Kardiologija

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.
Moderator: prim. Boris Cibic, dr. med., Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
Spoštovani,

na službenem zdravniškem pregledu en rezultat pri hematoloških preiskavah odstopa od referenčne vrednosti:

(K)Trci-MPV 7,5 fl

K-Trombociti so v okviru normalnih vrednosti, 249.

Zanima me, kaj to pomeni oziroma ali je potrebno kaj spremeniti (prehrana, vitamini ipd).

Hvala za vaš odgovor.
Pri navedbi vrednosti trombocitov navajamo dve številki: velikost (140 – 340) in poprečni volumen (mean platelet volume). Normalne vrednosti so 7,8 – 11. V vašem primeru so ugotovili volumen, ki je rahlo pod spodnjo normalno mejo, vendar brez vsakega kliničnega pomena, glede nato, da je njihovo število normalno.

Boris Cibic
Pozdravljeni,

prosim za razlago laboratorijskega izvida.

Hematološke raziskave:
K-SR 25
K-LEVKOCITI 10.21
K-ERITROCITI 4.96
K-HEMOGLOBIN 125
K-HEMATOKRIT 0.38
K-MCV 76.9
K-MCH 25.1
K-MCHC 327
K-RDW 14.4
K-TROMBOCITI 359
K-MPV 7.4

Biokemijske preiskave
S,P-GLUKOZA 4.9
S-SEČNINA 4.4
S-KREATININ 62
S-HOLESTEROL 3.7
S-TRIGLICERIDI 0.60

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Pri oceni krvnih izvidov nam zelo koristi podatek izvidov krvi pri zdravih ljudeh. V vašem primeru mi podatek manjka. Če je bil pregled opravljen na aparatih, ki so sedaj v Ljubljani, bi lahko povedal, da so vrednosti hemoglobina, hematokrita na spodnji meji normale, izvida MCV in MCH ravno kar pod normalno vrednostjo, izvida levkocitov in sedimentacije eritrocitov rahlo nad normalno vrednostjo. Izvidi dopuščajo sum na blago slabokrvnost in na blag vnetni proces. Priporočam pregled pri hematologu.

Boris Cibic
Pozdravljeni,

Hematološke raziskave:
K-SR
K-LEVKOCIti 4.0
K-ERITROCITI 4.80
K-HEMOGLOBIN 152
K-HEMATOKRIT 0.46
K-MCV 95
K-MCH 32
K-MCHC 333
K-RDW
K-TROMBOCITI 114
K-MPV

Biokemijske preiskave
S,P-GLUKOZA 5.7
S-SEČNINA 7.4
S-KREATININ 71
S-HOLESTEROL 4.8
S-TRIGLICERIDI 1.17

gvido
Prosim za razlago laboratorijskega izvida- Silva
K- SR H 95
K- MCV L 80,4
K-RDW H 15,5
K- Trombociti H 433
k-MPV L 7,1

CRP-P H 120,3

Hvala in lep dan vam želim.
V dopisu ste prosili za razlago laboratorijskega izvida. Pri vsakem izvidu je vpisana ena črka, ali H, ki pomeni, da je ugotovljena vrednost višja od normale ali L, ki pomeni, da je ugotovljena vrednost prenizka. Izvidi kažejo na prisotnost akutnega(?) vnetja.
Iz laboratorijskega izvida ne moremo ugotoviti narave bolezni.

Boris Cibic
Prosim za pojasnilo ugotovljenih vrednosti, ki so višje od normale za 80 letnika:
K-MCH 34.3
K-MCHC 371
in kaj pomenijo te oznake.

Hvala lepa!
Navedeni izvidi so rahlo nad zgornjo normalno mejo. Take izvide lahko dobimo pri nekoiliko izsušenih ljudeh, kar ni redek primer pri starejših ljudeh, ki uživajo premalo tekočin. Domnevam, da je to stanje prisotno pri 80 letniku, sicer, ali se bolnik zdravi zaradi kakšne bolezni krvi?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si
Pozdravljeni,

prosim za pojasnilo laboratorijeskga izvida:

Eritrociti 4.1 L
MCV 95 H
S-Holesterol 3.9 L
S-Trigliceridi 1.9 H
S-HDL-Holesterol 1.1 L
Ostali v mejah normale.

LP, Dijana

preiskave ožilja

12.11.08 12:50

Spoštovani, zanima me ali je možno opraviti pregled srca in ožilja kje samoplačniško?
Lp, Tatjana
Ljubljani je več samoplačniških ambulant v katerih delujejo kardiologi, npr: "Cardial" na Zaloški cesti 69, "Barsos" v Gregorčičevi ulici 9, "Medicor" v Kotnikovi ul 5.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
keety 

preiskave

17.12.08 12:11

prosim za razlago kaj pomeni ce je z mano vse vredu=

K-MCHC= 451
NEVTRO= 29,1
LIMFO=55,4

STARA SEM 25 LET

Re: preiskave

19.12.08 08:58

Napisali ste nekaj izvidov pregleda krvi. Vrednosti MCHC in limfo so zvišane in nevtro znižane. Izvid dopušča sum,da je prisotna slabokrvnost in, da je prisotno virusno vnetje. Za pravilno oceno izvida so potrebni podatki o morebitni bolnikovi bolezni in o ostalih izvidih krvi. Verjetno vas je izbrani zdravnik že poslal na kontrolni pregled krvi, da ugotovi ali so navedeni izvidi še prisotni. V takem primeru bo morda potreben pregled pri hematologu.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Laboratorijski izvid izkazuje naslednje vrednosti, ki odtopajo od refernčnih vrednosti:

MCV aparat 102
MCH aparat 3,3.

Sploh ta 3,3 mi ne da miru, ker hudo odstopa (26.000-32.000).

Prosim za odgovor in vnaprej hvala.

Re: preiskave

15.01.09 08:50

Normalna številka MCV je fl. 81 – 94. S kratico MCV označimo velikost posamezne rdeče krvničke. Vrednost MCV 102 je nekoliko zvišana in pove, da je volumen posamezne rdeče krvničke povečan, kar kaže na možnost obolenja jeter ali krvne bolezni.
Pri navedbi MCH 3,3 gre verjetno za napako v prikazu decimalk, pri katerih je v tem primeru normalna vrednost MCH pg 26,0 – 32,0. Posvetujte se z izbranim zdravnikom ali hematologom.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni.

V torek se odpravljam na operacijo kolena in naročeno mi je bilo, da moram opraviti osnovne krvne preiskave. Zelo lepo bi vas prosila za razlago spodaj zapisanega izvida in vaše mnenje, ali je vse ok in me bodo s temi rezultati izvida sprejeli na operacijo.

