potrebno zadeve logično utemeljevati na sodišču. Ne vem če bi šlo, vendar lahko morda ponudita, da bosta za smučarski teden in teden ali dva počitnic poleti poskrbela vidva (se zato obvežeta v poravnavi) in tako prideta celo do več stikov, ki so kot sem razumela tvoj primer Manja 5555 tudi včasih problem zaradi mamine samovolje. Preživnina mora pokrivati (po človeški logiki) stroške življenja, šolanja, dodatnih dejavnosti (v skladu z dohodki staršev), ki vključujejo tudi letovanja (ne pa skupnih dopustov z mamo); počitnice pa so luksuz, ki si ga lahko privoščijo tisti, ki imajo za to denar, torej naj na počitnice pelje otroka katerikoli od staršev, ki ima denar in interes. Najbrž je to bolj problematično in morda tudi izterljivo v preživnini v takih primerih, kjer oče nima interesa in "časa" za ukvarjanje s svojimi otroci in jih ne želi voziti na dopust.

Pri nas so počitnice itak razdeljene na pol in vsak poskrbiva za otroke in njihovo počitnikovanje po svojih finančnih zmožnostih ne glede na to kako smo dopuste preživljali prej (zakonsko določilo o neznižanju standarda otrokom se mi itak zdi farsa, saj se stroški dvojnega gospodinjstva prav gotovo povečajo, dohodki pa ne; pa v gospodarski situaciji kot je današnja so ekonomske razmere družin zelo spremenljive, mar ne?). Isto bi po mojem mnenju moralo veljati tudi za ostale vrste zabave (obiski bazenov, kina, predstav ipd), vendar se to spet zaplete tam kjer očetje nimajo kakovostnih stikov z otroci.

11.08.08 09:38

Lena 39: sej to pravim, da bi midva poskrbela za dopust in preživela z njimi kakšne dni na morju, prvič zato, da bi bili malo več skupaj, drugič pa ker nama je tak znesek, ki ga zahteva, smešen in pretiran, zato sprašujem ali je možno na sodišču ta znesek izločiti in podati nek argument in pa tudi dodati, da bi za letni oddih poskrbela sama.

11.08.08 10:22

Lena39 in Manja555:

Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Ur.l. RS, št.: 69/2004 - UPB)

129.a člen

(1) Pri odmeri preživnine za otroka mora sodišče upoštevati otrokovo korist, tako da je preživnina primerna za zagotavljanje uspešnega telesnega in duševnega razvoja otroka.
(2) Preživnina mora zajemati stroške življenjskih potreb otroka, zlasti stroške bivanja, hrane, oblačil, obutve, varstva, izobraževanja, vzgoje, oddiha, razvedrila in drugih posebnih potreb otroka.

Tukaj je jasno opredeljeno kaj vse se lahko všteva v preživnino. In kljub temu Manja555, da vidva odpeljeta otroke na dopust je potrebno v znesek preživnine všteti tudi počitnice z mamo (kot je napisala Lena39). Zakaj? Mogoče zato ker v 90% zavezanci za plačevanje preživnine svojih otrok ne peljejo na dopust. In Manja555 ni ravno tako, da imajo otroci do 12 leta vse zastonj. To je v večini primerov res, če gresta na potovanje dve odrasli osebi in en otrok. In samo tako za intermezzo - moj bivši je otroke peljal za 4 dni na počitnice in plačal preko 700€. Toliko dam jaz za kompletni dopust v campu (zame, za otroka, za hrano, prevoz in še denar za seboj).

Dejstvo ostaja, da nikoli ne bomo prišli na isto valovno dolžino - ne mame, ki prejemamo preživnino, ne očetje ki jo plačujejo in ne novi partnerji (pa naj bodo s strani mame ali pa očeta).

Vsi bi se morali zavedat, da tukaj najbolj nastradajo naši otroci. Moja plača je dovolj visoka, da bi preživela samo sebe, prav tako ima bivši dovolj visok dohodek, da bi preživel samega sebe. Zaplete se ko nismo več sami in ko za nami stojijo otroci, ki nas gledajo s tistimi velikimi okicami in veš, da jim določenih zadev ne moreš odreči. Boš raje sebi odrekel nekaj kot pa to naredil njim. V končni fazi niso oni krivi, da smo starši včasih kar precej zaplankani in slepi zaradi takšnih in drugačnih zadev.

11.08.08 10:32

rakica77... se strinjam, letni dopust mora biti in ni problem v tem, da ga ne bi želela plačat, samo ne 700€ za enega otroka. Tu je problem. Da so zahtevani zneski previsoki, zato bi midva omogočila otrokom dopust.

11.08.08 12:03

Manja, bom napisala še enkrat: na sodišču zneskov ne vzamejo za gotovo in na lepe oči, obe strani imata možnost pojasniti svoje zahteve in ugovore. Presoja pa sodnik s porotniki, nihče od njih pa ni priplaval po župi in ni že apriori na strani samohranilk oz. samohranilcev. Zavedaj pa se, da je 200 evrov za dva otroka, objektivno gledano, nizek znesek.

11.08.08 12:51

Navedeno
ločevalka
Manja, bom napisala še enkrat: na sodišču zneskov ne vzamejo za gotovo in na lepe oči, obe strani imata možnost pojasniti svoje zahteve in ugovore. Presoja pa sodnik s porotniki, nihče od njih pa ni priplaval po župi in ni že apriori na strani samohranilk oz. samohranilcev. Zavedaj pa se, da je 200 evrov za dva otroka, objektivno gledano, nizek znesek.

vidim, da me je ena kopirala, pa bom prekopirala še vse tisto zraven kar sem takrat zapisala, pa potem sodite...

Napisal: manja5555
Datum: 19.03.2008 13:58

preživnine je 200€ za dva otroka (en vrtec (55€) en šoloobvezen (45€), plus večji stroški se še delijo (stroški izletov, šola v naravi, šolske obveznosti, rojstni dnevi).
plus vsake toliko časa kupiva kaj za oblečt, obut, počitnice poleti in redni obiski enkrat na teden pa vsake 14 dni, plus kakšni izredni vikendi, če nimava nobenih planov, aja še športno opremo kupijo njegovi starši (rolerji, kolesa, smuče,...) pa plačajo izvenšolsko dejavnost, s katero se oba otroka ukvarjata.
reka 

11.08.08 17:10

Manja5555, nobenega smisla ne vidim v javnem pranju umazanega perila. Vprašala si, če je možno na sodišču doseči, da tvoj ne bi plačal otrokom počitnic, ampak bi jih sam peljal na počitnice... Glej, to je vse odvisno od sodnika oziroma od tega, kakšne argumente bo podal tvoj in na kakšen način. Možno je vse, tudi skupno skrbništvo, ...je pa odvisno od okoliščin in presoje sodnika in porotnikov.

Sicer pa... meni osebno bi se mi zdelo najbolj prav, da bi za izračun preživnine obstajale neke formule (kot obstajajo za izračun otroškega dodatka), ne pa da je to prepuščeno presoji sodišča. Upoštevati bi morali na primer dohodke staršev, starost otroka, eventuelne posebne potrebe otroka (če je n.pr. invalid ali ima kake drugačne posebne potrebe, kot je dodatna učna pomoč, ki jo določi Zavod za šolstvo z odločbo o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami...) itd.
Osebno menim, da imajo enako zdravi in enako stari otroci enake potrebe, tako glede oblačil, hrane, strehe nad glavo, kot tudi glede počitnic. Razlika je le v dohodkih staršev, da jim eni starši lahko nudijo več, drugi pa manj. Kolikor otroku (lahko) nudiš, toliko (ali celo vedno več) tudi rabi.
Ne trdim, da sodišče ne presodi prav. Vendar sem prepričana, da če bi isti primer obravnavala 2 sodnika, bi vsak sodnik določil drugačno višino preživnine. Vsake oči imajo pač svojega malarja.
Če pa bi za ta izračun obstajala formula, bi bilo do dosti bolj objektivno.
aandreaa

12.08.08 09:45

Nujno bi rabla eno pomoč, zato se obračam na Vas, ki ste že kdajkoli podale predlog za izvržbo.

Jaz sem predlog oddala 13.6.2008, vendar sem dobla nazaj da vloga ni popolna. Zanima me sledeče: Ali ste podale zneske z zakonskimi zamudnimi obrestmi ali ne? Ali lahko zahtevam samo glavnico....No ko sem vlagala ta predlog sem šla tudi na banko kjer mi je zračunala poleg teh zneskov še zamudne obresti (zgolj informativno )in bi za tist list papirja plačala okoli 50 eur, zamudnih obresti pa ne bi bilo toliko.

Zanima pa me tudi glede vrtca...Jaz sem vlogo že oddala, vendar iz sodišča verjetno ne bom dobila rešeno do konc avgusta...kaj naj napišem glede preživnine? dobila sem le 5krat (0d 1.4. 2007 pa do danes). Ali se preživnina sploh vpiše, ali se vpišejo podatki za vrtec za leto 2006.

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

NO samo informativno: jaz bi naj za otroka starega leto in pol prejemala 83 eur

12.08.08 10:08

Predlagam, da se glede izvršbe kar osebno oglasiš na pristojnem sodišču, kjer ti bodo pomagali rešiti obrazce.

Preživnina se sicer vpiše, na pristojni občini pa bodo morali upoštevati tvoje dejansko stanje - izvršba zaradi neplačevanje. Opiši situacijo, priloži kopijo predloga za izvršbo in to bi moralo zadostovati.

LP,

12.08.08 22:06

aandreaa: pri nas je tako, da sodišče od dneva vložitve tožbe določi višjo preživnino. torej ... jaz sem vložila tožbo maja in če bo preživnna zvišana se bo višji znesek obračunal od meseca maja, pa je čist vseeno če bomo imeli obravnavo šele decembra. za nazaj se tudi poračuna.

glede vrtca ... poglej vlogo. ne vem, imam že starejše otroke, toda pri otroškem dodatku samo obkrožiš, da je določena, nikjer pa ne moreš dopisat ali je plačana ali ne. o ne-plačevanju se boš pogovarjala na sodišču.

ostao ti je pa že odločena napisala.
ENA MONA

25.08.08 11:00

oj,
sem čist "sveža" glede preživnine, zato me zanima, kakšen vpliv imajo krediti (hipotekarni kredit za nepremičnino) mojega ex p. na višino preživnine?
hvala
NevaM 

25.08.08 11:21

Nimajo nobenega vpliva, razen, če rešujejo stanovanjski problem vajinega otroka. Povedano po domače: kredit za stanovanje se deli na število članov, ki bivajo v stanovanju in se upoštevajo v deležu, ki pade na otroka/otroke. Če otrok ne biva v stanovanju za katerega se plačuje kredit, to ne vpliva na višino preživnine.

25.08.08 11:32

Osebnih izkušenj nimam, po izkušnjah drugih pa se reševanje stanovanjskega vprašanja s kreditom upošteva kot legitimen strošek. Verjetno je pa največ seveda odvisno od plače dotičnega, pa tudi od drugih življenjskih okoliščin (ali kredit odplačuje sam ali z novim partnerjem/partnerico).

Jaz osebno menim takole: če nekdanji partner rešuje stanovanjski problem in s tem hkrati omogoči tudi kakovostno preživljanje časa s svojimi otroki (to je recimo veliko težje, če se teden dni oziroma vsak drugi vikend stiskajo v neki sobici pri starih starših ali v minimalni garsonjeri), je to že s človeškega vidika treba vzeti v obzir - če si seveda druga stran to lahko privošči.
ENA MONA

25.08.08 13:54

Navedeno
ločevalka
Osebnih izkušenj nimam, po izkušnjah drugih pa se reševanje stanovanjskega vprašanja s kreditom upošteva kot legitimen strošek. Verjetno je pa največ seveda odvisno od plače dotičnega, pa tudi od drugih življenjskih okoliščin (ali kredit odplačuje sam ali z novim partnerjem/partnerico).

Jaz osebno menim takole: če nekdanji partner rešuje stanovanjski problem in s tem hkrati omogoči tudi kakovostno preživljanje časa s svojimi otroki (to je recimo veliko težje, če se teden dni oziroma vsak drugi vikend stiskajo v neki sobici pri starih starših ali v minimalni garsonjeri), je to že s človeškega vidika treba vzeti v obzir - če si seveda druga stran to lahko privošči.

hvala za tako hitre odgovore.

SE zelo strinjam in hkrati svojemu otroku želim najboljše. Torej ni vseeno, če kredit odplačuje sam, nova partnerka ali oba skupaj? (mimogrede pričakujeta naraščaj in tudi poroka je menda na vidiku)
še enkrat hvala in lp
NevaM 

28.08.08 13:21

Malo sem brskala spet po sodni praksi in našla prav konkreten odstavek ene sodbe, kjer opredeljujeno medsebojno izključevanje otroškega dodatka in preživnine:

V konkretnem primeru nižji sodišči nista odločali o določitvi preživnine na novo, ampak o zvišanju preživnine, ki je bila že prej določena. Izpodbijana odločitev tako temelji na določbah petega odstavka 132. člena ZZZDR, po katerih sme sodišče po predlogu prizadetega zvišati, znižati ali ustaviti z dogovorom iz 130. člena tega zakona ali s pravnomočno odločbo določeno preživnino, če se pozneje spremenijo okoliščine, na podlagi katerih je bila določena. Sodišče prve stopnje je ugotovilo, da so se razmere spremenile, ker je tožnica po sklenitvi dogovora o preživnini pred centrom za socialno delo ostala brez zaposlitve, otrok, ki je bil prej v varstvu pri materi, pa je pričel obiskovati vrtec. V smislu določb 129. člena ZZZDR, po katerih se preživnina določi glede na potrebe upravičenca ter zmožnosti zavezanca, takšna ugotovitev pomeni, da so se potrebe upravičenke (zaradi vključitve v vrtec) povečale, zmožnosti matere (zaradi opustitve zaposlitve) pa poslabšale. Nadalje je ugotovilo, da potrebe otroka znašajo povprečno 70.000 SIT mesečno, od česar je 11.791 SIT pokrito z otroškim dodatkom, z otroškim dodatkom nepokriti del v denarju izraženih stroškov preživljanja mladoletne D. Š. pa je razdelilo med oba starša tako, da je preživnino, ki jo je do tedaj plačeval toženec v višini 17.000 SIT, zvišalo na 40.000 SIT mesečno, zaradi česar na tožnico pade 18.209 SIT mesečno.

Da ne boste v dvomih za vnaprej.

Lp
NevaM 

28.08.08 13:26

Pa še nekaj o izmikanju:

9. Dejanje kaznivega dejanja izmikanja plačevanju preživnine po prvem odstavku 203. členu KZ (Uradni list RS, št. 63/1994 in 23/1999), veljavnem v času storitve kaznivega dejanja, stori, kdor se izmika dajati preživnino za osebo, ki jo je po zakonu dolžan preživljati in za katero je višina njegove preživninske obveznosti določena z izvršljivo sodno odločbo, sodno poravnavo, izvršljivim dogovorom, sklenjenim pred drugim organom ali z drugim izvršilnim naslovom. Izmikanje v smislu prvega odstavka 203. člena KZ (Uradni list RS, št. 63/1994 in 23/1999) je torej aktivno ravnanje ali opustitev, s katerim storilec zavestno teži za tem, da trajno ali začasno onemogoči plačevanje preživnine, ravnanje pa je takšne narave, da je z njim mogoče doseči takšen cilj (sodba Vrhovnega sodišča RS, opr. št. I Ips 263/2003 z dne 10.9.2004). Za izmikanje bo šlo le, če gre za ravnanje po trenutku izvršljivosti sodne odločbe ali drugega izvršljivega naslova, in je usmerjeno v neizpolnjevanje prav tiste preživninske obveznosti, ki je predmet te sodne odločbe oziroma izvršljivega naslova. Zakonski znak dejanja po prvem odstavku 203. člena KZ je izvršljivost sodne odločbe oziroma naslova, kar pomeni dvoje: prvič, da je storilec sam dolžan ravnati v skladu s sodno odločbo oziroma izvršljivim naslovom, in drugič, da so izpolnjeni pogoji za prisilno poplačilo oziroma izpolnitev preživninske obveznosti. Storilec, ki je hkrati dolžnik v skladu z izvršljivim naslovom in ki ne izpolni obveznosti, ravna protipravno, česar ne spremeni niti možnost ugovora v izvršilnem postopku. Če dolžnik ne izpolnjuje obveznosti, in si za to tudi prizadeva, bodisi aktivno bodisi so v to usmerjene njegove opustitve, gre za izmikanje v smislu prvega odstavka 203. člena KZ.

08.09.08 10:37

Zdravo!MI lahko kdo razloži kako je s plačevanjem preživnine,če oče zapusti svoje otroke in izvenzakonsko partnerico,ona z otroci pa živi naprej v njegovem stanovnju.
On od nje zahteva plačevanje najemnine za stanovanje (v njegovi hiši), ki sta ga skupaj opremila, plus plačevanje stroškov za stanovanje in seveda vse stroške za otroke (vrtec, šola) plačuje sama. Dogovor:kompenzacija - on njej ne plačuje preživnine, ona njemu ne najemnine. Se vam zdi to OK??? Ima kdo izkušnje s tem??
LP

08.09.08 18:33

Manja, predlagam ti, da odpreš novo temo o tem. Pod lepljivo naj bi bili odgovori, ki so lahko vsem v pomoč oziroma so splošno veljavni, specifične težave pa je po mojem bolje obravnavati v posebni temi.
Mislim, da na sodišču tak dogovor tako ali tako ne bo šel skozi. Preživnina mora biti uradno določeno črno na belem, saj na tej podlagi CSD odmeri otroški dodatek, določi se cena vrtca, pa še kaj. Pa tudi ti se lahko preseliš, bivši partner proda stanovanje, ... da ne naštevam naprej. Sklenita navadno najemno pogodbo z odpovednim rokom, razdelita premoženje (izplača naj ti vrednost opreme v stanovanju) in sklenita dogovor o preživnini.
Ar...

