Hormonske motnje

Imate težave s ščitnico? Morda težave z nepravilnim delovanjem žlez, nadledvičnih žlez, jajčnikov...? Zastavite vprašanje, ali preberite že objavljene strokovne odgovore.
Moderatorja: asis. dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist-tirolog in asist. dr. Katja Zaletel, dr. med., KC, Klinika za nuklearno medicino
ina  

TSH ščitnica

26.03.04 14:37

Povejte mi prosim kakšne so vrednosti hormonov pri normalnem delovanju ščitnice?

Re: TSH ščitnica

28.03.04 21:13

Spoštovani!

Normalne vrednosti ščitničnih hormonov se nekoliko razlikujejo pri posameznih laboratorijih. Normalne vrednosti TSH so od 0,4 do 5,5 IE/l, za prosti T4 10 do 22 pmol/l in prosti T3 3 do 5,5 pmol/l.

Pozdrav!

Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog
adjam

27.11.09 17:21

Pozdravljeni,
labor.izvid je pokazal, da imam vrednost TSH 5,91,T4 13,01 in T35,49.
Prosim, če mi lahko poveste kaj to pomeni?
Spoštovani,

vaš lab. izvid bi lahko pomenil zelo blago pomanjkane ščitničnega hormona. Svetujem pregled pri tirologu, da bo preveril te vrednoti in opredelil morebitno ščitnično bolezen.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.
Spoštovani,

vaš lab. izvid bi lahko pomenil zelo blago pomanjkane ščitničnega hormona. Svetujem pregled pri tirologu, da bo preveril te vrednoti in opredelil morebitno ščitnično bolezen.

Lep pozdrav

ajla

24.03.11 17:45

Lep pozdrav!

Jaz imam tudi tezave z scitnico,moj izvid je pokazal S-TSH: 5,31 S-FT3: 3,8 S-FT4: 14,8
pise se da je scitnica normalne velikosti,izoehogena,le nekoliko bolj grobe strukture in nekoliko bolj prekrvavljena,zanima me kaj to pomeni.

Za odgovor se vam zahvaljujem!
Spoštovani,

laboratorijski izvid nakazuje na možnost blagega pomanjkanja ščitničnega hormona, ultrazvočni izvid pa je pravzaprav praktično normalen. Po mojem mnenju bi bilo še enkrat dobro preveriti lab. izvid in določiti še ščitnična protitelesa za opredelitev morebitne ščitnične bolezni, ti izvidi pa bodo pokazali, ali je morda potrebno zdravljenje.

Lep pozdrav

Anja K.

26.03.11 10:40

Pozdravljeni,

Ze nekaj casa jemljem euthyrox vendar ga zdaj jemljem v manjsem odmerku kot na zacetku (prej 50 zdaj pa 25 mikrogramov na dan,po navodilu tirologa).
Vrednosti v zadnjih izvidih so: S-TSH 3.81, S-FT3 4.3, S-FT4 11.2, S-Tg <0.1, S-aTG 431.
Glede na to, da normalne vrednosti niso pripisane me zanima koliksno je odstopanje in ali obstaja moznost da v prihodnosti popolnoma preneham jemati nadomestne hormone (glede na to, da zdaj jemljem manj kot prej).

03.04.11 22:17

Spoštovani!

Vrednosti TSH in prostih hormonov so v mejah normale za večino laboratorijev. TSH je v zgornjem območju, prosti T4 in T3 pa v spodnjem območju normalnih vrednosti. Normalne vrednosti v laboratoriju KNM Ljubljana: 0,35-5,50 mE/L, 11,5-22,7 pmol/L, 3,5-6,5 pmol/L. Zvišana so Tg protitelesa, ki so označevalec avtoimunskega vnetja ščitnice. Glede na to, bo zdravljenje s tiroksinom (Euthyrox) verjetno trajno

Lp

peluška

06.04.11 07:54

Pozdravljeni,

dobila sem izvid krvnih preiskav pri hčerki, stari 11 let. TSH=6,59 ; FT3=6,39; FT4=13,50

Lepo prosim za vaše mnenje. Imam že tudi napotnico za endokrinologijo. Bi lahko njeno "večno" nezainteresiranost za gibanje (hoja, tek, sprehod...), brezvoljnost, počasno odzivnost, razdražljivost, pripisali tem krvnim rezultatom?

Hvala
Spoštovani,

laboratoriski izvid kaže na mejno zvišano koncentracijo TSH. Ker te vrednosti, določene v perifernih laboratorijih zaradi transporta krvi včasih niso povsem zanesljive, bo potrebno naprej preveriti to določitev, in opredeliti morebitno motnjo še z določitvijo ščitničnih protiteles in ultrazvokom ščitnice. Glede na popolnoma normalne koncentraije prostih hormonov je malo verjetno, da je ščitnica glavni razlog za hčerkine težave.

Lep pozdrav

pUPSy

TSH ščitnica

11.05.12 08:48

Lepo pozdravljeni.
Na Vas se obračam v upanju, da bi mi prosim povedali Vaše mnenje glede mojega problema in se Vam že v naprej iskreno zahvaljujem.
Prvi izvid: S-TSH: 7,70, S-fT3: 4,69, S-fT4: 15,5
Diagniza: Latentna hipotiroza

Drugi izvid: TSH: 4,33, FT3: 4,96, FT4: 15.0, protitelesa TPO 18,6, protitelesa TG < 10.0
Diagnoza: Ob klinični eutirozi je laboratorijsko še vedno latentno hipotironična, vendar so izvidi že blizu normale. Zdravljenje ni potrebno, kontrola čez pol leta.

Tretji izvid:TSH: 6,43, FT3: 5,28, FT4: 15,3
Diagnoza: Latentna hipotiroza s ponovno naraščajočo vrednostjo TSH. Zdravljenje: 25ug levotiroksina dnevno. Kontrola čez 2 meseca.

Četrti izvid: S-TSH: 4,31, S-fT3:4,82, S-fT4: 15,4, S-Protitelesa < 10,0, S-protitelesa TPO: 18,9.
Diagnoza: Stanje boljše, vendar substitucija še ni zadostna. Pacientka naj odslej prejema 50 ug levotiroksina dnevno. Kontrola čez 2 meseca.

