Delovno pravo in zaposlitev

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.
Prvič dobila plačo

Bruto - prevoz na delo - malica - prispevki = neto?

18.02.11 08:57

Danes sem prvič dobila plačo. Zjutraj je bilo nakazanih na TRR 1.005€.

Plačilne liste še nisem dobila.
Pogodbo imam doma.

Po mojih izračunih so mi nakazali caa 200,00EUR premalo.

V pogodbi mi piše, da dobim 1.500EUR bruto (sedaj ne vem, ali piše zraven kateri bruto, ker nimam pogodbe pri sebi).

Po mojih izračunih bi to naj bilo caa 990,00 neto.
Zraven tega bi mi morali dati še caa 200,00EUR prevoza in malice.

Zanima me, ali je kakorkoli mogoče, da je tisti bruto 1.500EUR, ki ga imam zapisanega v pogodbi mišljen kot neto plača + vsi prispevki + prevoz + malica.

Se pravi od 1.500EUR odštejejo 200,00EUR za malico in prevoz in potem ostane 1.300, kar je potem osnova za izračun neto plače, ki bi bila potem caa 880,00 neto.

Ker tako pridem nekako na teh 1.005,00EUR izplačila, drugače pa mi ni nikakor jasno v čem je finta...

Bom se šla sicer pozanimati v računovodstvo ampak bi rada bila pripravljena...
Si odštela tudi akontacijo dohodnine?
Sem šla preračunat tudi jaz - imaš prav, če je v pogodbi tvoj bruto, če je pa delodajalčev, bi pa morali štimati (samo ne vem, zakaj bi bil v tvoji pogodbi njegov bruto).
primer izračuna tvoje plače v priponki.
Bom doma pogledala še enkrat pogodbo.

Nisem vedela, da se lahko v pogodbo vpiše "delodajalčev bruto"...se pravi, če se jaz odselim še 50km vstran od delodajalca bom pač dobivala toliko manjšo neto plačo?

Če pa si recimo na dopustu in ti ne rabijo plačat ne malice ne prevoza tisti mesec pa spet dobiš višjo neto plačo?

To ni logike...

Svaaaštaaaa....
V prejšnji službi sem stroške prevoza in malice dobil posebej nakazano. Isti dan.
Po podatkih sodeč si v šolstvu, JU
Navedeno
mfk
V prejšnji službi sem stroške prevoza in malice dobil posebej nakazano. Isti dan.

Ja če pa je to nakazilo samo neto plača potem pa so mi nakazali spet preveč...

Nič mi ni jasno...
Navedeno
Prvič dobila plačo
Bom doma pogledala še enkrat pogodbo.

Nisem vedela, da se lahko v pogodbo vpiše "delodajalčev bruto"...se pravi, če se jaz odselim še 50km vstran od delodajalca bom pač dobivala toliko manjšo neto plačo?

Če pa si recimo na dopustu in ti ne rabijo plačat ne malice ne prevoza tisti mesec pa spet dobiš višjo neto plačo?

To ni logike...

Svaaaštaaaa....

O čem ti to?

Delodajalec tudi plača del prispevkov, ne gredo v celoti iz tvojega bruta. Torej, poenostavljeno povedano, za cirka 300 evrov prispevkov plačaš ti iz svoje bruto plače, cirka 200 pa še delodajalec (to ni tvoj strošek).
A za malico in prevoz natančno veš, kakšno imaš nadomestilo?
če je preveč-od viška ne boli *****.
Navedeno
mrbit

Po moje med 150-200EUR - vozim se 20km v eno smer.

Plačilne liste še tudi nisem dobila.
Navedeno
Prvič dobila plačo
Navedeno
mrbit

Po moje med 150-200EUR - vozim se 20km v eno smer.

Plačilne liste še tudi nisem dobila.

Hm, malo čudno je vse skupaj. Tako kot ti, bi se tudi jaz šla pozanimat, pa čeprav v svojo škodo.
Bruto plača 1.500 €
- prispevki
- ak.dohodnine
= neto plača 993,72 €

+ prehrana 21 dni x 3,73 (minimalna plača) = 78,33 €
+ prevoz cena mesečne karte za javni promet

Vsaj tako skupno nakazilo bi morala dobiti, razen če imate v službi zagotovljeno prehrano (potem ne dobiš nakazano) in če si doma bližje kot 1 km (in ne dobiš prevoza).

V pogodbe o zaposlitvi se zapiše bruto plača delavca, prehrana in prevoz pa sta "samo" nadomestili in nista sestavni del plače.
Navedeno
Barca
Bruto plača 1.500 €
- prispevki
- ak.dohodnine
= neto plača 993,72 €

Vsaj tako skupno nakazilo bi morala dobiti, razen če imate v službi zagotovljeno prehrano (potem ne dobiš nakazano) in če si doma bližje kot 1 km (in ne dobiš prevoza).