K-LEVKOCITI 8.9 4-10
K-ERITROCITI 4.38 4.2-6.3
K-HEMOGLOBIN 134 120-180
K-HEMATOKRIT 0.387 0.37-0.54
K-MCV 88.5 81-94
K-MCH 30.5 26-32
K-MCHC 345 310-350
K-TROMBOCITI 229 140-340
K-SEDIMENTACIJA 2 do 15

Poleg tega pa me še zanima, kaj pomeni podatek število točk? Na mojem izvidu je ta številka 3,52

Že v naprej se vam zahvaljujem za odgovor.
Vaši laboratorijski izvidi so povsem normalni, kar ste gotovo že sami videli. Številka 3,52 je številka za denarno oceno opravljene storitve(ta podatek sem izvedel od laboranta).

Boris Cibic

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Prosim za pojasnilo.

Imam terapijo Lamictal 2X50 mg (vzdrževalno dozo). Ker sem dobila alergijo v obliki izpuščajev sem opravila v privatnem laboratorijo preiskave jeter, ledvic in krvi. Pri hematoloških izvidih odstopajo naslednji podatki:

K-Ht 0,366
MCH 32,1
MCHC 373
MPV 6,7

Ostali izvidi so v mejah normale(hematološki,DKS,testi koagulacije in biokemične preiskave).

Prosim za pojasnilo in nasvet v primeru, da se moram obrniti na svojega nevrologa v zvezi nadaljno terapijo Lamictala oz. hematologa.

Pred jemanjem omenjenega zdravila so bili vsi testi v mejah normale (konec decembra 2008).Terapijo prejemam dober mesec dni.Večji izpuščaj in več manjših se je pojavilo 28 dan.Velik izpuščaj je v bistvu poniknil v štirih dneh,ostali pa so še prisotni drobni izpuščaji.Vzrok za odločitev omenjenih preiskav je bil večji izpuščaj.

Hvala za pojasnilo.

S prijaznimi pozdravi,
Darja
Sporočeni podatki izvidov laboratorijskih preiskav so kratice za naslednje preglede:

K-Ht – volumen rdečih krvničk
MCH – srednja količina hemoglobina v posamezni rdeči krvnički
MCHC – srednja koncentracija hemoglobina v posamezni rdeči krvnički
MPV – povprečen volumen posameznega krvnega telesca

Pri tolmačenju sporočenih izvidov bi smeli reči, da so rdeče krvničke nekoliko manjše od pričakovanih, vsebujejo pa dovolj krvnega barvila. Kot ste sporočili so ostali izvidi hemograma v normalnih mejah. Morda bi koristil še pregled železa v krvi.

Zaključek: sporočeni izvidi odstopajo premalo, da bi bil potreben terapevtski ukrep. Mislim, da izvidi nam ne pomagajo pri vprašanju vzrokov nastanka izpuščajev.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni !

Že dolgo časa se ukvarjam z svojimi zdravstvenimi težavami in sem vam o tem tudi že pisala.
Namreč če dobro leto me nekaj tišči v predelu vratu (kjer leži sapnik, ščitnica),predvsem po obroku kot je kosilo,hitreje mi bije srce zato sedaj pijem tablete BLOXAN ter Lacipil 2mg in mi je srce nekoliko se umirilo, še vedno pa ostajajo težave z tiščanjem v vratu,prsnem košu.
Od vseh preiskav ORL,GASTRASKOPIJA,UZ ŠČITNICE,RTG PLJUČ, UZ SRCA razen evtirotični gomolj ščitnice ni bilo nikjer nič posebnega.
Danes sem po pošti dobila izvid preiskave krvi in me zanima kaj te kratice pomenijo in kaj menite vi na moje težave ter starost 27 let, težka 51kg in visokoa 168cm.

Hematološke preiskave:
L:7,34 G7L
E:4,46 T/L
Hb:142g/L
Ht: 0,42
MCV:93fl
MCH:32pg
MCHC:342 g/L
T:234G/L

Biokemijske preiskave:
Bil.Cel:21umol/L
Bil.Dir:4umol/L
AST:0,28ukat/L
ALT:0,14ukat/L
LDH:2,48ukat/L
GGT:0,19ukat/L
AF:0,52ukat/L
AAmil:1,41ukat/L
Lip:0,48ukat/L
K:4,6mmol/L
Na:139mmol/L
CI:101mmol/L
Ca:2,5mmol/L
Urea:5,8mmol/L
Krea:88umol/L
Glu:4,9mmol/L
CRP:1,1 mg/L
TropT:0,010ng/ml

BIOKEMIJSKE PREISKAVE II:
TGC:0,71 mmol/L
Hol:4,8 mmol/L
HDL-Hol:2,0 mmol/L
LDL-Hol:2,5mmol/L
S-BNP:26,6

Lep pozdrav !
Pozdravljeni,
Pred kratkim sem šel na test kar tako (pri 30 - tih) in dobil te izvide.
Osebno se počutim dobro, in nimam kakšne bolezni.

S-ALT 1.41
S-GAMA GT 2.04
S-HDL HOLESTEROL 0,76
S-TRIGLICERIDI 4.13

Zanima me ali so trigliceridi povezani s hrano.In s čim se da le te regulirati ?

Vrednosti ALT, GAMA GT in TRIGLICERIDOV so povišane, vrednost HDL je znižana. Navedeni izvidi dopuščajo sum, da je funkcija jeter motena. Vrednost trigliceridov znižujemo z zdravo prehrano, omejitvijo uživanja sladkih jedi in z zdravili.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Napisal: NEJŠA
Datum: 03.03.2009 14:48

Pozdravljeni !

Že dolgo časa se ukvarjam z svojimi zdravstvenimi težavami in sem vam o tem tudi že pisala.
Namreč če dobro leto me nekaj tišči v predelu vratu (kjer leži sapnik, ščitnica),predvsem po obroku kot je kosilo,hitreje mi bije srce zato sedaj pijem tablete BLOXAN ter Lacipil 2mg in mi je srce nekoliko se umirilo, še vedno pa ostajajo težave z tiščanjem v vratu,prsnem košu.
Od vseh preiskav ORL,GASTRASKOPIJA,UZ ŠČITNICE,RTG PLJUČ, UZ SRCA razen evtirotični gomolj ščitnice ni bilo nikjer nič posebnega.
Danes sem po pošti dobila izvid preiskave krvi in me zanima kaj te kratice pomenijo in kaj menite vi na moje težave ter starost 27 let, težka 51kg in visokoa 168cm.

