Mladi, ljubezen in spolnost

Mladi se srečujejo s številnimi mladostniškimi težavami. Problemi s starši, neuslišana ljubezen, odnos s fantom/dekletom, dileme v spolnosti, nezaželena nosečnost, telesni razvoj in drugo lahko mlade ohromi. Na tem forumu se lahko posvetujete med seboj ali vprašate za nasvet.
Svetovalka na forumu: Gabrijela Ploj, mag. psihologije, prof.

V nedeljo sem bila na avtosejmu v Lj... totalno sem bla zgrožena! madona sami prekleti bosanci! sami švercerski bosanci! pa to ne morš verjet...
pol pa pravjo da naj bomo tolerantni... dejte mi povedat kako?? folk sploh ne vidi več kaj nam delajo...slovenijo bodo pobosanili...same @#$%& delajo...
pa sej ne rečem da so vsi taki. redki med njimi so v redu ljudje. govorijo slovensko, so v redu ljudje, sam ne razumem pa folka ki že 20 let živi v sloveniji pa se NOČE naučit govort slovensko. pravjo da oni bodo govoril svoj materni jezik.. me pa neki zanima: če bi oni bli v nemčiji, me prav zanima, če bi gor tut ''svoj materni jezik'' govorili!! zdi se mi da smo slovenci totalno premil narod!

dejte mi prosm povedat kaj vi mislte o tem, sej jst sm toleranten človk, sam vse gre do neke meje!
vcasih se prevec prilagajamo. v vecini primerov, ki so men znani, bo slovenec v pogovoru z bosnjakom ali hrvatom govoril hrvasko. mogoce se motim, ampak se ne spomnem, da bi dozivel obratno situacijo. ste kje videli italijana, da bi govoril slovensko s slovencem? :)
No mucka,neumnosti delajo tudi slovenci,verjetno še večje.Vendar se z enim delom tvojega pisma strinjam:kako je možno,da ima tip SLO državljanstvo(za kar je moral delat izpit,kokr vem),ne zna pa enega simpl osnovnošolskega stavka skup sklamfat.
Imam prijateljico,angležinjo,ki je ostala v SLO.V enem letu(!!!) se je naučila odlične slovenščine,pa ji pof****i SLO(a to sploh so?) birokrati še zdaj niso dali državljanstva,pa ima že dva otroka s Slovencem in je res prava slovenka(in tudi čuti tako!).Tisti,pa kot ti praviš,NIKOLI ne bodo slovenci,in če se situacija obrne,bodo prvi,ki nam bodo zarili nož v hrbet,
Zanimivo,če hočeš dobiti USA državljanstvo je v tistem špehu vprašanj tudi tole:Kako boste reagirali kot državljan ZDA,če stopimo v vojno z deželo vašega porekla?
Si lahko misliš,kakšni bi bili odgovori(oz.dejanja!) tu v SLO?
Dovolj!
Lep dan želim
Sp
po eni strani te razumem, po drugi pa ne - prvič: ne moreš kr rečt, da so vsi "bosanci" - eni so hrvatje, drugi so srbi, tretji...tudi tebi ne bi blo všeč, če bi kr en reku, da smo vsi balkanci, a ne
drugič - pomisli (in si res priznaj) če bi ti lahko čisto zatajila materni jezik, ko bi se kam preselila... kar nekaj ljudi je še tukaj, ki so sem pribežali med vojno in so ostali, ...
poleg tega, osnovna človekova pravica je, da se lahko pogovarja in sporazumeva v jeziku, ki ga razume oz. njegovem maternem jeziku. To mu mora biti tudi npr. na sodišču zadoščeno. Seveda pa zagovarjam to, da naj se potrudi in govori slovensko, ko govori s Slovencem v Sloveniji.
lp

Mucka, predlagam, da odslej kupuješ le nove avtomobile.
Jap...tehle "od dol" je čedalje več in tud jst postajam malo alergična.:) Pa ne me narobe razumet....tud moja teta je poročena s Srbom in moram rečt, da ful vredu človek. Alergična pa sem predvsem na tiste, ki iz principa nočejo govorit slovensko pa so ako Slovenci. Mislim.... Sej če pogledamo kroniko, so pa itak sami "naši" not.....ob prvem prekršku bi jih blo treba na tovorne vagone naložt pa poslat nazaj...ker asimiliral se tko nikol ne bojo. Še otroc, ki so že kakšna tretja generacija v SLO slabo govorijo slovensko. Pa to vsi toleriramo. Eh Slovenceljčki (po V. Godina:))
Tudi jaz ne prenesem "čifurjev" . Mimogrede, "čifurji" so zame vsi neslovenci, vendar najslabše pa prenašam tiste, južno od Kolpe.
Ko si že načela to temo, bi te rad opozoril na to, da večina neslovencev ni tako slabih, tisti, ki pa so slabi, pa mečejo slabo luč tudi na dobre. Tudi med nami, Slovenci, je tako.
Najbolj važno je, da se zavedamo svojih korenin, in smo spoštljivi do svojega jezika. Opažam, da večina ne spoštuje slovenskega jezika dovolj. Kako se to vidi ? Najprej sem opazil besedo "pizdarija" v tvojem pisanju , ki smo jo nekako podedovali po naših južnih sosedih. Tudi uporaba slenga je nespoštovanje slovenskega jezika. Žal na internetu opažam, da večina uporabnikov raznih forumov pišejo v popačenem slovenskem jeziku, v pogovornem jeziku, oziroma kot bi rekli južnjaki: "piši, kao što govoriš" . Torej, dokler bomo Slovenci tako nespoštljivo ravnali z našim največjim bogastvom - slovenskim jezikom, je vsako pritoževanje čez južnjake odveč. Tudi sam južnjakov ne prenašam prav dobro, se pa trudim, da sem do slovenščine kar se da spoštljiv. Ko bomo vsi Slovenci enkrat spoštljivi do svojega jezika, bomo lahko rekli da smo nekaj več od ostalih. Če pač južnjaki nočejo govoriti slovensko, mogoče pa imajo tako radi svoj jezik, da nočejo drugače govoriti. To bi lahko pomenilo, da so boljši od nas.
Skratka, dokler sami ne bomo pravilno uporabljali slovenskega jezika in dokler do jezika ne bomo spoštljivi, je vsako govorjenje in pisanje o tem, kako slovenščino uporabljajo neslovenci, odveč.