09.09.08 12:45

Evo, bom kar tule vprašala... Z nekdanjim partnerjem morava sedaj po sodni poti določiti preživnino za pet let starega otroka. Nikoli nisva ravno tega urejala (sem pač zmeraj pisala vsepovsod dohodke obeh), ker pa sem sedaj v zvezi z nekom drugim in pričakujeva otroka, moram. Glede zneska se nekako ne morem odločiti- bivši mi je rekel, naj jaz določim, ampak naj pač upoštevam, da vseeno še zmeraj pretežno on in njegova družina kupujejo oblačila in obutev tamalemu, kar zame pomeni kar dosti manj stroškov... Kakih posebnih stroškov z otrokom nimam. Njegovo prehrano, odkar je prerasel fazo dojenčka, ne štejem posebej. Bivši ima neto plače cca 700 evrov (živi pa v najemniškem stanovanju, cca. 400 evrov mesečno z najemnino in stroški tako, da mu ostane ene 300 evrov na razpolago). Dosedaj nisem nikoli posebej zahtevala kakega denarja od njega, dovolj mi je bilo, da je kupoval garderobo sinu, pa vseeno mi je povprečno dal še kakih 50 evrov na mesec. Kateri znesek bi bil torej primeren, da napišem v preživninskem sporazumu?
Hvala za pomoč!

10.09.08 20:51

Če rešuješ preživnino po sodni poti, kar je tudi prav, ti bo tako sodnik, ko vaju pokliče na razgovor, predlagal višino/znesek preživnine, ki naj bi jo plačeval tvoj bivši in če se oba strinjata s predlaganim je Ok, če NE predlagata vidva znesek s katerim se oba strinjata in je dorečeno (seveda mora biti znesek v mejah normale)!!
Marta34

21.09.08 09:40

Ker si ne želim sodne poti za določitev preživnine me zanima sledeče.
S partnerjem bova šla narazen. Kot sedaj kaže se bova lahko dogovorila za preživnino. Zanima me sledeče. Živiva v hiši, katere lastniki so njegovi starši. V hišo sem vložila 25000 eur (kar mi priznava - naredila sva tudi notarski zapis). O načinu vrnitve tega denarja se bova dogovrila. Po razhodu bom seveda odšla v najemniško stanovanje v Ljubljani. Imava troletnika in želim da ima stike z očetom. Ima cca 1000 EUR neto plače (sama imam cca 10 % manj). Zanima me koliko preživnine lahko zahtevam in za koliko preživnine se običajno dogovorite v takem primeru.Res bi se rada izognila sodišču, nebi pa rada zahtevala preveč/premalo.

Torej - kakšen znesek naj predlagam na CSD-ju?
Ego 

21.09.08 10:01

Najprej,višino preživnine ne povezuj z njegovim dolgom do tebe zaradi vlaganja v hišo.
Po moje,bi bil cca 250+ EUR pravi znesek... najbolje,da narediš malo kalkulacije...,bosta podnajemnika,pa varstvo,kar v Ljubljani ni hec...
NevaM 

21.09.08 16:27

Navedeno
Marta34
S partnerjem bova šla narazen. Kot sedaj kaže se bova lahko dogovorila za preživnino. Zanima me sledeče. Živiva v hiši, katere lastniki so njegovi starši. V hišo sem vložila 25000 eur (kar mi priznava - naredila sva tudi notarski zapis). O načinu vrnitve tega denarja se bova dogovrila. Po razhodu bom seveda odšla v najemniško stanovanje v Ljubljani. Imava troletnika in želim da ima stike z očetom. Ima cca 1000 EUR neto plače (sama imam cca 10 % manj). Zanima me koliko preživnine lahko zahtevam in za koliko preživnine se običajno dogovorite v takem primeru.Res bi se rada izognila sodišču, nebi pa rada zahtevala preveč/premalo.

Stroške za preživljanje otroka seštej, odštej otr.dod. in vsoto deli na polovico. In to je vse. Če ti bo pa pripravljen dati toliko je pa vprašanje. Meni bivši daje 1/5 stroškov.
ločevalka-npr.

21.09.08 17:15

Navedeno
Marta34

Za pomoč pri izračunu stroškov pa malo pobrskaj po starejših temah, je tudi pod lepljivo, kaj vse sodi zraven. Dokler ti ni treba razmišljati o tem, se niti ne zavedaš, kaj vse so stroški, povezani z otrokom.
Če sta se doslej lahko vse lepo dogovorila, se bosta verjetno tudi za preživnino.
manita 

Re: državna preživnina

30.09.08 17:28

Zanima me, kako je z državno preživnino. Za hčerko nimam priznanega očetovstva, sicer pa je njen oče že mrtev. Ali kdo ve, če je hčerha(stara je 16 let) upravičena do državne preživnine in kako se to uredi
manita: oče tvoje hčere je neznan - vsaj uradno. kako misliš dobit preživnino? tudi sicer otroci vdov in vdovcev ne dobivajo preživnine, temveč pokojnino po umrlem. pa še to ne v vseh primerih.
lojze 

01.10.08 17:41

Z izvenzakonsko partrnerko sva se razšla in imava 10 mesecev starega otroka. Imava zelo visoke prihodke jaz 5.000 EUR in ona 1.800 EUR. Od mene zahteva preživnino v višini 800 EUR. Ali je to previsok znesek, glede na to da je otrok še tako majhen in da si bom jaz moral urejati stanovanjski problem, poleg tega imam zaposlitev samo za določen čas (managerska pogodba)?

lep pozdrav

01.10.08 19:01

Navedeno
lojze
Z izvenzakonsko partrnerko sva se razšla in imava 10 mesecev starega otroka. Imava zelo visoke prihodke jaz 5.000 EUR in ona 1.800 EUR. Od mene zahteva preživnino v višini 800 EUR. Ali je to previsok znesek, glede na to da je otrok še tako majhen in da si bom jaz moral urejati stanovanjski problem, poleg tega imam zaposlitev samo za določen čas (managerska pogodba)?

lep pozdrav

glede na tvojo plačo in glede na to, da bo šel otrok kmalu v vrtec, kjer bo njegova mama plačevala najvišji znesek (da vse ostalo ne naštevam) je znesek čisto ok.
kar pa se tiče stanovanjskega problema ... ga imata oba, samo da si ti sam, ona pa z vajinim otrokom. pogodba o zaposlitvi za določen čas nima veze. lahko jo ima tudi tvoja bivša ,pa bo v primeru da izgubi službo vseeno morala preživljati otroka.
NevaM 

01.10.08 19:40

Lojze, seštej otrokove potrebe (v eur) in deli na razmerje, ki ga imata vidva z dohodki. Kar dobiš, bi bila pravična preživnina. V kolikšni meri bo ta pravična preživnina realizirana je pa pač tak tak- odvisno od sodnika/ce.

02.10.08 08:56

Meni se zdi 800 evrov visoka preživnina in bi več kot pokrila vse otrokove stroške, tudi če upoštevamo najvišjo ceno za vrtec. Ampak vseeno - glede na višje prihodke sta najbrž za otroka kupovala najdražje stvari in mu privoščila najboljše od najboljšega in menda naj bi tako moralo biti tudi po ločitvi, pravijo.

04.10.08 10:47

Meni moj bivši plačuje 270€ preživnine za dve hčerki (ena 13 in druga 9 let). Me pa zanima, kdor ima malo več izkušenj, če je to dovolj visok znesek (sem v najemniškem stanovanju z novim partnerjem, dekleti poleg šole obiskujeta še dodatne dejavnosti, ki niso zastonj,.,,) in ali lahko na CSD vložim prošnjo za povišanje preživnine (koliko je to odvisno od njegovega dohodka, od kreditov ki jih ima in podobno)???
Hvala in LP
NevaM 

04.10.08 14:46

Če je ta tvoj novi partner prijavljen v vaše skupno gospodinjstvo, potem se šteejo tudi njegovi prihodki....

Na CSD je brezveze vlagat, ker ne boš ničesar dosegla-nimajo več pristojnosti. Lahko pa poskusiš z bivšim dogovorit novo višino.

Lp

06.10.08 12:43

Navedeno
manja71
Meni moj bivši plačuje 270€ preživnine za dve hčerki (ena 13 in druga 9 let). Me pa zanima, kdor ima malo več izkušenj, če je to dovolj visok znesek (sem v najemniškem stanovanju z novim partnerjem, dekleti poleg šole obiskujeta še dodatne dejavnosti, ki niso zastonj,.,,) in ali lahko na CSD vložim prošnjo za povišanje preživnine (koliko je to odvisno od njegovega dohodka, od kreditov ki jih ima in podobno)???
Hvala in LP

MANJA71: moj ex plačuje za hčeri 12 in 14 260 eur in ga tožim za dodatnih 200 eur. zgoraj je specifikacija stroškov, ki sem jo navedla ob vlogi tožbe na sodišču. še čakam v vrsti na obravnavo, preglej svoj stroškovnik in boš takoj vedela ali je dovolj ali ne.

Preživnina

09.10.08 13:22

Ok Katarina, vse mi je jasno, bom preračunala.
Me pa zanima - vse stroške si delila na 3, to pomeni da stanuješ sama s hčerkama v stanovanju,.......v primeru da je zraven še nov partner in da si stroške stanovanja (najemnina in ostali stroški za stanovanje) deliva na pol, pomeni da moram stroške deliti na 4????
Me pa tudi zanima kak imaš občutek, boš na sodišču kaj dosegla?
Lep pozdrav in hvala

09.10.08 15:27

manja71: bom dosegla, ker so stroški dokazani in realni. ni čemu oporekat in zahtevam plačevanje polovice, ne več kot pol.

glede tvojega novega ... si bila prej sama v tem stanovanju s tamalima? koliko časa sta skupaj?

09.10.08 22:16

Katarina: v tem najemniškem stanovanju sem že ves čas z mojim novim partnerjem (to je leto in pol). In zakaj je to pomembno?
Malo se bojim iti v tožbo za večjo preživnino, ker mi je grozil, da mi še tega ne bo plačeval in če bom kaj več hotela, bo takoj pustil službo, se prijavil na zavod, svojo firmo dal v stečaj - kao bo brez prihodkov. Kaj lahko narediš v tem primeru?? Po mojem je najbolje da sem tiho, predvsem pa vesela da sploh kaj dobim od njega. Saj mi ves čas meče naprej, da dobim bistveno preveč za dve hčeri, ker njegovi kolegi plačujejo manj.
Hvala in LP

10.10.08 08:11

no, meni se zdi pomembno. če bi bila v najemu sama s hčerama, potem so stroški stanovanja samo tvoji, če pa si v najemu z novim partnerjem, pa so stroški skupni oz. se - po moji logiki - delijo na 4, če imaš dva otroka.

moj je tudi rekel, da bo pustil službo in se preselil v tujino (kamor sicer redno hodi) ter se tam zaposlil, če bom vztrajala pri tožbi. pa kaj. jaz vztrajam in pika, on pa kakor hoče ... če ne drugače, ga bosta pa tamali tožili, ko bosta stari 18, če n bo več plačeval. v vsakem primeru ju moram jaz pre-živet. na take grožnje jaz ne dam nič.
nivez

13.10.08 20:20

Zdi se mi hecno, da se s partnerji prerekate in dokazujete to in ono.
Jaz vem, da sem sposobna sama preživeti svojo hčerko. Dobim tisto, kar je partner pripravljen dati in to sva dolga leta prakticirala, dokler ni s spremembo zakondaje prišel dopis iz CSD, da to morava pisno urediti pri njih. To je bilo prvič in zadnjič, da sva nekje uradno sedela, da bi uradno reševala kakšno stvar. Meni na misel ne pride, hoditi po sodiščih, tožariti, zahtevati. Moj partner menda tudi ve, da je očka, če ni pripravljen dati več za hčerko, je to njegov problem in ne moj. Zanjo daje malo,80 EUR, hčerka je stara 12 let in če razmišljam s to logiko delitve stroškov se le spravim v slabo voljo. Ona pri očku ne preživlja svoj prosti čas, očka jo nima za čez vikend, ne za počitnice, ne za praznike. On pride k nam ali k svojim staršem. Tako mu pač ustreza in jaz sem se s tem s časom sprijaznila. Zakaj bi se prepirali in nagajali leta in leta? Kaj s tem dosežem? Nič. Malo več sfehtanega denarja, ki ga "una" stran z muko daje mi ne pomeni nič. Pomeni mi pa veliko če očka hčerki kaj nenapovedano kupi, če ji kaj prinese... Vprašala sem ga šele pred 3 leti, če je pripravljen deliti stroške za šolske knjige, in ker sem ga to vprašala z iskreno željo, da si te stroške deliva je pristal ne da bi eno besedo zagodrnjal.....

Da bi si nakopala en cel kup jeze zaradi denarja? Ni vredno, verjemite.

14.10.08 09:00

Nivez, ni vredno, če lahko vseeno preživiš.

Ker vem, da ti razmišljaš širše, boš znala razumeti tudi naslednje razmišljanje. Včasih je fajn, če sestopimo z višav med navadne smrtnike, če ne izgubimo empatije, občutka za sočloveka. Super občutek je, ko imaš dokaz, da nekaj zmoreš, za dušo ni boljšega. Samo v njej mora ostati tudi prostor za to, da razumemo stisko drugih in se znamo vživeti v njihov položaj. Naredi spet prostor za to, boš videla, da bo to samo še stopnjevalo tvoje dobre občutke zaradi vsega, kar si pošlihtala pri sebi.
NevaM 

14.10.08 12:59

Nivez, ti bom na hitro strnila...

Ko sem šla od tam, me je praznih žepov pustil na cesto. Morala sem iti, ker tistega izbruha fizičnega nasilja nisem mogla spregledati. Ko je mali jokal in brcal na previjalni v kopalnici, sem mu rekla, da bom mali padel dol in se poškodoval in naj me izpusti iz primeža. Rekel mi je samo, da naj pade, saj bom itak jaz kriva...

Ko sem bila 1 teden stran, mi je napisal in priporočeno poslal, da mi je prpravljen dati 35.000 sit, če bom hotela več mi bo pa vzel otroka. Strinjala sem se torej z tem zneskom, še sanjalo se mi pa ni, da me bodo z mojim dohodkom dali v 5.plačilni razred za vrtec in na to ceno še pribili 20%, ker nisem v isti občini prijavljena. Še sanjalo se mi ni, da mali otrok prerase v eni sezoni 1 velikostno številko čevljev...marsikaj se mi ni sanjalo... ko sem mu to vse povedala in mu dala tudi kopije ČISTO VSEH računov, da bi videl, koliko dejansko potrošim za malega, mi je rekel, da naj podpišem za 35.000 sit, on mu bo pa kupoval oblačila in ostale stvari, če bo kaj potreboval. Sem mislila, ok, to pa bo šlo skozi. Jaz vrtec, hrano, bivanje, on pa oblačila in obutev... no, v nasednjih mesecih sem ugotovila, daa me je spet nalagal in da bo mali prej zmrznil, kot pa da bi mu on kaj kupil. To sem mu povedala in sem mu tudi rekla, da želim višjo preživnino. Takrat sem želela 40.000 sit. Ni se strinjal. Rekel mi je, da naj ga grem tožit. Ko sem plačala prvih 800 eur za tožbo, pa je na sodišču zjavil, da je pripravljen dati 200 eur...Samo toliko, da mi je naredil strošek v višini ene moje plače... Tokrat pa je meni moja odvetnica odsvetovala strinjanje. Zdaj se še kar tožimo, ampak ob vseh dejanskih realiziranih stroških, bo kar nekaj preko 166 eur, za katere sem mu jaz rekla v drugo. Pa verjemi mi, ne želim 30% nejgove plače, lahko bi dal 10%. Pa tudi, če bi s svojo plačo lahko preživela v najemniškem stanovanju in plačevala še varstvo za sina in vse ostalo, mu niti ne bi rekla, da mora kaj dat. Največje zadovoljstvo bi mi bilo, če bi lahko preživela sina brez njegovega eur- njemu pa največji šok.
nivez

14.10.08 19:33

Ločevalka,

hvala za spodbudne besede, res je, še veliko bom delala na sebi preden bom dosegla nivo vsesplošnega sprejemanja drugačnih mnenj in stališč.

... razumeti stisko drugih se pa trudim, je pa pogosto ne razumem, predvsem ko zaznam ozadje, ki je pogosto vse kaj drugega kot dejanska stiska.....

NevaM,

boleča preteklost je za tabo, to mi pogosto razlagaš, ok. A je preteklost, je nekaj kar je bilo. Veseli se tistega kar ti še sledi, skupaj s tvojim sinom, novim partnerjem.
NevaM 

14.10.08 20:10

Ja, se veselim. Vsakega trenutka s sinom znova in znova. Ampak kar tako umikat in vedno znova nastavljat hrbet nekomu za katerega si popolnoma prepričan, da bo vsako tako priložnost izkoristil in ti v hret zapičil zelooooo dolg in oster noč...recimo, da nisem mazohist.
alexy 

05.11.08 14:47

Pozdravljeni!

Julija sem na sodisce vlozila vlogo za izvrsbo prezivnine. Od takrat naprej ni bilo od njih nobenega glasu. Je to normalno??

