Starševski čvek

Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo! Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore!
mamica30

Življenje v Avstriji

23.01.12 23:23

Za tiste,ki ste se preselili iz slo v au,kakšno imate zdaj življenje?...meni gre na bolje.Plače boljše,stanovanje ugodno,no avtomobili so pa res dražji in zavarovanja ampak na splošno sem zelo vesela,da sem zbrala pogum in se preselila v Avstrijo.
Cestitam za pogum in se naprej velik uspeha :))
čestitam

Re: Življenje v Avstriji

23.01.12 23:25

Lepo, da ti je uspelo. Kako kaj delavske pravice v primerjavi z slo.?
mamica30

23.01.12 23:31

Hvala.Verjemite,da je bilo potrebo veliko poguma in truda,no še vedno se trudimo hehe,ker še ne obvladam nemškega jezika-ampak počasi bom tudi to. Iz izkušenj sm se naučila,da se nikoli ne zanašaj na nekoga ampak je najboljš naredit vse sam. Glede delavskih pravic ti nebi znala povedat kaj dosti,če te pa zanima kaj konkretnega in če vem ti pa z veseljem povem.
villach

23.01.12 23:38

Moja sestra je poročena z Avstrijcem in živijo sanjsko življenje, meni je pa tudifino, ker sem v 1 uri pri njej na kavici:)
čestitam

23.01.12 23:39

zanima me na splošno, če se tudi tam dogajajo take zlorabe delavce kot v slo. - recimo stožice, luka pa cel kup podjetij. Plačilna disciplina med podjetji. Tako na splošno sem mislil. Poznam Italijana, ki je večkrat v slo. in se ne more načudit kaj se dela z delavci v slo. V Italiji kaj takega ni mogoče! hvala.
ni pritiska

23.01.12 23:42

V Avstriji je krasno, vse ok, živimo kot bogovi!
Kar poglej ...

23.01.12 23:44

Navedeno
čestitam
zanima me na splošno, če se tudi tam dogajajo take zlorabe delavce kot v slo. - recimo stožice, luka pa cel kup podjetij. Plačilna disciplina med podjetji. Tako na splošno sem mislil. Poznam Italijana, ki je večkrat v slo. in se ne more načudit kaj se dela z delavci v slo. V Italiji kaj takega ni mogoče! hvala.

kako se v Italiji dela z ljudmi ...
mamica30

23.01.12 23:50

Joj na žalost ti ne znam povedat,sem šele par mesecev tukaj. Ma ne verjamem,da se take svinjarije dogajajo tukaj,kar se dogaja v slo je res katastrofa. Preselila sem se samo 20 min ven iz slo,pa živim čist drugačno življenje...Se bo našel sigurno kdo tukaj,ki ti bo lahko poveda kaj več.
čestitam

23.01.12 23:54

Navedeno
Kar poglej ...
http://tvslo.si/#ava2.72429061;;

Mogoče sem slabo zapisal. V Italiji so delavci zelo zaščiteni. Pri nas je suženjstvo, kar je tudi iz prispevka razvidno.
jaz˝˝

23.01.12 23:55

Kako si sprejela tako odločitev? Kako si iskala službo, stanovanje? Si že koga poznala gor, da si šla?
Kar poglej ...

23.01.12 23:56

Navedeno
čestitam
Navedeno
Kar poglej ...
http://tvslo.si/#ava2.72429061;;

Mogoče sem slabo zapisal. V Italiji so delavci zelo zaščiteni. Pri nas je suženjstvo, kar je tudi iz prispevka razvidno.

Poglej dokumentarni film v celoti, prikaže tudi kako se dela z delavci v Italiji...narejena je primerjava Slo, Ita, Aus.
vse me zanima

23.01.12 23:57

Navedeno
mamica30
Za tiste,ki ste se preselili iz slo v au,kakšno imate zdaj življenje?...meni gre na bolje.Plače boljše,stanovanje ugodno,no avtomobili so pa res dražji in zavarovanja ampak na splošno sem zelo vesela,da sem zbrala pogum in se preselila v Avstrijo.