SAMO TO LAHKO NAPIŠEM: SLOVENCI, SRAM NAJ NAS BO, KAKO SMO NESPOŠTLJIVI DO SLOVENSKEGA JEZIKA ! ! !
Mene moti samo govorjenje v javnosti. Sta zadnjič stale dve gospodični za mano v banki in se pogovorjale na ves glas (halo, me res ne zanima "šta se njej desilo")... To me pa razjezi!
Namesto, da bi se Slovenci zgledovali po njih, jih neki kritiziramo. Oni imajo res radi svoj narod in ponosni so na to, odkod so. Slovenci se pa vedno nekaj prilagajamo tujim sogovornikom in govorimo v njihovem jeziku pa ceprav znamo samo nekaj besed.
Magic,na žalost je vse to RES!
Sp
a nemscina pa anglescinas te pa ne mot al kaj? Ti ljudje so dolzni govort slovenscino (drzavljani al pa ne) samo v komunikaciji z ostalimi ljudmi... ce se med samo poznajo se nimajo kej teb al pa komu drugmo prilagajat. Mejhn razmisljej.
Ja mene pa res zanima KDO pa JE "pravi" slovenc??? A si ti mogoce? Kaj pa je kriterij po tvojem?
No to je res. Problem je bil da se je skorej podeljeval drzavljanstva nekaterim tukej. Je pa res da druge moznosti ni blo ob odcepitvi ker ne mores ti na eni kvazi nacionalni osnovi nardit ljudi za tujce na enkrat. To bi blo se bolj narobe. Drugo je pa da so k nam prsli begunci, od katerih jih jk emorda pol al pa se manj pravih beguncev (vem da je tako iz prve roke) pol jih je pa oportunisticne sodrge ki na veliko izkorisca ponujeno roko (tut roka ki ponuja prevec je res neumna) in se celo okoricsa na njen racun (recimo begunski studentje so dobivali zastonj prehrambene bone in so jih dilali naprej med studenti... to me je tko razp***). In veliko tem beguncem so podeljevali drzavljanstva kljub totalni nelojalnosti drzavi ki jih je do tedaj gostila.
ne to ni cist tko. V sloveniji je uradni jezik slovenscina kar v praksi pomeni da je to zapovedan jezik sporazumevanja med drzavo in njenimi drzavljani. Drzavljani imajo to svobodo da se med seboj sproazumevajo v kakrsni koli govorici ki se je spomnejo, s to omejitvijo da se steje vsijevanje svoje govorice kot nesramnost. Tako da dejstvo da se en slovenc (bodisi hrvaskega, srbskega... nemskega porekla) obraca name z eno tujo govorico se to lahko smatra kot nevljudnost. Na salterjih drzavne uprave in v dopisovanju z drzavnimi institucijami pa z jezikom ki ni uraden ne mores opraviti nic. Torej na sodiscu mora slovenski drzavljan govoriti slovenscino in nima pravice do tolmaca, lahko pa si ga najame sam na svoj strosek.
tole tvoje je sprejemljivo kot šakovsko bentenje, upam pa da nimaš resno takih idej da bi deprtirala ene ljudi kar nekam. To da mamo te ljudi tle je pac davek na osamosvojitev. Ker, spet, ljudi ne mores razglasati za tujce od danes do jutri. Ce pa ze jim je pa treba dati popustke pri pridobivanju drzavljanstva. Tko pac je pa ce je to dobro al pa slabo.
tole tvoje je sprejemljivo kot šankovsko bentenje, upam pa da nimaš resno takih idej da bi deprtirala ene ljudi kar nekam. To da mamo te ljudi tle je pac davek na osamosvojitev. Ker, spet, ljudi ne mores razglasati za tujce od danes do jutri. Ce pa ze jim je pa treba dati popustke pri pridobivanju drzavljanstva. Tko pac je pa ce je to dobro al pa slabo.
aja zgledoval se po njih a? A to se ti ne zdi problematicno da furas svojo kulturo do konca ko se preselis na tuje? Se ti ne zdi da je selitev ena zavestna odlocitev da zapuscas svoje okolje in se seliv v drugo in drugacno? Ja se strinjam da si upravicen do svoje kulture ampak ta balkanska navada da povsod vzpostavis eno skorej hermeticno komuno je pa problematicna. Ne da bi blo treba vzeti pravice do tega pocetja - jest tukej govorim samo o tem kaj je spodobno, drgac sem za to da pravica do kakrsnega koli prakticiranja katerekoli kulture obstaja, govorim samo o odnosu "juznjakov" do okolja v katerega se preselijo.
aja se nekej. Mene moti kako tukej eni uporabljajo izraz neslovenec. Slovenci smo vsi ki imamo slovensko drzavljanstvo, in TEGA SE NAVADITE predvsem tisti ki ste narodnostno slovenskega porekla. V tretji osebi govorim zato ker ocitno svetu okol mene to ni jasno. Se pravi imamo pri nas Slovence in tujce (tisti ki so brez slo drzavljanstva). Izraz neslovenci je diskriminacijski. Zakaj je tako popularen je v precejsnji meri najbrz res zasluga teh "neslovencev" samih ker se sami izolirajo in locujejo od ti. "slovencev", vzrok se pa najbrz da iskat v odcepitvi ki jim najbrz ni bla prav po godu - takrat smo se grupirali na "mi" in "vi". Kakorkoli bi danes ta izraz moral it cimprej iz uporabe ker je postal skrajno svinjski. Cetudi so ti ljudje skrajno nelojalno nastrojeni proti drzavi v kateri zivijo ne more bit uradna politika ali pa razpolozenje tako da se ljudi locuje po tem kopitu ker to vodi vedno samo globlje v drek in je cist neresno. Demokracija ma tako naravo da vedno nastavi se drugo lice. Demokracija resuje te stvari z zapravljanjem denarja kot je naprimer drzavljanska vzgoja v solah / domoznanstvo, izobesanje zastav in spostovanje drzavnih simbolov. Sploh pri zadnjem to pogreje mojo kri in takrat oprostim vsakemu ti. cefurju da mi pljuva v obraz ker vidim da tako ali tako kot narod ne zasluzimo svoje drzave in drzavnosti z raznimi razpravami o menjavi zastav ipd. Razprave o drz. simbolih nas spravljajo na raven ljudstva kakrsni smo bili pred dobrimi 150 leti, pred pomladjo narodov v avstrogrski, s katero smo si kot nacionalni simbol v panslavisticni navdusenosti in zbujeni zavesti o tem da smo slovenci narod izbrali zastavo kakrsno imamo, danasnji grb pa se je v taki ali drugacni obliki (pri plecniku) oblikoval skozi leta. Danes pa neke mitomanske razprave o simbolih... sej nismo resni.
ti si pa take skrajno bedaste idiotizme pisal da sploh ne vem ce bi sel z vsakim posamezno polemizirat. Samo tolk ti javljam da zelo zelo razmisljej pa probaj kej prebrat, sploh o jeziku in o njegovi funkciji, razslojitvi itd. Dvomim da bos to naredil, svetujem ti pa vseeno. Pa najprej se znebit raznih zakoreninjenosti v ene "teorije" kot jih kazes zgoraj pa odprto brat. Slovenska slovnica je fletna knjiga.
Dragi mefisto!

Najprej moras lociti med drzavljanstvom in narodnostjo!
Ce imas slovensko drzavljanstvo ni nujno, da si slovenec, lepo te prosim
npr.: drzavljanstvo: slovensko
narodnost: Slovenec, Bosanec, Albanec, Nemec ...

Upam, da razumes, da sta to dve razlicni stvari. Da pa imate nekateri predsodke do svoje narodnosti je pa to vasa stvar, kultura itd. Nisem se videl Nemca z tujim drzavljanstvom, ki bi mu bilo nerodno, ker je Nemec.
a si ziher, da je to tko, kolikor jest vem imaš pravico sporazumevati se v svojem jeziku, tudi če si na sodišču v drugi državi, ampak ne bom pa dala roke u ogenj...
sam to je tko komplicirano... žalitev praviš, ...večina folka zna angleško in če greš npr. na Norveško (valda ne znaš jezika) se sporazumevaš v angleščini...a je to za njih žalitev?
zdej smo pa že ornk zapletl vse skup:))
oi!
men se tud zdi da nekateri bosanci mal preveč pretiravajo... kar se pa mojih taspodnih frendov tiče pa morm rečt, da so ga res QL osebe! zalo me pa mot tud to, da slovenci oponašajo bosance... mislm to je pa čist mem!! ampak kva čmo, to je pač stvar posameznika...
LP, pikica
Res je, slovenska slovnica je "fletna" knjiga in lepo bi bilo, da bi jo več slovencev prebiralo.
Verjetno mojega pisanja nisi povsem razumel, prebral sem tvoje odgovore in ti edini se v vsakega nekaj vtikaš. Da ti ni kdo stopil na kakšen žulj ? Kaj bi sploh rad dokazal ?

Moti me predvsem to: po eni strani je v pogovornem jeziku polno južnjaških besed, po drugi strani bi se pa pritoževali čez tiste, ki ne govorijo slovensko ampak v svojem jeziku, v tem primeru "južnjaškim" , če se lahko tako izrazim.
Sam vpogovoru in pisanju načeloma ne uporabljam neslovenskih besed, razen nekaterih strokovnih tehničnih izrazov, katerih prevoda ni ali pa so povsem nesmiselni in težje razumljivi kot sama tujka.
Ma ti nisi toleranten človk niti malo. Lahko že po tvojem postu dojamem.

