Starševski čvek

Največje slovensko virtualno mesto. Če ni objavljeno v tem forumu, se ni zgodilo! Postavite nemogoče vprašanje in dobili boste neverjetne odgovore!
smrekca zelena

do kdaj boste imeli okrašeno?

05.01.12 09:12

novoletno smrečico in pa vse ostalo v stanovanju in na balkonih,oknih?
Simpatizer SDS

Re: do kdaj boste imeli okrašeno?

05.01.12 09:14

Mi ponavadi do Velike noči ali pa še dlje, do 1. maja. Je tako prijetno gledati drevešček ...
Vsaj do 14. januarja
pikica pokica :-)

05.01.12 09:15

ta konec tedna podremo, nima več smisla
cikcak.

05.01.12 09:15

Jaz sem pospravila včeraj. Postavili smo pa za miklavža.
arkyca

05.01.12 09:17

Do kdaj? Najverjetneje bom ta vikend vse pospravila.
stefanie

05.01.12 09:18

Do Svečnice bom imela postavljeno božično drevo in jaslice.
immam

05.01.12 09:19

okrašeno imam že od lanskega leta (ja, eno celo leto), potegnila bom pa verjetno še do naslednjega - dandanes čas tako hitro beži, da ga je treba racionalno izkoristit.
Ta vikend pospravljamo.
Krena***

05.01.12 09:36

Sem hotela pospravit ta vikend, ker mi gre smreka že na živce ampak ne bo časa. Je tako lep vikend napovedan, da grem raje smučat kot, da bi pospravljala.
Žena od možeka

05.01.12 09:39

Ker je mož pravoslaven, imamo vedno okrašeno vsaj do 14. januarja.
Kr neki

05.01.12 09:41

Navedeno
cikcak.

A vi pa kar malo po svoje? Pa saj to nima nobenega smisla, da se ne držite nobenih običajev,...ne vem no,....

Mi postavljamo na božični večer in podiramo 6., ko so sv. trije kralji.
andii

05.01.12 09:43

Ravnokar pospravila. Zdaj pa si že želim kakšnih svežih, pomladnih aranžmajev :)
Postavimo, ko pridemo na dopust (malo pred božičem) in podremo, preden gremo domov (2. januar). Doma se nam ne da dodatno krancljat, da bi morali 2x podirat. Itak bi podrli čim prej. Prazniki so vedno tako lepi, da je potem kar malo tesno gledati lučke tja do marca.

---------------------------------------------------------------------------------
Prevajanje: http://www.parisienne.si/

Iztok in Zvezdica, zgodba za otroke:
http://www.alba2000.si/otro%C5%A1ke-knjige-in-pravljice/72-iztok-in-zvezdica.html
Postavili 24., pospravili 2. 1.
tako mi

05.01.12 09:56

Ko bodo kralji odpeli, bomo pospravili.
morana

05.01.12 09:57

Postavljamo na božični večer, pospravljamo po treh kraljih, torej ta vikend.
creativa nepr.

05.01.12 10:01

Jutri, bi že danes, pa ne bo časa.
lilikaaa

05.01.12 10:05

Navedeno
Kr neki
Navedeno
cikcak.

A vi pa kar malo po svoje? Pa saj to nima nobenega smisla, da se ne držite nobenih običajev,...ne vem no,....

Mi tudi postavljamo smrekico kakšen teden pred božičem, pa kaj potem? Če nam tako paše, bomo tako naredili. Itak se nam gre v večji meri za praznično vzdušje, kot pa to da se držimo nekih običajev, samo zato, ker je cerkev tako rekla. Pospravili bomo pa verjetno v naslednjih dneh.
ja res no

05.01.12 10:06

Navedeno
Kr neki
Navedeno
cikcak.

Ja res, en red bi pa moral bit tud pri smrekcah, ne?
Kaj, če bi meli kar referendum in zadevo uzakonili, da se ve, kako in kaj. Ne pa, da se že od začetka decembra grunta, kdaj postavit in pol v januarju, kdaj podret ...
dejansko

05.01.12 10:11

Navedeno
ja res no
Navedeno
Kr neki
Navedeno
cikcak.