Če nisem preveč nesramna:

Zanima me, kaj si po poklicu, kaj delaš, kje živiš in kakšna zaposlitev bi se dobila v Avstriji?
Kako si si ti uredila selitev......mi bi tudi šli
mamica30

24.01.12 00:06

Navedeno
jaz˝˝
Kako si sprejela tako odločitev? Kako si iskala službo, stanovanje? Si že koga poznala gor, da si šla?

Vse se je začelo tako,da sem dala oglas,da živim blizu meje in iščem službo.Na veliko srečo se je ogasila ena ženska in tako sem že naslednji teden dobila službo v au.Ker v slo nisem mogla dobiti čez poletje vrtca sem se šla pozanimat v bližnji vrtec in ne moreš verjet-otrok je šel nasledji teden prvič v vrtec(v slo čakaš po leto ali več,da sploh dobiš mesto).Po dveh mesecih pa sva s partnerjem začela resno razmišljati,da bi poiskala stanovanje blizu moje službe in tako je tudi bilo.Našla sva si stanovanje,kupila še en avto tukaj ...samo še mož si poišče službo tukaj pa smo zmagali hehe.
čestitam

24.01.12 00:08

Avstrije ne poznam, v Italiji zaposleni pa so zaščiteni kot medvedje! Verjamem pa, da slovenska trobila z namenom zadeve relativizirat prikažejo izjemo. Slovenska trobila - mediji tudi pomagajo pri politični sestavi, ki sprejema zakone - upam da se strinjaš?
mamica30

24.01.12 00:10

Navedeno
vse me zanima
Navedeno
mamica30

Če nisem preveč nesramna:

Zanima me, kaj si po poklicu, kaj delaš, kje živiš in kakšna zaposlitev bi se dobila v Avstriji?
Kako si si ti uredila selitev......mi bi tudi šli

Po poklicu sem trgovka,ampak ker še ne znam tekoče nemško ta služba zaenkrat še odpade,delam pa kot sobarica,bila sem pa tudi pomivalka posode,meni osebno ni važno ali pomivam posodo ali čistim wc-je..važno mi je,da dobim redno plačo,da je dober kolektiv... VILLACH-BELJAK
me zanima--

24.01.12 00:14

kakšna pa je plača sobarice, pomivalke posode. Koliko stane vrtec?
vse me zanima

24.01.12 00:18

Če boš slišala-vedela za kakšno službo, mi boš sporočila?
Lahko kar tukaj, sem skoraj vsak dan tukaj:)

Ti lahko pustim kontakt?
mamica30

24.01.12 00:19

Navedeno
me zanima--
kakšna pa je plača sobarice, pomivalke posode. Koliko stane vrtec?[/qu000

Če delaš 40h na teden 1200-1260bruto,netto pride 1030-1050e isto pomivalec-sam razika je v tem,da,če si sobarca se ti še napitnine nabere 100-200 ali več eurov
Sprememba

24.01.12 00:21

Nam sploh ni bilo slabo, če bi le imeli poštimano zakonodajo, da se ne bi mogle dogajati Stožice in podobno.
Za Avstrijo ne vem, vam pa povem za Italijo, da traja porodniški dopust največ 5 mesecev, plača je 80% plače, ki si jo prejemal. Starševski dopust naslednjih 6 mesecev pa le še 30% plače, tako, da za samske mame odpade..
Pa ne sanjajte, kakšne bajne plače imajo v Italiji, ker ni res, se jim kriza strahotno pozna. Njihove urnike pa poznate, torej pozabite službe do 15 ali 16h.
So pa tam zelo močni sindikati, ne kot tale naš Semolič,
Tako, da jaz v Italijo ne bi šla niti pod razno.
mamica30

24.01.12 00:22

Navedeno
vse me zanima

Ti lahko pustim kontakt?