Nekatiri se pač ne asimilirajo...jezika se jim ni bilo potrebno naučit, saj je bil uraden jezik srbohrvaščina, poleg tega so delali skupaj v gradbenem podjetju, družijo se skupaj..........ni bilo potrebno. Otroci seveda govorijo slovensko.

Evropa ne zahteva asimilacije, priznava kulturno različnost. Vsak naj ohrani svoje običaje, navade...SVOJ MATERNI JEZIK!!!

Seveda je pa uraden jezik druga zgodba.........
Jaz sem delam z ljudmi in včasih pride kak "čiča" ki ne zna slov., 20 let in več dela v slov. Misliš da se delam da ga ne razumem!!!!! Razumem ga in če je potrebno tud govorim srbsko npr.!!!

Smešno ko pa se kakšen npr. Anglež priklati v našo deželico pa tok lomastimo z angleščino da je jooooooj!!

ZA LJUDI OD LJUDI!!!

Tko!
Rina
Slovenčki smo itak ene pizde..........to je dejstvo........ampak o tem smo že enkrat veliko debato udarli, samo se je žal sprevrgla.....torej, jaz sem že takrat predlagal, da z našimi južnimi brati vsi govorimo izključno slovensko.....če te razume te razume, če te ne, pa nič......in ravno tako, če te južni brat nagovori v svojem jeziku mu reci da ga ne razumeš in boste videli, kako hitro se bo potrudil in te nagovoril v sicer spakedrani slovenščini.........ja res je, eni so tukaj že 20 let, pa se delajo da ne znajo, ampak za to smo čist sami krivi, ker z njimi govorimo "južno" heheeheee
enkrat sem doživel, ko je en "od naših dol" v trgovini (dolga vrsta-gužva) prodajalki rekel: KILO LJEBA...prodajalka pa:PROSIM???? od naših dol: MA DAJ MI KILI LJEBA....prodajalka pa:PROSIM......no in veste kaj se je zgodilo?????? slovenčki ki so čakali v vrsti so hopnili kot na tekočem traku in hiteli pomagat:KILO KRUHA BI RAD NO....in potem je "od naših dol" ponovil:PA JA, KILO KRUHA MI DAJ, BOG TE JEBO.............samo misliti se jim ne ljubi, to je......ko pa pridejo v Nemčijo se pa hitro naučijo, mi slovenčki pa, jebi ga....slovenčki smo slovenčki in bomo ostali slovenčki, prijazni do vseh in pomagački in dploh in oh.....povem pa vam, da so tudi naši otroci taki, ker jih vzgajamo podobno...majhnega otročička vzgajamo tako, da ves čas vse naredimo namesto njega in mislimo, da ga tako učimo.....ženske pa svoje može prvih pet let cartajo in vse naredijo namesto njega, potem pa pogruntajo, da je to navadno izkoriščanje in ločitev je tu, ker ko ženska tega noče več početi, moški reče, da se je njegova žena čisto spremenila in da se bo ločil.........dajte. še za naše - une brate od naših dol enkrat rečte DOST MAM..........in znjimi govorite slovensko za božjo voljo...........
Nekateri ljudje se nocejo prilagoditi in to je njihov problem. Ti s ezaradi tega ne sekiraj prevec, ves kaj si in bodi na to ponosna. Jaz sem ponosen, da sem Slovenec, da je moja domovina Slovenija in mi na klraj pameti ne pade, da bi v Sloveniji s kom govoril srbsko npr.
Natanko tako. Prevec smo popustljivi z njimi, zato pa je tako, kot je.
Še ena zadeva mi gre na jetra.....Nekajkrat se mi je že zgodilo, da sem bila v kakšni trgovini kje ob meji s hrvaško....in se mi zgodi, da začne trgovka z mano po hrvaško govorit. Mislim.....a smo v Sloveniji, al na Hrvaškem??? Takšne stvari me pa res razjezijo. Da pa ne govorim o Istri.....tam se blazno trudijo z Nemci govort po nemško, Italijani italijansko itd. Pol pa pridejo do nas Slovencev in čisto pozabijo na vse znanje tujih jezikov in lepo klatijo hrvaščino. ja potem se pa tud men butasto zdi, da bi se trudla hrvaško govort in pač govorim slovensko.
Dejstvo je, da imajo nas za ene mekužce. In potem se, jasno, ne trudijo...niti v Sloveniji. Kar se pa tiče tega, da naslednje generacije že govorijo slovensko....pa ja:))) Posluši une mulčke.....vsaka peta beseda je kao slovenska:))
Napisal bom en dogodek, ki sem ga doživel pred nekaj leti, ko sem še delal v neki tovarni kot dežurni vzdrževalec. Pokličejo me iz enega obrata, kjer se je pokvaril stroj. Pridem do stroja, nakar mi delavec na tem stroju začne pripovedovati kaj in kako stroj ne dela in tako naprej. Seveda ne v slovenskem jeziku. Ker mi je bilo vsega dosti, sem seveda rekel, da ga ne razumem, in naj govori v meni razumljivem jeziku. Naj omenim, da zelo dobro razumem in tudi ločim med srbskim in hrvaškim jezikom, berem cirilico, saj sem bil nekoč v vojaški šoli. Iz principa nisem hotel razumeti, kaj delavec govori, saj smo v Sloveniji. Ker delavec ni želel ali hotel govoriti slovensko, sem se obrnil in odšel nazaj v delavnico. Tisti delavec se je seveda pritožil svojemu nadrejenemu, ta se je spravil name (tudi on ni bil Slovenec) odločno sem mu povedal, da zahtevam, da z menoj govorijo slovensko. Čez 30 minut sem bil že na zagovoru pri mojem šefu. Pa ne mislite kaj je bilo. Pogovor s šefom, jasno sem mu predstavil svoje stališče in to je bilo to. Od takrat naprej se je govorilo slovensko. Kako pa tisti delavci govorijo med seboj, je pa njihova stvar.
Skratka: sami smo krivi, če nas ogovarjajo in z nami govorijo po njihovo. V službi, na uradnih mestih je jezik slovenščina ! ! !
jst sm prmejduš!!

lp ajs
hrvati ne znajo slovensko, mi pa znamo hrvaško oz. srbohrvaško, ker smo se učili v šoli, oni se niso... ne vem od kje bi italijani znali slovensko, včasih se najde kakšen carnik, ampak ta je najbrž zamejski slovenec. Meni osebno se zdi fino, da znamo čim več jezikov. To je prednost, ne pa slabost.

lp ajs
pravico do tolmača imajo slovenci iz manjšin (italijanske in madžarske), če se jim sodi izven njihovega narodnostnega območja, na njihovem območju pa postopek poteka v italijanščini ali madžarščini, če tako zahtevajo. Pri ostalih se mi pa zdi, da je zahtevano samo to, da se obtoženemu razloži zakaj je obtožen, se mu pove njegove pravice itd... v jeziku, ki ga razume. Sam postopek pa poteka v slovenščini preko tolmača, ki ga pa plača nimam pojma kdo.

lp ajs
tovorni vagoni....tole pa že malo na koncentracijska taborišča diši...

lp ajs
to stara! :))

lp ajs
ajs  

Želim si....

20.02.03 10:02

želim si da bi se v Slovenijo priselilo vsaj še ene par tisoč turkov, afričanov, kitajcev, rusov, južnoameričanov, eskimov, avstrijcev, indonezijcev... da bo bolj zanimivo po ulici hodit in mi ne bo treba samo teh zaplankanih slovenskih fac gledat.

lp ajs
jože  

Re: Želim si....