Hematološke preiskave:
L:7,34 G7L
E:4,46 T/L
Hb:142g/L
Ht: 0,42
MCV:93fl
MCH:32pg
MCHC:342 g/L
T:234G/L

Biokemijske preiskave:
Bil.Cel:21umol/L
Bil.Dir:4umol/L
AST:0,28ukat/L
ALT:0,14ukat/L
LDH:2,48ukat/L
GGT:0,19ukat/L
AF:0,52ukat/L
AAmil:1,41ukat/L
Lip:0,48ukat/L
K:4,6mmol/L
Na:139mmol/L
CI:101mmol/L
Ca:2,5mmol/L
Urea:5,8mmol/L
Krea:88umol/L
Glu:4,9mmol/L
CRP:1,1 mg/L
TropT:0,010ng/ml

BIOKEMIJSKE PREISKAVE II:
TGC:0,71 mmol/L
Hol:4,8 mmol/L
HDL-Hol:2,0 mmol/L
LDL-Hol:2,5mmol/L
S-BNP:26,6

Lep pozdrav !
Pozdravljeni

Danes sem prejel izvid, kjer je vecina v okviru ref. vrednosti razen K-MCHC kjer je vrednost 354 in naj bi bila previsoka. Občasno me zadnji teden boli in stiska v levem prsnem delu in cutim veliko utrujenost. Pljuca naj bi bila cista, obcasno me boli bolj ali manj boli glava in nasplosno se slabo utrujeno pocutim. Tako se do sedaj se nikloli nisem tako cudno pocutil.

S prijaznimi pozdravi
Pozdravljeni!

Sam imam eno vprašanje glede jeter.
Sem 30 letnik, alkohol pijem občasno v družbi (le med vikendi), predvsem pivo in vino, žganih pijač ne pijem. Kadil sem cca 10 let, vendar sem pred letom in pol prenehal, vendar še vedno pokadim kakšno cigareto sem ter tja.
Veliko sem se ukvarjal s športom, dokler pred leti ni prišlo do poškodbe kolena, ki mi sedaj onemogoča aktivnejše ukvarjanje s športom. Tu pa nastopijo težave. V cca 2 letih sem se zredil za 10 kg (175/89), na odvzemu krvi pa so mi ugotovili da imam povišan holesterol (okoli 7), zvišane jetrne encime (ALT - 0,68, AST - 1,06 in gamaGT 0,98). Prav tako imam tudi povišane trigliceride in urat. AF je normalen.
Zdravnica mi je v izvidu napisala da v kolikor ne gre za alkoholne razvade, mi priporoča preiskavo za hepatitise, kar je mene spravilo v totalen šok. Kako naenkrat hepatitis, saj sem imel še manj kot leto nazaj povsem normalne izvide.
Zanima me ali so morda povišani jetrni encimi tudi zaradi bolj nezdrave prehrane in zgoraj opisanega življenjskega sloga. Predvsem me zanima ali obstaja povezava med holesterolom in maščobami v telesu in zvišanimi jetrnimi encimi in ali se dajo vrednosti normalizirati z dieto, gibanjem in bolj zdravim načinom življenja? Precej časa (skoraj leto) sem jemal tudi glukozamin sulfat zaradi poškodbe, ali ima lahko to posledico na jetra?

Priznam da je tudi stres prisoten precej v mojem življenju, dodam pa naj še da nimam težav s pomanjkanjem apetita, prej ravno obratno in zadnje čase pazim da ne pojem vsega kar vidim.

Najlepša hvala za odgovore.
Povišane vrednosti jetrnih encimov dopuščajo sum, da je delovanje jeter prizadeto zaradi kroničnega uživanja, lahko že majhnih količin, alkoholnih pijač oziroma zaradi kroničnega vnetja jeter. V mnogih primerih izključimo vpliv uživanja alkoholnih pijač z nekaj tednov dolgo popolno abstinenco in kontrolnim pregledom krvi. Poizkusite.
Povišane vrednosti maščob v krvi kažejo na nepravilno prehrano. Ko jih ugotovimo, bolniku naročimo, da uživa nekaj tednov čim bolj zdravo prehrano (čim manj maščob živalskega izvora, omejeno uživanje sladkih jedi, omejeno uživanje kalorično bogate hrane in hujšanje, uživanje čim več sadja in zelenjave), da se giba čim več, itd. Če boste uspeli dosledno izvajati navedena priporočila obstaja verjetnost, da boste po 3–4 tednih imeli precej boljše izvide maščob v krvi in verjetno tudi jetrnih testov.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani, vljudno naprošam za analizo preiskave krvi

Biokemisjke presikave

S - AST 0,02
S - ALT 0,26
S Gama GT 0,2
S- Kreatinin 79
S-Glukoza 5,1
S - Holesterol 5,1
S - HDL 0,91 L
S - LDL 3,78 H
S - Triglici 0,9

Heamtoliške preiskave

K - Sedimentacija 3
K - Levkocit 10,2 H
K - Erotricit 5,56
K - Hemoglobin 169
K - Hematokrit 0,489
K - MCV 87,9
K - MCH 30
K - MCHC 346
K - Trombocit 215
K - Limfo% 18,9 L
K - MXD% 8,6
K - Segme% 72,5
K - Segme 7,4
K - Limfo 1,9
K - MXD 0,9
K - RDW 13,20
K - PDW 14,3
K - MPV 10,2

Hvala
Ne vem, če so na obrazcu laboratorija v katerem so pregledali vzorec vaše krvi, navedene normalne vrednosti pregledanih parametrov. Če je bila preiskava krvi opravljena v enem od kliničnih laboratorijev v Sloveniji smem reči, da so izvidi v mejah normale. Morda sta vrednosti hemoglobina in hematokrita na zgornji meji normale. Kratici MXD% in MXD sta, ne samo meni pač pa tudi inženirju vodji laboratorija, povsem neznani. Drago mi bo, če mi boste sporočili njun pomen.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni.

Pred kratkim sem dobila domov hematološke izvide in me zanima samo kaj pomeni kratica MONO in kaj pomeni če je povišan ozr. znižan.

Hvala, lp.
Pozdravljeni.

Pred kratkim sem dobila hematološke izvide in me samo zanima kaj pomeni kratica MONO in kaj pomeni če je povišana vrednost ozr zmanjšana.

Hvala, lp.
Lepo pozdravljeni!
Zanima me kaj pomeni pri hematoloških preiskavah K-MCHC in za koliko odstopa moja vrednost od normale (358).
Vnaprej hvala lepa in lep pozdrav.
Vsako vprašanje, ki nam ga postavlja bolnik, kaže na njegovo zanimanje za lastno zdravje in na željo izobrazbe v medicini. Iz vašega posta povzemam, da vas zanima kratica "mono". Domnevam, da je ta kratica napisana pri oceni diferencialne krvne slike v kateri pomeni "monociti". Število monocitov je lahko povečano v času okrevanja pri blagih kužnih boleznih (gripa) in tudi pri kroničnih boleznih (tuberkuloza, malarija, salmoneloza, itd). Drugih besed z navedeno okrajšavo ne poznam.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
MCHC je kratica za "mean corpuscolar haemoglobin concentration", (povprečna koncentracija hemoglobina v rdeči krvnički). Normalna vrednost je 310–350 gramov v litru krvi. Vrednost na zgornji meji normale, oziroma komaj rahlo nad njo, dopušča misliti na možnost, da je prisoten določen odstotek rdečih krvničk manjšega volumna.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani!