V pogodbe o zaposlitvi se zapiše bruto plača delavca, prehrana in prevoz pa sta "samo" nadomestili in nista sestavni del plače.

Ja hvala ... tudi jaz mislim, da je temu tako...
V tem primeru so mi nakazali premalo oz mi (še) niso nakazali malice in prevoza na delo.
Bom pogledala doma pogodbo, počakala na plačilno listo potem pa v pon po info kaj je zaj to...
Navedeno
Prvič dobila plačo
Navedeno
Barca
Bruto plača 1.500 €
- prispevki
- ak.dohodnine
= neto plača 993,72 €

Ja hvala ... tudi jaz mislim, da je temu tako...
V tem primeru so mi nakazali premalo oz mi (še) niso nakazali malice in prevoza na delo.
Bom pogledala doma pogodbo, počakala na plačilno listo potem pa v pon po info kaj je zaj to...

Zgoraj bi moralo pisati:
+ prehrana 21 dni x 3,73 (minimalna prehrana) = 78,33 €

Še nekaj, ti odtegujejo pri plači kaj? Kako kolektivno zavarovanje (kjer dobiš ti odškodnino), PZZ, kak kredit?
Če ne, bi ti morali za plačo nakazati 993€.
Prevoz in prehrano v večini primerov nakazujejo sicer isti dan, a z drugim nakazilom.
Hvala Barca za tvoj trud.

Tudi jaz mislim, da je tako, kot ti praviš.

Mi lahko podaš še tvoje mnenje na naslednjo stvar:

Na spletni strani
http://www.src.si/storitve/opla/izracun.asp
sem vpisala 1.500,00EUR (kot imam zapisano v pogodbi), in označila Bruto strošek delodajalca.

Ven mi je vrglo neto plačo 875, se pravi, da če je teh 1.005,00EUR nakazila skupaj s prevozom in malico (se pravi 1.005 - 875 = 130) in če upoštevam, da sem imela še 2 dnidopusta v jan in 1 dan praznik bi bila nekje tukaj...

Ni mi samo jasno, ali je običajno, da delavcu v pogodbo dajo "Bruto strošek delodajalca"?

In, če, kako je potem v primeru dopusta in bolniških (ko nimaš malice in prevoza) ali pa celo v primeru, da se odselim in imam do službe namesto 20km naenkrat 70km (potem dobim toliko manjšo neto plačo?!??).

Svašta v glavnem
brez veze travmirat, preden so vsi podatki znani (plačilna lista).
Navedeno
PRvič dobila plačo
in če upoštevam, da sem imela še 2 dnidopusta v jan in 1 dan praznik bi bila nekje tukaj...

Prazniki in dopusti so plačani.
Navedeno
Počaki na pl.listo
Navedeno
PRvič dobila plačo
in če upoštevam, da sem imela še 2 dnidopusta v jan in 1 dan praznik bi bila nekje tukaj...

Praznike in dopust sem upoštevala pri prevozu in malici.

Lepo so me nasankali....v prejšni službi sem dobila 1.600,00 bruto in sem sedaj si mislila, da ni neka velika razlika v plači, če grem na 1.500,00 se pa vozim pol ure manj v eno smer...

Vsi ki menjavate službe - naj vam točno specificirajo kaj boste dobili izplačano!
Navedeno
PRvič dobila plačo

Na spletni strani
[www.src.si]
sem vpisala 1.500,00EUR (kot imam zapisano v pogodbi), in označila Bruto strošek delodajalca.

Ven mi je vrglo neto plačo 875, se pravi, da če je teh 1.005,00EUR nakazila skupaj s prevozom in malico (se pravi 1.005 - 875 = 130) in če upoštevam, da sem imela še 2 dnidopusta v jan in 1 dan praznik bi bila nekje tukaj...

Ni mi samo jasno, ali je običajno, da delavcu v pogodbo dajo "Bruto strošek delodajalca"?

In, če, kako je potem v primeru dopusta in bolniških (ko nimaš malice in prevoza) ali pa celo v primeru, da se odselim in imam do službe namesto 20km naenkrat 70km (potem dobim toliko manjšo neto plačo?!??).

Svašta v glavnem

Ne mešat prevoza in malice k plači! To ni noben svašta, ampak tebi nekaj ni jasno.
Ti na račun dobiš nakazano neto plačo plus nadomestilo za prevoz in malico. In seveda za večjo razdaljo dobiš večje stroške prevoza. Samo teh stroškov ne smeš prištevat k neto plači. Prevoz in malica tudi nista vključena v bruto, niti tvoj niti delodajalčev.
Ok...štekam sedaj to z malico in prevozom.