20.02.03 10:13

AJS.....;-)

20.02.03 10:19

Sem sam mal preletela vse skup...Nimam nič proti južnjakom, tudi se ne obremenjujem ali znajo slovensko ali ne...so oni na slabšem, ne jst. Mogoče zato tko razmišljam ker se dost gibljem v takih krogih oz. imam dosti "balkanskih" prijateljev in morm rečt da so ljudje res face...velik bolj sproščeni, nehinavski, veseli...ne obremenjujejo se s tem kaj je kdo...en od druzga pobiramo kake besede in se zajebavamo na ta račun...zlitje slovenske in srbske-hrvaške-bosanske-črnogorske kulture, ja :)))
Dokler v Ustavi RS piše, da je uradni jezik slovenščina, naj se slovenščina govori v javnih ustanovah! Kako pa govorimo doma, se strinjam, se nobenega prav nič ne tiče (če mi paše tudi po japonsko)... Poznam Nemko, ki se je lepo naučila slovensko in tako v javnosti tudi govori (doma pač še vedno nemško). Če pa nekdo v javni ustanovi (sem spada tudi banka) flanca po svoje, naj bo vsaj tako vljuden, da zniža glas, ne pa da se počutim kot, da sem v drugi državi...
Tudi ti razmisli!
:))))) pa saj vse lepo in prav, ampak zakaj te že v osnovi moti če nekdo ne govori slovensko? se čutimo ogrožene al kaj? Men se zdi bedasto delat, da enga ne razumem, če ga razumem :))) potem mu pa nazaj lepo v slovenščini, pa ponavadi tudi on razume.

lp ajs
ja, neki takega bo....dons ni nič zastonj;)
Rina  

20.02.03 15:47

To stariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!! :))))))))))))))))

Tko!
Rina
Italjani se ne prilagajajo ker znajo SAMO ITALJANSKO!!!!!!!!! Redke so izjeme ki znajo angleško ali nemško!!
Tko!
Rina
mucka  

20.02.03 16:11

Rina!!

ti zihr nisi slovenka, a?
imaš prav. jaz nisem neka nacistka. moramo biti tolerantni do drugače govorečih, sej navsezadnje gremo v EU. Naj vsaj tako izgleda kot da smo tolerantni, drugače pa lahko ima vsak svoje mnenje o "bosancih", ki jih je mucka tako poimenovala. na ozemlju bivše Jugoslavije je potekala krvava vojna, in nič nimam proti, da so se ljudje zaradi tega selili nekam kjer bodo bolj varni. hvala bogu, tud jaz bi se, če bi pri nas bila vojna. sicer pa ne gre govoriti o bosancih, ker to ni definiran narod. Gre za tri popolnoma različne kulture, kar se vere tiče pa ne sploh rabim omenjati. sicer pa mucka, sej nima samo slovenija priseljencev, ne vem zakaj te to tako moti. tudi npr. nemčija ima turke... ne vem no, meni je to čisto normalno, da imamo tudi "južnjake" v naši državi in se ne obremenjujem zaradi tega.
ne pozab na drzavljanstvo... dobr preberi kar sem napisal. Vecina stvari v zivljenju je tko zapletenih da je kej in so detajli izredno pomembni. Ljudje pa tko radi enoznacno razmisljajo pol pa ratajo nesrece.

Torej, ja, res je da mas ti na sodiscu pravico do sporazumevanja v svojem jeziku ce se znajdes v sodiscu v neki drugi drzavi. Ce pa si drzavljan te drzave pa imas pravico do (zastonj) tolmaca ce govoris enega od uradnih jezikov te drzave, drugace si ga najames na lastne stroske. V sloveniji imamo tri uradne jezike: slovenscino, ilajanscino in madzarscino. Na nasih sodiscih so torej priznani ti trije jeziki za drzavljane RS. Ce se znajde na sodiscu tujec ima pravico do tolmaca. Ce se znajde na sodiscu , ne vem, albanec (albanec po narodnosti) ki ima slovensko drzavljanstvo (toprej slovenec) bo pa moral govoriti in razumeti slovensko (ce hoce italiansko ali pa madzarsko tudi mozno), ce pa ne bo hotel razumeti nobenega od teh treh jezikov si bo pa pac moral sam placati tolmaca, saj do njega nima avtomatske pravice (mu ga drzava ne placa).
Ta tvoja praksa uporabe jezika je smotrna samo do neke mere. Jezikovni purizem je pa nesmiseln. Zanimive stvari o jeziku pise David Crystal. Ampak vseeno, bom probal na kratko brez kaksnih poglabljanj: jezik je ziva stvar, zivi zljudmi in iz njih tudi nastaja. In jezikovni purizem je klanje jezika. Pravis da se vtaknem v vsakega in ce mi je kdo stopil na zulj. Ja stopajo mi na zulj skrajnosti iz vecih strani. Jaz nisem ne pro ne kontra tujcem, juznjakom...komurkoli ze, jaz sem za eno normalnost in fer donos. Fer odnos je treba imet, ce se vrnem, tudi do jezika. Se ze bojim da bom predolg... ker skoraj da ni kompleksnejse stvari ki se tice cloveka kot ej njegov jezik. Torej tvoja hvala o tem kako uporabljas slovenske besede itd je slaba hvala iz vecih razlogov. Prvi je ta da se jezik deli na funckijske zvrsti, ki so del njegovega bogastva. Torej jezik se pojavlja na vecih nivojih ki niso vrednostno razporejeni vendar imajo vseeno neko zakonitost uporabe, vendar iz cisto vljudnostnih in druzbeno kodnih razlogov. V razlicnih situacijah torej govorimo drugacen (ne drug) jezik (znotraj slovenscine seveda). Pogovorni, narecni, slengovsi, zargonski... vse to je slovenscina in nobena od teh zvrsti ni manj vredna od druge - vsaka pridonese k bogatstvu posameznega jezika. To ej en argument. Drugega bi zacel z vprasanjem. Kaj so zate slovenske besede? Kdaj je dolocena beseda postala slovenska? Ker vsi dobro vemo da nas jezik spada med indoevropske jezike ki imajo en koren. Ta s eje delil na kolena itd. Torej kdaj ej nastala slovenscina? 1848? S trubarjem? Z bohoricem? Zakaj potem ne govorimo o "pravi slovenscini" kot o slovenscini iz tistega casa? Ali pa etimolosko gledano: ali je beseda zep slovenska? Ni, je turska pa se je ne branis uporabljati. Takih besed je nickoliko in vprasanje je ali je 10 % besed iz slovenskega vokabularja res bilo izoblikovanih in preoblikovanih v danasnje v casu naseljevanja slovanov (dansnjih slovencov) v te kraje. In tudi to ej vprasanje koliko je teh "avtohtonih" besed sploh slovanskega izvora saj so se kruti naseljenci medtem ko niso klali prejsnjih z njimi tudi zenili in staroselska kultura je tudi vplivala na njih. Z jezikom sem ti dal vedeti (najbrz) da tako kot je nas jezik "necist" (hvala bogu za to) je "necist" tudi nas narod. Dolinar, Taler - Kdo je slovenskega porekla? Dolinar? Nak, ni nujno, lahko je pioslovenil svoj priimek (ali ga pridobil od lokalnih prebivalcev, ki so se ga odlocili tako klicati). Ali ej potem Taler/Thaler nemskega porekla? ni nujno! Lahko so ga lokalni prebivalci - nemci v slo. poimenovali po svoje, ce ne oni pa kasnejsa avstroogrska oblast, ki je prva zacela z zapisovanjem priimkov.

Jezik in ljudstvo gresta skupaj. Tudi pizdarija je slovenska beseda, od kod ej prisla ta trenutek ne vem, na tvojo zeljo lahko preverim, ne bo trajalo dolgo da ti odgovorim. Je pa tudi vsem dragi preseren pisal o kurcih in pizdah, in c eje eden od kriterijev poimenovanja nasega jezika tudi njena literatura/kultura in to tako "eminentna" (okej mal karikiram) ni vrag da to ne bi bla lahko slovenska beseda. In tudi je...