Peti izvid: TSH: 2,16
Diagnoza: Substitucija zadostna, dosežena je eutiroza. Odslej kontrola pri osebni zdravnici čez 6 mesecev.

In sedaj kar me najbolj skrbi: Šesti izvid: S-TSH: 9,66, S-fT3: 4,43, S-fT4: 16.0
Osebna zdravnica mi je predpisala jemanje 75ug levotiroksina dnevno in kontrolo čez 2 meseca.

Mene zanima zakaj kljub zdravljenju takšno odstopanje TSH-ja od normalne vrednosti in kako to, da sta kljub odstopanju hormona fT3 in fT4 v mejah normale.

Lepo prosim za Vaše mnenje.

12.05.12 14:43

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za hipotirozo vertjetno po kroničnem tiroiditisu. Zadnja določena vrednost TSH 9,66 je previsoka, kar pomeni, da je odmerek Euthyroxa premajhen in ga je potrebno zvišati na 75 ug dnevno. Pri hipotirozi se prvo zviša raven TSH medtem, ko sta pT4 in pT3 še v mejah normale, kasneje pa se TSAH še bolj zviša znižata pa se prosta hormona.

Lp

lumpaa

25.05.12 17:13

pozdravljeni, pred cca 10- 15 leti sem bila pri vas zaradi rahlo povečanega tsh, takrat mi je bilo rečeno da naj spremljam, t3 in t 4 so bili v mejah normale , protitelesa pa na ful, samo je bilo rečeno spremljati
v vseh teh letih sem imela vsake kvatre kontrolo in je bil tshVEDNO rahlo nad normalo t- ji normalni
v toku življenja sem si pridelala tudi 1 Eglonil naa dan, drugače je psihično počutje ok, tudi stresa kaj posebnega ne, ampak počutje nikakvo, utrujena , zaspanarazdržljiva brez energije,,,,,
danes sem bila na samoplačniškem odvzemu na Metelkovi in
TSH 4.87 ( 0,27-4,2)
T3 4.5 ( 2,8-7.1)
T4 11.68 ( 12-22)

TROMBOCITI 361 ( 140-340)
paMCV in MCH sta izven normale

stara sem 40 let, 2 x na teden v fitnesu, kar ne pomaga mojim kilam, ki vztranjo naraščajo recimo cca 2 leti + 10 kg
,
počutje obup
ali naj to moje počutje pripišem psihi ali tsh.-ju
Kaj mi priporočate?

Hvala za odgovor

lp lumpa

04.06.12 21:44

Spoštovani!

pri vas gre za blago (latentno) hipotirozo- Priporočam opraviti ponoven pregled pri tirologu. Verjetno bo potrebno nadomeščanje ščitničnih hormonov.

Lp

fleks

04.07.12 19:09

Pozdravljeni!
Danes sem sem dobila lab. izvide z naslednjimi vrednostmi:
S-TSH 0,01 mU/L
S-fT3 39,69 pmol/L
S-fT4 82.7 pmol/L.
Ali mi lahko prosim razložite ta izvid?
Hvala.

04.07.12 23:19

Spoštovani!

Glede na navedene laboratorijske izvide gre pri vas za izrazito prekomerno delovanje ščitnice. Potreben je čimprejšen pregled pri tirologu.

Lp

mateja-tejka

16.07.12 11:48

Danes sem dobila laboratorijske izvide im me zanima mnenje

TSH 1,625
T4 13,66
T3 4,05

Moje počutje je zanič. Sem kronično utrujena in z bolečinami na večih mestih, tako so mi diagnosticirali fibromialgijo.
Zdaj so me testirali na infekcijski zaradi borelioze, ki se mi je pojavila, vendar je po terapiji z anitibiotiki zdaj negativno.
Dopisali pa so še izvide za ščitnico, pa me zanim , če je kaj povezano.

LP
Mateja

21.07.12 13:51

Spoštovani!

Vrednosti TSH in ščitničnih hormonov so pri vas v mejah normale. Delovanje ščitnice je normalno.

Lp

Nia1988

14.09.12 15:06

Spoštovani!

Zelo lepo bi prosila za vaše mnenje, ker se počutim izredno slabo. Stara sem 24 let, ker imam vročične oblive, pretirano znojenje, tresenje, huda lakota ( tudi če sem imela obrok normalno pred 1.uro), pretirano se znojim tudi ponoči - čisto vsako noč, zadnje čase pa imam še hude glavobole se obračam na vas.

Osebna zdravnica me je poslala prvič na test za ščitnico 28.maja, in sicer so bile vrednosti naslednje: Referenčne vrednosti:
S-TSH: 4.99 0.27-4.20
S-T4 Prosti: 15.56 12.00-22.00
S-T3 Prosti:4.67 3.95-6.80

Ker mi je zdravnica rekla da so izvidi normalni, se nisem več poglabljala v to, da bi bil vzrok mojih težav ščitnica.

Ker pa se je stanje zelo poslabšalo ( prej sem se tresla in občutila hudo lahkoto enkrat na teden, sedaj se to dogaja vsak dan po večkrat, stanje je nevzdržno ker sem tudi fizično zelo izčrpana, ne morem opravljati vsakodnevnih opravil, ker se takoj začnem tresti ali pa me oblije huda vročina in znojenje ) sem zopet stopila do osebne zdravnice, ki me je takoj še enkrat poslala na odvzem krvi za ščitnico. Vrednosti so bile dne 6.9.2012 naslednje:
S-TSH: 7.74
S-T4 Prosti: 15.92
S-T3 Prosti: 6.76

Osebna zdravnica je rekla da ščitnica premalo deluje, in me nujno napotila k tirologu. Ko sem prišla na Polikliniko so mi rekli da moji izvidi niso nujni in da mi bodo datum pregleda posredovali na dom. Ker se ne spoznam na te zadeve, jih ne morem komentirati,mi pa je izredno čudno, da mi osebni zdravnik reče, da je zadeva nujna, na Polikliniki pa mi brez pregleda in pogovora o mojih težavah pravijo da ni tako nujno, da so izvidi v redu, in da vzrok mojih težav ni ščitnica, in da naj vzrok iščem drugje.

