Čustvena inteligenca

Medsebojni odnosi in komunikacija. Kako ravnate s čustvi in kakšen odnos imate do sebe? Pogovorite se med seboj in z malo bolj izkušenimi.
Ne vem več kaj na storim,partner je bil že pred rojstvom otroka pred njegovimi starši pretirano ubogljiv, tiho, nič upal nazaj rečt, v glavnem kar oni rečejo tako je.Meni pred njimi ne daje velike avtoritete.Sem mislila da ko bo tu otrok se bo spremenil, a nič.Jasno in brez prekrivanja resnice si lahko priznam, da daje njim prednost pred nama z otrokom.Sedaj se soočam z problem in vas prosim za nasvete.Otrok je star 3 leta in že parkrat sta starša zagnjavila da naj otrok tam prespi.Sem si mislila ok probajmo,pa je ostal,pa tudi mali je izrazil željo da ostane tam.Naslednjič čez čas spet tast reče pripeljite ga zvečer in bo ostal tam,ampak to ne da bi naju oba vprašal če se strinjava,ali da bi ga pred mano vprašal, ne to on stori vse mimo mene.Bistvo je,da se je mali že dvakrat pri meni jokal da ne želi več tam ostat čez noč.
Ta teden se s partnerjem bolj malo vidiva zaradi službe.In glede na to, da zadnje čase nimava nekih komunikacij enostavno ne najdem načina kako mu dopovedat da mali ne želi tam ostat.Ker po njegovem karakterju že naprej vem kako bo odreagiral,češ da sem si to zmislila,da jaz nočem da je tudi z njegovimi starši,pa tudi vem da sam ne bo upal rečt njegovim da je mali jokal.
Povejte mi prosim, nisem več toliko pametna,ker jaz malega tam ne mislim puščat proti njegovi volji,meni je otrok na prvem mestu,a kako to rešiti s partnerjem in njegovimi starši da ne bodo mislili napačno.Pa je kak recept da bi partnerju bila s sinomkdaj na prvem mestu oz pred starši?
Navedeno

kako to rešiti s partnerjem in njegovimi starši da ne bodo mislili napačno.
KARKOLI boš storila bo za njih napačno in bodi pripravljena na to!
To bo težka bitka, ker on je čustveno vezan na svoje starše, namesto nate, in vse kar bo storil zate bo čutil kot, da se staršem odreka in se bo počutil krivo....
Prosim preberi si knjigo Marjana Košička, Ne boj se ljubiti.
Podrobno piše ravno o tej temi, ki si jo izpostavila in je v našem prostoru zalo pogosta, žal.
In ne daj otroka, če noče tja, za živo glavo ne. Ne trudi se z izgovori enostavno jim povej da mali noče k njim, da mu ni všeč in PIKA. Za otroka si prvo ti (vidva) kot starš potem doooolgo nič potem pa še ostala žlahta.
Bodi močna in ne daj se da te dobijo v "mljn", prosim preberi knjigo.
milamadona

Re: partner ,otrok in starši

30.03.12 09:57

Imate dobre stare starše, ki imajo vnučka radi in želijo z njim navezat iskren in pristen stik? Če je tako, se lahko samo zahvališ vsemogočnemu. Taka sreča se ne deli kar počez.
Ampak malček tam noče prespati. To je jasno kot beli dan. Kot prvo je še preveč navezan na starše in kot drugo v tvojem vedenju čuti odpor do starih staršev in se ga je navzel tudi sam.
To zadnje se mi zdi še najbolj problematično. Ko se boš spremenila ti, se bo spremenilo tudi vedenje otroka. Seveda, če boš to želela.

Mislim pa, da je vse skupaj le odraz tvojega nezadovoljstva z možem. Ni ti všeš, kar si omožila!
Pa kaj si res mislila, da se bo spremenil takoj, ko boš prvič zlikala in oprala njegove cunje!????

Ne, on je in ostane tak kot je - dokler se sam ne bo odločil drugače. Odločil pa se bo le, če se mu bo zdelo vredno.

Pa saj si si želela ravno takega partnerja - prijaznega, mirnega in ubogljivega (vsaj nekaj od tega). Nikar ne vrzi puške v koruzo. Pogovarjajta se, iščita kompromise in se imejta rada kot na začetku. In zavedaj se, da kar seješ, ne zraste sicer čez noč, zraste pa zagotovo. Zato sej dobra in plemenita dejanja.
milamadona

30.03.12 10:31

Navedeno
On_
In ne daj otroka, če noče tja, za živo glavo ne. Ne trudi se z izgovori enostavno jim povej da mali noče k njim, da mu ni všeč in PIKA. Za otroka si prvo ti (vidva) kot starš potem doooolgo nič potem pa še ostala žlahta.