Se literatura ki ti jo priporocam da bos bolj sprosceno govoril:
Kaka knjiga od Davida Crystala
Knjiga o kletvicah Bernarda Nezmaha
Etimoloski slovar
java ustzanova gor al dol, MED SEBOJ se lahko pogovarjajo kokr se hocjo. Ja vem, se strinajm, vem da dostikrat nastopajo pa se na ves glas deklarirajo kako so oni tut tle sefi... ze res. Sam napacno je pa prepustit se tem custvom da je treba kej ukrenit zoper to, to ej njihov problem ki izhaja iz njihovih lastnih kompleksov pa bolne mitologije in ne tvoj in tut pravice si en smes jemat da jih zato posiljas nekam al ap poducujes kako naj se obnasajo.
oh jej,

V sloveniji zivimo slovenci in tujci. Slovenci smo vsi s slovenskim drzavljanstvom ne glede na narodnost. Med slovenci pa obstajajo razlicne narodnosti. Prva ravan so manjsine ki imajo celo zagotovljen poseben status in pravice glede na vecinsko narodnost. Druga ravan so priznane kulturne skupnopsti ki imajo manj dodatnih pravic kot manjsine, in nazadnje se vsi ljudje razlicnih narodnosti ki nimajo posebnega statusa lahko pa prakticirajo svojo kulturo (kot vsak drzavljan, bodisi slovenske narodnosti ali pa druge) kakorkoli hocejo ampak na svoja lastna sredstva.
JA, VEM!
Vse to se da razbrati iz mojega pisanja ce ne beres z eno prekoncepcijo o meni.
ja res je "cefurstvo" ni vec narodnostna kategorija ampak kulturna. Tko kt rap. Cefur ni nek "bosanc" ampak je tist k zgleda tko ap tko in se obnasa tko pa tko. Izhaja pa res od "bosancov" to.
Kje je bil uradni jezik srbohrvascina?!?!?!?!?!?!?!?!?! V jugoslaviji?!?!?!?! NIKOLI!!!!! Vsi jeziki republik (SRH, mak., slovenski) so bili uradni, po republikah pa so bili interno uradni tudi jeziki manjsin. V posameznih republikah je bil uradni jezik samo jezik te republike plus manjsinski. Tako v sloveniji SRH nikoli ni bil uradni jezik, in touhg luck "cica", preklet pezdec, lahko bi se v 20 letih naucil. Posebej s takim ne bi niti pomislu da bi govoru srbsko. Res je, lahko ga razumem, ampak naj vidi da ej problem v nejgovem sporazumevanju v njem samem ne v okolici.

Tisto od ljudi za ljudi mi pa prihrani. Primerjava s tujci ki pridejo sem ni primerna. Tvoj cica je tukej 20 let pa nabrz je ze s tem tut dobil drzavljanstvo tko da nima izgovora za svoje tezave z nerazumevanjem jezika.

Mimogrede, evo ti krasne drzave: vsi jeziki konstitutivno enakovredni, manjsine z zagotovljenim statusom, medtem ko v vojski poveljevalni jezik srh., jezik v praksi v zvezni skupscini - spet srh. Jezik sporazumevanja z federacijo spet srh. Nc cudnega da ej sla drzava k vragu.

Re: govorimo slovensko

20.02.03 20:32

Tocno tako, kar si naredil ej bila tvoja polna pravica.

20.02.03 20:35

ja fak, zidovsko ime ma!
ja sam mors pa vseen pazit na govorno pozicijo. V sloveniji je vljudno od tvojih sodrzavljanov da govorijo s tabo po slovensko. Ce te poznajo in si ti s tem komot lahko govorita kokr hoceta, ne ap da te cez sank tam en nekej posiljuje s srbscino. Ce si v tuji dezeli lepo vprasas ce kdo govori kak jezik ki ga tut ti in potem se zmenita. Mene moti tut anglez al ap nemc k mi uleti direkt pa mi nekej zlobudra v ksiht. Ce pride in rece sori, to pa to, a me zastopis, ja okej nadaljuj - to ej ap druga stvar. Ce se pa zmerej v eno usluznostno pozicijo postavs je pa to brezveze, brez samospostovanja, ker un rine svoje ti se pa samo prialgajas (seveda ce si vo poziciji ko se ti en bi blo treba, torej doma)

Z italjanščio je ap tko - v manjsinjskem podrocju bi moral v vecji meri znat slovensko, samo so gnoji. Ne da bi blo fino da znajo ampak bi MORALI, ker je zakonodaja, ce bi jo upostevali taka da imajo slovenci pravico uporabe svojega jezika na manjsinskem podrocju - v komunikaciji z javnimi ustanovami. To je torej njihov, italjanski problem.

20.02.03 20:47

a ti bi pa kr zlivala :) "Melting pot" imenujejo americani svojo drzavo prov ponosno. No eno mero ej treba imet najbrz... kako jo dolocit?
Dragec, ti pa res ne veš, o čem govoriš. Biti Slovenec še zdaleč ni isto, kakor biti državljan Republike Slovenije. Slovenec je tisti, ki ima slovenske starše. Slovenec si torej po krvi, po narodnosti. Slovenski narod tvorijo Slovenci, hrvaškega Hrvati itd. Nizozemec, ki je državljan RS, je še vedno Nizozemec. Slovenec namreč ne moreš postati; Slovenec se rodiš. Zato prosim ne klobasaj, da so vsi družavljani RS Slovenci, ker ni res. Državljani Slovenije so pač različnih narodnosti, kar pa ne pomeni, da so tisti, ki niso Slovenci, tujci. Če boš nekoga, ki ni Slovenec (čeprav je mogoče slovenski državljan), označil za Slovenca, ga boš s tem oropal njegove lastne identitete in dostojanstva. Pripadati nekemu narodu je ena izmed človekovih najglobjih zaznamovanosti. Dojemi in verjemi:)
se popolnima strinjam z MENC, oziroma je to res kot pribito......tudi vsi tisti, ki so se rodili v Sloveniji, niso Slovenci samo zato....Slovenec se lahko rodi v Italiji, zato, ker je šla njegova mama tja v soboto po špezo in jo je mal presenetlo.....torej si to, kar so tvoji starši in predniki....
Jaz poznam veliko državljanov Slovenije, ki doma poslušajo "narodnajake" pa so rojeni v Sloveniji, ker imajo to zvrst glasbe v genih, a me zastopte......
ne moreš biti Slovenc kar tko, a razumete, sam zato k si tle rojen...ni šans....
Jst sm rojena v Sloveniji, mam slovenske starše...pa poslušam tudi narodnjake...in kaj zdej?!? Jo imam v genih???
Rina  

21.02.03 09:11

Mucka moja.........čistokrvna (s fotrom nacionalistom povrhu), ampak predvsem sem ČLOVEK!!!

Tko!
Rina

21.02.03 09:50

Blondy, a tud kuzarce u zid mečeš
glej: jst osebno nimam nč proti njim, kot sm že rekla eni so full v redu ldje, sam pazi to: piše na kakem zidu grafit: BIH ti si zakon, al pa Jebeš Slovenijo!!! Se vam to zdi prav??? če jim je v bih-u zakon, naj grejo pa dol...kdo jim brani??
frajla, le še ti me razumeš!! :)))
OK, nisem si misnla, da bo tooooolk odgovorov:) No zdej se vsej vid kje je problem v Sloveniji...
no, pa fajn se mejte

lp, mucka
Imas prav, ce jim tu kaj ne pase, naj gredo dol.
Tule si pa zal v temo brcnil. Vsi s sloevnskim drzavljanstvom se dalec nismo Slovenci. Vprasaj enega Srba, ki ima sicer nase drzavljanstvo, ali s ecuti Slovenca, pa bos videl, kaj ti bo rekel. Ali pa Bosnjaki, Romi...tudi imajo slovenskod rzavljanstvo, pa nikakor niso Slovenci in se tudi nimajo za Slovence. S tem ni nic narobe, tako pac je.