Prosila bi za razlago laboratorijskega izvida:

Hematološke preiskave:
K-Levkociti: 5,58
K-Eritrociti: 4,55
K-Hemoglobin: 126
K-Hematokrit: 0,38
K-MCV: 83,4
K-MCH: 27,6
K-MCHC: 331
K-RDW: 16,9
K-MPV: 8,3
K-Trombociti: 188

Biokemijske preiskave:
s-železo: 11,2

Zdi se mi, da je vse v mejah normale, le k-RDW je malo povečan. A mi lahko razložite kaj bi to lahko pomenilo!

Najlepša hvala za odgovor!

Lep pozdrav!

Irena
Izvid hematoloških preiskav – Irena 0018

RDW je akronim za "Red cell distribution width" kar pove širino krivulje distribucije velikosti površine rdečih krvničk. V vašem primeru pokaže rahlo povečano raznolikost površine rdečih krvničk, kar nakazuje njihovo živahno obnavljanje.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Natalie123

Re: Izvid hematoloških preiskav

04.06.09 20:38

Lepo pozdravljeni.

Že nekaj let imam niŽje trombocite, povprečno 110. Na prejšnji kontroli sem

imela 126 trombocite, MPV pa je bil 12,1. Zanima me kaj je ta MPV in ali je

vrednost MPV 12.1 veliko odstopanje od normale.

Zanima me tudi kaj je TIBC.. vem, da je nekaj povezano z Fe. Tega sem imela

76.8. Železo pa imam 24. Hvala vnaprej
MPV = mean platelet volume (povprečni volumen trombocitov) je na zgornji meji normale (7 – 11 fl)

TIBC = ttransferin. Normalne vrednosti: 49–75 umol/L

Fe = železo. Normalne vrednosti: 10,7–28,6 umol/L

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Lep pozdrav!
Pred kratkim sem bila na rednem zdravnikškem pregledu preko službe in sedaj sem dobila domov izvide in bi prosila za mnenje.
In sicer predvsem me zanimajo rezultati biokemične preiskave, ker mislim da niso preveč razveseljujoči. In sicer:
GLU NEGATIVE
BIL*SMALL
KET*3,9 mmol/L
SG 1.015
BLD NEGATIVE
pH 7.0
PRO*TRACE
UBG 16 umol/L
NIT NEGATIVE
LEU*Ca 125 Leu/uL

Hvala vnaprej.
Poslali ste izvid preiskave urina opravljene z metodo, ki v UKC v Ljubljani ni poznana. Imena pregledanih snovi v urinu so napisana v kraticah v angleškem jeziku. Snovi pred katerimi je prisotna zvezdica so: bil small (prisoten bilirubin v majhni količini), pro trace (prisotna beljakovina v sledovih), ket (povečana količina ketonov, morda zaradi dehidracije) leu Ca (povečano število belih krvničk). Za opredelitev pomena ugotovljenih sprememb so potrebne še preiskave krvi in pregled bolnika.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pri službenem pregledu so ugotovili pri laboratorijskem izvidu,da mi odstopajo vrednosti
ALT 0,87(normala do 0,56)
trigliceridi 1,79(normala do 1,7)
holesterol 6,1 (normala do 5,00)
LDL holesterol 3,9(normala do 3,0)
Kaj pomeni število točk:7,51
Stara sem 47 let.
Ne pijem,malo kadim,živim zmerno.Kaj bi lahko bil vzrok?
LP
Glede na vaš zdrav slog življenja bi, pri vaši starosti, pričakoval povsem normalne vrednosti maščob in holesterola v krvi. Upam,da ste opravili pregled krvi zjutraj in, da ste zaužili zadnji večerni obrok približno 10 ur pred odvzemom krvi. Morda ste podedovali nagnjenje k povišanim vrednostim maščob in holesterola v krvi. Rahlo povišana vrednost ALT dopušča misel, da kaže na moteno funkcijo jeter. Nisem vedel, da podatek "število točk" je podatek cene opravljenih pregledov. Ali ni to razvidno na obrazcu?

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Hvala za hiter odgovor.
Imam pa še dodatno vprašanje.Istočasno sem dobila tudi izvide urina:
SR 25
L 6,5
Eri 4,18
Prosim še za komentar teh izvidov.
Hvala
Število belih krvničk (L) in rdečih krvničk (E) je v normalnih mejah. Sedimentacija krvi (SR) je nekoliko pospešena. V dopisu ni izpisan izvid seča. Morda je SR pospešena zaradi vnetja sečil.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani,bila sem na rednem zdravstvenem pregledu preko službe in dobila domov izvide na katerih mi piše,da imam S-HDL holesterol 1,28 mmol/L, s-trigliceride 0,59 mmol/L in s-Kloridi 109 mmol/L ( napisala sem samo krepki tisk),ostale vrednosti so v mejah normale, ravnotako hematološke preiskave in analize urina.Mi lahko kaj več poveste o tem,ker mi pišejo,da se moram obrniti na osebnega zdravnika in predlagajo kontrolo labaratorijskih izvidov.Zanima me še kaj pomeni Število točk:26,58? Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav.
Navedeni izvidi so komaj nad ali pod normalnimi vrednostmi. Zato bi težko mislil na nujne ukrepe. Vrednost klora (Cl) kaže na možnost izsušenosti organizma ali motnjo delovanja ledvic. Nizka vrednost trigliceridov in HDL-holesterola kažeta na možnost nekoliko šibkega delovanja zaščite proti aterosklerotičnmu procesu. V takih primerih priporočamo le čim bolj zdrav slog življenja.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani.
Pred enim letom so mi ugotovili povišano koncentracijo jetrnih encimov. Izvide sem nesla osebnemu zdravniku, ki me je napotil na ultrazvok trebuha. Izvid - bp. Opravili so tudi teste za hepatitis. Izvid - negativno. Po ponovnem pregledu krvi, so bili tudi ti bp.
Po enem letu sem morala na ponovni zdravniški pregled (24.6.2009), zaradi povečanih jetrnih encimov. Izvid je ponovno pokazal povečane jetrne encime in sicer: S-ALT 0,61, s-Gama GT - 0,83.
Osebni zdravnik mi je dejal, da so jetrni encimi lahko povečani tudi zaradi pred kratkim preboletega prehlada in me zanima če to drži. Hkrati pa tudi, kaj je lahko tudi razlog povečanim jetrnim encimom, saj letos nisem bila pred ponovnim pregledom ni prehlajena oz. bolana. Ali je lahko razlog tudi povišana telesna teža? Me pa predvsem zanima ali je to potrebno kaj zdraviti, ali le opravljaš občasno kontrolo jetrnih encimov v krvi? Ali se lahko to razvije v kaj resnejšega?
Hvala za odgovor.
V vašem dopisu, ni podatka, če je bil opravljen pregled krvi po večtedenski strogi abstinenci alkoholnih pijač, sicer pričakujem, da bo problem rešil specialist gastroenterolog, ki se posebno posveča boleznim jeter.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani.

Danes sem dobila krvni izvid.
Zanima me, kaj pomeni, če je sedimentacija 11, 15 pa je zgornja meja?