13.11.08 14:08

je ja. jaz sem vložila junija, dobila sodbo pred nekaj dnevi. povprašaj odvetnika/co kako in kaj je . lahko vloži prošnjo za urgenco, kaj več pa ne.
NevaM 

14.11.08 09:47

jaz sem pa vložila januarja 2007, pa še kr ni konec :-)))). Tak da JA, JE NORMALNO. Saj si pa ja v Sloveniji ;-)
alexy 

18.11.08 09:27

Sem preverila..Avgusta sem iz sodisca v Ljubljani dobila sklep, da zadevo predajajo sodiscu v Grosupljem, ker so oni pristojni za to obmocje.

V petek sem jih klicala in so mi rekli, da oni sploh se niso prejeli tega in da je to res cudno. Potem sem pa znorela in so rekli naj poklicem v ponedeljek. No, vceraj sem jih ponovno klicala, so imeli vse papirje ze pri sebi in naj bi ze ta teden izdali sklep in ga poslali delodajalcu.
So mi pa svetovali, naj naredim se zavarovanje na nepremicnine, ker mi dolguje kat velik znesek (okoli 7000€).

Mi je pa gospa tam rekla, da lahko vlozim predlog za izterjavo za vec kot 3 leta, saj le-ta ne zastara. Odvetnica mi je namrec rekla, da se prezivnina lahko iztozi samo za 3 leta nazaj.
Ve kdo, katera verzija je pravilna?

Hvala!
shera 

23.01.09 10:44

Pozdravljeni!

Še jaz... Vprašanje glede preživnine... Moj otrok je star 8 let. Bivši mi plačuje 130 EUR. Zdaj pa je rekel da želi znižat preživnino ker je pač recesija in mu ne gre več tako dobro. Ima pa hipotekarni kredit za hišo v kateri živi s svojo sedanjo partnerico in njenim otrokom. Koliko bi naj po vašem znašala preživnina? Ne vem ali naj se mu prilagodim ali ne. Tudi sama imam potrošniški kredit 250 eur, pa 800 eur plače nekje. Najemnine ne plačujem, stanovanje sem podedovala, plačujem pa vse ostale stroške. V primeru da se res zniža preživnina dobim pol višji otroški dodatek? Razumeva se dobro in nebi želela na sodišče.

V primeru da se bo vse skupaj obravnavalo na sodišču... Kaj vse moram prinesti tja? Od dokumnetov? Kakšne dokumente? Verjetno si moram nabaviti odvetnico a ne? Koliko pa odvetniki računajo za kakšno takšno obravnavo?

Hvala že vnaprej...

23.01.09 10:47

shera: je tudi otorkove stroške zaejla recesija? ni. torej ... če znašajo storški otroka 260 eur/mesec, ti daš pol on pol. pika. kakšna recesija ... lepo te prosim. boš dala zat otroku manj hrane, se en bo smel več umivati s toplo vodo (ker je draga), mu boš odpovedala kosilo v šoli (ker nimaš denarja zanj)? NE. torej ...
shera 

23.01.09 10:58

Katarina, saj imaš prav, tudi jaz sem razmišljala v tej smeri... Sicer se dobro razumeva, nikoli ni zamujal s preživnino. Ne vem, nimam sploh pojma o tem kako to zgleda na sodišču, pri odvetniku, nimam pojma o ničemer. Drugače sem pač bolj tiha glede tega, sama vem da se preveč prilagajam. Strah me je da bom na koncu dobila še ful ful manj kot mi je on pripravljen ponuditi. :( Kaj pa stroški z oodvetnikom, sodiščem? Vem da obstaja neka brezplačna pravna pomoč, ampak sploh ne vem kako naj se zadeve lotim... :(

23.01.09 11:05

pa kaj ti ima on ponujat? preživnina je za otroka in se jo mora plačevat. odmeri se glede na otorkove potrebe in tvoj ex nima kaj lapamudit s svojimi stroški.

če bo šel na sodišče in vložil tožbo za znižanje preživnine samo stroškovnik prinesi in to je to. tvoji ossebni in njegovi osebni stroški nimajo veze s preživnino.

in zaboga otresi se strahu pred bivšim. tolk si močna kot on, in ne njemu ne komu drugemu se nimaš za kaj klanjati in prosjačiti.
shera 

23.01.09 12:09

Hvala katarina... Torej potem tožbo na sodišče da itak on... In jaz dobim vabilo od sodišča al kako je to? Se zglasim tam s stroškovnikom in to je to? Verjetno bom morala prinesti tud kakšno mojo plačilno listo a ne?

Jaz se pač ne strinjam s tem da bi preživnino zmanjšal... Zame naj bi ostala enaka... Torej on bo definitivno predlagal nižjo, jaz želim ostati na enaki. V tem primeru ko se strinjava preživnino določi sodnik al kako? Imam jaz kakšne stroške s tem?

23.01.09 12:14

lahko imaš svojega odvetnika, jasno. ko boš dobila vabilo na sodšče greš k odvetnku - se pozanimaš kako je z brezplačno pravno pomčjo (to ti vse lahko odvetnik razloži) in imaš na prvi obravnavi odvetnika, ki zastopa tvoje interese. lahko imata samo eno obravnavo, na kateri se vidi ali je njegova zahteva upravičena ali ne, lahko pa več.

vrži skupaj otrokove stroške in poglej kako in kaj je na stvari. pa upoštevaj vse - stanovanjske stroške, šolo, hrano, obleko, hobije ... vse.
shera 

23.01.09 12:52

Če je tako... Pol stanovanjske stroške delim na 2 a ne? Pol zame, pol za malega... Tud elektrika in vse ostalo? Pa smučarija pa kopanje pa to? Čist vse? Pol pa sem samo z grobimi stroški kr hitro na 150 eur... kako pa zgleda stroškovnik? Samo napišem na en list tako:
npr. ogrevanje 60 eur na mesec /2 je 30 pa vse lepo po vrsti in pol seštejem mesečne izdatke za sina?

Se lahko zastopam tudi sama oz. me lahko zastopa kdo od mojih bližnjih?

katarina še 1x hvala, zelo mi pomagaš...

23.01.09 13:12

shera: tui pošljem na mail stroškovnik, ki sem ga delala jaz, preden sem vložila tožbo za zvišanje preživnine.

24.01.09 07:19

Shera!

Ker je recesija, kar hitro vložite na sodišče vlogo za zvišanje preživnine!!! Kaj bi čakali na njegovo tožbo? Upam, da se res tako dobro razumeta in vas bo torej razumel in razumel tudi to, da je dolžan USTVARITI več denarja za svojega otroka...

24.01.09 07:22

In vprašajte se še, če za otroka njegove partnerke tudi sofinancira le 130 € na mesec...ker jaz si mislim, da ne in da ta nova partnerka s takšno mizerijo (260 €) tudi ne more preživljati svojega otroka.
Ay*

02.02.09 11:12

Po vsej verjetnosti bom morala vložiti tožbo za zvišanje preživnine. Zanima me, če se lahko bivši sklicuje na to, da ne more plačevat svoj del stroškov za otroka, ker je njegova žena brez zaposlitve (torej en dohodek za 3 osebe). Torej, a se pri višini preživnine glede moja in njegova plača, ali družinski dohodek. Kako bi bila vesela, če bi forum obstajal že ko sem se jaz ločevala in bi te zadeve popolnoma drugače uredila...
katarina73

02.02.09 12:53

gledajo se otrokovi stroški. potem pa dohodki, potem pa siceršnje socialno stanje staršev. ampak vajin otrok ni kriv, da je njegova nova brez službe. al je? po moje ne. in kolk časa je brez in zakaj je brez? imata skupnega otroka?
Ay*

02.02.09 13:14

Saj sem se trudla bivšemu razložit, da nima veze njegova trenutna družinska finančna situacija (po vsej verjetnosti sveža), ampak najin otrok, ki ni nič manj pomemben od njegovega (s tanovo). Sicer vem, da njegova plača ni najbolj nizka (prej visoka). Ja, napako sem naredila takrat pred par leti, ker sva sodno določila precej nizko preživnino, dogovorjena pa je bila višja - in jo je do sedaj tudi redno nakazoval. Mislim, da mi ne bo preostalo drugega, kot da grem s tožbo v povišanje preživnine (tokrat uradno).
katarina73

02.02.09 13:17

ja, naredi si stroškovnik. in ga utemelji. pika. druge stvari tebe pač ne zanimajo.
NevaM 

26.02.09 14:10

Punce, jaz sem včeraj malo boljše prebrala končno sodbo sodišča za preživnino. In povzetek:

- moje dete porabi na mesec le 450 EUR (to je odločilo sodišče). Ni mi upoštevalo stroškov najemnine in stroškov za plenice (z utemeljitvijo, da jih ne bo imel celo življenje). Ni mi upoštevalo izrednih stroškov za dopust, zdravila (ki so zdaj že itak vsa na beli recept). Ni mi upoštevalo dejstva, da sin potrebuje le kvalitetna obuvala. Niso mi upoštevali stroška za privat varstvo, kljub temu, da sem imela priložene vse izvide specialistov in njegove peditrinje. Niso mi upoštevali stroška za sončna očala za otroka v višini 70 eur, ker se le ta baje dobijo tudi za 20 eurov (kar pomeni, da od sodnice sin sigurno nosi sončna očala za 15 eurov, ker je več škoda dat?!?! Ne, to samo pomeni, da si moj otrok tega ne zasluži).

- bivšemu so pri stroških upoštevali najemnino, ki jo plačuje svojim STARŠEM!. Upoštevali so mu celo strošek souporabe garaže v hiši svojih staršev. Upoštevali so mu registracijo avta ipd. Upoštevali so mu tudi 200 eur mesečnega izdatka za svoje cunje- česar meni niso vzeli v obzir.

-itd.

V glavnem punce! Ja pa ja. Ženske smo res zaščitene kot severni medvedi ja. Če verjameš v to. Namerno govorim o zaščiti žensk, ker otroci bodo tako vedno imeli, pa če bo mati bosa, naga, žejna in bosa. Ker smo pač MATERE.
ja tako je to

26.02.09 19:10

NevaM še kako te razumem ...

Nekaj me pa le zanima. Zakaj pa tvoj triletnik potrebuje sončna očala? Res me zanima, ni provokacija.
NevaM 

26.02.09 21:43

Upam, da sicer ni povzel mojih genov pri tem, ga pa raje malce bolj v vato zavijem. Po moji strani imamo težave z očesnim ozadnjem. Meni je ravno letos odstopila mrežnica, od takrat moram bit tudi jaz bolj v vato zavita :-S. Ne vem sicer koiko se katera tu spozna na oči (sodnica se več kot očitno ni), imamo po moji strani vsi "manjšo sobico" na očesnem zrklu, kjer se ob vsakem nenadnem zvečanju oz. zmanjšanju zenice nekaj pigmenta sprosti v zrklo- z leti pride do zelene mrene. Zelena mrena je pa v nasprotju s sivo mreno neozdravljiva in vodi v slepoto. Sicer jo bremzajo tudi z zdravili (kapljicami za oči, ki blažijo pritisk v očesu), ampak...a je tu katera mamica, ki bi ob vsem zavedanju tega pustila, da sinu razvije kaj takšnega prej kot je to neizogibno? Upam le, da ima pri tej stvari popolnoma in samo očetove gene...

To je moja laična razlaga, specialistove obrazložitve vzrokov mojih težav.

aja, pa še to. Eno samo steklo za moja očala pride z popustom 180 eur. Torej 360 oba stekla. Menjava na 2 leti obvezno. Mislite da bi sodnica potem lažje razumela, ali bi še vedno predispozicionirala strošek obleke v višini 200 eur na mesec za moškega?

ampak njegov oči je ponosen na to, da mu je uspelo doseči, da znaša preživnina le toliko in da bo z veseljem otroku pokazal, kako sem jaz daljnjega leta 2007 vključila preventivo na stroškovnik za preživljanje...Bogo moje dete, kaj mu bo oče kazal...da je raje plačeval očetu najemnino za garažo, kot pa bi njemu dal 15 eur več na mesec...

13.03.09 22:38

Mene pa neki zanima!

Kaj porečete na to, da je oče ob ločitvi (mama je dobila skrbništvo, oče se je strinjal) zahteval, da ima otroka 1/2 časa in da hkrati plačuje redno preživnino.

Ta mi ni najbolj jasna!

Kljub naknadni razsodbi sodišča (otrok je namreč izrazil željo, da bi bil več časa pri očetu), da je otrok 1/2 časa pri enem in 1/2 časa pri drugem, je plačevanje preživnine preostalo očetu, čeprav mora hčerki prav tako kupovati obleko (starša namreč od ločitve dalje komunicirata preko priporočene pošte - že 9 let), hrano, vozit na smučanje, na poletne počitnice,... edina stvar, ki je on ne kupi, so šolske potrebščine ob začetku šolskega leta in glasbena šola klavirja.
Plačuje pa 250/mesec.

Zanima me samo, če se vam zdi to pošteno oz. normalno???

16.03.09 10:40

Meni se zdi pošteno, normalno, moralno in prav. Zakaj pa ne bi plačeval, če mu dohodki to dopuščajo? Zakaj pa ne bi prevzel celotne finančne oskrbe otroka? Kakšen dober razlog proti? Ostane manj zate mogoče?

16.03.09 14:27

ločevalka... ja ni glih čist pošteno. Če je otrok pol tam pol tam, potem ni preživnine sploh oz. si razdelita stroške za šolo in pa klavir. To bi bilo pošteno.
TT 

01.05.09 10:26

Tudi jaz imam vprašanje glede višine preživnine; hčerka je stara 9 let in zaradi stroge diete ima prehrano, za katero stroške nosi država (ZZZS), toda upamo, da ne bo tako vedno...

naj se stroškovnik naredi kot z normalno prehrano?

se preživnina in varstvo lahko urejujeta le na CSDju? ali je nujno iti na sodišče? nisva bila poročena

hvala in lp, T.

03.05.09 15:01

Če dietno prehrano krije zavarovalnica, je seveda ne moreš dati med stroške.
Ob razpadu zunajzakonske zveze se glede otrok ureja čisto enako kot pri razvezi zakona. Se pravi, izključno na sodišču, CSD pa opravi svetovalni pgoovor. Vlogo za dodelitev otrok v vzgojo in varstvo, v kateri navedeš tudi preživnino in stike, lahko sicer oddaš tudi brez zapisnika CSD, ampak sodišče navadno zaprosi za mnenje CSD in s tem samo podaljšaš postopek. Torej, fajn je, če gresta najprej na CSD in tam dorečeta te stvari, dobita zapisnik in njegovo kopijo priložita vlogi. Potem bosta vabljena na razpravo.
soad21

30.05.09 13:49

Star sem 21 let in sem redni študent univerzitetnega izobraževanja. Dobivam preživnino od očeta, ki je že petnajst let enaka in sicer 150€. Naj povem, da je oče sedaj v finančno precej boljšem stanju kot je bil nekoč. Sedaj ima okrog 3000€ neto mesečne plače. Tudi moje potrebe so se precej zvišale od takrat, ko se je preživnina določevala. Za normalno študentsko življenje (hrana, prevoz, plačevanje študentske sobe, potrebe za študij, telefon, internet, obleke in ostali stroški) porabim nekje 500€ mesečno. Mama ima precej manjšo plačo in sicer nekje 1200€ mesečno. Zanima me, koliko bi bila realna ocena preživnine od očeta za moj primer. Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

01.06.09 09:30

Starša naj bi prispevala sorazmerno glede na svoje prihodke, torej bi oče moral prispevati cirka enkrat več kot mama. Kako pa za očeta veš, koliko plače ima? :)
NevaM 

01.06.09 12:34

Navedeno
soad21
Star sem 21 let in sem redni študent univerzitetnega izobraževanja. Dobivam preživnino od očeta, ki je že petnajst let enaka in sicer 150€. Naj povem, da je oče sedaj v finančno precej boljšem stanju kot je bil nekoč. Sedaj ima okrog 3000€ neto mesečne plače. Tudi moje potrebe so se precej zvišale od takrat, ko se je preživnina določevala. Za normalno študentsko življenje (hrana, prevoz, plačevanje študentske sobe, potrebe za študij, telefon, internet, obleke in ostali stroški) porabim nekje 500€ mesečno. Mama ima precej manjšo plačo in sicer nekje 1200€ mesečno. Zanima me, koliko bi bila realna ocena preživnine od očeta za moj primer. Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

Realna preživnina ni to, kar si si ti zamislil :-).

Torej, nekaj ti prispeva mama in kot praviš ti prispeva tudi oče. Nekaj verjetno še zraven zaslužiš (glede an to, koliko si že star) in potem pride nekje na to gliho.

Pri teh letih popolnoma obviset na preživnine, ne gre. Je pa res, da če ti da le in izključno preživno, potemje to res malo.

11.06.09 14:35

če kdo ve....

vložila sem izvršbo za preživnino, prejela sklep in zdaj me zanima naslednje....

ker bivši mož plačuje še dva kredita in je tudi s strani prež. sklada vložena izvršba -kakšen je vrstni red odtegljajev na njegov OD, ker ima toženi premahjhne dohodke, da bi nas vse lahko izplačeval.

V vlogi za ivršbo za preživnino, ki sem jo vložila na sodišču sicer piše, da ima preživnina prednost pred drugimi odtegljaji (odplačevanjem kredita), pa vendar to v samem izdanem sklepu sodišča ne piše...in mi v računovodskem servisu zatrjujejo, da pač kar ostane do 1/3 os. dohodka nakazujejo- pol meni na podlagi izvršbe oz. sklepa in pol prež. skladu.

