Delovno pravo in zaposlitev

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.
miška87

sporazumna odpoved

19.12.12 20:56

Lep pozdrav, zaposlena sem za nedoločen čas že 5 let in 5 mesecev, zanima me če dam sporazumno odpoved ali lahko dobim socialno pomoč kot nezaposlena???

Hvala za odgovor...
annelaure

Re: sporazumna odpoved

19.12.12 21:20

Najprej je treba razčistiti pojme. Sporazumna odpoved ne obstaja. Obstaja:
- odpoved s strani delodajalca (vas odpustijo, pozna redno in izredno),
- odpoved s strani delavca (vi podate odpoved, poznamo redno in izredno) ter
- sporazum o prenehanju delovnega razmerja (obe stranki podpišeta sporazum, da se strinjata s prenehanjem delovnega razmerja).

V zadnjih dveh primerih (in v primeru izredne odpovedi s strani delodajalca iz krivdnih razlogov) niste upravičeni do nadomestila za brezposelnost in odpravnine s strani delodajalca. Iz vašega vprašanja izhaja, da bi podali redno odpoved. Gre za vašo željo, da se delovno razmerje prekine. Imate tudi odpovedni rok, določen v vaši pogodbi oziroma kolektivni pogodbi oziroma zakonu. V tem roku ste dolžni delati, če se z delodajalcem ne dogovorite drugače.

Seveda pa lahko podate odpoved, v kateri delodajalca prosite za sporazumno prenehanje s predčasnim potekom odpovednega roka, če je problem to, da želite čim prej oditi. Vendar ima to še vseeno enake posledice na pravice iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti (kot že omenjeno, niste upravičeni do nadomestila).

Socialna pomoč pa je socialni transfer, za katerega veljajo drugačna pravila - upošteva se premoženje, dohodki ipd.
Hvala vam, za hiter odziv.
Daša Modic Gorjup

20.12.12 10:51

Morda le še tole. Ker bo DR prenehalo po Vaši volji, Vam ne pripada nadomestilo za brezposelne.

Pozdrav,

Daša
annelaure

20.12.12 10:57

Navedeno
annelaure
Najprej je treba razčistiti pojme. Sporazumna odpoved ne obstaja. Obstaja:
- odpoved s strani delodajalca (vas odpustijo, pozna redno in izredno),
- odpoved s strani delavca (vi podate odpoved, poznamo redno in izredno) ter
- sporazum o prenehanju delovnega razmerja (obe stranki podpišeta sporazum, da se strinjata s prenehanjem delovnega razmerja).

V zadnjih dveh primerih (in v primeru izredne odpovedi s strani delodajalca iz krivdnih razlogov) niste upravičeni do nadomestila za brezposelnost in odpravnine s strani delodajalca. Iz vašega vprašanja izhaja, da bi podali redno odpoved. Gre za vašo željo, da se delovno razmerje prekine. Imate tudi odpovedni rok, določen v vaši pogodbi oziroma kolektivni pogodbi oziroma zakonu. V tem roku ste dolžni delati, če se z delodajalcem ne dogovorite drugače.

Seveda pa lahko podate odpoved, v kateri delodajalca prosite za sporazumno prenehanje s predčasnim potekom odpovednega roka, če je problem to, da želite čim prej oditi. Vendar ima to še vseeno enake posledice na pravice iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti (kot že omenjeno, niste upravičeni do nadomestila).

Socialna pomoč pa je socialni transfer, za katerega veljajo drugačna pravila - upošteva se premoženje, dohodki ipd.

:) Sem morala prav pogledati, če mi je ušlo, ko sem popravljala:)

Lep dan!
Daša Modic Gorjup

20.12.12 11:01

Mogoče pa zamenjava, ane annelaure ?

Daša
annelaure

20.12.12 14:20

Ne vem, če razumete te smajlije. Sporočam, da vem, da se mi je zdelo, da sem to napisala, pa ko ste vi napisali svoj post, sem morala preveriti, če mi ob popravljanju ni ta bistven del kje ušel.

Ampak ta moj dostavek danes je tukaj le postranskega pomena, dejanski problem tiči drugje in že dlje časa...

Že odkar ste postali moderatorka tega podforuma, sem z vaše strani zaznala nezadovoljstvo s tem, da se oglašam. Če sem slučajno kdaj odgovorila pod drugim nickom, je bilo vaše zadovoljstvo z mojimi odgovori bistveno drugačno... Samo v premislek.

Meni kot uporabnici oziroma osebi, ki potrebuje pomoč v obliki nasveta, bi prav dol viselo, ali mi odgovori moderator ali ena annelaure, ki slučajno ima čas, ali pa en xy. Uporabniki tukaj potrebujejo nasvete, pomoč, in za to se med drugim trudim tudi jaz. Tako jaz kot vi mogoče nimava določenih izkušenj, s katerimi pa lahko pripomorejo drugi. Bistvo pa je, da oseba dobi kvaliteten odgovor.

Odgovarjam torej izključno zato, ker določene stvari poznam in ker želim pomagati ljudem, ki tega nimajo in ki iščejo pomoč na tem forumu. Nimam nobenih dodatnih ambicij. Prav vesela sem, da ima ta forum moderatorja, ki nosi večjo odgovornost ukvarjati se s temi problemi in podajati odgovore, kot recimo jaz, ki le pridem, ko mi uspe, imam čas in poznam zadevo. Lepo bi bilo, če bi zadevo uspeli videti tudi s tega zornega kota in se ne počutili ogroženo, temveč iz mojih odgovorov potegnili najbolje zase in predvsem uporabnike (to je namreč cilj, kajne?).

Če pa menite, da ostali uporabniki ne smemo sodelovati, pa dajte opcijo moderiran forum in lahko lepo le vi pišete odgovore oziroma jih potrjujete. Mislim, da pa to ni namen foruma, čeprav večkrat ljudje z lastnimi nedodelanimi rešitvami kvečjemu zmedejo koga. Tukaj pa nastopite vi, da ločite zrnje od plev.

PS: Lahko se sklicujete na luno:))))) (Upam, da tokrat smajliji ne bodo ostali neopaženi).
Punci, sodelujta. :-)

Je včasih res problem, ker se ne vidimo v živo, ampak ne spremeni tega, da se vseeno kdo ne počuti slabo zaradi nesporazuma.
Vse je ok, lepo se dopolnjujeta še naprej.
annelaure

20.12.12 18:56

Jaz sem mislila, da že sodelujeva:) Oziroma, se popravljam, vsi sodelujemo tukaj na forumu.

Res pa ne želim neke virtualne vojne tukaj zaradi mogoče kdaj hitro napisanih besed, ki se lahko berejo popolnoma drugače, kot so bile mišljene. Cilj naj bo dobrobit udeležencev.
Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 17 plus 7?