Zelo lepo bi vas samo prosila, da mi razložite kaj pomenijo te vrednosti in zakaj se vrednost S-TSH veča?

Lep dan želim
NIA

18.09.12 22:08

Spoštovani!

Glede na navedeno je možno, da se pri vas razvija premajhno delovanje ščitnice. Zvišana vrednost TSH 7,74 mE/l ob povsem normalnih hormonih lahko pomeni blago (latentno) hipotirozo. Po kriterijih, ki jih imamo tirologi na Kliniki za nuklearno medicino v UKC Ljubljana, latentno hipotiroza ni stanje pri katerem bi bila potrebna nujna obravnava bolnika, ampak je potrebno počakati na reden termin. Čakalna doba za prvi pregled s stopnjo nujnosti redno, je trenutno pri nas žal približno šest mesecev in se bo glede na trende verjetno še podaljševala.

Lp

Nia1988

19.09.12 14:48

Pozdravljeni!

Najprej se vam zahvaljujem za odgovor. Razumem kakšna je situacija v zvezi s čakalnimi dobami, vendar pa vsak človek želi za svoje zdravje najboljše, zato sem se odločila iti samoplačniško. Pri meni so simptomi preveč izraženi in jih zelo težko prenašam čeprav je vrednost TSH le nekoliko zvišana. Obiskujem faks in potrebujem zelo veliko koncentracije, ki pa je ob tako izraženih simptomih enostavno nimam.

Zanima me, kako to da jaz le z nekoliko višjo vrednostjo TSH in normalnim vrednostim T3 in T4 občutim toliko simptomov, nekateri pa z dosti višjo vrednostjo skoraj nič? Od česa je to odvisno?

Ali je moja vrednost TSH že primerna za zdravljenje?

Za odgovor in Vaš čas se Vam že vnaprej zahvaljujem,

Lep pozdrav,
Nia

20.09.12 14:57

Spoštovani!

Simptomi pri blagih (latentnih) motnjah v delovanju ščitnice so nespscifični in se lahko pojavijo tudi pri številnih drugih boleznih in stanjih. Tudi sicer simptomi niso v direkti korelaciji s koncentracijo TSH in hormonov. Pri vas bo potrebno oredeliti ali gre dejansko za hipotirozo, kaj je vzrok za hipotirozo (najpogosteje je to avtoimunsko vnetje ščitnice). Če gre za avtoimunsko vnetje ščitnice in bo TSH ponovno zvišan bo potrebno dodajanje ščitnični hormonov.

Lp

Nia1988

21.09.12 12:46

Pozdravljeni!

Najlepša hvala za za vaš čas in odgovore. Če me bo še kaj zanimalo, se vam oglasim po pregledu, ki ga imam 2.10.2012.

Še enkrat najlepša hvala in lep pozdrav!
Nia
Nia1988

02.10.12 13:12

Pozdravljeni!

Danes sem opravila tirološki pregled in ultrazvok ščitnice v diagnostičnem centru Clarus. Ultrazvok je pokazal neke spremembe na ščitnici, točno kaj vam trenutno ne znam pojasniti, ker mi je zdravnica rekla, da dobim izvide in obrazložitev po pošti na dom.

Napisala mi je recept za euthyrox 50ug dnevno, čeprav je omenila, da bi mogla še testirati ščitnična protitelesa, sedaj pa ne vem, ali naj najprej počakam na testiranje teh protiteles, pa potem začnem z jemanjem euthyroxa ali naj začnem že takoj? Kaj mi svetujete.

Zaenkrat je zvišan samo TSH ( 7,74 ), T3 in T4 sta še v mejah normale.

Zanima me tudi kje lahko testiram ščitnična protitelesa?

Za odgovor se vam lepo zahvaljujem,
Lep pozdrav!
Nia

02.10.12 14:44

Spoštovani!

Pri vas gre verjetno za blago hipotirozo ( premajhno delovanje ščitnice. Pred pričetkom jemanja Euthyroxa priporočam določiti ščitnična protitelesa antiTg in antiTPO. Zdravljenje z Euthyroxoxm je namreč pri hipotirozi navadno trajno.

Lp

Nia1988

02.10.12 15:31

Pozdravljeni,

najlepša hvala za odgovor. Kje pa lahko opravim določitev ščitničnih protiteles - samoplačniško?

Lep dan želim,
Nia
Matej11

04.10.12 13:46

Star sem 28 let. Pri vas so mi diagnosticirali Hašimoto. Na začetku sem jemal 25,50,75 zadaj pa Euthyrox 100 že 2,5 leta.
Na zadnjem pregledu sem imel TSH 11,537 T4 17,01 T3 4,39

Kot je že bilo omenjeno, ali bi bilo dobro da testiram ščitnična protitelesa?
Pri vas nimam več naročenega pregleda, ko sem poklical so mi rekli, da sem na redni terapiji, za pregled se mora dogovoriti moj osebni zdravnik !? ter dati napotnico.

Ali to drži? oz. ali bi bilo dobro, da se naročim na pregled?
Spoštovani,

izvid kaže na nezadostno preskrbo s hormoni, zato bo potrebno odmerek Euthyroxa še nekoliko dvigniti. Ponovna kontrola protiteles ni potrebna, saj je vrednost protiteles le diagnostične narave (diagnoza je že jasna), ne vplivajo pa na potek bolezni ali zdravljenje.

Če ste bili obravnavani na Polikliniki, bo najbolje da vaš zdravnik čim prej pokliče v tirološko ambulano (katerikoli dan), tirolog pa bo dal navodilo glede nadaljnjega odmerka zdravila in kontrole hormonov.

Lep pozdrav

SimonTurk

11.10.12 10:32

Pozdravljeni!

Star sem 30 let in zaradi hitrega bitja srca sem obiskal zdravnika. Med drugim sem šel opravljat tudi test za ščitnico in prejel podatke, da je najpomembnejša vrednost (vertjetno TSH) malo čez normalno t.j. 5,3. Drugi dve vrednosti sta v mejah normale. Naročen sem še pri svojem zdravniku, ki naj bi me poslal na pregled v tirološko ambulanto.