Hvala vsem, ki boste podali svoje vedenje o tem...

naj vas sonček greje...

11.06.09 14:46

najprej preživnina, potem vse ostalo.
če kdo ve....

vložila sem izvršbo za preživnino, prejela sklep in zdaj me zanima naslednje....

ker bivši mož plačuje še dva kredita in je tudi s strani prež. sklada vložena izvršba -kakšen je vrstni red odtegljajev na njegov OD, ker ima toženi premahjhne dohodke, da bi nas vse lahko izplačeval.

V vlogi za ivršbo za preživnino, ki sem jo vložila na sodišču sicer piše, da ima preživnina prednost pred drugimi odtegljaji (odplačevanjem kredita), pa vendar to v samem izdanem sklepu sodišča ne piše...in mi v računovodskem servisu zatrjujejo, da pač kar ostane do 1/3 os. dohodka nakazujejo- pol meni na podlagi izvršbe oz. sklepa in pol prež. skladu.

Hvala vsem, ki boste podali svoje vedenje o tem...

naj vas sonček greje...
Liah 

07.08.09 08:00

Ojla,
na žalost sva se s partnerjem razšla.
Glede stikov z skoraj 2 letno hčerko sva se zmenila. Sem mnenja, da malecka ni nič kriva in sva ji dolžna prikazat življenje kolikor toliko lepo, brez tega, da bo vsakič, ko bo h komu odhajala gledala žalostne, jezne obraze in bo pridobivala neko krivdo za slabo voljo naju dveh.

Zapletlo se je pri preživnini. On ima s.p., hišo, avto in je pripravljen dati 120 eur, jaz sem zdaj pristala pri svoji mami in si moram urediti stanovanjski problem, Na sociali so mu rekli, da ga bo ob takem znesku sodišče verjetno povabilo na razgovor za obrazložitev tako nizkega zneska, jaz pa naj bi predložila mesečne stroške. Gospod je predlagal, da razmisli o sporazumnem znesku med 175 - 200 eur.
Imate kaj izkušenj s tem? Je to realno izvedljiv znesek (on si seveda nakazuje minimalno plačo) ima kredit tako kot tudi jaz.
Hvala za kakršno koli informacijo.
Razočarana, ranjena in tako si želim, da do tega ne bi prišlo :(((

07.08.09 14:28

Vlada - Svetlik pravi: "Ocenjena višina minimalnih življenjskih stroškov za tiste, ki nimajo nikogar in morajo s socialno pomočjo pokrivati vse življenjske stroške, je 562,07€."

Najmanj!! In tu je v mislih odrasla oseba. Otrok stane seveda veliko več. Vsaj pol naj bi po moje dal tisti, pri katerem otrok ne živi! Okoli 280 € torej, če mu otrokov dostojni življenjski standard seveda ni mar...

Naj pa ob tem povem, da država za rejence (ki jih baje ona v celoti preživlja) rejnikom daje 260 € na mesec za materialne stroške posameznega rejenca...

11.08.09 09:32

Liah, no tako enostavno, kot si on predstavlja, tudi ne bo šlo. Na CSD so ti prav povedali - obrazložiti bosta morala, zakaj tako nizek znesek, in ker niso po župi priplavali in znajo brati med vrsticami...
Med temami poišči tiste, ki govorijo o stroških in kaj vse ti zajemajo. Zapiši si jih, seštej, to imej s seboj na sodišču. Potem boš pa videla, Ne verjamem, da bo prišel skozi s 120 evri, če bosta dobila normalnega sodnika/sodnico, že ne.
Izkušena

05.10.09 13:53

Draga Ločevalka,

res je da sodišče na podlagi ocene trenutne situacije (stanja) tako pri tebi kot pri tvojem bivšem dosodi višino preživnine, v kolikor le ta ni sporazumno (torej tudi s tvojim pristankom na CSD) dogovorjena med vama in eden od vaju vlaga tožbo (za razvezo in otroka itd.) na sodišče. Vendar, če bo otrok določen tebi v vzgojo in varstvo, in če vlaga tožbo tvoj bivši, pazi da ne boš preskromna. Da ti ne bo treba takoj potem vlagat tožbe za zvišanje. Ker zadeva ni poceni. Ne za tvoj žep, ne za tvoje (in tvojih najbližjih) zdravje. Svetujem Ti, da zdaj zelo premisliš koliko natančno potrebuje otrok od očeta preživnine, da ne boš ti (in tvoji starši!) krila večina stroškov. Če stanuješ pri starših, ti svetujem, da skleneš s starši najemno pogodbo in določite najemnino za stanovanje in uporabo skupnih prostorov. To se bo štelo kot nujni strošek bivanja. Vključi tudi stroške elektrike, vode, komunale, ogrevanja, hrane, higiene, oblačil, obutve, igrač in igral. Pokazati pa boš morala tudi svojo neto plačo v zadnjih treh mesecih. Za kake skrite (neprikazane na papirju ali utajene) prihodke tvojega bivšega pa poizvedi (po možžnosti dokaži) in povej na obravnavi na sodišču. Ne bodi preskromna, ker otrok vsak dan več stane. In ne daj se prepričat komu da je vse možno kasneje spremenit. Teoretično ja, v praksi pa se pokaže drugače. Kdor ima več denarja in se bolje "znajde", ta bo imel več. Glej, da ne bo zato trpel vajin otrok, če se bo (hotel) bolje znašel (znajti) tvoj bivši že sedaj. Moški razmišljajo in razumejo drugače kot ženske. Postavi se v dobro in v korist otroka, ne izključuj pa sebem draga Ločevalka. Da ti ne bo kasneje žal. Ker vbo vama sak € prav prišel. Še kako prav. Srečno!

11.10.09 11:04

Navedeno
gelca

Naj vprašam kar tukaj, da ne bom odpirala že 95. teme na isto temo. Sem v postopku sporazumne razveze in ostaja samo še vprašanje preživnine. Z bodočim bivšim soprogom nimava pojma, kako naj jo določiva. On ima recimo idejo, da bi plačeval njuno šolsko prehrano in položnico za glasbeno šolo, kajti ne zaupa, da bo preživnina res šla za otroke (to bi zneslo kakšnih 140-150 eur mesečno, khem). Skrbništvo naj bi bilo moje, stiki po dogovoru. Povejte, prosim, kaj vse šteje med stroške, ki jih "pridela" otrok? In naj mi kdo pove, da nisem trčena, če rečem, da je 150 eur na mesec dobesedno miloščina.

Žal se strinjam, da je mesečna preževnina 150 e miloščina. Ampak v naši državi je pač tako, jz jo dobim od bivšega moža 110.53 e, mesečno. Določeno s strani SODIŠČA. Moj nasvet je vstrajaj pri takšni preževnini kot jo ti smatraš da je dovolj velika,četudi se lahko razveza zavleče na ,alo več časa,ker potem očetje kr pozabljajo da stroški z leti rastejo in postaneš za vse sama.

Veliko sreče pri dodelitvi, aja preževnina je lahko 1/3 plače,če jo določi sodišče razmisli.

23.10.09 11:16

Pozdravljeni!
Imam 20 letno hči,ki študira in osnovnošolca in zanju prejemam po 150e preživnine-300 za oba.Stanovanje je določeno njima -svojemu deležu se je mož odpovedal, sama imam pa 1/4 stanovanja.Kredit za stanovanje odplačujem sama.Problem je nastal,ker hči hoče ,da ji dam očetovo preživnino in svoj delež.Kolikšen je moj?Zaslužim 660 e in če odštejem položnice mi potem ne ostane nič?Kako rešujete to drugi starši?Naj ji odštejem od mojega deleža kredita za stanovanje del kredita,vsako tuširanje ko pride domov,vsako kosilo,ki ga potem poje,vsak strošek,ki ga kot lastnica nosi za stanovanje?Ne želim takega odnosa rešitve pa ne najdem..

26.10.09 12:30

Ja, Škratka, točno tako. Položnice na mizo in razloži hčerki, koliko kaj stane.
vanilija*

03.11.09 17:05

pozdravljeni!!

Kar srh me spreletava ob vseh teh forumih o preživnini!
Imam partnerja,s katerim imam sedaj že leto dni staro hčerkico..on pa ima z bivšo še enaga otroka (stara 7 let)... na začetku..torej,ko sva mi2 začela hodit oz. ko sta se z bivšim dekletom razšla,ji je plačeval 150-180 eur na mesec!!Nikjer ni zaposlen,ker ne dobi službe,imela sva le denarno sicoalno pomoč in ON si je izposojal po 180eur mesečno,da je plačal preživnino za otroka bivši!..ampak le zato,ker mu je ta "krava" grozila,da ne bo nikoli več videl hčere,če ne da 180eur na mesec!!in res ni nikoli prišla k njemu!!...po njunem razide ni vdel hčere 2 meseca,zato,ker je hotela od njega najprej izterjati 1000eur..in uspelo ji je,ker se je ubogi revež bal,da res ne bo videl hčere!!...in kar je najhujše...ko je prišla hčera končno k njemu,je prišla vsa v starih,razcufanih oblačilih,jokala je,da j+nima kaj za obleč,da nimata z mami kaj za jest,da ji mami ne kupi nobene sladkarije,nobene igrače!!... O M G ... mene je skoraj dol vrglo!!.. in pol zveva,da je denar,ki ga je dal za hčero (preživnino)..v višini 100eur za 2 meseca,denar si je izposodil,ker ga nisva imela še za svojega novorjenčka!!...ta denar je porabila njegova bivša..za frizera,za prijatelje,v gostilnah.. o moj bog!!.. in takrat sva rekla STOP!...par mesecev ga je terjala,da naj daje denar in ga seveda ni dal,saj je vedel,da ne bo otroku kupila ničesar!!..rekel je,da ji bo vse kar potrbuje kupil on,toda ni se strinjala!!... in potem pride vse skupaj na sodišče..kjer izjavijo,da ne more dobiti povrnjenega denarja,ki ji ga je dal (njej,ne hčeri!),zato ker je bilo to "dobrodelno".... glede na najin status staršev..nimava nobenih dohodkov,je sodišče določila 30eur preživnine,tako,da si lahko mislite,kakšne dohodke imava!!..moja hčera je skos zanemarjena,zaradi njegove druge hčere,ker njena mati ne da miru in samo terja in terja,ter grozi,da ne bo videl hčere,če ne da toliko in toliko denarja!!.. razumem tiste mame,ki vedo,da ima bivši 1000...2000 eur plače... ampak haloooooooooo.... v življenju nebi dala bivši/bivšemu danrja v njegovo roko kao za mojega otroka,preživnino...po tem,kar sem videla,da je naredila ta "avša".... sramota!!... z denarjem,ki ga je oče plačal kot preživnino za svojega otroka,je ona uživala in ga porabila zase!!!!... tako,da...tisti moški,ki veste,da je otrokova mati takšna,da ne bo porabila denarja za otroka,jim ne dajte NIČESAR!!..rje kupite sami otrtoku vse,kar potrebuje!!verjemite,imam grozne izkušnje!!...sama groza!!.... tako,da...držim z mamicami,ki res porabijo denar za otroka,e pa da plačajo svoje račune za tel.,da gredo s tem denarjem k frizerju,na manikuro... in držim tuduiz očeti,ki preživnine ne želijo plačevati in se borijo s sodiščem proti,že majo razlog za to,kajne??... jst osebno sem za to,da gre npr. moj pratner skupaj z mano seveda in bivšo ter otrokom povsod po trgovinah,ko potrebuje kakšna oblačila in kaj in on vse plača!!...kupi tudi hrano,ki si je otrok sam zaželi,kakšno igračo,vsak drug mesec plača vrtec,šolo,karkoli...in to je to!!!!!!!!!!.. glede ogrevanja,elektrike,bencina..itd... pa halooooooo
....,zakaj bi mogo on to plačevat?saj ne živi tam!!..če ona ni zmožna za to poskrbet,da bo otroku toplo,da ga lahko pelje v vrtec,šolo,da bo lahko prižgal luč in si natočil kozarec vode,pa naj da otroka v skrb NJEMUU!!!!!!...

lp.... *sovražim prasice,ki očeta le izkoriščajo za vsoje dobro*... *in sovražim prasce,ki imajo po 2000eur ali več plače,pa ne dajo niti 100eur preživnine*
tko je

04.11.09 12:01

Navedeno
vanilija*

... na začetku..torej,ko sva mi2 začela hodit oz. ko sta se z bivšim dekletom razšla...

Bere se kot da bi bilo to dvoje sočasno... Kako se je ona ob tem počutila? Ne podpiram sicer maščevalnosti, a ne čudi me, da se obnaša kot '@#$%&'... Se je morda on predhodno tudi vedel kot prasec??
Se pa kljub temu strinjam, da ni prav, da očka 'životari' medtem ko ima mama visok življenjski standard... A pogledi na to so običajno različni in tudi tovrstne situacije niso črno-bele...
Futura

05.11.09 19:30

punce, mame, dame, bivše, današnje...pozdravljene...

jojjjj kaj človek tukaj vse prebere.Pa kaj je ta svet popolnoma ponorel. Ja izgleda da res.
Vanilija, razumem skrb in ogorčenost!
Bivša od mojega dobi 250€ za oba...midva živiva v najemu..plačo ima oče 800€. vsak drugi vikend sta pri nama pet sob ned.Kino , atlantis, gledališče, non stop nekaj počnemo.Peljeva jih tudi na morje (vidim da je to zelo pomemben podatek ). Dobi še otroške doklade okoli 200€ plus še sama mora delež prispevati .Non stop jamra da je to premalo, Oprostite...plače ima 900€ plus preživnina plus otroški dodatek 1350€..živi pa še doma pri svojih strših , ki ji pomagajo. Urejena je cela od glave do peta, nohti, solari, štikli...otroka pa zadnja dobita nove čevlje in novo obleko.
Lačna nista, na toplem sta to je pa že tudi vse. Ko jo moj prosi naj mu pokaže koliko so vse položnice in naj si kak mesec piše kok je prabila za otroka ...jah to se ji pa ne da in ne želi pokazati položnic.
Kaj pa 4 članska družina , ki živijo skupaj in je en od staršev brezposelen, drugi pa zasluži minimalca??? Kašne počitnice, kakšno smučanje..ma lepo vas prosim....pa ne omenjajte besede LUKSUZ..dokler same nimate na računu vsaj 10.000€

05.11.09 21:22

Futura, ljubica draga,

nekaj dejstev.

Tvoj dragi ne pokrije niti tretjine stroškov za otroke. Preživnina, ki jo plačuje, je mizerna, in ne priporočam ti, da se kdaj ločiš od njega, če bosta imela otroke. Ker ti bo dal isto 125 evrov za enega, to pa pokrije reci in piši položnico za šolo, elektriko in vodo. Kot drugo, ona pri plači 900 evrov nima 200 evrov otroškega dodatka, ampak približno sto evrov za oba. Očitno pa zna pametno ravnati z denarjem in ji ostane več kot tvojemu partnerju. Kar se tiče očetovega prispevka za otroke, pa UPRAVIČENO JAMRA.

Še tole te bom vprašala: po kakšnem ključu pa sme njemu za eno samo samcato osebo ostati 550 evrov, za otroke je pa to po tvojem čist preveč za enega? Če je po tvoji logiki cirka 300 evrov dovolj za enega otroka na mesec, njemu še vedno ostaja 250 evrov viška.

Moja specifikacija stroškov:

To šolsko leto bodo na primer samo stroški treningov plus opreme plus še nekatere malenkosti v zvezi s tem cca 500 evrov, se pravi, dobrih 40 evrov na mesec (pa ne gre za nek hud šport, rabi pa dobre copate in dres). Šolska prehrana plus razne ekskurzije, kulturni dnevi,... cca 100 evrov na mesec. Šolske knjige, zvezki, copati, puščica, pisala, vsaki dve leti torba, tam okoli 250 evrov na leto, se pravi 20 evrov na mesec. Šola v naravi 200 evrov, torej preračunano na mesečno raven recimo na okroglo 20 evrov. Samo to pride 180 evrov na mesec, pa nismo še sploh niti pri hrani, elektriki, vodi, oblačilih, obutvi, kolesih, rolerjih in vsem ostalem. Hrana plus čistila plus osnovna kozmetika in čistila (milo, šampon, toalet papir, prašek) pride tam okoli 100 evrov na mesec. Elektrika, voda, odvoz smeti pride na glavo 20 evrov. Torej vse skupaj je že 300 evrov na mesec. Ogrevanje pride cca 15 evrov na mesec na osebo, bencin (pol voženj naredim zaradi otrok) okoli 25 evrov na osebo, rojstni dnevi, na katere je otrok povabljen in moram kupiti darilo, v povprečju 20 evrov na mesec, praznovanje rojstnega dne cirka 10 evrov (preračunano na mesec) in smo na 370 evrih. Razni bazeni, živalski vrtovi, kina, McDonalds in tako dalje še recimo da 30 evrov na mesec, da bo okroglo 400 evrov (občasnega kosila v restavraciji, sladoleda nisem štela, jaz častim, ampak v bazen pa hodim izključno zaradi otrok, sama ne bi šla).
Tu notri ni še nobenih oblačil in obutve (razen za šport), koles, rolerjev in druge športne opreme, igrač, knjig, empetrijev, mobitela in žepnine.
Moja družina ne hodi smučat, ker si tega res ne moremo privoščiti, na počitnice gremo taborit (otroci letujejo samo z mano), med zimskimi počitnicami smo doma. Elektriko, hrano in čistila delim na osebe, čeprav je jasno, da otroci porabijo več, tako hrane kot vsega ostalega, saj umažejo več oblačil.