Zanima me tudi, ali sta železo in hemoglobin kaj povezana?
Npr. železa imam 18,3, hemoglobina pa le 128?

Kateri horesterol je nevaren?

Hvala lepa za vaš odgovor.

LP, Barbara
Pri oceni ravni holesterola v krvi je pomembna višina ravni "celotnega holesterola" in "LDL-holesterola"."Nevaren" holesterol je LDL-holesterol. Sedimentacija krvi do 20 je v mejah normale. Normalne vrednosti železa v krvi so 10,7 – 28,6 umol/l in hemoglobina 120 – 180 g/l. Sporočeni izvidi so v mejah normale.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani!

Pred 20 leti so mi po dolgotrajnih preiskavah ugotovili HETATITIS B.
Od takrat dalje je bil encim S-AST skoraj vedno na zgornji meji, ali
nekoliko čez. Ostali jetrni markerji so bili vedno v redu. Zadnjih 5 let
se S-AST giblje od 0,68 do 1,14( mejna vrednost 0,58).Zadnji izvidi
z dne 24.07.09 so naslednji:
S-AST : 0,73 , S-ALT : 0,42, GAMA GT: 0,40, S-LDH: 2,70,S-A FOSFATAZA:1,42,

Eno leto jemljem kps.LIVERIN s vsebnostjo SILIMarina, ki naj bi pomagalo
pri bolezni in obnovi jeter. Od takrat se je vrednost S-AST znižala
od 1,4-1,14 na sedanje vrednosti okoli 0,75.
Prosim za komentar mojih izvidov, predvsem zakaj je AST stalno povečana.
Po opravljeni serologiji UKC Lj.je mnenje za preboleli HEP.B .Bolnik ni
prenašalec. Hvala za odgovor in lep pozdrav
Danes sem dobila izvid hematoloških preiskav. Nekatere vrednosti odstopajo od referenčnih.

K-levkociti 8,4 ( 4- 10 )
K-eritrociti 4,09 (4,2 - 6,3 )
K- hemoglobin 135 ( 120- 180 )
K- hematokrit 0,404 ( 0.37 - 0.54 )
K-MCV 98,7 ( 81 - 94 )
MCH-K 33 ( 26-32 )
K-MCHC 334 ( 310 - 350 )
K - trombociti 348 ( 140 - 340 )
K- sedimentacija 4 ( do 15 ).
Vrednosti eritrocitov in trombocitov so komaj nad mejnimi vrednostmi. Zato bi jih težko ocenil, da so potrebne komentarja. Vrednost MCV (kratica s katero napišemo velikost eritrocitov) je zanesljivo nad normalo in dopušča misel na živahno tvorbo eritrocitov po večji izgubi krvi ali na prizadetost delovanja jeter (stanje po vnetju jeter, stanje pri čezmernem uživanju alkoholnih pijač, itd.).

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
najčka

30.07.09 11:15

Prosim samo za pomen besede JAK2. dedek je pozabil vprašat pri zdravniku, njegova bolezen pa se imenuje policitemija. hvala
"Jak2" je kratica, ki označuje fazo bolezni pri policitemiji. Lahko se bolnik obrne na , dhematologa, ki ga zdravi, da dobi podrobnejše podatke.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Prosim za razlago izvida:
S-AST 0,66 8(0,58)
S-ALT 1,34 (0,74)
S-gama-GT 0,94(0,92)
S-Bili-cel 18 (17)
s-S-kreatinin 117 (44-97)
S-HOLESTEROL 7,1 (4,0-5,2)
S-trigliceridi 3,2 (0,6-1,7)
S-HDL-holesterol 1,4 (1,4)
S-LDL-holesterol 4,7 (2,0-3,5)
S-ŽELEZO 29,9 (10,7-28,6)

Prosim za čimprejšnjo razlago izvida.
Hvala
Pri preiskavi krvi so pri vas ugotovili normalne vrednosti kreatinina in HDL, rahlo nad zgornjo normalno mejo bilirubin, gama GT in železo, v patološkem območju vrednosti AST, ALT, holesterol, trigliceride in LDL. Izvidi dopuščajo misel, da je prizadeta funkcija jeter (stanje po vnetju jeter? Vpliv alkohola?)

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
POZDRAVLJENI

Dobila sem izvid preiskave krvi,pa bi prosila za kratko razlago.

RBC 3.88L
MCV 95.9 H
MCH 32.8 H
MPV 6.8 L

Te stvari nekako niso v normali in ker zelo poredko obiščem zdravnika ne vem kaj to pomeni.Stara sem 50 let.

Hvala za odgovor Nevija
RBC = število rdečih krvničk, MCV = volumen posamezne rdeče krvničke, MCH = koncentracija rdečega barvila v rdečih krvničkah, MPV = volumen krvnih telesc. Število rdečih krvničk je rahlo nižje od norme, volumen posamezne rdeče krvničke je na zgornji meji normale, pravtako koncentracije rdečega barvila. Odkloni so komaj rahlo nad ali pod normalo. Napisani podatki so nezadostni za kakršnokoli oceno.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
branko

21.09.09 21:35

Prosim za mnenje glede na izvid, kjer je S-GamaGT 1.4 (povečan)!

Lp
Gama GT (gama glutamil transferaza) je encim, prisoten v jetrih in žolčnih vodih. Njegova raven je povišana pri boleznih jeter in žolčnih vodov, pri daljšem jemanju nekaterih zdravil (sedativi, antiepileptiki, triciklični antidepresivi, oralni kontraceptivi) in pri čezmernem uživanju alkoholnih pijač. Po prenehanju uživanja zdravil ali pitja alkohola se po 2 – 5 tednih vrednost gama GT povrne na normalo.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Abrahamovka 53

06.10.09 17:04

Pozdravljeni 1

Lepo prosim, zakaj pa meni ne odgovorite. Bilase v laboratoriju, na kontroli in izvidi so dosti boljši. Zelo sem pazila na prehrano. trigliceridi in holesterol, sta se mi zmanjšala na 5, 3, tudi HDL se mi je mal zviša, ža pa tudi LDL na 4.2.