Nategnili so me potem samo v tem, da sem jaz bila prepričana da je 1.500 bruto moj bruto in sem pričakovala 990 neto plače - delodajalec pa je navedel 1.500,00 njegov bruto, kar pride potem 875,00 plače.
Ali se takšne "finte" lahko zgodijo tudi v JU?
Če mi rečejo, da bom v 31.PR, to pomeni da dobim ven cca.1000 eur neto, ali se mi lahko zgodi ko avtorici? Se opravičujem za takšno osnovno vprašanje, ampak tudi jaz bom kmalu na tem, pa ne bi rada, da bom potem takole razočarana.
Navedeno
mene pa zanima
Ali se takšne "finte" lahko zgodijo tudi v JU?
Če mi rečejo, da bom v 31.PR, to pomeni da dobim ven cca.1000 eur neto, ali se mi lahko zgodi ko avtorici? Se opravičujem za takšno osnovno vprašanje, ampak tudi jaz bom kmalu na tem, pa ne bi rada, da bom potem takole razočarana.

Ne.
Prosim za razlago:
- delodajalčev bruto
- bruto

hvala.
A pa si ti čisto pri sebi?
Operiraš z enimi hipotetičnimi ciframi, v roki pa nimaš NIČ. Ne bi prej počakala na plačilno listo????

Kar se tiče prevoza, si pa morala sama sporočit, koliko km se voziš. Če je javni prevoz, ti plačajo javnega, drugače pa po km avto.

Ne pa že v naprej pizdit.

Imeli smo tako sodelavko ki se je ob najmanjši stvari razburila. Da nisi to ti? Na srečo je ni več z nami.
Navedeno
razlaga je?
Prosim za razlago:
- delodajalčev bruto
- bruto

hvala.

Bruto plača je plača pred odtegnitvijo prispevkov v breme delojemalca in akontacije dohodnine.

Neto plača je bruto plača zmanjšana za obračunane prispevke v breme delojemalca in akontacijo dohodnine.

Bruto strošek delodajalca je bruto plača povečana za prispevke v breme delodajalca in morebitnim davkom na izplačano plačo.

Osnova za izračun akontacije dohodnine je po novem bruto plača vključno z stimulacijami oz. bonitetami, zmanjšana za obračunane prispevke v breme delojemalca, zneske splošne, osebnih in posebnih olajšav.
Navedeno
Prvič dobila plačo

Nategnili so me potem samo v tem, da sem jaz bila prepričana da je 1.500 bruto moj bruto in sem pričakovala 990 neto plače - delodajalec pa je navedel 1.500,00 njegov bruto, kar pride potem 875,00 plače.

Še zmeraj sem prepričana, da je v pogodbi zapisana tvoja bruto plača in ne bruto bruto plača (torej celoten strošek plače delodajalca).

Ko dobiš v roke plačilno listo in boš imela ob sebi še pogodbo o zaposlitvi, se še enkrat oglasi.
Prvič prejela plačo

Re: Bruto - prevoz na delo - malica - prispevki = neto?

18.02.11 10:52

OK hvala zaenkrat!

lp
Navedeno
Barca
Navedeno
Prvič dobila plačo

Še zmeraj sem prepričana, da je v pogodbi zapisana tvoja bruto plača in ne bruto bruto plača (torej celoten strošek plače delodajalca).

Ko dobiš v roke plačilno listo in boš imela ob sebi še pogodbo o zaposlitvi, se še enkrat oglasi.

To itak.
Je pa zanimivo, da bi se izračun dejansko izšel, če bi 1500 vzeli kot bruto bruto.
Navedeno
strupenjača
Navedeno
PRvič dobila plačo

Na spletni strani
[www.src.si]

Svašta v glavnem

Ne mešat prevoza in malice k plači! To ni noben svašta, ampak tebi nekaj ni jasno.
Ti na račun dobiš nakazano neto plačo plus nadomestilo za prevoz in malico. In seveda za večjo razdaljo dobiš večje stroške prevoza. Samo teh stroškov ne smeš prištevat k neto plači. Prevoz in malica tudi nista vključena v bruto, niti tvoj niti delodajalčev.[/[/b]quote

Samo ena pripomba:

Prevoz in malica je delodajalčev bruto.
Navedeno
Prvič dobila plačo
Navedeno
Počaki na pl.listo
Navedeno
PRvič dobila plačo

Lepo so me nasankali....v prejšni službi sem dobila 1.600,00 bruto in sem sedaj si mislila, da ni neka velika razlika v plači, če grem na 1.500,00 se pa vozim pol ure manj v eno smer...