Tudi nimajo vsi Slovenci slovenskega drzavljanstva. Eni imajo avstrijsko, italijansko..
Ja, to je tako, kot da bi Italijani npr vsakega italijanskega drzavljana oznacili za Italijana. Torej tudi npr nase zamejske Slovence. Vsi smo ljudje in vsak ima pravico do svoje narodne identitete. To nima zveze z drzavljanstvom.

21.02.03 10:40

Hehe ajs.

Ma v principu imas prav. kar se mene tice je v Sloveniji dobrodosel vsakdo, ki spostuje slovensko kulturo in slovenski jezik kot vecinski.
Joj, kaksna klobasa je nastala. Pojdimo po vrsti..

Slovenci radi jamramo, da je nas jezik ogrozen. Opozoril pa bi, za to, da se bo ohranil in prenasal, naredimo najvec oz prakticno vse sami. Nas je malo, ce mi ne bomo govorili slovensko, nihce ne bo. Prosim, ne mesajte tudi drzavljanstva z narodnostjo. V Sloveniji zivijo ljudje, ki imajo nase drzavljanstvo, vendar niso Slovenci in se tudi nimajo za Slovence. Nekateri so priznani kot manjsina, drugi ne. To so Madzari, Italijani, Romi, Srbi, Bosnjaki...Ti ljudje imajo svojo narodno identiteto in se tudi med seboj sporazumevajo v slovenskem jeziku. Oni niso varuhi slovenske kulture in jezika, temvec v najboljsem primeru njegovi uporabniki v javnosti, na uradih...Za sloevnsko kulturno izrocilo in ohranitev slovenskega jezika pa je dolzan skrbeti vsakdo, ki se za Slovenca cuti! Zato je cas, da nehamo jamrati, kako nas bodo tujci pozrli, pa kaj vem kaj...Svojo narodno identiteto in kulturo smo dolzni ohranjati sami! Ce se sami ne bomo spostovali, nas tudi drugi ne bodo.
>
> Tule si pa zal v temo brcnil. Vsi s sloevnskim drzavljanstvom
> se dalec nismo Slovenci. Vprasaj enega Srba, ki ima sicer
> nase drzavljanstvo, ali s ecuti Slovenca, pa bos videl, kaj
> ti bo rekel.

Sej to je problem da se ne cutijo tako. Vprasej avstrijske slovence kaj so pa ti bojo vsi rekl da so avstrijci in slovenci. Prvo je pripadniki drzave avstrije kateri so lojalni, drugo pa je njihova narodnost..
Jest res ne vem, al vi ne znate brat al kaj...? Al vam domoznanstva da tega ne znate razumet.
Ena napakica......Sredi sestavka.....Ti ljudje imajo svojo narodno identiteto....in se med seboj NE sporazumevajo v slovenskem jeziku.

Tako je pravilno.
na II. programu SLO TV (pol osmih) je glsabena oddaja.....večkrat mal pogledam, da vidm kwa dogaja......no in vsi tisti ki to oddajo gledate, ste lahko videli, da je bila več kot en mesec na prvem mestu skupina "NEKO ZAKLONIŠČE"...to so otroci "od naših dol"....pa kdo mislite da glasuje za njih, sam ne mi rečt da Slovenci....no in kaj to pomeni....to pomeni, da jih je pri nas kot listja in trave....mi pa nič, namesto bi se borili za slovensko kulturo (med drugim tudi glasbo) poslušamo na TV SLO neke narodnjake.........
Znam brat, brez skrbi.Pojdiva po vrsti..

Imamo pojem drzavljanstvo in pojem narodnost. Drzavaljanstvo je fakt, kos papirja, dejstvo. Pri narodnosti je stvar malo zapletena, gre za to, kateremu narodu pripadas, na kratko kaj se cutis. Lahko se cutis Srba, Slovenca, Hrvata...

Kot radi recemo, narodnost nam je dana v zibko. Sin slovenskih starsev se bo gotovo cutil Slovenca.lahko pa je tudi drugace, lahko s enpr tudi otrok hrvaskih starsev, ki je rojen v Sloveniji , cuti Slovenca. Zakaj pa ne. Stvar tega, v kaksnem okolju odrasca in kako ga starsi vzgajajo. Lahko pa se ima za Hrvata in konec.

Zato je problematicno besedo Slovenec uporabljati kot sopomenko za slovenskega drzavljana. Slovenski drzavljani smo sirsa mnozica, znotraj katere obstaja vec manjsih mnozic....najvecja so gotovo Slovenci, potem imamo Hrvate, Bosnjake, Srbe...itd.

Polozaj Slovencev v Avstriji je specificen. Oni so drzavljani Avstrije, do enek meresese celo cutijo Avstrijce, po drugi strani pa bi tudi radi ohranjali svojo sloevnsko kulturo. Imas pa morda tudi taksne, ki se cutijo samo Avstrijce, ceprav imajo slovensko poreklo.
Oh ti revcek trde glave! Kako se imenujejo drzavljani republike slovenije? Slovenci. Ti si pozabu da smo postali drzava po letu 91. Vem da ti je tezko ker mamo zaradi zgodovine slabo razvito drzavnisko terminologijo v nasem jeziku ampak zato si najbrz ze slisal kaj o naciji in narodnosti.
Slovenska nacija je drzavotvorni korpus ljudi vseh narodnosti ki tvorijo prebivalstvo z drzavljanskimi pravicami posamezne drzave in nosijo ime drzavotvornega (najveckrat vecinskega) naroda te nacije. V to se mi ne bos vtikal in me prepriceval o nasprotnem, lahko pa imas svoje nevedno mnenje, ki pa mene ne zanima.
Zakaj sem rahlo nesramen? Ker mi klobasas nekaj o narodu ki ga lahko dolocimo po krvi?!?!? A? A si ti z lune padu? Kaj pa ce ti dajo v avstriji transfuzijo? a si pol manj slovenc? Dobr najbrz si mislu na nekaksno druzinsko poreklo. Kar pa je tudi neumnost. A mi ti lahko poves kdo je zate slovenec? A mas kaksen kriterij kolk generacij s cistim slovanskim staroselskim pedigrejem (a smo samo to slovenci?!?!, a mislis da se niso slovani mesali s prejsnjimi plemeni in kasneje narodi tukaj pa da smo ravno ta mesanica vseh in se sosednih prav danasnji slovenci) se je med seboj zenilo da si ti kot Slovenski korenjak zdaj tukaj pisal traparije? Kdo pa je zate slovenec, me prav zanima, ker tvoja razlaga o "slovenskih starsih" je maloumna. Kako pa ves ali so tvoji starsi slovenci? Aja majo "slovenske" starse. Kaj pa njihovi starsi? Slej ko prej prides do tega, da je nekdo bil iz kaksne druge kulturne grupacije (narodi so zadeva stara 300 - 150 v nasem primeru - let, nic vec). Narode loci med seboj nic drugega kot zavest o doloceni kulturi (jezik, obicaji...) in pripadnosti le tej in nikakrsna kri. Nekdo je lahko otrok dveh starsev iz razlicnih drzav ki zivita v sloveniji in zraste v slovenca (v narodnostnem smislu), ce se vklopi v okolje kot eden izmed njih. Pa tudi ce v svoje "slovenstvo" vnese nekaj kulture svojih starsev to samo siri prarecept slovenstva.
ne ni problematicno. Problematicno ej to da tega ne razumejo. Noben te ne sili da se nekam preselis in vklopis v okolje. Drzavljanstvo je DALEC od tega da bi bil samo kos papirja ampak ima tudi custven naboj. Oziroma bi ga moral imeti, pa ga pri nas zgleda nima niti pri tistih ki se cutijo slovence. Najbolj obrabljen primer je ob vojni nevarnosti: kaj bo naredil nekdo z drzavljanstvom in dolznostjo ampak brez lojalnosti.
Jaz nisem niti enkrat niti napisal niti nakazal da nekdo en more biti hrvat ali srb ce je slovenski drzavljan-slovenec. Nasprotno, sem najvecji zagovornik (kar lahko razberes iz kaksnih postov v tej temi) tega da se ne dotika narodnostne identitete posameznih drzavljanov in da ni na "nas" (vecini) da se vtikamo v njih ampak je na njih in njihovem bontonu kako se obnasajo v javnosti, kar pa ni stvar bontona je pa tako ali tako tudi njihova stvar.
Ti si hotel biti upostevajoc do drugih narodnosti pri nas, za katere se ti zdi da jih jaz tlacim v en kos in asimiliram s tem ko jih nazivam slovenci. Ampak v praksi in filozofiji je pa tvoj princip diskriminacijski. Ker jih s tem izlocas iz drzavljanskih (Slovenija---> slovenskih) procesov kot "nekoga drugega", "the other party in the process" namesto normalnega cloveka kot ti in jaz ki ima le drugacno kulturno prakso kot midva. JA vem da tega nisi hotel ampak to je logika ki izhaja iz tvojega pisanja.