Kaj, če bi meli kar referendum in zadevo uzakonili, da se ve, kako in kaj. Ne pa, da se že od začetka decembra grunta, kdaj postavit in pol v januarju, kdaj podret ...

Pa dajmo ustanovit inšpekcije, ki bodo hodile po domovih in devale kazni za morebitne prekrške, ker hej-če postaviš samo minuto prej kot je običaj, potem je to hud zločin!
Butasto

05.01.12 10:15

Navedeno
dejansko
Navedeno
ja res no
Navedeno
Kr neki
Navedeno
cikcak.

Pa dajmo ustanovit inšpekcije, ki bodo hodile po domovih in devale kazni za morebitne prekrške, ker hej-če postaviš samo minuto prej kot je običaj, potem je to hud zločin!

Po takem primitivnem mišljenje se sploh ne čudim, da postajamo družba brez vrednot!!!!

Pa normalno, da se običaje in navade spoštuje. Drugače pa ne vidim smisla, da sploh postavljate smrekco,...a da se mal sveti po hiši,.....brez veze,.....lahko obestie tudi lučke na omaro, pa bo isti učinek!
ni butasto

05.01.12 10:23

Navedeno
Butasto
Pa normalno, da se običaje in navade spoštuje. Drugače pa ne vidim smisla, da sploh postavljate smrekco,...a da se mal sveti po hiši,.....brez veze,.....lahko obestie tudi lučke na omaro, pa bo isti učinek!

Ni res, vsak se sam, po svoji lastni presoji in volji svobodno odloči, katere običaje in navade bo spoštoval.
enako

05.01.12 10:29

Navedeno
pikica pokica :-)
ta konec tedna podremo, nima več smisla

Enako tudi pri nas. S tem, da smo del adventne dekoracije že pospravili. Ostalo pa čez ta vikend.
Butasto

05.01.12 10:45

Navedeno
ni butasto
Navedeno
Butasto

Ni res, vsak se sam, po svoji lastni presoji in volji svobodno odloči, katere običaje in navade bo spoštoval.

Se popolnoma strinjam s tvojo izjavo. Samo ne moreš si pa vseh običajev in navad prirejat in spreminjat, ker potem to nima ne repa in glave. ALi ga sprejmeš ali ne, ne moreš ji pa sprejet in jih obrnit na glavo.

Nisem se zapela samo zaradi smrekice, če bi bilo to samo to, z lahkoto spregledam. Problem je, ker si današnja družba vse običaje in navade prireja sebi v prid in se ne ozira na spoštovanje tradicije. Si samo zamisliš kaj od tega bo imela generacija čez 100 let?

Npr. miklavž dva dni prej, ker je vikend ali da otroci ne vstajajo zgodaj, smrekca se postavlja in podira kakor jim paše, za pusta hodijo namaškadrani cel teden in še dlje, velikonočni zajček je začel nositi igrače in ostao plastično navlako namesto pirhov, zajtkujejo itak ne skupaj, ker otroci velike noči še ne kapirajo,sveče znosijo na grob že teden dni pred 1.11., da se potem ne gužvajo.......Da bi za kakšen praznik izobesili zastavo, pa itak ne pride na pamet več kot polovici ljudi.

No zato me to prirejanje moti.
do 2013

05.01.12 11:06

jst kr do naslednjega Silvestra, ne bo treba še 1x postavljat
tudiposvoje

05.01.12 11:41

Navedeno
Kr neki
Navedeno
cikcak.

Če se že greš običaje se smrekica postavlja na sveti večer pospravlja pa na svečnico - torej 2.2. in ne 6.1. na svete tri kralje.
mini321

05.01.12 11:54

včeraj pospravila, nimamo radi preteklih praznikov. ne maram tistega drevesa, ki mi zaseda več kot kvadratni meter svetlega zračnega prostora.
Ni res

05.01.12 12:20

Navedeno
tudiposvoje
Navedeno
Kr neki
Navedeno
cikcak.