To so recimo tekoči stroški. Če bi k temu znesku prišteli še pohištvo, posteljnino, brisače in sploh večjo kvadraturo stanovanja, bi pa prišli do še zanimivejših podatkov. Kaj šele amortizacija avta, gospodinjskih aparatov... To govorim na splošno za vse družine, ne samo enostarševske. Mislim, da tega nihče niti ne upošteva, čeprav je jasno, da so zaradi otrok bolj obremenjeni in se hitreje pokvarijo.
Futura

06.11.09 10:03

Pozdravljena ločevalka,

vidim da imaš vse natančno izdelano in preračunano, svaka čast punca.
Nisi dobro prebrala da sem napisala da živiva v podnajemu, kajne? 800€ ima plače 250€ da za otroka, 250€ je najemnina + stroški, plačuje si seveda dodatno zavarovanje 24€, bencin na mesec en tank 50€ ostane 226€.Veliko kaj ne , s tem da ni nič še pojedel in se oblekel. A kjub temu cvenku , ki mu ostane dobita otroka vsake 14 dni lepe in polne vikende...čudovita darila za rojstne dneve in skupne počitnice. Verjemi mi da zna on bolje z denarjem kot bivša.
On je sam sebe postavil na zadnje mesto! Aja če bi se kdaj ločila od njega.
Ti povem svojo zgodbo:" vse svoje življenje sem svojega sedaj že pokojnega očeta videla skupaj v 26 letih skupaj sešteto 2 leti - če? Od tega je moja mam zame dobila 4 krat preživnino..samo štiri krat v 18najstih letih. Pa mi ni nič manjkalo.NIČ!" Še bolje sva se imeli, se imava kot pa marsikatera družina kjer imajo otroci vse vtaknjeno v rit, in ne znajo nič spoštovati in čuvati.

Zate pa imam eno vprašanje: Zakaj si se odločila za otroke?Zakaj jih sploh imaš?
Zaradi tega da lahko zagrenjeno jamraš ( si ne večih temah podpisana), da lahko terjaš denar, da se smiliš sama sebi , ali zato , ker si želela biti mamica in imeti največji zaklad kar ti ga svet lahko da?
hmmm razmisli malo.
lep dan

06.11.09 10:17

O, moralno predavanje.

Vidiš, tvojemu bivšemu po kar nekaj stroških ostane skoraj toliko, kot da za otroka. V čem je torej problem? Plačuje mizerno preživnino in basta. Seveda imam vse preračunano - vprašaj svojega bivšega, zakaj. A misliš, da na sodišču preživnino potrdijo na lepe oči? Ne, hočejo kar lepo seznam vseh stroškov. Dokler se nisem ločila, niti nisem vedela, koliko stanejo otroci. Za potrebe sodišča sem izračunala, zdaj pa pravzaprav niti ne vem, ker me nihče nič več ne vpraša po tem.

Glede denarja in preživnine pa jaz ne stokam, pa ne zato, ker bi moji otroci dobivali tako radodarno preživnino, ampak zato, ker nam nič ne manjka. Jamram zaradi stikov, ki jih je premalo. Zagrenjena sem, ker ne morem verjeti, da je oče lahko tako hitro zanemaril svoje otroke, čeprav je bil ob ločitvi ravno zato kakor najbogejši. To me boli! Ker boli tudi otroke.

Zaradi tvoje lastne izkušnje ni nobenega razloga, da bi morali vsi preživninski zavezanci plačevati nič ali nizko preživnino. No, tvoj sedanji bo v tem oziru očitno imel srečo, če se mu tudi drugič ne posreči - boš ti sama poskrbela za otroka.
katarina73

06.11.09 10:22

Navedeno
Futura

jojjjj kaj človek tukaj vse prebere.Pa kaj je ta svet popolnoma ponorel. Ja izgleda da res.
Bivša od mojega dobi 250€ za oba...midva živiva v najemu..plačo ima oče 800€. vsak drugi vikend sta pri nama pet sob ned.Kino , atlantis, gledališče, non stop nekaj počnemo.Peljeva jih tudi na morje (vidim da je to zelo pomemben podatek ). Dobi še otroške doklade okoli 200€ plus še sama mora delež prispevati .Non stop jamra da je to premalo, Oprostite...plače ima 900€ plus preživnina plus otroški dodatek 1350€..živi pa še doma pri svojih strših , ki ji pomagajo. Urejena je cela od glave do peta, nohti, solari, štikli...otroka pa zadnja dobita nove čevlje in novo obleko.
Lačna nista, na toplem sta to je pa že tudi vse. Ko jo moj prosi naj mu pokaže koliko so vse položnice in naj si kak mesec piše kok je prabila za otroka ...jah to se ji pa ne da in ne želi pokazati položnic.
Kaj pa 4 članska družina , ki živijo skupaj in je en od staršev brezposelen, drugi pa zasluži minimalca??? Kašne počitnice, kakšno smučanje..ma lepo vas prosim....pa ne omenjajte besede LUKSUZ..dokler same nimate na računu vsaj 10.000€

samo mimogrede: otroških NIMA 200 eurov, ker potem bi jih imela tudi jaz. če ima ima 140 evrov. bodimo mal bolj natančni, če že govorimo o denarju.
k72 

06.11.09 10:37

no, vidim da je že Katarina odgovorila Futuri, da tale mamica ne dobi 200€ otroškega dodatka.

glede na to, da je informativni izračun otroškega dodatka vsem dostopen, si vsaj prej preračunajte (Futura in podobne) preden pišete neumnosti.

Kar se pa Vanilije tiče,
sta zgleda oba brezposelna,
ker piše, da je njuna hči zanemarjena, ker mora njen partner skrbeti še za svojo hči od prej.
Ja zaboga ženska, če si videla, da nima svojega denarja, da si ga sposoja in če si še sama brez službe, zakaj si potem takoj rinila v starševstvo.
Si mislila, da bo nehal plačevati za hčerko in bo ta denar ostajal tebi? Če si si pa tako želela otroka, kljub temu, da si vedela, da ga ne moreta preživljati, pa zato ne obsojaj njegove bivše.
saj kar njegova bivša počne ni prav. Ampak ni res, da je tvoj otrok zanemarjen samo zato, ker tvoj partner plačuje preživnino.
Futura

06.11.09 10:55

Oprostite, ker nisem bila dovolj natančna...preverjeno..dobi 197,98 € otroških dokladov.
po katerem kjuču pa jaz ne bi vedela.

Ločevalka,
zastavila sem ti samo vprašanje , ki pa je za tvojo zagrenjeno osebnost očitno preveč težko in naj njimaš odgovora. Ne še zdaleč nisem hotela na svoji zgodbi povedati "da bi morali vsi preživninski zavezanci plačevati nič ali nizko preživnino" tega tvojega stavka. hotela sem povedati samo to da ni bilo ne denarja ne stikov pa sem zaradi svoje sposobne mame zrasla v odgovorno, samozavestno žensko.

Seveda da mu ostane, vendar ni še nič jedel!Aja pa samo toliko v vednost, da mu je socialna predpisala za 50€ manjšo preživnino. Sam od sebe ji daje več. Plus tega da dobita, lepa darila za rojstne dneve ( omenlaja si rolerje..kolo...) vse jima je že kupil. Pa še jima bo z veseljem.
pa napram tebi imata še stike z njima..se kličejo si pošiljajo smse. Tako da....

Žal mi je za tvoje otroke če pogrešajo očeta.Očitno ni bil dovolj zrel ko sta se odločila zanje...

06.11.09 11:04

Navedeno
Futura

Oprostite, ker nisem bila dovolj natančna...preverjeno..dobi 197,98 € otroških dokladov.
po katerem kjuču pa jaz ne bi vedela.

Ločevalka,
zastavila sem ti samo vprašanje , ki pa je za tvojo zagrenjeno osebnost očitno preveč težko in naj njimaš odgovora. Ne še zdaleč nisem hotela na svoji zgodbi povedati "da bi morali vsi preživninski zavezanci plačevati nič ali nizko preživnino" tega tvojega stavka. hotela sem povedati samo to da ni bilo ne denarja ne stikov pa sem zaradi svoje sposobne mame zrasla v odgovorno, samozavestno žensko.

Seveda da mu ostane, vendar ni še nič jedel!Aja pa samo toliko v vednost, da mu je socialna predpisala za 50€ manjšo preživnino. Sam od sebe ji daje več. Plus tega da dobita, lepa darila za rojstne dneve ( omenlaja si rolerje..kolo...) vse jima je že kupil. Pa še jima bo z veseljem.
pa napram tebi imata še stike z njima..se kličejo si pošiljajo smse. Tako da....

Žal mi je za tvoje otroke če pogrešajo očeta.Očitno ni bil dovolj zrel ko sta se odločila zanje...

Vprašanje ni bilo preveč težko, samo čisto vsakemu, ki pride mimo, pa res ne mislim razlagat takih stvari. Halo.

Take višine otr. dodatka ne more imeti, ali ima cirka 20 evrov več ali pa 40 evrov manj.

http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunOT.asp

V drugem primeru to pomeni največ 417 bruto na člana, to je 1251 bruto plače oziroma cirka 800 neto. Se pravi, sta s tvojim bivšim kar tam tam. Pa niti ni važno, tudi če ima 200 evrov dodatka, za otroke prispeva več kot tvoj partner.
Ne vem, kdaj sta določala to preživnino, ampak danes ta znesek, kot že rečeno, pokrije šolo, elektriko in vodo.
Otroci porabijo več kot odrasli.
Tvoj tip, in zdaj ti ponavljam že tretjič, plačuje sramotno nizko preživnino. Sori.
Futura

06.11.09 11:35

Odločbo je dobil pozimi.Vedno jo dobi tako.In od lanske preživnine so mu dvignil za hahaha smešnig 6 € po otroku.Zato se je sam odločil da ji nakazuje več.
Ok zate ja sramotno nizka preživnina.Mama pa je lahko vesela da dobi toliko in da imajo otroci redne stike. Ali bi bilo bolje dobit 0 € in nič stikov. Ali, ali?
S tem da socialna ne ve da bivši živi v podnajemu itd. Tudi sam bi lahko prikazal svoje stroške pa jih še ni nikoli.Tisto kar sem jaz prej napisala so naši privat podatki, za katere socialna ne ve.
Čeprav mu gre pa na živce , da ko jo prosi da mu pokaže položnice tega noče, pove mu na približno koliko je kaj. Tako da včasih malo dvomi da gre res vse za otroka.

06.11.09 11:46

Futura, mama ne dobiva nič, ta denar je za njene otroke. Nima ona bit nič vesela, to bi moralo biti samoumevno. Pa vidim, da tebi ni, bivšemu pa tudi ne čisto. 125 evrov danes pokrije zelo malo stroškov, tvoj lahko da obe roki v ogenj, da gre vse za otroke.
Za hec spremljaj svoje stroške in poročaj, če prideš skozi s 300 evrov na mesec.
Futrua

06.11.09 12:11

ko sem začela sama živeti na svojem in ko sem poplačala vse položnice najemnino, zavarovanja..sem kupček, ki mi je ostal delila z 30 dni ( do naslenje plače) in se mi je že zgodilo da sem morala preživeti z 3mi evri na dan... z otrokom bi bilo to nemogoče ne oporekam ničesar, pa sem se morala znajti in sem se ! In vedi da je bila to super šola za vbodoče.
katarina73

06.11.09 12:14

no ja, meni se še zdaj kdaj zgodi, da mi tik pred plačilnim dnem zmanjka in nimam niti 3 evre na dan. ampak to je dejstvo, to se dogaja, na to smo v naši družini pripravljeni. v tem ne vidim nič alarmantnega.
Lena 39

06.11.09 12:28

Poznam moškega, ki za dva otroka dobiva takšno preživnino (250) od bivše, pa tudi kot moški zna izračunat, da plačuje sam najmanj 3x toliko za potrebe svojih otrok. No in mimogrede, ne stanujejo v najemu.

Mogoče bi pa res morali vse otroke dodelit očetom in mamam take preživnine (huuuh kolk spedenane bi šele pol hodile naokrog :))))) pa naj jih preživljajo kakor vejo in znajo (:))) ne bi za tanove ostala nit drobtinica?)

Futura - zakaj te tko zlo moti dober videz in investicija vanj od bivše?

Poleg vsega pa...kaj veš, če živi doma in glede na slovenske navade, kjer starši penzionisti izdatno podpirajo s finacami in še čim svoje odrasle zaposlene otroke..jni najbrž pač oni mnogo primaknejo, v materialu in denarju.

06.11.09 12:48

Lena, ne vem, od kod ta stereotip, da morajo biti ločenke revne, boge, zanemarjene in neprivlačnega videza.
Zajedalstva ne podpiram, ampak to je interna stvar vsake familije - če so starši pripravljeni rit odnašat odraslim otrokom, pa naj jo. Meni osebno bi bilo to pod častjo, razen če ne bi bila res v totalni frki z denarjem.
Lena 39

06.11.09 13:23

Jaz tud ne vem odkod ta stereotip ampak v družbi obstaja in se mogoče zato ženske tolk grebejo, da niso same. Zagrebejo se tudi za tipe, ki imajo prtljago za skrbet pa tko nizke prihodke, da niso sposobni gradit novega gnezda..pol pa jokajo.

In joooj kooolk huuudo ker je ena ločena spedenana.

Po pravici povedano :)) Jaz sedaj mnogo bolje izgledam kot v času zakona - iz enega zlo preprostega razloga: ni mi več treba spred in zad pedenat pijavke (moža) in imam končno čas za rekreacijo, relaksacijo, welness in razvajanje. Ob tokl časa gotovo odlično izgledam, ker sem spočita in fit (pa če dam kaj nase al pa nič :))
k72 

06.11.09 15:08

http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/izracunOT.asp?action=CALC

sem se malo špilala, pa vstavlja takšne dohodke v informativni izračun, da sem dobila višino otroškega dodatka za 2. in za 3. (no, tega poznam)
se pravi enostarševska družina - mama in 2 otroka
ali dobi za oba 223,66
ali pa 171,45

se pravi za otroški dodatek v višini 223,66€ ima od 15 do 25% povprečne plače
za otroški oddatek 171, 45 pa 25-30% poprečne plače

vendar ne pozabit, ko boste preračunavale, da se v ta znesek, ki je sedaj mesečno nakazan priračuna tudi regres, preživnina....

Lestvica (od 01.07.2009 dalje)
Povprečna mesečna bruto plača za obdobje januar–december 2008 je znašala 1.391,43 EUR
Futura

06.11.09 18:17

Futura - zakaj te tko zlo moti dober videz in investicija vanj od bivše?

Lena , mi lahko prosim razložiš ta stavek, ker ga žal ne razumem ?

Smola pa takšna..jaz pa sedaj ko imam resnega ljubečega partnerja šele živim pravo življenje. Dobro kuha, pospravlja bolje od mene je bolj natančen...srajce si lika sam..tako da.... :))))
Jah Lena žal ji stari starši precej odnašajo rit...

K72..nimaš kaj bolj pametnega za početi kot preračunavati otr.doklade od drugih? Jaz nisem nič računala toliko je bilo povedano da ima.

06.11.09 23:21

Navedeno
Futura

Ja revčka sta vidva (predvsem ti) ker ati otrokoma nekaj privošči poleg preživnine......naj jima pač ati lepo razloži (ti boš že našla način kako), da nima toliko novcev, da bi vsak skupni vikend nekam šli..........ni kaj, zadnji čas, da tvoj predragi dokaže na sodišču, da so stroški za dva otroka na mesec manj kot 500€......ko boš naslednjič izbirala partnerja pa le glej, da ne bo imel otrok od prej........

WildWind
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ability is what you're capable of doing.
Motivation determines what you do.
Attitude determines how well you do it.
Futura

07.11.09 10:18

oh ja WildWind,

ja res sem boga, tako boga da si bom dala kar takoj štrik okoli vratu samo da spišem tole do konca ahahahahaha.Ne moj ne bo obiskal sodišča in jamral in stokal, ker stoji za svojimi dejanji! Ni puši veter ampak se zelo dobro zaveda kaj pomeni imeti otroke! Žal pa je vas je večina tukaj gor, ki nimate nič od očeta, ali bore slabo preživnino in skoz se morate kregati za njo...ali pa malo stikov ali skoraj nič. Plus tega da si vasi bivši privoščijo, ve boge reve pa k ste ostale same z otroci pa ste najebale.
Da bi izberela drugega partnerja ...hmmm ne nimam te potrebe , ker sem našla to kar sem želela imeti in me otroci ne motijo nič!

Citiram leno :ni mi več treba spred in zad pedenat pijavke (moža) in imam končno čas za rekreacijo, relaksacijo, welness in razvajanje. Ob tokl časa gotovo odlično izgledam, ker sem spočita in fit (pa če dam kaj nase al pa nič :))

Zanimivo, da si v skupnem času ko je bilo več denarja pri hiši nisi mogla privoščiti welnessa, relaksacijo. Tudi oče se mora kdaj sam ukvarjati z otroci in razbremeniti mamo. A?
Takrat pa ni šlo? Welness je kar lep luxuz za danasnje razmere. Savna stane, masaže tudi.

No sposobni partner ti jo pripravi kar doma, pa je veliko lepše če te gnetejo njegove roke in se stvar konča z ***** , kot pa tm en. Aja sory pozabljam da je šolan maser in stvar obvlada.