Polozaj slovencev v avstriji ni s stalisca nase teme prav nic specificen. Specificno je nase (slovensko, s tem seveda mislim na vse drzavljane) pomanjkanje znanja o drzavnosti. Jaz tukaj razlagam dejstva in logiko za temi dejstvi in mi je zal da moram argumentirati nekaj kar so temeljni drzavniski/drzavljanski aksiomi vseh modernih drzav. Skoda da smo tako zadaj v tej zavesti da je to treba razlagati.
jest mislm da je najboljs da zapremo stacuno pa se pripojim nekomu, komurkoli. Po takihle izjavah si ne zasluzmo bit nacija. Upam da se nimas volilne pravice!
jest mislm da je najboljs da zapremo stacuno pa se pripojim nekomu, komurkoli. Po takihle izjavah si ne zasluzmo bit nacija. Upam da se nimas volilne pravice! Do takrat ko jo dobis se pa kaj nauci.
jest sem cisto frapiran nad takimi izlivi bedastoc. V gehih, v krvi? Kva?
> slovensko, nihce ne bo. Prosim, ne mesajte tudi drzavljanstva
> z narodnostjo. V Sloveniji zivijo ljudje, ki imajo nase
> drzavljanstvo, vendar niso Slovenci in se tudi nimajo za
> Slovence. Nekateri so priznani kot manjsina, drugi ne. To so
> Madzari, Italijani, Romi, Srbi, Bosnjaki...Ti ljudje imajo

Drzavljanstvo nosi ime vecinske kulturne skupine ki je pri nas slovenska. To nalaga doloceno vkljucenost v nas sistem, v demokraticni drzavi pa zagotavlja prakticiranje cesar se ravno danes spomnis pa naj bo to krsna slava, bajram... in tako je prav. Ti ap en mesaj italjanov, madzarov srbov in bosnjakov. Italjani in madzari so avtohtona narodnostna skupnost in njihivo kulturo je dolzna podpirati drzava slovenija ali v prenesenem pomenu vecinska kultura. Srbska, bosnjaska, hrvaska skupnost je prepuscena sama sebi ker so ti ljudje tu po svoji lastni izbiri in imajo svobodo da s svojim denarjem delajo kar hocejo. Oz. bom to zadnje verjel ko bodo dovolili postaviti dzamijo.

Res pa ne vem kje si ti videl da jaz mesam drzavljanstvo z narodnostjo. To si mi ocital ze zgoraj.
Slovenci imamo mlado drzavo in sele postajamo drzavotvoren narod. Res, nekoc nekdaj smo imeli Karantanijo, ki je bila kratek cas samostojna, drugace pa smo vedno bili navajeni neke nadoblasti, nazadnje na Dunaju in se nazadnje v Beogradu.Lojalnost neki drzavi je v danasnjih casih, ko vsakdo skrbi predvsem za lastno rit, vprasljiva stvar.Tudi v velikih drzavah, kaj sele v nasi mali Sloveniji.

Problem je v tem, da ljudje dojemajo drzavo kot nekaj tujega in ne nekaj lastnega, na cemer se gradi narodna identiteta.zato sem malo nizje zapisal....ce se sam ne spostujes, te tudi drug ne bo. In Slovenci imamo sami vse premalo spostovanja do svojega jezika in svoje kulture.

Zdaj, kar se tice raznih narodnostnih skupin v Sloveniji. Jaz nocem v isti kos metati Italijanov in Bosancev in tudi ne pravim, da je Slovenija dolzna skrbeti za bosansko kulturo. Zanjo naj skrbijo oni sami, imajo pa pravico do nje.

Pravis, da je moja logika diskriminacijska in da nekatere ljudi izlocam iz drzavljanskih procesov. Najbz imas prav. Jaz dejansko ljudi, ki niso Slovenci dojemam kot nekoga drugega. To je verjetno moja slabost, taksen sem. Ti bom dal banalen primer. Nogometna tekma v Ljubljani, Slovenija-Jugoslavija...saj si videl, za koga so navijali Srbi, ki sicer zivijo v Sloveniji, verjetno jih vecina ima tudi drzavljanstva, kajne? Kako naj jaz te ljudi jemljem kot Slovence, pa ceprav tekoce govorijo slovensko? Kkao, ce pa za svojo domovino razumejo neko drugo drzavo?
slovenci enostavno izumiramo,ker se nam preprosto jebe za vse ....
naša morala je tako na dnu kot še nikoli .... žal je to res ....

torej vsi po bulerje pa bele vezalke :)))
kar vidim da nekomu ne bo kaj jasno spet: se dodatno pojasnilo.

"Slovenec" ima od leta 91 dvojno funkcijo.

Ena je narodnostna in je izkljucno custvena kategorija. Pod cusvena stejem vse od vasih razlag o starsevkem poreklu, krvi, genih - ceprav so to skrajno bedaste, fasistoidne kategorije in mi je zal da je to vas edini steber narodnostne identifikacije ampak vendar. Obstajajo tudi zrelejse zadeve ampak pustimo jih da se ne bo kdo zmedel. Torej to je stvar narodnostne identifikacije, ki je nedotakljiva in skrajno osebna pravica. Ne sme se je jemati nobenemu cloveku in ga prisilno asimilirati.

Druga funcija oznake "slovenec" je drzavljanska. Oznacuje vse ljudi ki so drzavljani Slovenije. Ta oznaka je papirnata, birokrtska, je ime za nosilce "papirja". Custvena je le v pogledu lojalnosti ki je moralna obveza drzavljanov ni pa obvezna za drzavljana. Drzavljan je lahko tudi pankrt v odnosu do svoje drzave in ne izpolnjuje dolznosti ter ignorira drzavo pa vseeno en more biti izkljucen iz drzavljanstva. Vendar s tem dejstvom neobveznosti ta custvena moralna obveza do lojalnosti ni nic manj pomembna amapk ej eden od pogojev zdravega delovanja drzave v vseh situacijah.