Tole tvoje šuhtanje proti starim staršem se mi pa ne zdi skladno z motom Ne boj se ljubiti.
Ko ljubiš s čistim srcem, delaš dobro in otroku privoščiš srečo, da se lahko druži z vsemi, ki ga imajo radi. Vse drugo je čisti egoizem.

Košička sem prebrala že davno tega zato ne morem natančno razpravljati o njegovem delu. Čeprav njegovo delo spoštujem. Škoda, da ga ni več med nami. Bil je plemenit človek in zagotovo nebi zagovarjal ideje, da vnučka izoliraš od dedka in babice, ki ga imata rada in želita z njim navezati stik.

Kaj meniš? No??
samostojna 50+

30.03.12 10:47

To ni nobeno šuhtanje, ampak so dejstva. Otrok ne želi prespati pri starih starših, njegova starša bi pa to morala opaziti in ga ne siliti - oba. če bi mali z veseljem šel, ne bi bilo problema.

Celotna srž zadeve je v komunikaciji. Daša90 se boji povedati svojemu možu in njegovim staršem jasno in glasno, da si mali ne želi spati pri njih. Njegov oče - oziroma njen mož pa tega še ni opazil - kot kaže ne zna pogruntati, kako se počuti otrok. Stari starši pa še manj. Kdo bi si želel imeti otroka na obisku, če si ta ne želi biti pri njem - samo človek, ki mu ni mar za občutke soljudi.

Drugače bi bilo tudi, če bi biklo varstvo pri starših nujno npr zaradi službenih obveznosti. V takem primeru vi se vsi skupaj trudili, da malemu olajšajo situacijo.

Vsekakor je treba izboljšati komunikacijo v tej družini in začeti izražati svoje občutke in mnenja. Kar pogumno, Daša 80.
milamadona

30.03.12 11:33

Navedeno
samostojna 50+

Drugače bi bilo tudi, če bi biklo varstvo pri starših nujno npr zaradi službenih obveznosti. V takem primeru vi se vsi skupaj trudili, da malemu olajšajo situacijo.

Stari starše so torej nekaj vredni le če jih potrebuješ. Takrat pač stisneš zobe in nekak že urediš.
Drugače pa nimajo pravice glasovati.
No, tole je pa šolski primer najčistejšega egoizma.
A65

30.03.12 11:37

Navedeno
daša80
Otrok je star 3 leta in že parkrat sta starša zagnjavila da naj otrok tam prespi.Sem si mislila ok probajmo,pa je ostal,pa tudi mali je izrazil željo da ostane tam.Naslednjič čez čas spet tast reče pripeljite ga zvečer in bo ostal tam,ampak to ne da bi naju oba vprašal če se strinjava,ali da bi ga pred mano vprašal, ne to on stori vse mimo mene.Bistvo je,da se je mali že dvakrat pri meni jokal da ne želi več tam ostat čez noč.
Ta teden se s partnerjem bolj malo vidiva zaradi službe.In glede na to, da zadnje čase nimava nekih komunikacij enostavno ne najdem načina kako mu dopovedat da mali ne želi tam ostat.Ker po njegovem karakterju že naprej vem kako bo odreagiral,češ da sem si to zmislila,da jaz nočem da je tudi z njegovimi starši,pa tudi vem da sam ne bo upal rečt njegovim da je mali jokal.
Povejte mi prosim, nisem več toliko pametna,ker jaz malega tam ne mislim puščat proti njegovi volji,meni je otrok na prvem mestu,a kako to rešiti s partnerjem in njegovimi starši da ne bodo mislili napačno.Pa je kak recept da bi partnerju bila s sinomkdaj na prvem mestu oz pred starši?

Morala boš najti pravi trenutek, da se o tem z možem pogovoriš. Otrok je pri treh letih še majhen in če ste (ker ni izrazil nasprotovanja) enkrat prisluhnili želji dedka in babice o spanju pri njima čez noč, tokrat za to ni nobene potrebe. Nenazadnje se je malček morda ponoči zbujal v nedomačem okolju, želel objema in bližine svojih staršev, jokal - pa zato noče več take ponovitve.