No na koncu svoje, za vas pridige, da vam zaupam še to: pustila ga je ona , ker jo je zasrbela...posledice naj nosi sama. On se je poštimal, ona pa je izgubljena lutalica, ki tava iz cveta na cvet.
Lena 39

07.11.09 22:40

Navedeno
Futura

Citiram leno :ni mi več treba spred in zad pedenat pijavke (moža) in imam končno čas za rekreacijo, relaksacijo, welness in razvajanje. Ob tokl časa gotovo odlično izgledam, ker sem spočita in fit (pa če dam kaj nase al pa nič :))

Zanimivo, da si v skupnem času ko je bilo več denarja pri hiši nisi mogla privoščiti welnessa, relaksacijo. Tudi oče se mora kdaj sam ukvarjati z otroci in razbremeniti mamo. A?
Takrat pa ni šlo? Welness je kar lep luxuz za danasnje razmere. Savna stane, masaže tudi.
.

Ne takrat NI bilo več denarja pri hiši, ker se je moja plača za življenjske stroške delila na 4 dele (huh imela sem moža s polmanjšimi dohodki, ki pa ni imel nobene odgovornosti do preživljenja družine, še obleke je hodil kupovat, ko je imel mene s sabo in sem jih morala na ukaz plačevat s svojo plačilno kartico....) sedaj pa le še z 2 :))

Časa ni bilo nobenega, ker je bilo treba čistit, prat, kuhat, nakupovat, račune plačevat in vse za 4 osebe (ne morem verjet kakšni packi so moški, ob dveh ženskih osebkih v gospodinjstvu čiščenje skoraj odpade:))) gospod so greli kavč pred TVjem in jokcali doma pri mamici....

Ja veš sem si dolgo časa prizadevala, da bi tipčka "vzgojila", da bi kaj pomagal in "razbremenil mamo"..pa ni šlo... Se je pa sedaj mal naučil gospodinjenja vendar je že zlo zmatran, ker komaj čaka, da vseli novo žrtev :)) Sej pred njo tud reklamo dela kako zlo očetovski je in priden in kooolk grozno veliko za otroke daje in vse to (tud jaz sem padla na laži iz reklame).

Pa prosim nehaj razpravljat, da je 250 evrov veliko za 2 otroka. Pri moji hčerki ta denar ne zadostuje niti za položnico za šolo in položnice za dejavnosti!

Glede stroškov zase pa sem ti že zgoraj navedla, da je moja sedanja prednost predvsem prosti čas, ki ga namenjam teku (ne stane dosti, dobrih 100 evrov za par superg za vsakih 1000 pretečenih km), hribolazenju (tud ni pretirano drago, gojzarji so vzdržljivi, dobila sem jih pa od mame rabljene :)), kolesarjenju (ja v bicikel sem res investirala tolk kot v en starejši rabljen avto, ampak računam, da bo gviral precej let), masaže mi častijo frendice za moje rojstne dneve, dodatne si pa res privoščim (za tisti denar, ki ga je bilo prej treba vanj vlagat :)) ker je vredno (rabim profi masažo ne erotične), savne in džakuziji so pa domači... Ker se gibljem veliko na svežem zraku, v gozdu imam lepo kožo in super izgledam :)) Super videz je ponavadi izraz počutja in večinoma ni povezan z višino investicije v fasado.

V prejšnjem postu sem vprašala zakaj te tko zlo moti (da to tko poudarjaš in omenjaš) videz in koliko za ta videz daje ex od tvojega?
Lena 39

07.11.09 22:47

Aja še to sem ti pozabila povedat, s hčerko živiva v najemu, ker pijavka še vedno zaseda mojo hišo (no pred bodočo se menda petelini, da je njegova) in čaka, da ga bo nova začela preživljat :)) Bivšemu, še najmanj pa bodoči nisem niti slučajno nič fovš, ker mi gre mnogo bolje in lepše kot prej z njim :)))
k72 

08.11.09 07:08

futura, imam kaj pametnega za delat,
med drugim je pametno takim kot si ti dopovedat, da mame ne dobivamo takšnih bajnih otroških dodatkov, kot ve tanove mislite.
In da se da enostavno prej preračunati kot govoriti neumnosti!

Samo lažje je rečti 200 evrov jih dobi, kot pa preračunati in videti, da jih dejansko dobi 40 manj.
Futura

08.11.09 10:34

Lena 39...
kako lahko dovoliš da zaseda tvojo hišo???? kaj pa pogodbe o stanovanju, kdo je kaj kupil računi bla bla...a se znaš zavarovat.Ljubezen je ,samo je že na začetku potrbno postaviti meje! Ne pa da ti plačuješ najemnino on pa živi "zastonj" v tvoji hiši..jojjj punca wake up!
Kar kupi moj gre v njegovo mapo, kar kupim pa v mojo...če se nama slučajno kaj zgodi da se ve čigavo je dejansko kaj...pa čeprav je danes vse v skupni rabi.Mislit je treba tudi z glavo, pa naj bo še tako zaljubljena...
Žal mi je da si morala delati za 4 osebe, ter da je on grel kavč....kokr ga imam rada, pa se ne pustim.Delo imava lepo enakopravno razdeljeno.Ko sva sama, ko pa so otroci na obisku,pa izvoli delaj...kuhaj za 4, pomivaj posobo za 4, itd. Tako imava zastavljeno že od samega začetka.
Njen videz me ne tangira nič...moti me to , ker svojo nego, čistočo urejenost postavlja pred otroci. Pride poletje kdo ima prvi nove čevlje ONA, pride zima kdo ima prvi nov plašč, jakno ONA....ne najprej so otroci in ko vidiš kaj ti ostane potem si greš kupit.To me moti.

Koliko dejansko stane otrok ne vem ker nikoli ne da iz rok položnic, oz seštevek parih mesecev ( pa jo je ža parkrat prosil, ni panike, samo prosim opraviči te izdatke da bom vedel kako in kaj pa je rekla ne...kaj naj si potem misli)???..Verjemite, da ji stari starši precej pomagajo...kurjava stroški, trgovina ( na vrtu imajo vse)...moj vozo 10 let stari avto, ona si je letos kupila novega....nekih extra krožkov nimata ( kot tvoja).

Kako pa lahko preživi 4, 5 članska družina z minimalno plačo???
če da ona 250, pa moj 250, pa dokladi kokr pač že ( bom zavedla vaše podatke 171,45 ), je to 671,45, toliko imajo kašni plačo, mogoče celo oba starša, pa nafutrajo , oblečejo 4 , 5 ljudi, jih šolajo...itd ? To je skupaj 1341,90€, kaj pa še če imajo najemnino.Ja vem dobijo otroške doklade, ampak kot same pravite ne bogatije...mogoče 200€?

V našem sistemu prihaja do prevelikih razlik..žal.Nekateri se imajo fino in uživajo v življenju tudi z zelo malo denarja. Odvisn je od posameznika.
Osebmno imam to srečo, da nikoli ne bom odvisna od nobenega drugega, saj imam ZASE in za SVOJE potomce dovolj.
Lena 39

08.11.09 11:46

Jah Futura, lepo se sliši tkole, pa pošteno bi bilo v pravni državi, če bi jo imeli. Pa, ko se soočiš s tem ugotoviš, da je ni. Pomagaj si sama in bog ti bo pomagal in mi gre fino :))

Za hišo sem se hotla pogovarjat (nimam še keša za tožbe v neskončnost) pa ni bil zato. Z nasiljem me je pripravil k izselitvi - za nasilje tudi ni odgovarjal, ker imamo institucije, ki niso na strani žrtev, temveč, ki se pustijo izigravat barabam in manipulatorjem. Potem sem pred letom dni vložila tožbo (kaj češ, če ne gre z lepa je treba tudi v to investirat), vendar se moraš zavedat, da je sistem zlo zapleten in če hočeš kaj dosečt rabiš vsaj en par tožb vložit..traja pa tko ene 15 let. Ker imamo zlo zlo učinmovito sodstvo, ni kaj. No vmes mam jaz namen živet in kot vidiš mi ne gre slabo - mnogo bolje kot prej in sem vesela za to.

Tudi jaz sem bila za transparentnost, pa bb ni bil za to. Neprestano si je prisvajal mojo lastnino in moje dohodke - si morda kdaj brala o ekonomskem nasilju v zakonski ali partnerski skupnosti? Ja tko je bilo pri nas, pa še marsikje je tako. Ustrahovanje in psihično nasilje ti brani, da bi vztrajala na transparentnosti in enakopravni delitvi dela in stoškov...popustiš in garaš kot konj. Traja dolgo, da si odpreš oči, veš. Zato sem pa sedaj tko zlo srečna in se te sreče zavedam, ker ne živim več v strahu in pred pritiski, ker končno lahko sama odločam o porabi mojega dohodka in o mojem življenju. Glede na dohodke sicer nikakor ne živim na minimumu in si s hčerko lahko tudi kaj boljšega privoščiva, je pa res, da moram bit kar skromna in preračunljiva - zame in za moje obleke bolj malo ostane, hčerka pa nosi prvovrstne, hodi v privat glasbeno in na mnogo športov, o menjavi avta sploh ne razmišljam, pa b okmalu dosegel dvoštevilčno starostno cifro,...najvrednješe: prijateljstva, svež zrak in narava pa so kar se tiče denarja zastonj, je treba le čas imet :))
k72 

08.11.09 14:00

futura,
prej sta živela recomo dva zakonca + 2 otroka. Odrasla vsak svojo plačo 500€.
recimo da je šla ena plača za najemnino + ostale stanovanjske stroške (ogrevanje, komunala, elektrika ipd.,..) in je še vedno ostala ena plača za preživeti.

Eden od zakoncev se odseli.
Stroški najemnine in zgoraj našteti se nič ne zmanjšajo.
IOn je takoj kakovost življenja drugačna.

08.11.09 14:48

Futura, kako preživijo ljudje z minimalno plačo, verjetno še sami ne vedo.
Ampak mi ne govorimo o družini z minimalno plačo.
Preživnina v višini 125 evrov za enega otroka pokrije stroške šolske položnice plus delovne zvezke plus elektriko, vodo in odvoz smeti. To torej pokrije tvoj partner s preživnino. Če imajo kosilo doma, se seveda poviša strošek za hrano doma in potem pač otroški dodatek (kot je opisano v nadaljevanju) ne pokrije vse prehrane.
Otroški dodatek v višini 100 evrov je za hrano, čistila in kozmetiko (za otroke, da ne bo pomote).
Torej mami še vedno stane strošek: ostali obratovalni stroški (ogrevanje, pohištvo, brisače, posteljnina), šolske torbe, komplet obleke in obuvala, komplet športni rekviziti, komplet razne šole v naravi, tabori in tečaji, rojstni dnevi, naročnine na revije, eventuelno krožki (praviš, da dotični otroci ne hodijo). Drobni luksuzi so pa žepnina, mobitel, darila, ko gredo na rojstni dan, njihov rojstni dan in tako dalje.
Če so njeni starši pripravljeni pokriti stroške namesto nje, je to čisto njihova interna stvar. Imata pač vidva "smolo", da sta brez sponzorjev.
Skratka, zaradi 250 evrov preživnine ne moreš biti ponosna nanj, res ne. Žal.
Futrua

08.11.09 19:19

Najprej tebi Lena..si pa imela res opraviti z kretenom. Verjamem da si sama na novo zaživela in da se ti bolje godi kot v vezi, komu se pa ne bi. Upam da boš zbrala dovolj moči da si boš lastno hišo pridobila nazaj. Ti socialna tukaj ne more nič pomagati ( vsaj zastonj odvetnika ). Držim pesti za vaju...naj se ti življenje kaže samo še iz lepe plati :)

K72...
moj se je moral odseliti in on ima najemnino..pri njej je ostalo kot je bil, ker ji stari pomagajo precej!
On ma dodatni strošek , NE ONA .

Ločevalka...
zakaj si tako pohlepna, zakaj imaš vse praračunano, can you just go with the flow and let it go...or not?
Aja ne govorimo o družini z minimalno plačo, kaj pa raviš na ostanek od plače caa 226 € a to pa ni minimalc..pa da nismo se še oblekli pa nič jedli pa otroke čez vikend nikamo peljali...TO PA ZATE NI MINIMUM ? Wtf?
Kako smo ne zreli sory...

Če bi želela tipa z everčki pol si ne bi mojega zbrala, je veliko bolj pomembna osebnost kot pa denar....vse se da če se hoče...samo ljubezen mora biti na pravem mestu.

08.11.09 19:32

Futura, ti si smešna punca. Glej, kako gresta vidva with the flow:

Kar kupi moj gre v njegovo mapo, kar kupim pa v mojo

Odgovarjam ti pa konkretno na tole vprašanje:

Koliko dejansko stane otrok ne vem ker nikoli ne da iz rok položnic, oz seštevek parih mesecev ( pa jo je ža parkrat prosil, ni panike, samo prosim opraviči te izdatke da bom vedel kako in kaj

Pa še dokaz, kako natančna si ti s ciframi (na decimalke, pazi!):

če da ona 250, pa moj 250, pa dokladi kokr pač že ( bom zavedla vaše podatke 171,45 ), je to 671,45, toliko imajo kašni plačo, mogoče celo oba starša, pa nafutrajo , oblečejo 4 , 5 ljudi, jih šolajo...itd ? To je skupaj 1341,90€,

Jaz še zase ne vem z glave, koliko mi nakazujejo otr. dodatka, ti veš pa za BIVŠO ŽENO - pa od kod ti sploh ta podatek? In za koliko se je revalorizirala preživnina ... vse te podatke imaš v glavi, potem pa meni očitaš pohlep? Smešna si.

Samo toliko o tem, kdo je tukaj mahnjen na denar.
In še enkrat, tvoj bivši ni na minimalni plači, ima pa otroke in starši sebi pač ne moremo privoščiti toliko, kot si lahko samski. To je vse. Samo tebi to očitno še ni jasno.

08.11.09 19:55

Saj se otroku ne daje samo tisto kar se kupi z denarjem...daje se na primer stanovanje v lastni hiši, daje se vloženo delo, daje se pridelek na vrtu, dajejo se ročno izdelane stvari....daje se izmenjava v naturalijah s prijatelji in sorodniki (kakšen prevoz, letovanje,..), daje se vse kar prispevajo stari starši in sorodniki...za vse to ne gre suhi denar, je pa vložena vrednost..in bolj ko se tisti, pri katerem živi otrok, znajde, manj vlaga denarja, pa zato otrok nima nič manj...le sebi prihrani denarne stroške...nikakor pa zaradi tega ni treba profitirati sostaršu, ki morebiti daje samo denar...če namreč daje samo denar, potem ga bi moral dajati toliko, kolikršna je vrložena vrednost, ki jo je vložil starš pri katerem otrok živi!
Futura

09.11.09 17:26

Se globoko opravičujem , ker sem tako površna in ne znam pravilno oblikovati decimalke, sranje pa tako...huhh
Ja moj dragi res nima minimalne plače res je. Samo mu pa mini minimalc ostane in od tega res ne more dat več za preživnino. Od kje meni ta podatek Ona sama ga je povedala, tako da po vaših izjavah smatram da si ga je fino prikrojila.

Zanimivo , da ne veš iz glave koliko ti dobiš dodatka za otroka...funny:))
beyba vem da si starši ki imajo otroke ne morejo toliko privoščiti kot samski...BZ itak ne znate prebrat vsega kot je napisano, berete in preberete tisto ob kar se lahko ...upssss spotaknete.

Bida Be...
ja kam za boga bi pa ti dala svojega otroka če ne v lastni dom....k sosedom?????
Vloženo delo???? AHAhahahahahaha verjetno če se odločiš za otroka veš da te čaka ena GORA dela in ne doust!!!!

Kako ste boge ....bolje bo da zapustim tole NEGATIVNO energijo .....

Adijos my ladies.....

24.11.09 06:26

Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje-v rejništvu imam dva mladoletna otroka,sedaj sta se starša ločila in sodišče je očetu dodelilo 150 € preživnine za posameznega otroka-pravzaprav je oče to predlagal sam-zanima me naslednje-za vsakega otroka prejemam oskrbnino in sedaj ko naj bi dobila preživnino naj se bi materialni stroški znižali?Če je temu tako,zakaj sploh preživnina?
lp

24.11.09 19:27

V zvezi z rejnino in preživnino je bil leta in leta en pravi kaos. Davkoplačevalci so nevrednim staršem (mnogokrat bogatim) preživljali otroke in plačevali skrb zanje, več kot 90% teh staršev pa ni za otroke dolga leta naredilo nič. No, pa smo začeli na to opozarjati. Potem je šele prišlo do zmede. Ministrstvo nam je pojasnilo, da more preživnino zahtevati za rejenca le zakoniti zastopnik - kar pa je ravno ta starš, ki za otroka ne skrbi. Tako je prišlo celo do odločb sodišč, ki so enemu staršu naložile plačevanje preživnine za rejenca, ki ga nobeden od staršev ne preživlja in ta ki mu je bilo določeno plačevanje, je moral plačevati DRUGEMU STARŠU!!
No možna bi bila še obratna relacija.
Tudi s predlogom novega družinskega zakonika se še vedno bolj zapletajo. Pravilno so ugotovili, da bi morali starši plačevati nazaj v proračun, toda še vedno jim ni jasno, da ni prav, da bi starši plačevali PREŽIVNINO temveč bi morali plačevati STROŠKE preživljanja. Tu je namreč ena bistvena razlika. Normalno je da starša med seboj plačujeta preživnino, ker sta oba dolžna preživljatti otroka. Ni pa enako v odnosu z državo. Tu bi morali staršem IZSTAVITI RAČUN, pa naj vedo koliko stane preživljanje otroka (da je ne bi mogli več "odnesti" z 20 € preživnine)...potem pa naj prosijo za oprostitev, če ne morejo plačati. Sedaj namreč menijo da s tisto malenkostjo preživljajo otroka.
No, tukaj je še mnogo neumnosti, ki jih nimam časa naštevati in pojasnjevati.