Zanima me ali kaj od sledečega vpljiva na povečano vrednost:
- (VSE NAPISANO POD TO TOČKO JE IZJEMOMA) Noč pred testom nisem uspel zaspati, zvečer sem s kolegom spil nekaj malih piv in bil sem rahlo prehlajen.
- Zadnje pol leta doživljam nadpovprečen stres (ločitev).
- V zadnjih dveh letih se zaradi zgorjega razloga minimalno gibljem in zelo sem pridobil na telesni teži.
- Zadnje leto skoraj, da ne jem živil, ki so opisane, da vsebujejo jod (rib, jabolk, morskih sadežev, hrušk,...). Razen enkrat mesečno tuno iz pločevinke in par žlic koruze. Ne jem pa tudi hitre (nezdrave) hrane prav pogosto, da bi bil samo to razlog za povečano težo.

V nadalju me zanima ali bi lahko težavo rešil s povečano telesno aktivnostjo, z uživanjem prej omenjene hrane in dopolnilnih tablet (recimo Kelp Jod NOW) ali je težava brez strokovne pomoči oz. namenskih zdravil nerešljiva??

Najlepša hvala za odgovor!
Simon Turk

12.10.12 08:54

Pozdravljeni!

Star sem 30 let in zaradi hitrega bitja srca sem obiskal zdravnika. Med drugim sem šel opravljat tudi test za ščitnico in prejel podatke, da je najpomembnejša vrednost (vertjetno TSH) malo čez normalno t.j. 5,3 (maks. ref. vred. 4,5). Drugi dve vrednosti sta v mejah normale. Naročen sem še pri svojem zdravniku, ki naj bi me poslal na pregled v tirološko ambulanto. Čutim tudi nek cmok v grlu, ki pa je lahko tudi namišljen, kot posledica strahu od pridobljenih izvidov.

- (VSE NAPISANO POD TO TOČKO JE IZJEMOMA) Noč pred testom nisem uspel zaspati, zvečer sem s kolegom spil nekaj malih piv in bil sem rahlo prehlajen.
- V zadnjih dveh letih se zaradi zgorjega razloga minimalno gibljem in zelo sem pridobil na telesni teži.
- Zadnje leto skoraj, da ne jem živil, ki so opisane, da vsebujejo jod (rib, jabolk, morskih sadežev, hrušk,...). Razen enkrat mesečno tuno iz pločevinke in par žlic koruze. Ne jem pa tudi hitre (nezdrave) hrane prav pogosto, da bi bil samo to razlog za povečano težo.

V nadalju me zanima ali bi lahko težavo rešil s povečano telesno aktivnostjo, z uživanjem prej omenjene hrane in dopolnilnih tablet (recimo Kelp Jod NOW) ali je težava brez strokovne pomoči oz. namenskih zdravil nerešljiva??

12.10.12 08:58

Pozdravljeni!

Star sem 30 let in zaradi hitrega bitja srca sem obiskal zdravnika. Med drugim sem šel opravljat tudi test za ščitnico in prejel podatke, da je najpomembnejša vrednost (vertjetno TSH) malo čez normalno t.j. 5,3 (maks. ref. vred. 4,5). Drugi dve vrednosti sta v mejah normale. Naročen sem še pri svojem zdravniku, ki naj bi me poslal na pregled v tirološko ambulanto. Čutim tudi nek cmok v grlu, ki pa je lahko tudi namišljen, kot posledica strahu od pridobljenih izvidov.

težave

12.10.12 15:34

Pozdravljeni!

Imam težave. Skozi se počutim utrujeno, imam povečano telesno težo (zadnje leto se mi teža skozi stopnjuje čeprav sem do sedaj imela vedno enake prehranjevalne navade. Začela sem hujšati, tako da sedaj zelo redko jem pirin kruh- v roku dveh tednov 3 kose, jem dosti zelenjave - predvsem kuhane, kakšni kos mesa - puranji ali piščančji, tu pa tam kakšni probiotični jogurt, v glavnem imam zelo uravnoteženo prehrano sploh zadnji mesec, jem po malem, in jem pol manj kot prej vendar kilogrami se ne premaknejo niti za pol kg čeprav sem včasih lahko hitro shujšala ), zelo mi izpadajo lasje, saj sem v zadnje pol leta izgubila vsaj 1/4 las, imam močen prhljaj, ki ga nikoli nisem imela, prebavne težave (skoraj vsak dan drisko, vendar v blatu ni videti krvi), glavobole, v zadnjem letu sem zelo osivela, čeprav sem stara 26 let (pred tem nisem imela nobenega sivega lasu), cmok v grlu, sploh kadar se razburim, prekomerno se potim, tudi če je zunaj mrzlo, imam suho kožo in lomljive nohte na rokah, včasih se mi zdi kot da mi srce utripa hitreje....

Sem bila na preiskavi krvi pri osebni zdravnici saj sem najprej pomislila na ščitnico, vendar je tsh normalne vrednosti (1.61). A je morda kljub temu da je tsh normalne vrednosti da imam težave s ščitnico in bi morala preveriti še ostale ščitnične hormone? Saj nevem kaj naj naredim, lasje sem si prala z izdelki proti izpadanju las vendar nič ne pomaga, saj mi pri enem pranju izpade toliko las kot mi jih ni prej čez cel mesec, vsak teden imam nekaj dodatnih las sivih. Prebavne težave imam skozi in teža se nikamor ne premakne. Prav tako vseeno kateremu zdravniku pridem me prvo vpraša če imam povečano ščitnico, da na pogled izgleda kot da imam povečano. Prosim če mi glede na simptome in glede na TSH svetujete ali naj grem na dodaten pregled ščitnice ali ni možnosti da bi lahko za moje težave bila kriva ščitnica. Za odgovor se vam zahvaljujem.

LP
Sončnica27

12.10.12 16:27

Pozdravljeni,

moj izvid kaže S-THS 5.27, S-FT3 5.2 IN S-FT4 16.4 in obrazložitev izvida, da je najboljše da se zglasim pri tireologu, za UZ vratu. Prvič imam to povišano in me zanima kaj bi to pomenilo?

Hvala za odgovor in lep dan še naprej.

13.10.12 18:21

Spoštovana Nia1988 !

Določitev ščitničnih protiteles lahko opravite na KNM UKC Lj. ambulanta za bolezi ščitnice; Njegoševa 4 Lj.

