Delovno pravo in zaposlitev

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.
NUJNO prosim

Odpovedni rok - dopust, bolniška

09.07.13 16:37

Lep lepo prosim za informacijo. Teče mi 30 dnevni odpovedni rok. Imam še 15 dni dopusta. Zaradi šikaniranja s strani delodajalca bi ostala doma, saj sem psihično popolnoma na tleh. Lepo vas prosim mi povejte, ne bi pa rada kršila zakonov, če bi naredila prav.

Če jutri pokličem delodajalca in mu povem, da sem na bolniški (če mi bo osebni zdravnik to odobril seveda). In ostanem na bolniški recimo 5 dni. Potem pošljem v kadrovsko službo mail, da bi rada do konca izteka odpovednega roka koristila dopust, da prosim za potrditev. Za 5 dni pošljem bolniški list, ostalo koristim dopust, če mi ga potrdijo.

Ali imam prav: če mi dopusta ne odobrijo, mi ga morajo izplačati?
Ali tako, kot sem napisala kršim delovno pravo ali ne?

Lepo prosim za info in nasvete.

Hvala!!!!

p.s. dni še nisem točno preštela, 30 in 5 dni sem dala samo za primer
Ja, naredi tako, kot si rekla. Vzami nekaj dni bolniške, v tem času s priporočeno pošto in po emailu zaprosi za 15 dni dopusta in obenem dopiši, da če ti ga ne odobrijo, boš zahtevala, da Inšpektorat RS za delo oglobi delodajalca in odgovorno osebo, obenem boš pa na sodišče vložila odškodninsko tožbo.
tiger 003

odpovedni rok,dopust in bolniška

24.11.13 11:45

Pozdravljeni

V začetku novembra ( 8 ) sem podal odpoved,ker se mi je ponudila nova priložnost v drugem podjetju (grem namreč na s.p).V odpovedi sem prosil delodajalca,če bi lahko prekinil delovno razmerje s 30.11.,čeprav imam odpovednega roka 30 dni. Ampak ,ker še imam 10 dni lanskega dopusta in 18 dni letošnjega,pa ga nisem mogel pokoristiti,( zaradi povečanega obsega dela ),sem se obrnil na našega šefa in ga prosil,če lahko pokoristim ta dopust,ker mi bo drugače propadel. Ampak od njega sem dobil samo en kratek odgovor: Ne moreš pokoristit dopusta!!!! Tudi nadur nam niso nikoli plačevali in jih imam prek 70. Zaradi vseh stvari,ki se mi godijo, sem z živci čisto na koncu , pristal sem namreč na bolniški. Sedaj me pa še skrbi,če se bodo držali datuma 30.11.,da me ne bodo držali do 8.12.ker bi v novi službi začel z 1.12.

Sem mogoče v kakšnem prekršku? Ali delodajalec?
Kaj pa naj naredim z dopustom?

Prosim vas za odgovor

Lep pozdrav
V Sloveniji ne poznamo prisilnega dela, tako da lahko v vsakem primeru s 1.12. odkorakaš iz podjetja.

Za nadure upam, da imaš dokaz, koliko jih imaš, potem to ni problem izterjat, so pač dolžni plačat. Za dopust je pa tako, da ti bo propadel, ker si pač sedaj v bolniški.

Ni mi jasno, kako si lahko zarad takih malenkosti na koncu z živici, kaj bo pa šele potem, ko boš odpru s.p.?
tiger 003

Re: Odpovedni rok - dopust, bolniška

24.11.13 13:34

Navedeno
rogi69si
V Sloveniji ne poznamo prisilnega dela, tako da lahko v vsakem primeru s 1.12. odkorakaš iz podjetja.

Za nadure upam, da imaš dokaz, koliko jih imaš, potem to ni problem izterjat, so pač dolžni plačat. Za dopust je pa tako, da ti bo propadel, ker si pač sedaj v bolniški.

Ni mi jasno, kako si lahko zarad takih malenkosti na koncu z živici, kaj bo pa šele potem, ko boš odpru s.p.?
hvala za odgovor
Ampak zanima še me nekaj!