Odgovor na vprašanje: ZIRD jasno določa kdaj je možno znižati materialne stroške (LE, če starši kupujejo obleko in obutev) - v primeru plačevanja preživnine jih ne! Poleg tega je potrebno pri znižanju skleniti aneks k obstoječi rejniški pogodbi. Sicer more veljati le podpisana pogodba, ki pa zagotavlja materialne stroške v celoti!? No, za spremembo pogodbe pa morata biti oba podpisnika soglasna, ker če nista, mora tisti, ki hoče kaj spremeniti, vložiti tožbo pred civilnim sodiščem. Takšno razsodbo upravnega sodišča že imamo (ko je zadeva šla v obratno smer). Če torej vi niste pripravljeni podpisati aneksa (in verjetno niste, ker starši ne kupujejo obleke in obutve), bo moral center (država) vložiti civilno tožbo, da doseže znižanje...pa bomo videli!!

25.11.09 09:33

hvala za odgovor-to sem potrebovala!Ko pride odločba o preživnini bom obvestila CSD in potem bomo videli-se ne bom kar tako dala-v imenu otrok ne!
lp

25.11.09 17:52

Oprostite, zakaj boste pa CSD obveščali o odločbi za preživnino??! Kaj imajo pa oni s tem? Saj niso otroku NIČ, tudi niso pristojni za izvajanje rejništva...zakaj jim boste sporočali? Imate v pogodbi morebiti kakšno klavzulo, ki vas zavezuje k temu? V Zakonu o izvajanju rejniške dejavnosti je namreč ni!

27.11.09 17:44

Tako mi je rekla socialna-ko bo prišla odločba naj jo obvestim,da ko bo le ta pravnomočna bosta otroka začela dobivati preživnino,ki mi jo bodo morali upoštevati pri materialnih stroških-zato sem se tudi obrnila na forum,ker menim da zato nimajo pravne podlage!Bom videla,kaj se bo izcimilo iz tega!Glede na to,da meni zmanjšajo znesek za mater. stroške-kaj naj naredim potem takrat,če oče ne bo redno plačeval preživnine-naj otroke odpeljem kar pred CSD????????????????

27.11.09 20:35

Jaz pač mislim, da ni nobene osnove za zahtevo, da prinesete kaj na CSD. Če bo kdo mislil, da mora CSD kaj vedeti, jim bo to že sporočil. Vi jim po pogodbi, ki jo imate sklenjeno z njimi, pač nimate nobene obveze nositi odločb, ki je odločbodajalec ni naslovil na njih.
In še enkrat: znesek vam lahko znižajo le na osnovi spremenjene pogodbe (aneksa), ki ga boste podpisali...ALI PA NE BOSTE!!
NA BABA REKLA, BABA ČULA PA JAZ NE DAM KAJ VELIKO!
bole

10.12.09 10:52

Sem loče oče.Iz sodišča sem dobil .da moram poslati mesečne in letne stroške.Zanina me kaj naj vse notri napišem.da nebi priveć pritraval. Imam dnevne in vikend stik.Pri mweni je tudi med počitnicami.Ima kakšen oče stem iskušnje.Hvala
Lena39 

10.12.09 11:08

Navedeno
bole

Sem loče oče.Iz sodišča sem dobil .da moram poslati mesečne in letne stroške.Zanina me kaj naj vse notri napišem.da nebi priveć pritraval. Imam dnevne in vikend stik.Pri mweni je tudi med počitnicami.Ima kakšen oče stem iskušnje.Hvala

Ne razumem čisto natančno ali moraš postai svoje stroške ali stroške za otroka???

Glede otroka pač pošteno zapišeš točno to kar vanj tudi realno vlagaš - koliko stroški hrane med počitnicami in stiki, kaj mu poleg tega še nudiš, ali kupuješ kaj zanj ipd.

Morda je tudi dobro,d a prirpaviš oceno svojih žviljenjskih stroškov (najemnina, režija, prehrana, obleka...) - za primer pogajanj na razpravi.

Če pa se na sveže ločujeta pa je najbrž mišljeno,d a moraš podati svoje videnje otrokovih stroškov, če jih sploh poznaš, - se pravi vse kar opredeljuje zakon. V kolikor otrok živi pri materi mora to v bistvu prirpaviti ona in potem se na podlagi njenega stroškovnika določa preživnina. Mislim, da enak zahtevnik pošljejo vsem v okviru vabila na razpravo (niti ne vem ali je to sedaj nova praksa ali ne, meni so tako zahtevo poslali letos prvič v treh letih za peto razpravo?). Je pa dobro, da ne poskušaš pretiravat ali lagat, saj je popolnoma jasno, da morajo biti tako tvoji stroški kot otrokovi v sorazmerju s tvojimi dohodki in v okviru realnosti.
bole

10.12.09 12:14

Hvala ti Gre za otrojkove stroške. Kako naj ocenim počitnice na morju,smučanje toplce.A naj grem vprašarti na kašno turistično agencijo ali dam kar povšalni znesek.
NevaM 

10.12.09 14:23

Navedeno
bole

Hvala ti Gre za otrojkove stroške. Kako naj ocenim počitnice na morju,smučanje toplce.A naj grem vprašarti na kašno turistično agencijo ali dam kar povšalni znesek.

V temi o stikih napišeš, da otroka videvaš na 14 ali 21 dni, tukaj pa pišeš, da imaš dnevne in vikend stike...

Kar se pa tiče stroškov, pa bodi realen, da ti sodnik ne bo pokazal realne poti :-). Cene počitnic določiš tako, da deliš bivanje in hrano na dva dela (če hodita sama) in en del pripada otroku. Je pa res, da počitnic ne štejejo k preživnini, ker naj bi le te prištela tudi mati, torej se to izniči. Nakaži pa, koliko otrok potroši pri tebi. Mu pereš? Likaš? Če mu, potem dodaj še stroške za el. in pranje. Če mu mama vse pripravi za gotovo k tebi in nimaš drugih stroškov, kot 5 eur na dan za hrano, potem bo težka.
bole

10.12.09 15:27

To sem mislil kadar je bolan.

Kaj pa stroški prostega časa kino lutkovno gledališče,morje toplice čez vikend.A to sodišče ne zanima.Saj pravijo,da se otroku kvaliteta življenja ne sme spremenit.Pa ne misli,da sem škrt.

11.12.09 09:00

Bole, raje napiši več kot manj, zadnja presoja je sodnikova, vendar ponavadi "dodatne ponudbe" ne upoštevajo, ker je tudi mami ne. Bolj jih zanima, ali mu kdaj kupiš kaj za oblečt, kolo, smučarsko opremo, ali mu plačuješ kak tečaj in podobno. Napiši tudi stroške prehrane, zakaj pa ne, saj jih prišteje tudi mama.
bodoča samohranilka

17.12.09 11:11

lena39: ali ti bivši še zaseda hišo? Ali si kaj razmišljala o tožbi za uporabnino? Iz tega bi lahko delno financirala najem (mogoče pa v celoti...)
Lena39 

17.12.09 14:28

Navedeno
"bodoča samohranilka"

lena39: ali ti bivši še zaseda hišo? Ali si kaj razmišljala o tožbi za uporabnino? Iz tega bi lahko delno financirala najem (mogoče pa v celoti...)

Ja še vedno jo zaseda, spomladi bo že 2 leti. Tožba za uporabnino seveda sledi, če bo spet zavrnil ponudbo za dogovarjanje. In ker imam res ugodno najemnino za krasno stanovanje :)) Veš če nisi maščevalen imaš lahko tudi neverjetno srečo v življenju in meni že 3 leta neskončno velik pomagajo stari prijatelji in vsi novi in znanci in neznanci :)) Tako bo uporabnina seveda krila stroške najema, saj mi je popolnoma jasno koliko znašajo najemnine za takšno hišo (ker je standardna vrstna v večjem naselju enakih hiš so podatki dostopni, če se malo potrudiš seveda najdeš take, ki oddajajo, najemajo, prodajajo, so kupili). Itak pa se zaradi svojega prijateljskega kroga in hčerkinega šolanja ne bi rada preselila iz tega kraja in bi želela odkupiti njegov delež. Količino denarja, ki sem ga prirpavljena ponuditi zanj pa seveda zmanjšuje trentuna nepremičninska kriza in najbolj jo zmanjšuje sam z nepripravljenostjo na dogovore saj skupna do sedaj neplačana uporabnina medtem raste, pa stroški sodnih postopkov, ki sem jih do sedaj plačala tudi...še par let pa ne bo ostalo nič več od njegovega deleža. Skrbi me le, da bodo postopki trajali dlje kot pa je vrednost njegovega deleža in potem bom morala izterjati dolg zaradi uporabnine in zarubiti še preostanek iz njegovih bodočih plač ali premoženja.... Ne vem kaj mu hodi po glavi ampak z nedogovarjanjem samo izgublja. Jaz sem bila pred 3 leti (ker sem bila še precej pravno nepoučena) prirpavljena skleniti mnogokater kompromis v svojo škodo, sedaj pa sem si okrepila samozavest, ni me več strah njegovega nasilja in zavedam se svojih pravic ter tega kako to pravno urejati. Glede na njegovo ravnanje pa nisem prirpavljena več popuščati - čisto dovolj je bilo, da sem ga preživljala in prenašala 15 let, sedaj pa okoriščanja na moj račun ne mislim več dovoljevat. Najbolj smešno pri vsem skupaj pa je, da on v nasprotju z mano ima deleže na podedovanih nepremičninah (jaz sem svoje podedovane zadeve prodala za reševanje naše družinske bivanjske stiske!!?) in se tja tudi brez težav preseli....
Matias

Neplačevanje preživnine

23.12.09 10:30

Hej, pozdravljeni vsi.

Vidm, da nas ma zelo velik probleme s temi partnerji oz. starši, ki nikakor nočejo in nočejo, dat denarja od sebe.

Js mam na žalost tud tak problem.

Star sem 19 let in živim z mami in bratom. Ločila sta se pred približno 2 letoma.
In takrat je bila tud določena preživnina.
Oče sicer ne plačuje preživnine, pravi da jo bo poskušal zmanšat in da je ne bova (z bratom) dobivala.

Bli smo že na csd-ju, pa na sodišču pa tožilstvu ampak očitno oni nimajo časa na navadne smrtnike, kr te dobesedno sam pošilajo iz ene ustanove v drugo.
Zgodilo se je pa tud, da smo marca prejšnega leta podpisal (mislm da se reče) pregon, ki mu je omogoču, da v enem letu plača vso prejšno preživnino, sproti pa bi moral plačevati še redno.

Z nemu nimamo stikov, niti ne vemo ke ma odprt račun.

Zej js bi zelo prosu, če bi mi lahko kdo povedov, kakšne so moje opcije, kajti tisto leto se bliža koncu in takrat bo treba spet "začet delat akcijo."

Ne vem, ampak glede na to, da tud brezplačna pravna pomoč ni nč nardila, da je naš primer sam prelagala mi gre že vse na živce!!!!

Zakaj država vse skp nč ne nardi za ljudi?!

A bi bla mogoče kakšna opcija tud odvetnik?
Sam ko je vse tok drago. :(
A poznate kakšnga doberga pa pocen?
Drgač živim v bližini Medvod in sm slišov za Zlatka Lipaja. Ma kdo kšno izkušno z nemu?

Lepo prosm za kakšne odgovore.

Prejmite lep pozdrav!
Lena39 

23.12.09 11:05

Mathias,

žal ti ne znam svetovati in se mi zdi zelo žalostno, da oče po ločitvi kar tako "pozabi" na svoje otroke, se pravi ne prispeva nobenih finačnih sredstev , niti z vama nima nobenih stikov. Upam,da se bo oglasil kdo, ki pa ima dobre nasvete kako ukrepati, čerpav glede na prebrane zgobe ...izgleda da nobena isntitucija ni učinkovita. Tvoja "sreča" je morda v tem,d a si že skorajda odrasel in boš kmalu lahko sam poskrbel zase in upam,d a ti bo ta trpka izkušnja pomagala,d a nikoli ne boš zapustil svojih otrok.

Me pa prav zanima kje so sedaj razni Koloteki in podobni svetovalci, ki se ponujajo za nasvete?
katarina73

23.12.09 11:07

mathias: pozanimaj se pri odvetniški družbi hočevar-mokorel iz kranja. delajo tudi preko brezplačne pravne pomoči, ki jo boste dobili, če imate nizke dohodke. oni tudi sicer niso prav dragi.

brezplačna pravna pomoč pomeni, da vam država plača odvetnika, ker imate vi prenizke dohodke. sama po sebi pa ne bo naredila za vas ni, ni tak instrument.
Urh

11.02.10 11:58

Ko takole berem, kaj je dovolj in kaj ne in drage dame pišejo , da mesečna preživnina ni dovolj niti za položnice...... Ja pa sej ni samo oče tisti, ki preživlja. Če da oče za otroka 200 € mesečno, prištejete še svojih 200 € (ali pa kaj manj) in upoštevajte ta skupni znesek, ko razpravljate o mesečnih obvezah.

Lep pozdrav in čimmanj živčnih vojn ;)
Urh ti si pa humorist

11.02.10 15:15

a nisi prebral, da ženske na vse načine prištevajo nekajkrat preživnino zraven, da preživljajo otroke in jim nudijo kakovosten standard!??! 400 evrov mesečno zlo slabo pokrije "potrebe" otroka! Le te se gibljejo v povprečju med 500 in 1000 evri mesečno in če oče celo prispeva ogromnih (a nisi bral,d a je večina preživnin še mnogo nižjih od tega!!!!) 200 evrov potem jih mama (njen novi in celokupno njeno in novega sorodstvo, pa država v obliki socialnih transferjev) še najmanj 300 in več!!!

Spet eden, ki ne ve koliko kaj stane, ker nikoli ni plačal nobene položnice niti šel v trgovino!

Moj ima skrbništvo nad 2 otrokoma in mu je popolnoma jasno, da on krije vsaj 3-4x toliko na mesec (pa počitnice sploh še niso vštete!) kot pa njegova bivša, ki mu plačuje 300 evrov za oba otroka (osnovnošolec in srednješolec)

12.02.10 13:37

Navedeno
Urh

Ko takole berem, kaj je dovolj in kaj ne in drage dame pišejo , da mesečna preživnina ni dovolj niti za položnice...... Ja pa sej ni samo oče tisti, ki preživlja. Če da oče za otroka 200 € mesečno, prištejete še svojih 200 € (ali pa kaj manj) in upoštevajte ta skupni znesek, ko razpravljate o mesečnih obvezah.

Lep pozdrav in čimmanj živčnih vojn ;)

Položnice = položnica za šolo/vrtec plus položnice za stanovanjske stroške. Šolskih in drugih potrebščin, oblačil, čevljev in dopusta se ne plačuje s položnicami.

LP
Urh

13.02.10 14:25

Ma eni imajo 500 € plače pa preživljajo 3 otroke. Res pa je, da je žal tudi odvisno na katerem delu Slovenije živiš. Ampak prosim ne mi govorit, da lahko otrok mesečno "porabi" 1000 € . Halo?! Razen če živite nevem kakšen standard že.

Mogoče bi malo manj kalkulirale in vseskupaj pretvarjale v nevem kako "smešne" stroške že. Če živiš sam, plačuješ vodo in elektriko in komunalo in tako ali tako plačuješ. In ko pride še otrok v vaš topel dom, se ti stroški kr naenkrat podvojijo. Segrejete namesto 25 na 50 stopinj celzija?!

Prosim ne razumite me narobe, se strinjam, da stroški so in vsi ti očetje, ki plačujejo preživnine, morajo poskrbeti, da so otroci preskrbljeni ! Ampak ne "nabijat".