Ta razdelitev je skladna z mojim pisanjem. S tem ko se preselis v slovenijo in zaprosis drzavljastno in izpolnis pogoje za pridobitev le tega postanes polnopravni slovenec vendar s tem nikakor ne izgubis pravice do izvajanja kakrsnekoli kulturne prakse. Z drugimi besedami s tem ne nehas biti srb, nizozemec,... tudi vso pravico na nazivanja samega sebe imas kot nizozemec, srb... vendar si hkrati tudi slovenec (papirnati, zazeljeno lojalni - to naj bi preverjali ob vlogi za pridobitev drzavljanstva). Ce so ti stvari jasne, kot so to drugim ljudem v modernem svetu, ves da si slovenec v odnosu do drzave, zasebno pa drzavo ne briga kaj si, razen v statisticne namene (popis). Drzava je tudi pragmaticna tvorba in je osebne opredelitve zanimajo le omejeno.
Priseljenec je Slovenc delno ze po cisto custveni kategoriji ker se je odlocil priseliti in se vklopiti v drugo druzbo in kulturo (CE se je), ceprav pri nas zaradi specificne situacije (bivsa skupna drzava) pri nekaterih priseljencih to ne deluje.
točno tko...madona še zdej me zjezi k se spomnem kwa je blo na tej tekmi SLO-YU...matr sto matr.....75% stadiona sred Lublane je upil PLAVI-PLAAAAVIIII....matr, jest sm čist zelen vidu...no kdo je pol Slovenskega naroda sin....
Spider je pisal/pisala:
>
> Slovenci imamo mlado drzavo in sele postajamo drzavotvoren
> narod. Res, nekoc nekdaj smo imeli Karantanijo, ki je bila
> kratek cas samostojna, drugace pa smo vedno bili navajeni
> neke nadoblasti, nazadnje na Dunaju in se nazadnje v
> Beogradu.Lojalnost neki drzavi je v danasnjih casih, ko
> vsakdo skrbi predvsem za lastno rit, vprasljiva stvar.Tudi v
> velikih drzavah, kaj sele v nasi mali Sloveniji.

To je verjetno moja slabost, taksen sem. Ti bom dal banalen
> primer. Nogometna tekma v Ljubljani,
> Slovenija-Jugoslavija...saj si videl, za koga so navijali
> Srbi, ki sicer zivijo v Sloveniji, verjetno jih vecina ima
> tudi drzavljanstva, kajne? Kako naj jaz te ljudi jemljem kot
> Slovence, pa ceprav tekoce govorijo slovensko? Kkao, ce pa za
> svojo domovino razumejo neko drugo drzavo?

Ja ampak jaz vidim problem v tem da ne mi (ki se imamo za slovence in domacine v sloveniji) ne oni ne vejo kaj pomeni drzavnost. Slovensko drzavnost gledajo kot eno prepreko za brezskrbno prehajanje meja do svojega "zavicaja" hkrati ap kot en pasos v svet. Nekje spodaj sem napisal d aje tako najbrz zaradi siuacije zaradi katere so tu ostali in dobili drzavljanstva - kar ni bilo po obicajni poti ampak po edini mozni. Je pa rpoblem ker tudi "mi" ne vemo kaj je drzavnost in se obesamo na znucane floskule o nasi majhnosti in ogrozenosti in skromnosti in oh in sploh nasi dobroti, medtem ko so vsi okoli nas ene hijene, mi pa tako naivni, dobri... to ej ramanticno jamranje. Ce bi bili slovenci toliko veliki kot nemcija bi ze unicili svet, taksna sodrga smo. Izhajam iz danasnje situacije ko smo "gensko" pohabljeni od komunizma in od predvojnih druzbenih anomalij.
Namesto da se pehamo z zgoraj omenjenimi floskulami in posuvamo s pepelom bi raje pragmaticno jemali drzavo, saj jo navsezadnej imamo in nam je nihce ne more vzeti. Mednarodni odnosi so stvar preproste (no zelo kompleksne) trgovine pogajanj in znati si je treba zagotoviti mesto, ne pa jamrati, majhni, posteni, saj en mroemo nic. Narodno zavest je treba donegovati, ker je trnutno kriplasta. Tvoja omemba karantanije je malo problematicna. To je del predzgodovine slovenskega naroda. Slovenski narod je star okrog 150 let, prej v ljudeh slovansko-germansko-romansko-keltsko-langobardsko-...venetske mesanice narodnostne (drzavotvorne) zavesti ni bilo. Narodi v evrpi so se v modernem pojmovanju (moderno=200-250 let staro, pomeni pa narod kot nacijo) izoblikovali pred okrog dobrimi 200 leti (nemci, francozi, spanci, anglezi) in s tem sprozili pomladi narodov ki je nas zbudila okrog 1800. Uradno se leto slovenske pomladi pise 1848. Karantanija je del slovenske zgodovine ampak ej bila pragmaticna tvorba brez narodnostnega faktorja - ta ni bil odlocilen za izoblikovanje te tvorbe.
tist je posledica njihovih osebnih kompleksov. Teb, ce mas razciscen kaj si in kaj ej tvoja narodnostna identifikacija in lojalnost ni treba skrbet zato. Ja res te takle lahko jezi, tut mene je, sam glede na to da mamo skupej svojo drzavo, ki izhaja iz vecinskega naroda, se s tem oni samo postavljajo na stran in sami locujejo od druzbe, se diskriminirajo. Vedi da majo s sabo hujse probleme kot jih mamo mi z njimi.
Da nauta še kej novga odkrila ko se tolk repenčita...
a tko je pol to. tenx za razlago.
lp
E, tu se strinjava. Karantanijo sem omenil za to, da mi ne bi kdo ocital, da zanikam drzavo, ki so jo nekoc imeli nasi predniki. To so bili nasi predniki Karantanci, ki niso bili narod, bili so ljudstvo, se natancneje zveza plemen. Prikljucili so se Samu, ki je bil domnevno po rodu Frank.

Da ne bova zajadrala prevec v zgodovino Karantanije, strinjam se, da si je treba v tem svetu izboriti prostor pod soncem. Slovenci prevec povdarjamo svojo majhnost. Povdarjanje majhnosti je iskanje alibija za neaktivnost, ces, jaz itak nic ne morem, vsi me ogrozajo, ....itd. Histeriki govorijo, da bomo v EU izgubili svojo identiteto. To je ebdarija, ki jo zanika ze zgodovina. Identiteta sloevnskega naroda se je celo izoblikovala pod Avstrijo, ne el da ni izginila. Nato smo sli v SHS, neki liberalni sloevnski krogi so celo imeli ideje, da bi Slovenci v duhi unitarizma prevzeli neko spakedravscino, izpeljani iz srbskega in hrvaskega jezika...To se na sreco ni zgodilo.

Prepogosto s egovori, da smo Slovenci narod hlapcev.To so neosnovane trditve. ta domnevno hlapcevski narod je zgradil svojo drzavo in namesto da se smilimo sami sebi, bi bilo bolje, ce bi od tod gradili naprej. 50 let komunizma pa je v narodu pustilo globok pecat, zato pot ni lahka.

Slovenci bomo izgubili svojo narodno identiteto in jezik le, ce bomo sami to dovolili in hoteli.
Zelo inteligenten in konstruktiven komentar.

Od kod vama toliko časa za pisariti po netu? Še posebej mefisto itd itd itd. Ti vse veš in si tako pameten, da ti že škodi. Kaj si po poklicu, da si tko pameten aaaaaaa???

LP, a.
da si pameten, ni treba da si kaj po poklicu(da uporabljam tvoje besede in vrstni red stavka)........
rajs si vzamem tolk casa kot sem si ga, kot pa to da vse preberem potem pa napisem to kar si ti. Kaj si pa ti tako koristnega pocel v svojem prostem casu ta cas?
Ne vem kaj hoces rect s tem da sem tako pameten da mi ze skodi.
Zdej vas mam pa dost, a ni čudn, da vas vse organizacije obsojajo za nestrpne šoviniste, če ne bi blo v sloveniji nas bosancev, bi vas še milijon ne blo več, kaj pa še delate po netu traparije pišete, vaše žene in hčere pa mormo mi natepavat, da sploh kak slovenčk še na svet priveka, prav žalosten, med kakim zahojenim folkom mora človk žvet, sem bosanac po mami in fotru, a prav zaveden slovenc, večji od kakega po rojstnem listi, mi res malo več švercqamo, vi pa posiljujete otroke, zalagate celo evropo z drogo, se pobijate med sabo in sami sebe, še dobro, da smo prišli mi, da vam malo popravimo raso napihnjeno,,,,
;-)))))))))))))))))
dej pejt rajš tm, s kje si pršu!!

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, doc, pdf
  • Datoteka ne sme biti večja od 1000 KB
  • Skupna velikost vseh datotek ne sme presegati 1000 KB
  • Dodate lahko še 3 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 1 plus 25?