Iz katerega konca pa si? Lahko ti pošljem oglase,kjer iščejo delavce.
vse me zanima

24.01.12 00:24

Navedeno
mamica30
Navedeno
vse me zanima

Ti lahko pustim kontakt?

Če si tako prijazna, mi lahko pišeš na:

metacaj@gmail.com

Hvala!
mamica30

24.01.12 00:26

Navedeno
vse me zanima
Navedeno
mamica30
Navedeno
vse me zanima

Ti lahko pustim kontakt?

Če si tako prijazna, mi lahko pišeš na:

metacaj@gmail.com

Hvala!

Se slišimo jutri..lepo nočko
vse me zanima

24.01.12 00:28

Hvala ti, se bereva, lahko in lepo noč ti želim!
Navedeno
mamica30
Navedeno
me zanima--
kakšna pa je plača sobarice, pomivalke posode. Koliko stane vrtec?[/qu000

Če delaš 40h na teden 1200-1260bruto,netto pride 1030-1050e isto pomivalec-sam razika je v tem,da,če si sobarca se ti še napitnine nabere 100-200 ali več eurov

jaz dobim za to delo 530 evrov + prevoz in malica, skupaj 600 evrov v Sloveniji.
tuji jezik

24.01.12 01:19

A nemškega jezika nisi pred odhodom nič znala? Se hitro naučiš?
kr neki...

24.01.12 07:10

Joj če je vse tako lepo in fajn, potem je pa najboljše da se vsi kar tja preselimo. Me zanima kakšna dela tam opravljate. Ista kot tukaj ali kaj manj "vrednotenja". Bojim se, da govorite o delih ki so tam manj zaželena tudi za same avstijce. V kolikor opravljate taka dela ste isto kot naši "južnaki". Pa brez zamere, samo zanima me.
mamica30

24.01.12 07:32

Saj ne rečem,da je vse sanjsko u au ampak življenjski pogoji so pa res veliko boljši.Že recimo če imaš otroka si veliko na boljšem-v slo sem imela 50e otroških pa sem bila bezposelna,patner pa tudi nima bajne plače,tukaj imam pa 165e...je razlika,pa še za tiste mesece,ko se delala tukaj živela pa v slo,sem dobila vso razliko nazaj.A bi mogoče to dobila v slo-nikoli.
Kar se tiče jezika,pa res nisem znala nič dugega kot dober dan in hvala,znam pa angleško,kr dosti pomaga.
Živim pa v bližini Villacha,tako da ni to nek zabačen kraj.
kr neki...

24.01.12 07:38

Tko bom rekla. Vsi samo nekaj jamramo kako je pri nas, ko pa se je potrebno izpostaviti in stopiti skupaj za svoje "pravice", se pa vsi umaknejo in potihnejao, da na koncu tisti ki se zakaj bori nastrada. Tolko o tem, Niso drugi ljudje v drugih državah nič drugačni (boljši) od nas, samo bolj držijo skupaj, ker se pač zavedajo kaj to pomeni.
NIK 

24.01.12 07:44

pozdravljena mamica 30

prosila bi te, če lahko tudi meni na mail niknelja@gmail.com pošlješ link do oglasev za delo

Iščemo delo za sina , pa smo čisto blizu avstrijske meje - koroška

bila bi ti hvaležna
iz prve roke

24.01.12 08:05

Navedeno
čestitam

V Avstriji tudi ne, niti slučajno. Sindikati so res močni in se dejansko borijo za pravice delavcev. Zato so tam še vedno v nedeljah zaprte trgovine, pa tudi čez teden zapirajo precej prej kot pri nas ali pa v Italiji.