Sicer pa lepo plačujem položnice, krpice, igračke itd in skrbim za svojega otroka ;)
here we go again

13.02.10 16:02

Urh, preglej položnice.
Smeti se vsaj pri nas plačujejo po osebi, v blokih se po osebah računa tudi voda, skupna elektrika, čistilka in še kaj. Elektrike se porabi več, če je več družinskih članov - in otroci umažejo več oblačil kot odrasli, to je menda logično. Imajo svojo sobo in v njej prižgano svojo luč - ne sveti jim luč iz dnevne sobe. Ker se tuširamo vsak posebej, tudi vodo potegnemo vsak za svojo potrebo, je tudi poraba ustrezno večja. Torej ne moreš trdit, da je elektrika, voda za eno osebo isti strošek, kot če so trije, štirje ljudje.
Več ljudi ponavadi pomeni tudi večje stanovanje. Za enega je 40 kvadratov čisto dovolj, za tri, štiri je pa to že kar gneča. Torej ogrevaš 70, 80 kvadratov namesto 40, kolikor bi jih, če bi bil sam. Torej je strošek ogrevanja še enkrat višji.
Otroke vozimo v šolo, na krožke, k prijateljem in tako dalje - to je spet poseben strošek, ki nastane izključno zaradi otrok.
Zdaj boš samo še rekel, da otroci ne pojedo toliko kot odrasli - drži, pojedo namreč več. Tudi oblačil porabijo več, ker pač rastejo in jim tista od lani niso več prav, včasih celo tista od spomladi jeseni niso več uporabna.
In če pač določen procent ljudi preživi celo družino z minimalno plačo, ne moremo zdaj vsem preživninskim zavezancem dati popust in naj pač plačujejo preživnino glede na stroške v najrevnejših družinah. Verjamem pa, da bi večini to več kot ustrezalo. Če so ti pa tisti z minimalcem za zgled, pa ti živi celo družino s 500 evri in ostalo daj za dobrodelne namene.
Urh

14.02.10 10:10

Predam se :)
Urh ti si pa humorist

15.02.10 14:22

Lej mi se imamo za čist povprečno familijo -no ampak imava 5 otrok; on 2 jaz pa 3. In zato moramo imet hišo, ki pa je na srečo naša in zanjo ne plačujemo ne najemnine ne kreditov, torej je strošek bivanja 0 (razen vzdrževanja, ki pa ga v kalkulacije ne štejem), vse je bilo podedovano, jasno! Živimo v ljubljanski regiji, ok to je morda dražje??? Naši življenjski stroški za 7 člansko družino niso noben mesec nižji od 3.500 evrov (1 otrok v vrtcu, 3 v OŠ in en srednješolec), pa imamo dobro ekonomijo obsega kot se temu reče (saj so statistiki vedno zarčunali,d a je kao prvi otrok najdražji vsak naslednji pa cenejši od prvega) in v to kot že omenjam niso vštetistanovanjski stroški, niti vzdrževanje hiše, niti nobene počitnice, niti nakup novega avtomobila ipd. Še stropške nakupa smučarske opreme ipd mislim, da to ne pokrije! In še upoštevaj,d a so otroci občasno na stikih pri svojih drugih starših, mnogokrat pa za kakšnega tudi poskrbijo ali ga imajo na počitnicah stari starši....
Urh

17.02.10 09:52

3500/7= 500

Torej mami 250 € in oči 250 € in ker je Lj regija malo dražja?! Bi morda kje drugje bilo 200 € s strani očija ali mamice čisto OK :)

Sicer pa sploh ni pomembno...pomembno je da se oči in mamico dogovorita, najdeta nekakšno zlato sredino in da otrok uživa življenje.
here we go again

17.02.10 10:43

Navedeno
Urh

3500/7= 500

Torej mami 250 € in oči 250 € in ker je Lj regija malo dražja?! Bi morda kje drugje bilo 200 € s strani očija ali mamice čisto OK :)

Sicer pa sploh ni pomembno...pomembno je da se oči in mamico dogovorita, najdeta nekakšno zlato sredino in da otrok uživa življenje.

Zelo odvisno od otrokovih potreb, se ti ne zdi, in od plače staršev?

Drugače je pa velika večina slo preživnin nižja od 200 evrov od 65.000 preživnin jih je komaj 5.500 višjih od tega zneska, 20.000 jih znaša od 120 do 200 evrov, ostalih 40.000 je nižjih od 120 evrov.
Urh ti si pa humorist

17.02.10 11:41

Hahahaha, da bi mi2 dobivala od najinih ex-ov po 250 na otroka :)))) Bi se nama smejalo, tako pa dobivava, on 300 za dva, jaz pa 500 za 3, skupaj torej 800 preživnine (in to sploh niso mizerne preživnine, prav visoke menda :)). Pa tudi stroški se težko delijo kar na 7 oseb, saj sebi kupiva manj oblek kot pa otrokom, pojeva tudi manj, nimava šolskih položnic, pa toliko krožkov in treningov, ne potrebujeva igrač, novega pohištva,...pa.... Itak pa sem rekla,d a imamo pri nas zaradi ševila družinskih članov prav odlično ekonomijo obsega.... Pa tudi..ali imamo v ljubljanski regiji res dražje komunalije, elektriko, telekomunikacije in ogrevanje kot drugod po sloveniji (saj sem napisala da najemnina in stanovanjski kredit nista všteta...) Če pa bi prištela realne stroške, torej tudi stanovanje, pa nakupe avtomobilov (moramo imet 3, saj rabimo vsaj en kombi - ki ga rabiva izključno za prevažanje družine med vikendi, saj noben od naju drugače ne bi rabil tako velikega avtomobila!, enoprostorc - to pri 3h otrocih ni noben luksuz! in en osebni avto), pa počitnice bi stroški gotovo narasli proti 1000 evrom na otroka...brez težav..
Urh

17.02.10 11:53

Samo karikiral sem... 3500/7....

Hvala za takole nanizane statistične podatke. Vidim da plačujem preveč :))

Bom šel tud jaz med tistih 20 000, ker modra je misel: vedno ni pametno štrleti iz povrečja. :D

Res je , se strinja, glede na otrokove potrebe! Definitivno!

In prosim drage mamice ne me preveč "zmerjat" , ker vidim ,da sem "priden" med 5 500 timi :D.

Ampak, ene želijo še VEČ. Pa ne dam ;)

24.02.10 14:19

Navedeno
bole

To sem mislil kadar je bolan.

Kaj pa stroški prostega časa kino lutkovno gledališče,morje toplice čez vikend.A to sodišče ne zanima.Saj pravijo,da se otroku kvaliteta življenja ne sme spremenit.Pa ne misli,da sem škrt.

Prijatelj ima podobne probleme. In lahko ti povem, da sodišča in csd tega NE ZANIMA. On je svojemu otroku zmeraj kupil nove smuči, ko jih je prerasel, oblačila, čevlje, šolske potrebščine, vsako leto ga je peljal za minimalno en teden na morje ali v toplice, on po njega hodil (na teden je naredil 100km da je lahko otroka videl za en dan), plačeval preživnino 150€ ..... Potem je njegova punca ostala brez službe, njemu so zmanjšali plačo. Preživnina je na to situacijo znašala 100€, vendar ni NIKOGAR zanimalo nič drugega kot pa le denar. Odgovor sodnice je bil: "saj ste sami krivi, zakaj pa otroka razvajate! Tega vam ni treba počet, to je samo vaša dobra volja! Če nimate denarja za bencin ga pa ne boste videli!"

Žal ste nekateri moški le "za izkoriščanje". Tako se obnašajo mamice, ki želijo svojim otrokom vse najboljše in jih imajo neizmerno radi. (ali pa bolje rečeno želijo čim več zase in imajo sami sebe neizmerno radi)

Mene pa zanima, ali jaz kot polnoletni otrok, za katerega oče ni plačevel od 4 leta starosti niti centa lahko sploh kako terjam to preživnino od njega? Videla in slišala ga nisem od kar sta z mamo šla narazen in po 18 letih zatišja o njem me pokliče. Torej še živi. Je pa problem, da je nekako dobil drugo državljanstvo in seveda tudi živi v drugi državi. Torej pri naših južnih sosedih. V tem primeru je potrebno upoštevati tudi hrvaške zakone glede tega in ne samo naših??? Vse dokumente je treba uradno prevajati v njihov jezik??? Na sodišče smo dali pred 8-9 leti, ko sem bila dijakinja prvega letnika zaradi štipendije. Bil je pogoj za štipendijo. Vendar od takrat pa do danes ni nobenega napredka na sodišču. Po nekaterih podatkih bi se naj sodnica večkrat zamenjala. Kaj zdaj? Vsaka informacija bi bila zelo dobrodošla in koristna. Saj se ne gre samo zame ampak tudi za mlajšo sestro pri kateri je situacija enaka ter obe sva od lani dalje polnoletne.
mamimamica

24.02.10 23:29

iskala sem popolnoma drugo pomoč, naletela pa na preživnino. smešno, ampak vse se vrti okli denarja. kaj ti pomaga odločba sodišča, na kateri piše preživnina znaša 191,00€ , v skladu z rastjo življenskih stroškov se bo usklajevala enkrat letno, bla, bla, bla.... nakazuje 100€ za ostalo ga moraš pa tožiti, super. saj pravi, da nimaaaaaaaaa. žalostno, ko mu otrok reče, če gresta v kino mu: reče bom kr z neta potegnu in za njega je to zaključeno. ah sej vikend bo minil pa bo. otrok pride domov ves žalosten, pove zgodbo o kinu in še o čem drugem. vzameš otroka in ga pelješ v kino, mimogrede še v mcdonalds in se imaš super, otrok pa še bolj. zvečer, ko otrok že spi, pa vržeš skupaj zneske in te kr zvije. Ker nisi zraven kina stane bencin, karte in mcdonalds cca 40€.
ampak otrok ni videl tvoje žalosti in položnice, ki bo plačana naslednji mesec po opominu. imel se je fino in samo to šteje. starši, ki prevzamemo odgovornost in skrbništvo nase to storimo zavestno in v to nas nihče ne sili. poiskati si je treba še kakšno dodatno delo pa pade še kak evro, pa mir imaš, nobenih groženj da boš že vidla če boš tožila za preživnino. živimo v sistemu, kjer pošteni nimamo kaj iskati. nikomur ni lahko, pa naj bo to mama ali oče. vendar šteje le to, kar sam narediš za otroka s pogovori, sprehodi, smehom in kar se da dobro vzgojo. kar pa ni vedno lahko. vse lepo vsem enostarševskim družinam.
Marcela666

13.03.10 11:46

Ima kdo kakšne izkušnje na tole situacijo:
Oče otroka je s 6-letnim otrokom šel v tujino in sicer tako daleč, da redni obiski niso mogoči. Dogovorila sva se, da je otrok do 10.leta pri njemu potem pa se lahko sam odloči kje bi raje živel. Skupno lastnino sva razdelila, nisva se pa še dokončno dogovorila za preživnino. On želi 300€ pa ne vem a je to ok ali ni. Stroški v tujini so precej večji kot pri nas, ima pa tudi on precej večjo plačo kot jaz. Kdo naj bi plačal stroške obiska (avion)? Se to lahko upošteva pri oceni preživnine ali je on s tem ko je dolžan zagotoviti obiske tudi finančno prispevati za stroške obiska?

Nekje sem prebrala, da se stroški delijo tudi glede na razmerje v plači, če je to razmerje veliko? A je to v praksi na sodišču tudi upoštevano?

Marcela

15.03.10 08:53

Navedeno
Marcela666

Ima kdo kakšne izkušnje na tole situacijo:
Oče otroka je s 6-letnim otrokom šel v tujino in sicer tako daleč, da redni obiski niso mogoči. Dogovorila sva se, da je otrok do 10.leta pri njemu potem pa se lahko sam odloči kje bi raje živel. Skupno lastnino sva razdelila, nisva se pa še dokončno dogovorila za preživnino. On želi 300€ pa ne vem a je to ok ali ni. Stroški v tujini so precej večji kot pri nas, ima pa tudi on precej večjo plačo kot jaz. Kdo naj bi plačal stroške obiska (avion)? Se to lahko upošteva pri oceni preživnine ali je on s tem ko je dolžan zagotoviti obiske tudi finančno prispevati za stroške obiska?

Nekje sem prebrala, da se stroški delijo tudi glede na razmerje v plači, če je to razmerje veliko? A je to v praksi na sodišču tudi upoštevano?

Marcela

Tole je pa kar specifično vprašanje. Bojim se tudi, da večina uporabnikov foruma zgornjih treh tem ne pregleduje, zato bi bilo mogoče dobro, da odpreš novo, posebno temo.
Pri preživnini se načeloma upoštevajo tudi finančne zmožnosti staršev, torej bi moral oče prevzeti nekoliko večji del stroškov, ne vem pa seveda, kolikšen delež konkretno predstavlja 300 evrov. Od predvidenih stroškov se odšteje otroški dodatek oziroma karkoli že morebiti poznajo v tej tuji državi.
Glede tvojih obiskov pri otroku bi rekla, da je to popolnoma tvoj strošek, predvidevam pa, da bo otrok prihajal tudi v domovino?

Bi pa jaz v tem primeru svetovala, da vama ureditev pomaga doreči kak otroški psiholog ali drug strokovnjak.
amortius

27.03.10 19:25

Mislim, da pri preživnini najbolj kratko potegnejo dolgoletne lažne samohranilke.Sej vemo, na papirju imata vse pošlihtano, nizka preživnina, dejansko sta skupaj, potem pa jo on naenkrat vrže skozi vrata in potem ta nizka preživnina postane realnost.
reka 

11.04.10 12:54

Navedeno
ločevalka

...
Pri preživnini se načeloma upoštevajo tudi finančne zmožnosti staršev, ...

Aha, ta je pa nova. Na tem forumu namreč že dlje časa berem, da se stroški za otroke delijo na pol. Fajn, da se je končno nekaj premaknilo.
Jalur 

15.04.10 10:14

Navedeno
reka

Navedeno
ločevalka

...
Pri preživnini se načeloma upoštevajo tudi finančne zmožnosti staršev, ...

Aha, ta je pa nova. Na tem forumu namreč že dlje časa berem, da se stroški za otroke delijo na pol. Fajn, da se je končno nekaj premaknilo.

To je teorija, ki je še naši vrli sodniki ne poznajo. Me zanima, kaj bo rekla naša ljuba sodnica na obravnavi naslednji mesec, ko bo govora v preživnini. V tožbo sem namreč napisala dokaj visok znesek pričakovane preživnine (glede na 100 eur neke povprečne preživnine), zraven pa dopisala (polek zgornjega navedka oz. člena ZZZDR) tudi, da v nobenem zakonu ne piše, da se preživnina deli na pol. Torej, če je oče prej dajal več kot pol za otroke, potem lahko daja sedaj tudi.
Konec koncev so se mojemu celo njegovi stroški zmanjšali, ko smo šli narazen, da niti ne govorimo o denarju, ki ga je prej dajal za družino.

Po moji logiki bi se naj stroški delili na pol le pri skupnem skrbništvu, ko oba tudi približno enako dela in časa posvečata otroku, pa še to le, če imata približno enake dohodke. Drugače pa je potrebno gledat razmerja med plačami in vložen čas v otroka. Samo tudi to je samo teorija.
reka 

01.05.10 11:24

Navedeno
Jalur

To je teorija, ki je še naši vrli sodniki ne poznajo. Me zanima, kaj bo rekla naša ljuba sodnica na obravnavi naslednji mesec, ko bo govora v preživnini. V tožbo sem namreč napisala dokaj visok znesek pričakovane preživnine (glede na 100 eur neke povprečne preživnine), zraven pa dopisala (polek zgornjega navedka oz. člena ZZZDR) tudi, da v nobenem zakonu ne piše, da se preživnina deli na pol. Torej, če je oče prej dajal več kot pol za otroke, potem lahko daja sedaj tudi.
Konec koncev so se mojemu celo njegovi stroški zmanjšali, ko smo šli narazen, da niti ne govorimo o denarju, ki ga je prej dajal za družino.

Po moji logiki bi se naj stroški delili na pol le pri skupnem skrbništvu, ko oba tudi približno enako dela in časa posvečata otroku, pa še to le, če imata približno enake dohodke. Drugače pa je potrebno gledat razmerja med plačami in vložen čas v otroka. Samo tudi to je samo teorija.

Jalur, javi, kako se je zadeva na sodišču končala. Me prav zanima, kaj bojo upoštevali, vajine zmožnosti ali 50:50.

Je pa hecno tudi to, da različni sodniki v različnih krajih različno odločajo o višini preživnine. Torej, če bi isti par imel obravnavo na 10-ih različnih sodiščih, bi prišli do 10-ih različnih preživnin za istega otroka pri istih dohodkih. :))))))
V razmislek

09.05.10 17:58

Kdo prispeva za otroka več?

Živijo: mati + oče + otrok. Mama zasluži 500 eur, oče 500 eur. Torej skupno na razpolago 1000 eur. Nato se ta dva starša ločita. Preživnina se razdeli na pol, kakor bi naj bilo prej. 100 eur prispeva oče in 100 eur mati.
Pri tem se upošteva, da se stiki razdelijo na polovico, oče in mati imata približno enake stroške stanovanja, avtomobila, . . . in nikoli se ne vloži zahteva po znižanju ali zvišanju preživnine. Poleg tega nista v skupnem gospodinjstvu dajala manj ali več za otroka. Zgolj dohodki iz plač (brez otroških dokladov, brez olajšave za otroka), polovični stroški za otroka, kamor so všteti vsi stroški (vrtec ali šola, oblačila). Torej enako stanje pred razvezo in po razvezi.

Komu ostane manj denarja?

Oče: 500 eur - 100 eur preživnina = 400 eur.

Mati: 500 eur - 100 eur za otroka + 100 eur preživnina = 500 eur.

Po določenem času si oba ustvarita novo življenje in s tem nove partnerje (nove dohodke).

Oče: 500 eur + 500 eur nova partnerka - 100 eur preživnina = 900 eur.

Mati: 500 eur + 500 eur novi partner - 100 eur za otroka + 100 eur preživnina = 1000 eur.

Po določenem času oče postane ponovno oče z novo partnerko.

Oče: 500 eur + 500 eur nova partnerka - 100 eur preživnina - 100 eur za novega otroka (oče) - 100 eur za novega otroka (nova pratnerka) = 700 eur

Mati: 500 eur + 500 eur novi partner - 100 eur za otroka + 100 eur preživnina = 1000 eur.

Po določenem času mati postane ponovno mati z novim partnerjem.

Oče: 500 eur + 500 eur nova partnerka - 100 eur preživnina - 100 eur novi otrok (oče) - 100 eur novi otrok (mati) = 700 eur

Mati: 500 eur + 500 eur novi partner - 100 eur za otroka (od ex) -100 za novega otroka (mati) + 100 eur preživnina -100 eur za novega otroka (novi partner) = 800 eur.

Torej kdo prispeva za otroke več? Oče, mati, nova partnerka ali novi partner?

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, doc, pdf
  • Datoteka ne sme biti večja od 1000 KB
  • Dodate lahko še 3 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 20 minus 2?