Lp

14.10.12 10:07

Spoštovani "Simon Turk"!

Pri vas je blago zvišana vrednost TSH (5,3 mE/L): Zvišana vrednost TSH lahko pomeni, da gre za blago premajhno delovanje ščitnice (Hipotirozo), fiziološko nihanje vrednosti TSH, laboratorijske vzroke za zvišano vrednost.... Priporočam ponoviti določitev, potrebno pa bi bilo določiti tudi pT4 in pT3. Če bodo izvidi ponovno odstopali je potreben obisk pri tirologu. Najpogostejši vzrok za hipotirozo je sicer avtoimunsko vnetje ščitnice (kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto). Prekomeren vnos joda lahko bolezen poslabša. Ne priporočam dodajanja joda (alge ...), mirno pa lahko občasno uživate morske sadeže. Vzrok za pospešen srčni utrip pa je najverjetnje iskati drugje.

Lp

14.10.12 16:01

Spoštovani "težave"!

Glede na povsem normalno vrednost TSH je verjetno ne gre za moteno delovanje ščitnice. Glede na težave, ki jih navajate priporočam obisk pri izbranem zdravniku ponovno določitev TSH , pT4 in pT3 in morda pregled pri endokrinologu za izklučitev insuficience skorje nadledvičnice.

Lp.

14.10.12 16:08

Spoštovani "Sončnica27"!

Glede na blago zvišan TSH in normalna prosta hormona, gre pri vas verjetno za blago hipotirozo (premajhno delovane ščitnice). Možno je tudi, da gre za fiziološko nihanje TSH, oziroma neščitnične vzroke (laboratorij). Priporočam ponovno določitev TSH čez dva do tri mesece, oziroma pregled pri tirologu.

LP

težave

14.10.12 18:59

Pozdravljeni ponovno!

Zahvajujem se vam za odgovor. Glede na to, da imam napotnico za tirologa me zanima ali je sploh smiselno potemtakem hoditi do njega če menite da ne gre za ščitnico? A mi tirolog tudi pregleda te ščitniščne hormone v krvi, ki ste jih omenili zgoraj, ali moram to opraviti pri osebnem zdravniku?

Mi lahko samo razložite ali je insuficienca skorje nadledvičnice drugače imenovana tudi Addisonova bolezen? Ali ni pri tej bolezni kot simptom ponavadi hujšanje in temno obarvana koža, saj teh simptomov nimam. Če imam napačno informacijo in ne gre za addisonovo bolezen se opravičujem in vas prosim, da mi razložite kaj več o insuficienci skorje nadledvičnice, saj nikjer ne najdem kaj bi to bilo,... najlepša hvala za odgovor.

LP
Nia1988

16.10.12 12:37

Pozdravljeni!

Pred časom sem vam pisala, ker sem imela dvakrat povišan TSH. Maja ( 4.99), septembra (7.74) in sedaj pri ponovnem merjenju oktobra (5.57). Ščitnična hormona T3 in T4 sta v mejah normale.

Dala sem testirati ščitnična protitelesa pri adria labu in ker ne razumem izvida se obračam na vas:
TAK/abs proti tireoglobulinu CLIA 31 U/ml < 60
MAK/TPO-abs CLIA < 28 U/ml < 60

Ni znakov za avtoimuni tiroiditis.Ob sumu na Morbus Basedow ali endokrino orbitopatijo priporočamo določitev protiteles proti TSH receptorju.

Po teh izvidih mi nič ni jasno. TSH je bil že trikrat povečan, ščitnična protitelesa pa niso povečana. Kaj to pomeni?

Zelo lepo vas prosim za vaš čas in obrazložitev.
Lep pozdrav,
Nia
tko1 

17.10.12 15:39

Pozdravljeni!

Moj izvid kaže Ths 7,18 (0,35-5,5), T4 13,54 (11,5-22,7), T3 5,22 (3,5- 6,5). Z obzirom, da ths ni pretirano zvišan me zanima, ali je možno, da so utrujenost, glavoboli in slaba koncentracija posledica ščitnice ali je treba vzrok iskat drugje? Rahlo se je povečala tudi telesna teža (ki je še vedno v mejah normale), vendar sem takrat začela jemat Diane 35. Ali lahko ob pešanju ščitnice jemlješ Diane 35 ali jih je bolje zamenjati?

Hvala za odgovor. Lp

17.10.12 20:47

Spoštovani "težave"!

Raven TSH in prostih ščitničnih hormonov vam lahko preveri tudi vaš izbrani zdravnik in seveda tudi tirolog. Addisonova bolezen in insuficienca skorje nadledvičnice sta sinonima. Nikakor ni nujno, da se pri hipofunkciji skorje nadledvičnice pojavi hiperpigmentacija, značilna pa je utrujenost, nizek krvni tlak in pogosto elektrolitske motnje.

LP

17.10.12 21:25

Spoštovani "Nia1988 "!

Glede na nekajkrat izmerjene zvišane vrednosti gre verjetno za blago (latentno) hipotirozo. Niste sicer navedli vrednosti pt4 in pT3. Ščitnična protitelesa antiTg in antiTPO so bila negativna. Niste napisali ali so vam opravili UZ ščitnice in kakšen je bil izvid. Možno je, da gre za blago hipotirozo zaradi kroničnega limfocitnega tiroiditisa Hashimoto z negativnimi protitelesi, ali hipotirozo v sklopu bazedovke. Priporočam opraviti pregled pri tirologu, če tega še niste opravili..

Lp

17.10.12 21:38

Spoštovani "tko1 "!

Glede na navede težave in laboratorijske izvide gre pri vas za blago hipotirozo. Verjetno bo potrebno zdravljenje s tiroksinom. Ob tem ni zadržkov za jemanje Diane 35.

Lp

težave

17.10.12 23:40

Pozdravljeni!