Nisem pristaš tega, da se omejuje stike med vnuki in starimi starši, saj menim, da je taka izkušnja pomembna in veliko ljubezni se lahko pretaka v obe smeri. Ni problema, če mali želi ostati čez dan pri njima za nekaj ur. A če bi bil ponoči raje doma, je prav, da starši željo upoštevajo - predvsem pa stara starša to z razumevanjem sprejmeta.

Ko bo večji, morda take dileme ne bo več - a le, če se ga v to ne bo sililo.
A65

30.03.12 11:53

Navedeno
milamadona
Navedeno
samostojna 50+

Stari starše so torej nekaj vredni le če jih potrebuješ. Takrat pač stisneš zobe in nekak že urediš.
Drugače pa nimajo pravice glasovati.
No, tole je pa šolski primer najčistejšega egoizma.

Samostojna 50+ je samo navedla primer, kdaj se otrokove želje zaradi objektivnih okoliščin pač ne bi moglo upoštevati. Seveda naj bi se mu to predhodno tudi razložilo.

V tem ne vidim nobenega egoizma, še zlasti, če upoštevam, da imajo tudi stari starši svoje življenje in možnost povedati, kdaj malčka pač ne morejo čuvati..
skela

30.03.12 14:19

Daša80, tvoj problem je (kot sama veš) samo in izključno v komunikaciji z možem.
Ne znata se pogovarjat, bežita pred pogovorom, ki (verjetno) obstaja samo v obliki
očitkov in oporekanj.
Predlagam, da se najprej naučita pogovarjat. Saj o tem je dosti literature in navodil
(kot tisto, da ne začneš z očitki "ti si tak in ti delaš to narobe", ampak z izražanjem
svojih občutkov "meni je hudo, ker nimam besede pri lastnem otroku"...
Ne očitaj, samo jasno izrazi kaj bi ti rada, ne pusti se povleči v razne obtožbe koga
vse ne maraš in kaj si vse izmišljuješ, samo jasno povej svoje želje.
Ker glej - stari starši so izrazili željo, da otrok prespi pri njih. Ti imaš pa željo, da otrok
prespi doma. Kaj zdaj? Očitno njih nič ne skrbi, da bi bila ti užaljena, ker te ne upoštevajo,
zakaj potem tebe tako matra? Nikomur ne "kradeš ali odtujuješ vnuka", samo ne želiš,
da tam prespi. Pika, konec debate.

Jaz bi se sicer še malo bolj "postavila na zadnje noge", če ne bi imela besede pri tem,
kje bo moj otrok čez noč, pa razne zamere gor ali dol.
Ampak jaz sem zmaj, kar se mojih otrok tiče ;-))
Navedeno
milamadona
Navedeno
On_

Tole tvoje šuhtanje proti starim staršem se mi pa ne zdi skladno z motom Ne boj se ljubiti.
Ko ljubiš s čistim srcem, delaš dobro in otroku privoščiš srečo, da se lahko druži z vsemi, ki ga imajo radi. Vse drugo je čisti egoizem.

Kaj meniš? No??
Menim, da tu sploh niso problem stari starši kot taki, niti otrok, težava je partner avtorice, ki s svojim početjem kaže koliko jo spoštuje! Premalo, zato nam tudi ona piše... :/
Mimo nje se dogovarja za varstvo otroka, upošteva starše, mu nekako pomenijo več kot mama otroka... Po tej logiki ljubi bolj svoje starše kot njo in v tem kontekstu je naslov knjige, ki sem jo omenil, namenjen njemu. Njeni ljubezni se izmika, ker mu prostor zasedajo njegovi starši in sedaj je otrok postal orodje, da se pokaže "tamladi" kje ji je mesto. :(

Nisem za to, da se prekine otrokove stike s starimi starši, sem pa zelo zato, da se mami prizna vloga, ki ji gre in se jo spoštuje. Ne pa da se preko vnuka manipulira s sinom, da se ni treba "tamladi" klanjat, je upoštevat....
Ja pa kaj še....

Ona je MAMA in naj se jo tudi tako jemlje pa bo vse ok.
Partnet bi se pa tudi že lahko odlepil od mamine joške, bo šlo lažje....
Avtorica prosim preberi knjigo ti bo bolj jasno o čem pišem.

Za konverzacijo na tem forumu je potrebna vaša registracija.

Kliknite tu za prijavo