Kaj pa naj nardim v primeru,da me ne izpustimo z 30.11,jaz pa sem še na bolniški?
Pogodba

24.11.13 14:49

Kolikor mi je znano, tudi iz svoje izkušnje, ko sem menjala službo, se je moral prejšnji delodajalec strinjati s predčasnim odpovednim rokom. In če se ne bi, bi morala upoštevati odpovedni rok iz pogodbe, pri čemer me sedanji delodajalec ne bi čakal toliko časa. In če bi se držal pogodbe, pač ne bi mogla oditi predčasno pred iztekom odpovednega roka, navedenega v pogodbi. Sama menim, da če te delodajalec ne bo spustil pred 8.12., da bo pričakoval do takrat prisotnost na delu, če ne boš ravno na bolniški. In če se ne strinja s predčasnim odpovednim rokom in ne boš na bolniški, mislim, da lahko celo tretira neprisotnost na delu in bi lahko uporabil neprisotnost v smislu 5 delovnih dni in razlog izredne odpovedi. Ne vem čisto za sigurno.
Glede dopusta pa, ali ni tako, da se dopust lahko prenese k novemu delodajalcu, kajti sama sem dobila od prejšnjega delodajalca potrdilo o že koriščenem dopustu ter koliko mi ga je še ostalo - kar se tiče rednega dopusta, ker stari ti je tako ali tako propadel. Ker si ga moral izkoristiti do konca junija. Tako da se ti letošnji prenese in bi ga ev. lahko koristil do konca junija naslednje leto.
Kot mi je znano, delodajalec lahko zavrne koriščenje dopusta, v kolikor bi to predstavljalo škodo podjetju oz. bi vplivalo na delovni proces. In ti lahko potem izplačajo dopust, če ga pač nisi mogel koristiti.
Če te ne spusti s 30.11., pač ostani do 08.12. in prosi novega delodajalca za razumevanje. Upam, da imaš z novim delodajalcem že sklenjen kak pisni dogovor, da ne boš na koncu potegnil kratko. Ker tu daješ odpoved, pri novem pa ne boš imel nič v rokah, da boš dejansko sploh zaposlen.

Na tvojem mestu z bolniško ne bi delala nekih scenarijev, če niti ne veš, ali boš imel odobreno bolniško do konca meseca. Pridobi si garancijo, da boš pri novem delodajalcu sploh zaposlen. In pridobi si strinjanje starega delodajalca, da lahko greš s 01.12. Tako boš lahko tudi zaključil bolniško s 30.11., če jo boš imel do takrat odprto. Bolniško lahko namreč zaključiš sam, če se pač dobro počutiš, čeprav ti je morda zdravnik svetoval, da si odsoten npr. teden dni, 14 dni.
tiger 003

25.11.13 12:44

Navedeno
Pogodba
Kolikor mi je znano, tudi iz svoje izkušnje, ko sem menjala službo, se je moral prejšnji delodajalec strinjati s predčasnim odpovednim rokom. In če se ne bi, bi morala upoštevati odpovedni rok iz pogodbe, pri čemer me sedanji delodajalec ne bi čakal toliko časa. In če bi se držal pogodbe, pač ne bi mogla oditi predčasno pred iztekom odpovednega roka, navedenega v pogodbi. Sama menim, da če te delodajalec ne bo spustil pred 8.12., da bo pričakoval do takrat prisotnost na delu, če ne boš ravno na bolniški. In če se ne strinja s predčasnim odpovednim rokom in ne boš na bolniški, mislim, da lahko celo tretira neprisotnost na delu in bi lahko uporabil neprisotnost v smislu 5 delovnih dni in razlog izredne odpovedi. Ne vem čisto za sigurno.
Glede dopusta pa, ali ni tako, da se dopust lahko prenese k novemu delodajalcu, kajti sama sem dobila od prejšnjega delodajalca potrdilo o že koriščenem dopustu ter koliko mi ga je še ostalo - kar se tiče rednega dopusta, ker stari ti je tako ali tako propadel. Ker si ga moral izkoristiti do konca junija. Tako da se ti letošnji prenese in bi ga ev. lahko koristil do konca junija naslednje leto.
Kot mi je znano, delodajalec lahko zavrne koriščenje dopusta, v kolikor bi to predstavljalo škodo podjetju oz. bi vplivalo na delovni proces. In ti lahko potem izplačajo dopust, če ga pač nisi mogel koristiti.
Če te ne spusti s 30.11., pač ostani do 08.12. in prosi novega delodajalca za razumevanje. Upam, da imaš z novim delodajalcem že sklenjen kak pisni dogovor, da ne boš na koncu potegnil kratko. Ker tu daješ odpoved, pri novem pa ne boš imel nič v rokah, da boš dejansko sploh zaposlen.