LP
Nimam v spominu, da smo dobili na naš naslov vaše vprašanje. Napisali ste, da imate še vedno zvišane vrednosti LDL, ki so pri oceni uspešnosti zdravljenja maščob v krvi razmeroma pomemben podatek. Nadaljujte z zdravim slogom življenja in nadaljujte z jemanjem zdravil. Lahko boste uspeli znižati vrednost LDL z nekoliko večjim odmerkom zdravila. Lahko se še zglasite.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
slabokrvna

13.10.09 10:33

Pozdravljeni,
prosim za razlago krvnih izvidov:
Levkociti 6,6
Eritrociti 4,24
Hemoglobin 77
Hematokrit 0,26
MCV 61,2
MCH-K 18,2
MCHC 298
Trombociti 267
Železo 2,5
CRP 1,0
TIBC-S 82,4
Iz izvidov sama razberem, da sem anemična, zanima me pa kaj pomenijo vrednosti hematokrti, MCV, MCH-K, MCHC in TIBC-S?
Najlepša hvala.
Izvidi krvne preiskave (hemogram) kažejo na že dalj časa prisotno slabokrvnost. Upam, da se že zdravite.
Hematokrit = koncentracija hemoglobina (krvnega barvila) izražena v gramih na liter krvi (pri ženskah 0,37 – 047)
MCV = mean corpuscular volumen (povprečen volumen rdečih krvničk) izrazimo v femtolitrih (81 -94)
MCH = mean corpuscular hemoglobin (povprečna količina hemoglobina v eritrocitih) izračunamo iz razmerja med koncentracijo hemoglobina in številom eritrocitov (vrednost izrazimo v pikogramih 26 – 32)
MCHC = mean corpuscular hemoglobin concentration (povprečna koncentracija hemoglobina v eritrocitih 310 – 350g/l)
TIBC = total iron bound capacity (celotna vezalna sposobnost seruma za železo) izražena v mikromolih (49,2 – 75,2)

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Lep pozdrav!

Tudi jaz sem šla pred kratkim na preiskavo krvi, ker se na stroko ne prepoznam, ne vem, kaj natančno pomenijo moji izvidi. Načeloma sem zdrava, le da ugotavljam alergijo na mlečno beljakovino oz. mlečni sladkor. Raziskav še nisem opravila, vem, pa da mi nekaj od tega škodi.

Ali lahko preberete kaj iz mojih krvnih izvidov?
Naj omenim,da sem vegetarijanka, ki se večinoma prehranjuje s sadjem, zelenjavo,žiti ter stročnicami. Zaradi neprenašanja nekaterih od mlečnih izdelkov, sem v zadnjih šestih mesecih zmanjšala vnos nekaterih izmed njih, mleko pa popolnoma opustila. Ker opažam, da imam kosti bolj rahle (prvič sem dobila vneteje mišice zaradi preobremenitve kolena- veliko kolesarim) in ob stresu vnetja dlesni, me malo skrbi in bi rada stvari prišla do konca.

Levkociti: 4.3
Nevtrofiliciti: 70.2
Limfociti: 25.1
Monociti: 1.8
Eozinofilciti: 2.2
Bazofilciti: 0.7
Eritrociti: 4.2
Hemoglobin: 128
Hematokrit: 0.39
MVC: 93
MCH: 31
MCHC: 328
MPV: 8
Trombociti: 363

S- Glukoza: 4.4
S-Holesterol: 4.9
S-Trigliceridi:1.3
S-HDL-Holesterol: 1.8
S-LDL-Holesterol: 2.9

Zanima me kaj pomeni znižana vrednost Monocitov in zvišana Trombocitov? Je to kaj nevarno?

Za odgovor se vam že v naprej najlepše zahvaljujem.

Tadeja
Rahlo zvišane vrednosti monocitov dopuščajo misliti na možnost prebolelega virusnega infekta. Vrednosti trombocitov so komaj nad zgornjo mejo normale.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Aleš S

22.10.09 09:52

Spoštovani!

Na rednem zdravniškem pregledu je laboratorijski izvid pokazal naslednje povišane ali mejne vrednosti:
S-AST: 0,7
S-ALT: 1,12
S-gama-GT: 0,92
S-HDL: 1,0
S-LDL: 3,1
Pred tremi leti je bilo vse to normalno. Živim dokaj zdravo, alkohol uživam zmerno. Sem se pa avgusta zdravil za boreliozo, ker sem junija imel okuženega klopa, kar naj bi dokazal laboratorijski izvid vzorca krvi, odvzetega dva tedna po koncu zdravljenja.

Vnaprej hvala za vaše mnenje,
Aleš
Zvišane vrednosti "jetrnih testov" kažejo na presnovne motnje v jetrih. Vzrok zanje je treba poiskati v raznih boleznih (borelioza?, hepatitis?, itd.). Ni izuključeno, da je v vašem primeru vzrok v motenem presnavljanju alkohola. Kot prvi ukrep vam priporočam nekaj tednov maksimalno zmanjšanje uživanje alkohola ali pa abstinenco, ter za tem kontrolni pregled krvi.
Pri povišanih vrednostih LDL zelo priporočamo zdrav slog življenja vsaj 2 -3 mesece in nato kontrolo LDL. Če ostanejo vrednosti LDL še vedno zvišane priporočamo še zdravljenje z zdravili.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Mateja P.

02.11.09 23:19

Spoštovani,
danes sem prejela laboratorijske izvide. Izpisala bom samo vrednosti, ki so L ali H, hkrati pa vas vljudno prosim za kratko razlago.

Hematološke preiskave:
Levkociti 3.4 (L)

Biokemijske preiskave:
S-Bili-cel 21 (H)
S-Holesterol 6.6 (H)
S-LDL-Holesterol 4.0 (H)

Analiza urina:
U-Levkociti 1 (H)

Imunološke preiskave:
S-Feritin 9.00 (L)

Stara sem 41 let.

Že vnaprej hvala za odgovor.
M
L = low = nizek, H = high = visok. Vrednost belih krvničk (levkocitov) je rahlo pod normalo. Za ugotovitev pomena tega izvida bi koristil izvid diferencialne bele slike. Povišana vrednost bilirubina kaže na moteno delovanje jeter. Lahko je posledica prebolelega vnetja jeter, oziroma žolčnih poti. Vrednost je komaj nad normalo. Zato jo težko vrednotimo. Če pa imate že daljši čas nekoliko povišane vrednosti bo indiciran pregled pri gastroenterologu. Vrednosti holesterola so toliko povišane, da je zelo indicirano zdravljenje z zdravim slogom življenja in morda tudi z zdravili. Nizka vrednost feritina kaže na pomanjkanje železa v krvi in posredno tudi na slabokrvnost, ki pa v tem primeru menda je ni.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni!
Zgoraj sem vam postavila vprašanje za mojega dedka. Ali mi lahko prosim kaj svetujete? Včeraj je šel do dežurnega zdravnika. Še enkrat dal kri za preglede. S-CRP je še vedno visok 200, tudi kreatinin je narasel na 184.
Prosim za odgovor. Hvala! Lahko tudi na e-mail: renata.leskovar@gmail.com

Hvala in lep dan!

Renata
Sporočene vrednosti CRP dopuščajo možnost, da je prisotno tako akutno vnetje kot kronična bolezen. Vrednost kreatinina kaže na zmanjšano delovanje ledvic, ki je lahko prav tako odraz akutnega kot kroničnega procesa v ledvicah. Domnevam, da je izbrani zdravnik že ustrezno ukrepal.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Hvala vam za odgovor. V petek gre dedek še 1x dat kri za preiskave. Naročit se mora tudi k nefrologu.

Lepo pozdravljeni!