Če se že greš običaje se smrekica postavlja na sveti večer pospravlja pa na svečnico - torej 2.2. in ne 6.1. na svete tri kralje.

To pa ni nujno. Po enih običajih se smrekica pospravlja na sv. tri kralje!
mimi345

05.01.12 12:46

Navedeno
uluru
Postavili 24., pospravili 2. 1.[/quoteEnako mi.
mala maja

05.01.12 12:47

Ko sem bila otrok , se je pri nas smrekca postavila na božični večer in podrla za svečnico.
Sedaj jo mi tudi postavimo na božični večer, podremo pa jo na svete tri kralje.
ja res no

05.01.12 13:07

Navedeno
Butasto
Navedeno
ni butasto
Navedeno
Butasto

Se popolnoma strinjam s tvojo izjavo. Samo ne moreš si pa vseh običajev in navad prirejat in spreminjat, ker potem to nima ne repa in glave. ALi ga sprejmeš ali ne, ne moreš ji pa sprejet in jih obrnit na glavo.

Nisem se zapela samo zaradi smrekice, če bi bilo to samo to, z lahkoto spregledam. Problem je, ker si današnja družba vse običaje in navade prireja sebi v prid in se ne ozira na spoštovanje tradicije. Si samo zamisliš kaj od tega bo imela generacija čez 100 let?

Npr. miklavž dva dni prej, ker je vikend ali da otroci ne vstajajo zgodaj, smrekca se postavlja in podira kakor jim paše, za pusta hodijo namaškadrani cel teden in še dlje, velikonočni zajček je začel nositi igrače in ostao plastično navlako namesto pirhov, zajtkujejo itak ne skupaj, ker otroci velike noči še ne kapirajo,sveče znosijo na grob že teden dni pred 1.11., da se potem ne gužvajo.......Da bi za kakšen praznik izobesili zastavo, pa itak ne pride na pamet več kot polovici ljudi.

No zato me to prirejanje moti.

Ja, jaz pa prav zato postavim smrekco, da se mal sveti po hiši pa da je praznično vzdušje. In postavim jo nekje sredi decembra, ko imam čas, če me popade, včasih tud že malo prej. In tud lučke sem že navesila na omaro :)
Če je to prirejanje sebi v prid - ja, najbrž je. Ker živim pač tako, kot meni paše (seveda v skladu z določenimi normami) in ne tako kot mi kdo zaukaže.
Z Miklavžem in velikonočnimi zajci se pri nas ne ukvarjamo, maškare pač so, ko so in na britof gremo tud navadno že par dni pred 1.11., ja, točno zato, da se ne gužvamo.
Me pa res zanima, kaj je z vsem tem narobe?

Aja, zastavo pa obesi naš upravnik bloka, ob vsakem prazniku.
no ja, običaji se spreminjajo

05.01.12 13:10

No ja, tudi običaji se spreminjajo.
Ko sem bila otrok, smo smrekico postavljali 31. 12. , na silvestrovo, podirali pa 6. 1. Sedaj jo prav tako postavljamo na silvestrovo (ker ne praznujemo božiča), podremo pa na svečnico. Aja, imamo pa novoletno smrečico in ne božično drevesce :)
REOBIČAJI

05.01.12 13:39

Navedeno
Ko sem bila otrok, smo smrekico postavljali 31. 12. , na silvestrovo, podirali pa 6. 1. Sedaj jo prav tako postavljamo na silvestrovo (ker ne praznujemo božiča), podremo pa na svečnico. Aja, imamo pa novoletno smrečico in ne božično drevesce :)

pojdi v najbljižjo cerkev pa boš videla da tisti ki se običajev držijo postavljajo smrekico in jaslice 24.12 in jo pospravljajo na svečnico. Če imaš ti novoletno smrekico in ne božične in če ne praznuješ božiča in tudi sicer nisi verna, potem je čisto licemerstvo da imaš smrekico bodisi do svetih treh kraljev, bodi si do svečnice. Oba praznika sta krščanska in vezana na vero. Če imaš novoletno smrekico jo torej podri po končanih novoletnih praznikih, glede na to da cerkvenih ne praznuješ.
švedi