Na tvojem mestu z bolniško ne bi delala nekih scenarijev, če niti ne veš, ali boš imel odobreno bolniško do konca meseca. Pridobi si garancijo, da boš pri novem delodajalcu sploh zaposlen. In pridobi si strinjanje starega delodajalca, da lahko greš s 01.12. Tako boš lahko tudi zaključil bolniško s 30.11., če jo boš imel do takrat odprto. Bolniško lahko namreč zaključiš sam, če se pač dobro počutiš, čeprav ti je morda zdravnik svetoval, da si odsoten npr. teden dni, 14 dni.

Hvala za odgovor

Ampak zanima pa še me nekaj...Kakšen pa je potem postopek ,če grem jaz na s.p.,s 1.12? Me lahko kdo kaznuje?
Pogodba

26.11.13 18:39

S tem pa nimam izkušenj. Načeloma bi verjetno res lahko nastopil, ampak, če nimaš strinjanja s prejšnjim delodajalcem, ne vem, kakšni so hakeljci. Ker navsezadnje ti bi lahko tudi rekel, da ti ni dal možnosti predčasnega odhoda zato, ker bi imel on zaradi tega poslovno škodo.Katero bi sicer moral dokazovati, če bi se postopki kako drugače razpletli. Ti pa tudi.

Ti se najprej lepo poskušaj sporazumno dogovoriti, da te spusti z napovedanim datumom. Ampak bo to težje ali pa sploh neizvedljivo, če si sedaj še vedno na bolniški. Ker bo potem vsak vedel ali vsaj pomislil, da sploh nisi bolan. In si pridobi garancijo novega delodajalca s papirji. Nato pa uveljavljaj še preostanek letošnjega dopusta. Ne krčmari brez računa. Ker praktično res nič ne veš, niti z bolniško. Imam občutek, da se ti le zanašaš, nimaš pa nič konkretnega v roki - ne bolniške, ne novega delodajalca.
Nič nisi povedal, kaj pravi novi delodajalec tik pred iztekom tedna dni oz. ali imaš vsaj kaj konkretnega v rokah. Če bolniška ne bo podaljšana, boš moral gladko v službo, ker še vedno nimaš v roki niti soglasja sedanjega delodajalca.
Če si tako dobrobiten za neko novo podjetje, te bo počakalo tudi teden dni. Takrat ti pa preteče že odpovedni rok.
Malo to premisli, ker imam občutek., da mutiš od a do ž, le pazi potem, da ne boš ostal brez vsega. Ker si namreč odpoved že podal. In po 08.12. ne boš več mogel računati na starega delodajalca. Pri novem pa še vedno nič ne veš, zato pač pazi, kako si to zastavil, ker ravno ni najboljši način, da bo šlo sploh tebi v prid. In uporabi razum vsaj še nekaj dni, da rešiš to situacijo. Ker preveč čustveno rešuješ, kar ti ne zna prinesti dobrega, če nimaš res kaj konkretnega v roki (tu niso mišljene besede, ki nič ne veljajo, ko gre za dokazovanje ali celo garancijo).
Najprej bi moral imeti v roki garancijo novega delodajalca, predno si sploh podal odpoved. Ali jo imaš - ki je vsaj pisno zapisana?

Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 5 krat 10?