Zahvaljujem se vam za odgovor. Zanima me le še to, če mi lahko poveste če grem samoplačniško na pregled krvi kaj moram dati vse pregledati, ali se lahko potrdi oziroma ovrže ta bolezen na podlagi odvzema krvi ali moram na kakšno drugo preiskavo, saj ne bi rada čakala par mesecev preden bom prišla preko napotnice do endokrinologa saj bom do takrat že brez las ker mi tako močno izpadajo.... zanima me predvsem kakšna preiskava potrdi oziroma ovrže diagnozo da je z skorjo nadledvičnico kaj narobe. Mi lahko poveste ali je za to bolezen značilno tudi izpadanje las, glavoboli,driska,nenadno sivenje, to da ne morem shujsati in da sem pridobila veliko teže čeprav se prehranjujem normalno, močan prhljaj ter ostali simptomi ki sem jih naštela že zgoraj....ali bi glede na simptome lahko šlo še za kaj drugega kaj bi morebiti še lahko izključila s kakšnim pregledom?
Zanima pa me tudi ali bi lahko za moje težave bil kriv tudi stres, saj sem zadnje leto bila zelo pod stresom.
Najlepša hvala in lep pozdrav!

20.10.12 18:28

Spoštovani!

Izpadanje las ni značilno za hipofunkcijo skorje nadledvičnice (hipokorticizem). Tudi pridobivanje teže, glavoboli in driske so nespecifični simptomi. Hipokorticizem lahko izključite s t.i. hitrim ACTH testom, ki ga opravi endokrinolog. Težave, ki jih navajate so lahko posledica stresa.

LP

Nia1988

20.10.12 23:18

Pozdravljeni!

Pišem vam ponovno, ker ne vem če ste dobili moje sporočilo, ker imam zadnje čase probleme z internetom pa vendar vam za vsak slučaj pišem še enkrat. Se opravičujem v primeru če ste prejeli sporočilo pa vam ga sedaj ponavljam.

Na pregledu pri tirologu sem že bila, sicer samoplačniško zaradi slabega počutja. Izmerjene vrednosti v času od maja do oktobra so:
Mesec maj: TSH (4.99), T4 (15.56) in T3 (4.67)
Mesec september: TSH (7.74) T4 (15.92) in T3 (6.76)
Mesec oktober: TSH (5.57), prostih ščitničnih hormonov oktobra ni bilo testiranih

Izvid zdravniškega pregleda pri tirologu dne 2.10.2012
Lokalni status: koža je primerne konzistence, topla, suha. Ščitnica palpatorno ni povečana, regionalne bezgavke niso tipljive. Srčna akcija je ritmična, 76/min, RR 120/80

UZ ščitnice: Ščitnica je normalne oblike, ni povečana, je nekoliko nehomogene strukture, difuzno zmerno hipoehogena, normalno prekrvavljena, fokalnih lezij ni.

Mnenje tirologa: Bolnica je klinično evtirotična, navaja simptome ki so združljivi s hipotirozo. V ščitnici so nakazane strukturne spremembe, sumljive za avtoimuno vnetje. Potrebno je določiti ščitnična protitelesa antiTPO in antiTg za potrditev suma. Predlagam substitucijsko zdravljenje z Euthyrox 50mcg/dan.

Ščitnična protitelesa: Tak/abs proti tireoglobulinu 31 U/ml < 60
MAK//TPO 28U/ml < 60

Diagnoza: Sum na latentno hipotirozo po avtoimunem vnetju

Sedaj bi vas prosila za mnenje in nasvet, saj ste zelo priznan tirolog in mi zelo veliko pomeni vaše mnenje ker z zdravljenjem še nisem pričela, simptomi pa so vse hujši, zelo mi izpadajo lasje, trepalnice, zelo hudi napori, trese me mraz...zanima me če je odmerek euthyroxa primeren?

Zelo lepo vas prosim za mnenje. Zavedam se da stanje nikakor ni kritično po izvidih, vendar pa so simptomi zelo izraziti in mi ni vseeno, ko mi ostane šop las v rokah.
Lep pozdrav!
Nia

23.10.12 18:25

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za blago hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice), verjetno po kroničnem avtoimunskem tiroiditisu, kljub temu, da so vrednosti protites negativne. Odmerek Euthyroxa je ustrezen.

Lp

24.10.12 19:29

Pozdravljeni!

Ponovno se obračam na vas v želji po razlagi izvida, ki sem ga opravljal na Polikliniki. Naj spomnim, teden ali dva prej sem imel TSH testiran pri svoji zdravnici 5,3 (max 4,2).

TSH 1,187
FT4 16,3
FT3 5,04
aTg 15
aTPO 36,3
TSI 1

Nadaljevanje; nekaj vrstic obrazložitve, kjer zdravnica navaja, kako je vse normalno. Terapija je brez specif. zdravljenja. Zanima pa me kaj pomeni diagnoza, glede na sedanje normalne rezultate: Kronični limfocitni tiroiditis brez protiteles?

Ob enem me še zanima ali lahko kateri drugi "bolezni" pripišem simptome: nezmožnost spanja (max 4h/noč), izgubljen apetit, povečan srčni utrip v mirovanju (~90bpm), nadpovprečna utrujenost-izgorelost, živčnost, sivo-bela zrnasta slika (kot ISO šum pri dig. fotografiji) pri gledanju v mračnem ali temnem prostoru. Je tu mogoče kakšna težava tudi z nadledvično žlezo ali kaj na srcu?

Najlepša hvala za posvečen čas in vse nasvete!
Nia1988

25.10.12 22:43

Pozdravljeni!

Najprej hvala za odgovor.

Imela pa bi še eno vprašanje, in sicer pri vas na oddelku za bolezni ščitnice na polikliniki imam 27.2.2013 reden pregled - prvič. Glede na to, da sem zaradi zelo slabega počutja (nespečnost, potenje, močni glavoboli, slabo prenašanje mraza, depresivnost, živčnost, veliko izpadanje las in trepalnic,slaba koncentracija in spomin - padla letnik na faxu...) pregled pri tirologu opravila prej - samoplačniško, in od jutri naprej začnem s predpisanim zdravljenjem (Euthyrox 50) ali bo to kaj vplivalo na sam pregled pri vas - mislim na to da me ne bi hoteli sprejeti oziroma pregledati, zato ker sem odšla na pregled prej samoplačniško?

Lep pozdrav!
Nia
Tina 32

26.10.12 21:46

Spoštovani!

