Delovno pravo in zaposlitev

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.
povejte

pogreb-dopust

20.10.11 09:26
Ali mi pripada prost dan za pogreb (teta). Prejšnje leto sem imela isti primer in dobila prosto. Tokrat mi pravijo, da ne. Ko se vrnem bom šla brskat po netu tudi sama.
Če pa katera ve bom zelo vesela odgovora. Hvala.
Notranjka*

Re: pogreb-dopust

20.10.11 09:27
Po ZDR mislim, da ne.
nikakor...

20.10.11 09:29
lahko bi vsaj povedala, katera kolektivna pogodba pokriva tvojo zaposlitev....

20.10.11 09:29
Za ožjega družinskega člana je 1 oz. 2, kako se zmeniš...1 dan pa ziher.

**********************************************************************************************************
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

by J. R. R. Tolkien
ne ne

20.10.11 09:31
Halo? Pa teta ni ožji družinski član.
Pri nas jemljemo dopust.

Tudi sama za pogreb vzamem dopust. Nisem niti razmišljala, da bi vprašala, če mi kaj pripada. Ne rečem za starše, skrbnike, partnerja ali otroke. Ampak za babice, dedke, tete, strice...
Tea76 

20.10.11 09:33
Ojla,
koliko jaz vem, teta ni ožji družinski član. To so otroci in starši. Nisem pa sto odstotno prepričana, tako da...
Lp,
Tea

20.10.11 09:36
Meni je za smrt dedka pripadal 1 dan. So sami rekli, ko sem rekla, da me ne bo. Očitno odvisno od podjetja?

**********************************************************************************************************
If more of us valued food and cheer and song above hoarded gold, it would be a merrier world.

by J. R. R. Tolkien

20.10.11 09:38
Odvisno od Panožne kolektivne pogodbe in tudi od Podjetniške kolektivne pogodbe.

Večina pa ima izredni dopust za smrt staršev, starih staršev, otrok, partnerjev (seveda tudi posvojencev in posvojiteljev) in ne za celotno sorodstvo.
nepripada

20.10.11 09:39
Za ožje družinske člane, mamo, očeta, sorojence, otroke 2 dni.
Babice, dedke, taščo, tasta 1 dan.

Ostalim ne pripada nič.
Steffy 

20.10.11 09:51
Kot ožji družinski član se tete, strici ne štejejo. Tako da ob tem primeru ne pripada dela prost dan, razen, če je v kolektivni pogodbi kako drugače zapisano.

Recimo pri kolektivki za negospodarske dejavnosti imaš opredeljene kot ožje družinske člane na dva načina:
- pri smrti, kjer ti pripadajo prosti dela dnevi, se kot ožje družinske člane štejejo partner, otroci, starši,
- pri izplačilu solidarnostne pomoči ob smrti ožjega družinskega člana, pa se štejejo partner, otroci, starši pa ne, ker se v tem slednjem primeru vzporedno uporablja še zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih.
V slednjem primeru tu obstaja pravica do odsotnosti 3 dni z nadomestilom plače.

Tete in strici tako v nobenem primeru ne spadajo iz naslova pravice z nadomestilom plače do odsotnosti prostega dela dne v primeru smrti. Razen, če se boste kako drugače izrecno dogovorili z delodajalcem, v skrajnem primeru za odbitek vašega letnega dopusta.
Zima1

20.10.11 10:27
Mislim, da je izjema, če živiš v skupnem gospodinjstvu s tistim, ki je umrl. A še to je vprašanje, če ti priznajo. Da pa s enajbrž kako drugače izvest, recimo da ti priznajo 1 dan na uspešnost.
nerazumem,

20.10.11 14:49
Jaz si ne morem mislit, da bi mi otrok umrl in bi imela 2 dni dopusta in potem delat.
Od hudega bi se mi zrolalo in ne bi bila sposobna iz hiše it kaj šele delat.
Grozno no. Dan dva dopusta kdo si je to zmislil.Potem si psihično sposoben za delat? Obup
Topsy 

20.10.11 14:53
Navedeno
nerazumem,
Jaz si ne morem mislit, da bi mi otrok umrl in bi imela 2 dni dopusta in potem delat.
Od hudega bi se mi zrolalo in ne bi bila sposobna iz hiše it kaj šele delat.
Grozno no. Dan dva dopusta kdo si je to zmislil.Potem si psihično sposoben za delat? Obup

Ne glej s te strani. Do sta samo dva dodatna dneva, ki ti ob tem pripadata. Seveda v taki situaciji dobis potem bolnisko.
aloA

20.10.11 23:22
Navedeno
nepripada

Ostalim ne pripada nič.

Ko mi je umrla mami nisem mogla med ljudi, iz hiše 1 leto in pol!!

Ne ti meni 2 dni!!!
aja1234

07.05.14 16:02
Navedeno
aloA
Navedeno
nepripada

Ostalim ne pripada nič.

Ko mi je umrla mami nisem mogla med ljudi, iz hiše 1 leto in pol!!

Ne ti meni 2 dni!!!

V tem primeru dobiš bolniško. Lepo je bilo razloženo, da je to dodatni dopust. Da pa leto in pol ne greš iz bajte, kljub temu, da ti umre mamica...to so pa že psihične težave in ti pripada bolniška.
karel12

07.05.14 22:02
Ko je meni umrl otrok sem šel po treh dneh nazaj v službo, kaj pa naj bi naredil sedel doma in se smilil samemu sebi. Tako sem se vsj malo zamotil da nisem skoz mislil na to. Vsak se po svoje bojuje z bolečino.

Avtor:

Naslov teme:

Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 15 plus 9?