Renata
Žal je dobil trenutno le Amoksiklav 1000,kontrola krvi, urina čez 5 dni - kaj bi vi svetovali (morda kakšna zdravila, preiskave)?

Lep pozdrav!

Renata
no, moj dedek je bil sprejet v bolnišnico - pljučnica. Bil je en teden v bolnišnici, prejemal antibiotik Avalox. zdaj je že doma. Danes smo dali ponovno kri za preiskave, rezultati bodo jutri. Upamo, da dobri.
Beti13

30.11.09 16:43

Pozdravljeni!

Prosila bi vas za kak nasvet.

En mesec že močno kašljam, kašelj je produktiven (belo obarvan izloček). V prsih me močno tišči oziroma boli. Sem brez moči oziroma zelo hitro utrujena. Temperaturo imam okoli 36,7, vsake toliko se mi poviša na 37,2 in takrat me trese ali pa obliva vročina.

Preiskava krvi (11.11.) je bila v mejah normale, razen K-MCH 352 in K-MPV 7,0.
Vmes sem se zdravila z vsem mogočim - prsni čaj, fluimukan, imunoglukan, unicap,...

16.11. sem bila na slikanju pljuč - mislim da piše suspuktno manjše zasenčenje v srednjem režnju desno. Takrat sem tudi dobila antibiotik.

Danes (30.11) sem bila ponovno na slikanju pljuč - in je stanje podobno kot 16.11.
Pri izvidu krvi so posebnosti pri Levkocitih - 11,03, K- Limfo 19,3; K_Eoz 0.6; K Nevtro 8,24; K-Eoz -0,07

Hvala!
V krvni sliki je rahlo povečano število belih krvničk (nad 10,0) kar kaže na možnost prisotnosti vnetne bolezni.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani,

pred kratkim sem dobila laboratorijski izvid in bi prosila za vaše mnenje. Hvala!

HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-Levkociti 6.8
K-Eritrociti 4.25
K-Hemoglobin 137
K-Hematokrit 0.398
K-MCV 94
K-MCH H 32.2
K-MCHC 343
K-Trombociti 246
K-MPV 8
S-C.reakt.prot.quick < 8

BIOKEMSJSKE PREISKAVE
S-Glukoza 6
S-Kreatinin 87
S-Kalij 4.2
S-Natrij 140
S-Klorid 103

ANALIZA URINA
U-Rel.gostota >=1.030
U-PH 5.5
U-Proteini 0
U-Glukoza 0
U-Metilketoni 0
U-Urobilinogen <1
U-Bilirubin 0
U-Levkociti 0
U-Nitriti 0
U-Hemoglobin 0

Najlepša hvala za odgovor.
Če so bile napisane vrednosti izvidov vaše krvi na laboratorijskem vzorcu, na katerem so vpisane normalne vrednosti vseh krvnih in urinskih kazalcev, ste lahko ugotovili, da pri nobenem kazalcu ni bila navedena črka "H", ki pomeni zvišana vrednost ali "Low", ki pomeni nizka vrednost. Želim povedati, da imate vse izvide v normalnih mejah. Bodite veseli in skrbite, da bodo izvidi normalni tudi v bodoče. Lep pozdrav.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
BBarbara

Izvid hematoloških preiskav

19.12.09 17:26

Jaz pa imam vprašanje glede hematološke preiskave pri sinu, ki je star 17 mesecev.
Ker so na izvidu orientacijske vrednosti za odrasle, me zanima stanje...

HEMATOLOŠKE PREISKAVE
Levkociti 24,8
Eritrociti 4,7
Hemoglobin 110
Hematokrit 0.359
MCV 76,0
MCH 23,5
MCHC 307
RDW 13,0
CRP 131
Izvid hematoloških preiskav – Bbarbara

Iz hematološkega laboratorija Pediatrične klinike sem dobil podatke normalnih vrednosti hemograma pri otročičkih do starosti 24 mesecev :
Levkociti: 6,8 – 7,15
Eritrociti: 3,7 – 5,3
Hemoglobin: 105 – 135
Hematokrit: 0,33 – o,39
MCV: 70 -86
MCH: 23 – 31
MCHC: 300 – 360
RDW: 11,5 – 14,5
CRP: pod 5
MPV: 7,8 – 11
Trombociti: 150 – 350

Mnenje: V hemogramu otročička sta povečani število levkocitov in vrednost CRP, kar kaže na prisotnost vnetne bolezni.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
zivjo.. mene pa zanima, kaj pomeni zame ce imam K-MPV (H) 16.80, povprecje pa je 7.8 - 11.0 fl.. imam pa tudi probleme z nelegalnimi drogami.. upam da vam ta informacija kaj pomaga pri odgovoru na moje vprasanje!!
Lep pozdrav in hvala v naprej! srecno in zdravo novo leto! :D
Marjanca86

26.12.09 17:36

Zanima me pomen oz. vloga, ki jo ima koncentracija rdečega barvila (MCH).
Pozdravljeni!

Moji izvidi so bili sledeči:
hematološke preiskave
levkociti 7.2 4.0-10.0
eritrociti 5.5 4.2-6,3
hemoglobin 160 120-180
hematokrit 0,44 0,37-0,54
MCV L 79 81.0-94.0
MCH 29.0 26.0-32.0
MCHC H 367 310-350
RDW 13.8 11,5-14,5
trobociti 267 130-400
MPV 7,5 7,2-11,1

Biokemijske preiskave;
bilirubin, cel. 7 do 17
bilirubin ,dir. 2 do 5
AST 0,45 do 0,58
ALT H 0,82 do 0,74
gama GT H 1,26 do 0,92
alkalna fosfataza L 0,75 od 0,88 do 1,05
sečnina 5,1 od 2,8 do 7,5
kreatinin H 103 od 62-97
Kar je nižje ali povišano sem označil. Upam, da sem podal zadosti informacij.

Diferencialna krvna slika vse v mejah normale, hormoni TSH je bila 4,22 vrednosti od 0, do 4,94.

Imam bolečine na desni strani trebuha pod rebri in kot če bi imel nekaj trdega na desni ledvici. Ko se nagnem desno na stran začutim bolečino iz ledvice in nekaj trdega ali otrdelega.

Star sem 33 let, povišane vrednsti gama GT imam že nekaj časa (2-3 leta). Prej sem se intenzivno ukvarjal s športom.

Ali se iz krvne slike da ugotoviti ali je z menoj kaj hudo narobe?