Pridružujem se številčnim bolnikom, ki trpijo za težavami s ščitnico.
Mi lahko razložite moj izvid? Kakšna terapija me čaka ( dobila sem 25 mg Euthyroxa dnevno)?

Koliko časa se naj bi za tak izvid bolezen razvijala?

S-TSH - 25, 460
S -T3 - 4.16
S- T4 - 9.41

Hvala!

LP

29.10.12 14:14

Spoštovani "SimonTurk"!

Navedeni laboratorijski izvidi ščitnice so normalni. Gre za normalno delovanje ščitnice. Za Dg. hashimoto brez protiteles se odločimo kadar so na UZ ščitnice prisotne izrazite spremembe zgradbe, kot jih vidimo pri Hashimotovem tiroiditisu, niso pa v serumu prisotna specifična protitelesa. Simptomi, ki jih jemate so nespecifični. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku.

Lp

29.10.12 14:39

Spoštovani!

Glede na to, da ste opravili pregled pri tirologu lahko prejemate Euthyrox v predpisanem odmerku do pregleda v februarju 2013.

Lp

11.11.12 09:19

Spoštovana "Tina 32"!

Glede na navedene izvide gre pri vas za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). Najpogostejši vzrok je kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto. Verjetno bo potrebno trajno nadomeščanje tiroksina (Euthyrox). Potreben je pregled pri tirologu. Odmerek Euthyrox 25 ug dnevno je prenizek. Verjetno boste potrebovali 50 ali celo 75 ug Euthyroxa dnevno ob rednih kontrolah TSH in ščitničnih hormonov.

Lp

Barbara19762

19.01.13 19:31

Spoštovani!
Dobila sem izvide ,ki so pokazali T4 in T3 normal, THS pa je pokazal 31!Kaj točno to pomeni,ker sem na čakanju za specialista?.Zdravnica je rekla ,da je to zelo slabo!?Hvala,lp.

Barbara

03.02.13 10:57

Spoštovani!

Glede na zvečano vrednost TSH in normalne vrednosti pT4 in pT3 gre pri vas za blago premajhno delovanje ščitnice. Priporočam obravnavo pri tirologu. Verjetno bo potrebno nadomestno zdravljenje s tiroksinom (Euthyriox, Eltroxin).

LP

babicaena

07.02.13 11:01

Spoštovani,

na pregledu sem opravila test krvi, ki je pokazal da je THs 8,5, t3 in t4 pa sta normalna.
Čakam na specialista. Kaj pravzaprav pomeni premajhno delovanje ščitnice? Ali je to gensko pogojeno? Moj oče je imel težave s ščitnico, mlajši brat ravnotako(samo on ima prenizko vrednot THS).
Kako se hipotiroza odraža pri počutju? Ali ima kakšno zvezo s povišanim holesterolom?

Vem, da to ni nič hudega in prepričana sem, da v mojih letih 57- ko greš na kakšne preiskave- se vedno najde kako odstopanje od normale, ali ne?

Pa še eno vprašanje: ali je možno, da imam premajhen nivo hormonov - nasploh, vseh? Od estrogena,progesterona, ščitniškega in ostalih. kako se to ugotovi?

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovore, ki bodo zanimali tudi druge.

Lep pozdrav

Nika

10.02.13 10:55

Spoštovani!

Glede na TSH 8,5 mE/l ob normalnoh pT4 in pT3 gre verjetno za blago premajhno delovanje ščitnice. Najpogostejši vzrok je kronično avtoimunsko vnetje ščitnice. Bolezen je v pretežni meri genetsko determinirana. Hipotiroza vpliva na presnovo, lahko povzroči tudi zvečano raven holesterola.

Lp

babicaena

12.02.13 16:56

Spoštovani,

najlepša hvala za odgovor; me pa še zanima, ali se iz krvne preiskave lahko ugotovi premala vrednost hormonov oz. kako se lahko ugotovi hormonsko stanje organizma-s kakšno preiskavo?
Metka93

17.02.13 20:34

Pozdravljeni!

Stara sem 20 let in imam probleme s ščitnico.

Vse skupaj pa se je začelo z mojo depresijo in previsokim srčnim utripom, ki je meril v mirovanju kar 120/min.
Ker sem še obiskovala srednjo šolo sem se odločila, da poiščem pomoč. To je bilo lani aprila. Družinska zdravnica mi je predpisala Zoloft za moje počutje in Bloxan za znižanje srčnega utripa. Ker se mi stanje še vedno ni izboljšalo, se je junija odločila za pregled ščitnice. T3 in T4 sta bila v mejah normale, TSH pa je meril 5,25. Zdravnica mi je rekla, da to no veliko odstopanje, vendar me je kljub temu poslala v Ljubljano. Oktobra so mi v Ljubljani znova opravili pregled. T3 in T4 sta bila zopet normalna, TSH pa je meril 8,86. Predpisali so mi Euthyrox (50g/dan). Po tem pregledu sem redno jedla Bloxan, Zoloft in Euthyrox. Bloxan sem prostovoljno kasneje ukinila, ker se mi je spalo cel dan (Zoloft se mi je zdel bolj potreben). Prejšnji teden sem imel ponovni pregled ščitnice. T3 in T4 sta bila kot ponavadi normalna, medtem ko je TSH narastel na 9,72. Na podlagi izvida mi je povečala Euthyrox na 75g/dan.

Zanima me, kaj lahko še storim?
Sem študentka in mi velikokrat primanjkuje energije. Večinoma časa sem tudi zaspana in razdražljiva.
Ko berem forume, ugotavljam, da se ljudje s podobnimi izvidi redijo in pri tem ne more nič ukrepati.
Kaj čaka mene?

Hvala za odgovor.

18.02.13 20:48

Spoštovani "babicaena"!

Za opredelitev stanje je potrebno določliti raven posameznih hormonov v serumu.

Lp

18.02.13 21:16

Spoštovani!

Pri vas bo potrebno opredeliti ustrezen odmerek Euthyroxa. Vsekakor je potrebno redno jemanje zdravila. Ko bo odmerek zdravila ustrezen se bo vaše počutje verjetno izboljšalo.