05.01.12 13:59

Pri nas božično dvevesce podiramo po švedskih navadah 20 dan po božiču - svečano z zabavo (14.1.), jaslice pa postavimo po slovenski navadi za božični večer in jih obdržimo kot to veleva tradicija do svečnice. Adventni venček obesimo na vrata in postavimo na mizo na prvo adventno nedeljo, torej konec novembra od takrat dalje postopoma dodajamo tudi ostale elemente adventno- božične dekoracije našega doma (prtiči, blazinice, jelenčki, svečke, hišice, adventni koledar,zelenje, božične zvezde in cela gora drugih reči z adventimi motivi...). Po božiču venček umaknemo in ga nadomestimo s kakšnim silvestrskim aranžmajem, venček na vratih pa umaknemo 2 januarja..kr tko brez pravila, saj takrat pospravimo "odvečno" adventno-božično dekoracijo. Prav vse pa se dokončno umakne iz našega doma ob svečnici, ko pridejo valentinovi srčki :))
običaji gor, običaji dol

05.01.12 14:01

Navedeno
REOBIČAJI
Navedeno

pojdi v najbljižjo cerkev pa boš videla da tisti ki se običajev držijo postavljajo smrekico in jaslice 24.12 in jo pospravljajo na svečnico. Če imaš ti novoletno smrekico in ne božične in če ne praznuješ božiča in tudi sicer nisi verna, potem je čisto licemerstvo da imaš smrekico bodisi do svetih treh kraljev, bodi si do svečnice. Oba praznika sta krščanska in vezana na vero. Če imaš novoletno smrekico jo torej podri po končanih novoletnih praznikih, glede na to da cerkvenih ne praznuješ.

ja pa zakaj bi pa moralo vse biti tako kot narekuje cerkev? pa če ima nekdo novoletno smrekico do sredine avgusta-pa kaj zato? za nekatere se pač ne vrti vse okrog vere. in tudi mi doma postavimo smreko sredo decembra zato, da je praznično vzdušje in zato, da se malo svetlika po hiši. pospravimo pa, ko se nam zahoče oz. se naveličamo. pa če je to 2. ali 6. januarja, ali pa 2. februarja-koga to briga? pa tako kot je že ena zgoraj napisala: tudi na omare, okna smo že navesili luči. to je za nas praznična okrasitev. in ne božična, ne novoletna, ne neka svečeniška. tako imamo zato, ker NAM tako odgovarja, če bi pa po nekih cerkvenih pravilih moralo biti drugače, se pa požvižgamo na to.
Sveti duhovnik

05.01.12 14:28

Cerkev tukaj nič ne narekuje. Ne glede adventnih venčkov, ki so se pojavili tukaj šele zadnjih 20 let kot nemška navada, ne glede smrekic, glede jaslic so imeli dolgo časa sv. Frančiška za prifliknjenega, pred njim tega ni bilo, on pa se je rad zatekel v naravo....

Pri vsem gre dokaj za posnemanje poganskih običajev, ki z Jezusom nimajo kaj dosti skupnega.
takole:

05.01.12 14:32

Pri nas jelko postavimo tam nekje, pospravimo tudi tam nekje, pomembno je, da ima DEDEK MRAZ kje odložiti darila.
smo pa bolj striktni pri peki piškotov - tiste pa tam okoli 8. decembra napečemo, pa kar veliko zalogo, ker jih sicer do novega leta zmanjka.
Sicer sem pa -nevedno, priznam- mislila, da je božič eden lepših krščanskih praznikov, saj se vendar takrat rodi vaš Jezušček - no, pa vidim, da si eni še tisto malo prijetnega pokvarite s pravili.
NA MESTU!!!-POZOR!!!-MARŠ!!!!!..... ali kako že?
primadonna

05.01.12 14:48

Navedeno
takole:
Sicer sem pa -nevedno, priznam- mislila, da je božič eden lepših krščanskih praznikov, saj se vendar takrat rodi vaš Jezušček - no, pa vidim, da si eni še tisto malo prijetnega pokvarite s pravili. NA MESTU!!!-POZOR!!!-MARŠ!!!!!..... ali kako že?