Vsi ki menjavate službe - naj vam točno specificirajo kaj boste dobili izplačano!

Zato pa podpišeš pogodbo o zaposlitvi, kjer naj bi bilo vse točno specificirano, od bruto plače, nadomestila za prevoz in prehrano, dodatki...
Navedeno
Nataša finančna
Samo ena pripomba:

ne, pa ni.
prevoz in malica so drugi stroški dela, ne pa bruto plača, ne od delojemalca in ne od delodajalca.
Ti dobiš neto plačo. Če dodaš še prispeveke s tvoje strani in akontacijo dohodnine, prideš na tvoj bruto, ki mora biti zapisan v pogodbi. Ta pa je sestavljen iz osnove, kjer se upošteva delovne dneve, pa dneve bolniške, prazniki in dopust. Potem pa se doda še dodatek na delovno dobo (0,5% na leto). Potem na ta znesek delodajelec plača še prispevke plus prevoz in prehrano.

Ne pozabi, da se se ti upošteva še splošna davčna olajšava plus morebiti olajšave za otroke. Morda ti od netop odštevajo tudi sindikalno članarino,.....

Ko boš dobila plačilno listo, se pa le oglasi s konkretnimi ciframi.
Navedeno
nikakor...
Navedeno
Nataša finančna
Samo ena pripomba:

ne, pa ni.
prevoz in malica so drugi stroški dela, ne pa bruto plača, ne od delojemalca in ne od delodajalca.

Res je - se pa reče bruto masa plač - to pomeni koliko mora za plače, prispevke in povračila zbrati na računu.
Barca!

Kaj pa če imajo malico plačano maksimalno 6,12 €?
Navedeno
Prvič dobila plačo
Navedeno
Počaki na pl.listo
Navedeno
PRvič dobila plačo

V januarju ni bilo praznikov - so padli na soboto in nedeljo - fond ur je 168 ur - dva dni dopusta sta tudi 2x manj povračila prehrane in prevoza, se pravi 19 x prehrana in 19 x prevoz.
Meni nakažejo na isti dan dva zneska: posebej neto plačo, posebej pa prevoz in prehrano. Če bo tako pri tebi, ti bo štimalo. Mogoče prevoz in prehrana še nista bila nakazana (sta bila po 14uri)?
Navedeno
enkares
Barca!

Kaj pa če imajo malico plačano maksimalno 6,12 €?

Takole:

neto plača
+ prispevki delojemalca
+ akontacija dohodnine
= bruto plača
(ta vsebuje tudi dodatke na delovno dobo, pogoje dela, stimulacije, bonitete...)

+ prispevki delodajalca
= bruto bruto plača

+ prevoz
+ prehrana (če je delodajalec ne zagotavlja v gost.obratu, menzi...)
= masa za izplačilo plače

Dodatni strošek delodajalca so še povračila dnevnic in potnih stroškov za službene poti.

Višina prehrane pa v gospodarstvu ni natančno določena, določen je splošni minimum (trenutno 3,73€) in pa z Uredbo o povračilu stroškov (UREDBA O DAVČNI OBRAVNAVI POVRAČIL STROŠKOV IN DRUGIH DOHODKOV IZ DELOVNEGA RAZMERJA http://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=2591/uredba_o_povracilu_stroskov), lahko ga dodatno zviša še kaka Panožna kolektivna pogodba, določen pa je tudi maksimum, ki se še obravnava kot povračilo, trenutno 6,12€).

Podjetje lahko izplača za prehrano tudi 15€, če želi, le da je razlika nad 6,12€ davčno obravnavana na delavčevi strani kot del neto plače (torej je potrebno plačati prispevke in dohodnino kot pri plači), pri delodajalcu pa kot poslovno nepotreben strošek.
mene zanima za kaj jaz nimam placen prevoz a mam ze stalno pogodbo,,a je to dovoljeno al je krsitev zakona,,,,kjer se vozim iz velenja a delam v ljubljani,preselil sam se v velenje in mi zdaj nisu dali za prevoz,,,,prosim za odgovor,,v cem je fora ,a podjedje to dela v svojo prid al se ocitno igra z zakonom
mene zanima za kaj jaz nimam placen prevoz a mam ze stalno pogodbo,,a je to dovoljeno al je krsitev zakona,,,,kjer se vozim iz velenja a delam v ljubljani,preselil sam se v velenje in mi zdaj nisu dali za prevoz,prosim za odgovor,,v cem je fora ,a podjedje to dela v svojo prid al se ocitno igra z zakonom
mene zanima za kaj jaz nimam placen prevoz a mam ze stalno pogodbo,,a je to dovoljeno al je krsitev

Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 4 krat 6?