Lp

babicaena

20.02.13 13:57

Spoštovani gospod doktor,

hvala za odgovore.Pravite, da je za določitev ravni hormonov potrebna serumska preiskava. Bi pa še vprašala, kaj menite o določitvi ravni hormonov v slini? Ali to opravljate tudi v vaši ustanovi?
Kaj pa je indikacija za določitev posameznih hormonov v krvi, predvsem me zanima za delovanje nadledvične žleze(kortizol)?
Lep pozdrav

27.02.13 15:03

Spoštovani!

Indikacije za določitev hormonov v serumu postavlja zdravnik. V laboratoriju KNM ne določamo hormonov v slini.

Lp

mima007

22.05.13 17:33

Pozdravljeni!

Lepo prosim za vaše mnenje.
V začetku aprila sem imela TSH-0,02 ; T3-5,26 ; T4-22,46
Konec aprila je bilo tako: TSH-5,65 ; T3-4,04 ; T4-10,76
In še včerajšnji izvid: TSH-29,23 ; T3-3,77 ; T4-9,20
(mejne vrednosti mojega lab. so: TSH 0,35-4,94; T3 2,63-5,70; T4 9,01-19,05)

Naj omenim še to, da se že 10 let zdravim za revmo (Medrol, Arava, Sulfasalazin).

A je to "skakanje" ščitničnega hormona posledica omenjenih zdravil? Naročena sem pri tirologu. Me je pa ful strah, da bom poleg vseh teh zdravil dobila še eno... Moti me to, da je enkrat povečano pa spet zmanjšano delovanje.
Prosim torej za vaše mnenje.
Najlepša hvala in lep pozdrav.

28.05.13 22:53

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas verjetno za avtoimunsko bolezen ščitnice (kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto).Zadnji navedeni izvidi govorijo za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). Priporočam opraviti pregled pri tirologu. Potrebno bo zdravljenje s tiroksinom (Euthyrox , Eltroxin...).

Lp

Zaskrbljena30

13.05.14 12:01

Pozdravljeni,

zanima me ena stvar glede TSH. Če je ta vrednost normalna, ali je možno da so vseeno vrednosti drugih hormonov nepravilne?
Prejšnji teden sem bila 2x na urgenci zaradi predkolapsnih stanj, omotičnosti, mravljinčenja v roki, razbijanja srca, tresenja mraza. Opažam da se že približno 2 meseca počutim zelo brez energije, hitro se utrudim in se zadiham, pa razdražljiva sem.
Imela sem pred cca 2 leti Euthyrox 25mg.

Lp
Sabinca183

20.05.14 19:59

Pozdravljeni,

imam vprašanje. V začetku leta sem šla na test delovanja ščitnice (simptomi, ki sem jih imela: nespečnost, hitro bitje srca, hujšanje...).

Rezultati testiranja (27.1.) so bili:
S-TSH: 4,74
S-T4 Prosti: 12,82
S-T3 Prosti: 4,60

Osebni zdravnik mi je predpisal 25mg Euthyroxa (na specialističen pregled k tirologu sem naročena šele v septembru). Sprva se je stanje izboljšalo. Nato pa so se začeli sumljivi simptomi: špikanje v različnih predelih prsnega koša, tiščanje v prsih, hitro sem se zadihala (ob res majhnem naporu)... Osebni zdravnik je po mojih simptomih govoril s tirologom in ukinil jemanje tablet.

Po 8 tednih sem imela ponovno kontrolo (predno sem nehala jemati tablete):
rezultat S-TSH je bil 2,66

Zanima me, kaj povejo rezultati? Je to nekaj, kar se da urediti oziroma odpraviti? Stara sem 31 let, živim precej stresno in v službi delam za računalnikom (negibno).

Najlepša hvala za odgovor.

Lep pozdrav

22.05.14 18:22

Spoštovani "Zaskrbljena30"!

kadar je vrednost TSH povsem v mejah normale je pričakovati, da bosta normalne tudi pT4 in pT3. Pri mejnih vrednostih TSH je potrebno določiti tudi prosta hormona.

Lp

Lina24

22.05.14 19:57

Pozdravljeni!

Teden dni nazaj sem šla h zdravniku, dala kri za krvne preiskave, ščitnico in ko so prišli izvidi, sem imela TSH 7,4. T3 in T4 sta bila v mejah normale. Drugače je moje počutje super, imam polno energije, dobre volje itd...zato sploh ne morem verjeti, ko sem brala kakšni so simptomi zmanjšanega delovanja ščitnice nimam nobenega od naštetih. Mogoče me le sem in tja kdaj v roke zebe. Zdravnica mi je nato dala napotnico za tirologa, sedaj pa me zanima kaj sploh lahko pričakujem? Zelo me je strah in sploh ne vem kaj bi to vse lahko pomenilo. Vem,da bo tirolog naredil dodatne preiskave, vendar me vseeno zelo skrbi ob misli, če gre v mojem primeru res za zmanjšano delovanje ščitnice, kar je seveda neozdravljivo...

24.05.14 18:13

Spoštovani "Sabinca183"!

Glede na navedeno je potrebno opredeliti ali gre za premajhno delovanje ščitnice ali ne. Priporočam, da Euthyroxa ne jemljete in počakate na pregled pri tirologu.

Lp

29.05.14 21:24

Spoštovani "Lina24"!

Glede na navedeno gre pri vas verjetno za latentno (blago) hipotirozo. Najpogostejši vzrok je kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto. Sicer vsaka zvišana vrednost TSH ne pomeni, da gre za hipotirozo. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

Sabinca183

03.06.14 19:14

Spoštovani dr. Pirnat,

najlepša hvala za odgovor. Se opravičujem, vendar sem opazila, da sem se pri vrednosti S-TSH zatipkala. S-TSH je bil januarja 6,74 in ne 4,74.

20.06.14 16:12

Spoštovani!

Vseeno priporočam opraviti pregled pri tirologu pred uvedbo zdravljenja s tiroksinom.

Lp

Avtor: Naslov teme:
  • Sporočilu lahko pripnete datoteke naslednjega tipa: gif, jpg, pdf, doc, xls
  • Datoteka ne sme biti večja od 500 KB
  • Dodate lahko še 3 datotek
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 10 plus 22?
To je moderiran forum. Vaše sporočilo bo ostalo skrito, dokler ga ne odobri moderator ali administrator.