Verjetno gre to nekako takole: 24. decembra ženičke že ob 7h zjutraj začnejo po hiši iskat okraske od smrečice, smrečico, jaslice itd. Potem začnejo ob 21:00 (točno, do sekunde natančno, bog ne daj kaj prej) okraske vesiti na smrečico. Ob 21:34 postavijo hišico za jasli. Ob 21:35 postavijo jezuščka v jasli in v naslednjih sekundah hitro še vse ostale možičke. Ob 22:27 dajo na smrečico "špico", do takrat se pa s kirurško natančnostjo ukvarjajo s tem, kje bo stala kakšna ovčka, ali bo jezušček obrnjen proti severu, vzhodu, zahodu ali jugu in popravljajo zadnje detajle. Nato ob 22:16 prižgejo lučke in slavijo Jezušča. Mogoče zaplešejo tudi kakšen naroden ples, ker je to pač zelo pomembno-ampak seveda, spet vsi koraki do sekunde natančno usklajeni. Nato se gredo ženičke točno ob 23:01 pripravljat za k polnočnicam in potem skupaj marširajo tja. Nadaljni dnevi seveda potekajo po točno določenem urniku, do sekunde natančno seveda. 6. januarja pa začnejo zjutraj ob 7h s podobno procesijo kot 24. decembra, vendar v obratnem vrstnem redu. Na koncu sledi paritveni ples. Živeli prazniki :)
ja saj res!

05.01.12 15:03

Navedeno
primadonna
Navedeno
takole:
Sicer sem pa -nevedno, priznam- mislila, da je božič eden lepših krščanskih praznikov, saj se vendar takrat rodi vaš Jezušček - no, pa vidim, da si eni še tisto malo prijetnega pokvarite s pravili. NA MESTU!!!-POZOR!!!-MARŠ!!!!!..... ali kako že?

Verjetno gre to nekako takole: 24. decembra ženičke že ob 7h zjutraj začnejo po hiši iskat okraske od smrečice, smrečico, jaslice itd. Potem začnejo ob 21:00 (točno, do sekunde natančno, bog ne daj kaj prej) okraske vesiti na smrečico. Ob 21:34 postavijo hišico za jasli. Ob 21:35 postavijo jezuščka v jasli in v naslednjih sekundah hitro še vse ostale možičke. Ob 22:27 dajo na smrečico "špico", do takrat se pa s kirurško natančnostjo ukvarjajo s tem, kje bo stala kakšna ovčka, ali bo jezušček obrnjen proti severu, vzhodu, zahodu ali jugu in popravljajo zadnje detajle. Nato ob 22:16 prižgejo lučke in slavijo Jezušča. Mogoče zaplešejo tudi kakšen naroden ples, ker je to pač zelo pomembno-ampak seveda, spet vsi koraki do sekunde natančno usklajeni. Nato se gredo ženičke točno ob 23:01 pripravljat za k polnočnicam in potem skupaj marširajo tja. Nadaljni dnevi seveda potekajo po točno določenem urniku, do sekunde natančno seveda. 6. januarja pa začnejo zjutraj ob 7h s podobno procesijo kot 24. decembra, vendar v obratnem vrstnem redu. Na koncu sledi paritveni ples. Živeli prazniki :)

LOL :)))))))))

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc, xls, ppt, docx, pptx, xlsx, png
  • Datoteka ne sme biti večja od 2,93 MB
  • Dodate lahko še 3 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 25 plus 4?