Če se slučajno zgodi, da delavec ne dobi plače, gre enostavno na njihov urad za delo in to prijavi. Potem dokaj hitro (v roku enega tedna) steče postopek, delavec dobi nekaj denarja od države, država pa začne TAKOJ preganjati delodajalca. Od njega potem tudi izterja denar, ki ga je namesto njih dala delavcu. Država potem pogleda stanje delodajalce in se nekak odločijo ali so težave kratkoročne in rešljive, potem se določijo neki roki, ali pa gre podjetje v stečaj. To, kar se dogaja pri nas, da so delavci po pol leta brez plače, je pri njih neizvedljivo. Cel postopek tudi vodi ta urad za delo in ne tako kot pri nas, ko je marsikaj odvisno od iznadljivosti delavca. Ta ima ves čas podporo v sindikatu.

Porodniški dopust je 18 mesecev, nadomestilo je 80 ali pa le 70 % plače, v to nisem prepričana. Večina žensk ostane doma do otrokovega 3 leta. So pa otroški dodatki visoki in za vse enaki. Vrtca načeloma ni težko dobit, izbira je ogromna, cene niso pretirane, razen za res nadstandardne vrtce. Tam za privatni vrtec, kjer kriješ vse stroške 100% plačaš približno toliko kot pri nas v 5 ali 6 razredu.

Dejstvo je, da je Avstirja ena najbolj urejenih držav. Dunaj je že ne vem katero leto zapored dobil priznanje za mesto v katerem je najlepše živeti. Mestni promet laufa, ve se kaj je prav in kaj ne in ljudje se tega v večini za čuda držijo, tudi balkanci, ki jih je tam ogromno.

Če smo iskreni, v Avstriji so vsa mesta bolj kot ne 'zabačena', razen Dunaja in mogoče še Gradca.
V Avstriji je menda socialna varnost najvišja v Evropi. Tako, kot je zgoraj napisala, močen sindikat in morala. Sem poznala nekoga, ki je tudi v Avstriji ostal brez plače, vendar se je precej hitro uredilo in je dobil vse plačano. Če bi pri nas ljudje bolj skupaj držali, ne pa da potem en revež spredaj sam ostane, bi bilo veliko bolje :). So pa Avstrijci precej nacionalisti, to občutijo morda bolj kakšni režijski delavci, kot kakšni fizičarji, ki se tako ali tako gibljejo med samimi priseljenci. Tudi plače znajo biti drugačne od Avstrijskih sodelavcev...
adrian mole

24.01.12 08:28

Navedeno
iz prve roke
Navedeno
čestitam

V Avstriji tudi ne, niti slučajno. Sindikati so res močni in se dejansko borijo za pravice delavcev. Zato so tam še vedno v nedeljah zaprte trgovine, pa tudi čez teden zapirajo precej prej kot pri nas ali pa v Italiji.

Če se slučajno zgodi, da delavec ne dobi plače, gre enostavno na njihov urad za delo in to prijavi. Potem dokaj hitro (v roku enega tedna) steče postopek, delavec dobi nekaj denarja od države, država pa začne TAKOJ preganjati delodajalca. Od njega potem tudi izterja denar, ki ga je namesto njih dala delavcu. Država potem pogleda stanje delodajalce in se nekak odločijo ali so težave kratkoročne in rešljive, potem se določijo neki roki, ali pa gre podjetje v stečaj. To, kar se dogaja pri nas, da so delavci po pol leta brez plače, je pri njih neizvedljivo. Cel postopek tudi vodi ta urad za delo in ne tako kot pri nas, ko je marsikaj odvisno od iznadljivosti delavca. Ta ima ves čas podporo v sindikatu.

Porodniški dopust je 18 mesecev, nadomestilo je 80 ali pa le 70 % plače, v to nisem prepričana. Večina žensk ostane doma do otrokovega 3 leta. So pa otroški dodatki visoki in za vse enaki. Vrtca načeloma ni težko dobit, izbira je ogromna, cene niso pretirane, razen za res nadstandardne vrtce. Tam za privatni vrtec, kjer kriješ vse stroške 100% plačaš približno toliko kot pri nas v 5 ali 6 razredu.

