Delovno pravo in zaposlitev

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.
bi tako

4urni delavnik-postopek?

21.01.11 10:27
Če po porodniški želiš it delat za 4ure,kakšen je postopek? Kaj moram storit?
Ti mora delodajalec krajši delavnik omogočit ali lahko zavrne to?
Kako je s plačo,prispevki?
Kakšno obdobje pa lahko delaš 4ure,tudi manj kot leto dni?
Hvala za odgovore
MatejaMP

Re: 4urni delavnik-postopek?

21.01.11 10:35
Po zakonu lahko delaš krajši delovni čas, ki ne sme biti krajši od polovičnega (se pravi 4, 5, 6 ali 7 ur), pri prvem otroku do njegovega 3. leta, pri drugem oz. vseh naslednjih otrocih pa do dopolnjenega 6. leta starosti najmlajšega otroka.
Najprej se moraš zmeniti z delodajalcem, daš prošnjo, on pa tebi izda Aneks k pogodbi o zaposlitvi, potem tega priložiš k ustreznim obrazcem na CSD in to je to.
Plača je sorazmerna številu ur ki jih delaš, prispevke pa ti razliko krije CSD, po domače - delovna doba ti teče 100%.
Lahko pa začneš s 4. urnim delovnikom, pozneje preideš na 6 ur, pa nazaj na 5, v bistvu se za vse moraš najprej zmenit z delodajalcem, šele potem urediš na CSD.
Ker je to tvoja zakonska pravica, ti je načeloma delodajalec "ne sme" odreči, lahko pa te seveda postavi na drugo delovno mesto (če ti hoče nagajat).
Sama delam 6ur pri drugem otoku že 2 leti, ni bilo nobenih problemov, sama sam želela delati od 8h-14h, pa smo se vse zmenili.
LP, M.
bi tako

21.01.11 12:06
Mateja,najlepša hvala za izčrpen odgovor. Še to,ali delodajalca stanem isto ali zakaj npr.mi ne bi odobrili krajšega del.časa? sem mislila,da razliko za prispevke plačujem sama. A CSD pa vsem odobri al kako gre to? Hvala za pojasnila.
mojca 76

21.01.11 12:10
Tako kot pravi predhodnica. Vendar je od delodajalčeve volje odvisno ali ti skrajšan delavnik odobri ali ne. Ni zakonsko obvezen temu.

V našem podjetju praktično vse ženske, ki pridejo nazaj po porodniški to prakticirajo. Ker je podjetje družini prijazno, ni nobenih težav.

Ženske se pohvalijo. Lahko pa spremeniš željeno št. ur kadarkoli ti to ustreza.

Lepo se imej
a ni tako?

21.01.11 14:32
To je pravica starša, ki jo delodajalec MORA omogočiti, vendar pa slednji mora dati soglasje za način dela - npr. po 4 ure vsak dan ali po dnevih,...
Navedeno
mojca 76
Tako kot pravi predhodnica. Vendar je od delodajalčeve volje odvisno ali ti skrajšan delavnik odobri ali ne. Ni zakonsko obvezen temu.

V našem podjetju praktično vse ženske, ki pridejo nazaj po porodniški to prakticirajo. Ker je podjetje družini prijazno, ni nobenih težav.

Ženske se pohvalijo. Lahko pa spremeniš željeno št. ur kadarkoli ti to ustreza.

Lepo se imej

Mojca, ni res. Skrajšan delovni čas zaradi materinstva je tvoja pravica. Torej ti jo je delodajalec primoran izpolnit. Lahko pa te po mili volji razporedi nad rugo delovno mesto ali pa ti postavi nemogoč delovnik. Delovnega časa si ne moreš izbirat sama.

Še malo bolj natančno glede plačila. Dobiš sorazmeren delež bruti plače. Olajšava ostane enaka. Kaj to pomeni v praksi. Recimo, da imaš povprečno plačo in je tvoje mesečni bruto 1800€. Tvoj neto z upošteavnjem splošne davčne olajšave in brez olajšave za otroke je cca 1160€. Plus poln prevoz na delo, malica in regres. Recimo, da se odločiš, da greš delat za 6 ure. To pomeni, da bo tvoj bruto po novem 900€, tvoj neto pa samo 631. Strošek za delodajalca je seveda manjši. Razliko za ostale 4 ure ti pa država plačuje prispevke od minimalne plače, torej imaš plačano zavarovanje, tečejo ti polna leta, a z minimalno plačo. Še vedno pa ti pripada regres, prevoz na delo in malica v celoti.
Topsy ne vem če drži

21.01.11 18:48
Topsy si prepričana, da pri polni plači 1800€ bruto za 6 urni delovnik pote pride 900€ bruto? Mislim da ne bo držalo, to bi šlo kvečjemu za polovični delovni čas. Če pa to drži, me pa zanima če si tako dobra, koliko bi bilo za 4-urni delovnik pri sedajni polni plači 800€ bruto.
kijala

22.02.11 23:03
Pozdravljeni. Zaposlila se bom za 4 ure n me zanima kako je z zdravstvenim zavarovanjem. Ali sem dodatno in osnovno zavarovana ali si moram kaj od tega plačati sama?Lepo prosim za odgovor.Kija
Če ne moreš uveljavljati skrajšanega d.č. zaradi otrok, potem si moraš za 4 ure doplačevati, da ti teče polna delovna doba - kot bi delala 8 ur in ti normalno teče pokojninska doba. Hkrati moraš najbrž plačevati tudi razliko v zdravstvenih prispevkih. A to preveri na ZZZS.
Ali mogoče kdo ve kako je s krajšim delovnim časom v šolstvu? Delam na OŠ, imam 4-letnico in še ne leto dni stara dvojčka. Ko se bom vrnila v službo, bi rada izkoristila to možnost.
hvala za vaše odgovore,
teja
Delodajalec ti mora omogočiti skrajšan delovni čas, vendar to lahko pomeni, da boš delala štiri ure popoldne v podaljšanem...
Hvala za odgovor, upam pa, da me ne bodo prestavili na podaljšano...

Avtor:

Naslov teme:

Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 11 plus 8?