Dejstvo je, da je Avstirja ena najbolj urejenih držav. Dunaj je že ne vem katero leto zapored dobil priznanje za mesto v katerem je najlepše živeti. Mestni promet laufa, ve se kaj je prav in kaj ne in ljudje se tega v večini za čuda držijo, tudi balkanci, ki jih je tam ogromno.

Če smo iskreni, v Avstriji so vsa mesta bolj kot ne 'zabačena', razen Dunaja in mogoče še Gradca.

Porodniški dopust v Avstriji ni 18 mesecev, ampak 16 tednov s polnim plačanim nadomestilom, potem pa lahko do otrokovega dopolnjenega 3. leta v odvisnosti od tega, za kolikšen delež starševskega nadomestila v tem času se odloči tisti starš, ki jemlje starševski dopust (in znese pri najdaljšem času 3 leta okrog 450€).
že od nekdaj

24.01.12 08:28

....in tudi ljudje so bolj kulturni, znajo se obnašati!
Samo majčkena opomba:
Au = Avstralija
At = Avstrija
k72 

24.01.12 09:34

zaenkrat se še vozim čez mejo (15 min na našo strani, 15 min na njihovi)
vzela sem prvo delo, ker imam pač dva otroka za poskrbet. Nam, Slovencem podtaknejo najnižjo plačo - 1.050€, potem pa se lahko počasi viša.
Dopust je pri naši firmi za vse enak - 5 tednov.

Ko bo še ta mlajša končala šolanje, se preselim/o.
Je pa res, da bi me trenutno najemnina in predvsem ogrevanje prišlo ceneje kot pri nas.
k72 

24.01.12 09:58

... še nekaj o nosečnosti in službi -
pri zaposlovanju te načeloma vprašajo, če si noseča in v primeru, da se zlažeš; rečeš da nisi, v resnici pa si - je to razlog za takojšnjo odpoved.

Imamo ravno primer, ko nova sodelavka (3 mesece je pri nas) ni prejšnji teden več prišla v službo, ker je 4 mesece noseča. Torej je bila noseča že ob zaposlitvi. Sedaj igra na to karto, da ni vedela, da je noseča.
Otroški dodatek dobijo vsaka dva meseca in znatno višji kot mi.
(no, mi lahko sedaj v januarjo zaprosimo za izplačilo razlike)
Bližina meje

24.01.12 10:43

Mamica30, glede na to, da sedaj živiš in delaš v Beljaku, sva najbrž prej živeli kar blizu. :)
Mi lahko prosim poveš, preko katere spletne strani si iskala službo oz. kam si dala oglas? Pa kako je na splošno z zaposlovanjem Slovencev, konkretno npr. v hotelu? Jezik pri meni ni ovira.
sem slišala

24.01.12 10:49

Navedeno
pemina
V Avstriji je menda socialna varnost najvišja v Evropi. Tako, kot je zgoraj napisala, močen sindikat in morala. Sem poznala nekoga, ki je tudi v Avstriji ostal brez plače, vendar se je precej hitro uredilo in je dobil vse plačano. Če bi pri nas ljudje bolj skupaj držali, ne pa da potem en revež spredaj sam ostane, bi bilo veliko bolje :). So pa Avstrijci precej nacionalisti, to občutijo morda bolj kakšni režijski delavci, kot kakšni fizičarji, ki se tako ali tako gibljejo med samimi priseljenci. Tudi plače znajo biti drugačne od Avstrijskih sodelavcev...

Pred nekaj leti je moja znanka živela na Dunaju. Kar precej let. Imela je najeto stanovanje in se je parkrat selila iz različnih razlogov - vsakokrat je kot "Ausländer" imela težave pri iskanju stanovanja. In ne spomnim se, da bi se ravno hvalila, kako je gor fajn. Tudi kakšnih bolj tesnih stikov z domačini ni uspela navezat. Je bila kar vesela, ko se je vrnila v Slovenijo. No, mogoče je bilo malce težje, ker je bila sama, brez družine.

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc, xls, ppt, docx, pptx, xlsx, png
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,93 MB
  • Dodate lahko še 3 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 2 plus 2?