Hvala lepa!
Lepo prosim za menje o krvnih izvidih:
hematološke preiskave
levkociti 7.2 4.0-10.0
eritrociti 5.5 4.2-6,3
hemoglobin 160 120-180
hematokrit 0,44 0,37-0,54
MCV L 79 81.0-94.0
MCH 29.0 26.0-32.0
MCHC H 367 310-350
RDW 13.8 11,5-14,5
trobociti 267 130-400
MPV 7,5 7,2-11,1

Biokemijske preiskave;
bilirubin, cel. 7 do 17
bilirubin ,dir. 2 do 5
AST 0,45 do 0,58
ALT H 0,82 do 0,74
gama GT H 1,26 do 0,92
alkalna fosfataza L 0,75 od 0,88 do 1,05
sečnina 5,1 od 2,8 do 7,5
kreatinin H 103 od 62-97

Diferencialna krvna slika vse v mejah normale, hormoni TSH je bila 4,22 vrednosti od 0, do 4,94.
So pa bolečine tudi na desni strani trebuha vmes kot nekaj pekočega. Pa nekakšno ščemenje po koži na trebuhu bolj desno in občasno po celem telesu-vmas prehaja v srbenje.
Čez dan se mi občasno tresejo roke in se čutim utrujenega. Ne vem če ima to vezo ampak zadnje čase me precej bolijo kolena in noge, predvsem desno. Bolečine imam tudi v križu. Pred dvema letoma so mi ugotovili hernio diska 5 in 6 vretenca upam, da je to razlog.
Star sem 33 let, teža 93 kg, višina 181 cm.

Hvala lepa!
V krvni sliki je podatek, da je volumen posamezne rdeče krvničke rahlo pod najnižjo normalno vrednostjo, kar dopušča mnenje, da je v telesu blago znižana prisotnost železa. Nekoliko povečana koncentracija krvnega barvila v posamezni rdeči krvnički pa nakazuje zadovoljivo tvorbo krvnega barvila. Nizka vrednost alkalne fosfataze izključuje bolezenski proces v kosteh. Povišane vrednosti "jetrnih" encimov (ALT in gama GT) kažejo na moteno presnovo v jetrih in vrednost kreatinina blago nad normalo dopušča misel rahlo okrnjene funkcije ledvic. Niste napisali kako ocenjuje gastroenterolog povišane vrednosti "jetrnih" encimov. Gre morda za posledico uživanje alkoholnih pijač? Za razlago neprijetnih senzacij pod desnim rebrnim lokom bi verjetno bil v pomoč UZ pregled trebuha. Odprti sta še vprašanje vzroka za občasno srbenje (alergija na hrano?) in vzrok za tresenje rok. Glede sklepnih bolečin (kolena) bodo morda zadostovali nizki odmerki zdravil proti bolečinam (Naklofen ali podobno). Priporočam še posvet pri ortopedu.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Vojka

07.01.10 19:11

Spoštovani!
Prosila bi za tolmačenje laboratorijskega izvida. Stara sem 52 let, občasno pijem alkohol in občasno kadim.
S Holesteroli 6,7
S LDL Holesteroli 4,4
K Levkociti 11,4
Erci MCV 98
Erci MCH 33
Nevtrofilci 78,5
Limfociti 11,3
U Levkociti 1
U Metilketoni

Hvala in lep pozdrav!
Verjetno so vam znane normalne vrednosti maščob in holesterola v krvi. Pri vas so vrednosti višje od maksimalnih normalnih in vam zato priporočam, da jih skušate znižati (zdrav slog življenja in če se stanje ne zboljša, zdravljenje z zdravili, opustitev kajenja in zmernost v uživanju alkohola). Nekoliko nad normalo je tudi vrednost belih krvničk (levkocitov) in nevtrofilcev ter nekoliko nižja vrednost limfocitov, kar dopušča misel, da je prisoten blag akutni vnetni proces. Manjka podatek o vrednosti CRP in sedimentacije krvi. Nekoliko višja od normale je vrednost MCV, kar dopušča misel, da je nekoliko moteno delovanje jeter, morda zaradi uživanja alkohola.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
livanda

10.01.10 16:07

spoštovani,
prosim za razlago naslednjih vrednosti hematoloških in biokemičnih preiskav krvi. Preiskave sem opravila med virozo, stara em 54 let, ne uživam alkohola, občasno kadim, ternutno pa sem na strogi dieti, brez škroba in sladkorjev zaradi CANDIDE GLABRATA.
Hvala za vaš cenjen odgovor

hem. preiskave:
K-Levkociti 4,8 K-Eritriciti 4,2 K Hemoglobin 125 K- Hematokrit 0,37 /K/Erci-MCV 88
/K/Erci-MCH 29.9 /K/Erci MCHC 339 K-TROMBOCITI 364 Nevtrofilci 54,2 Limfociti 35,3
Monociti 7,1 Eozinofilci 3,o Bazofilci 0,4 K-SR 27

biok. preiskave.
S-Glukoza 4,9 S-AST O.25 S-ALT O,19 S-GamaGT O,17 S-HOLESTEROLI 5,3
S-HDL-Holesteroli1,2 S-LDL-Holesterol 3,6 S-Trigliceridi 1,1
Izvidi hemograma so v normalnih mejah in vrednosti maščob so rahlo nad normalno vrednostjo. Nekoliko je pospešena tudi sedimentacija krvi. Na osnovi izvidov bi priporočil le zdrav slog življenja in morebitno kontrolo maščob v krvi čez nekaj mesecev. Rahlo pospešena sedimentacija krvi dopušča misel, da ste ravnokar preboleli akutno bolezen (gripa?) ali pa, da imate blago kronično bolezen.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
kri

Re: Izvid preiskav urina

13.01.10 19:45

Spoštovani!

Prosim za razlago mojih laboratorijskih izvidov oz.vrednosti.Že 9 mesecev imam težave z prisotnostjo krvi v urinu.Naročena sem pri urologu,vendar šele v mesecu maju.Lepo prosim če mi lahko svetujete kje se lahko naredi ta pregled samoplačniško.Hvala.

GLU-Negative
*Bil Small
*KET 1.5 mmol/L
SG 1.020
*BLD Ca 80 ery/ul
ph 5.5
*PRO Trace
UBG 3.2 umol/L
NIT Negative
LEU Negative
Izvidi seča dopuščajo misel na bolezen v urogenitalnem traktu (sledovi beljakovine, sveže rdeče krvničke), na sladkorno bolezen (ketoni) in na moteno funkcijo jeter oziroma popuščanje srca. Priporočam posvet pri izbranemn zdravniku in napotitev na pregled pri urologu, diabetologu (?) in gastroenterologu.
V Ljubljani je več samoplačniških ambulant (npr. Barsos v Gregočičevi ul. 9, Cardial na Zaloški cesti 69)

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani,
danes sem prejela laboratorijske izvide. Izpisala bom nekatere vrednosti, hkrati pa vas vljudno prosim za kratko razlago.

Hematološke preiskave:

Levkociti 6.64
Eritrociti 4.16 (L)
Hemoglobin 119 (L)
Hematokrit 0.36 (L)
MCV 86.5
MCH 28.6
MCHC 331
RDW 13.8 (H)
Trombociti 212
MPV 9.7

Stara sem 35 let.

Že vnaprej hvala za odgovor.
K
Na sedanjih obrazcih laboratorijskih preiskav so, v večini primerov, navedene normalne vrednosti mnogih parametrov. Čim je neka vrednost iskanega parametra malo nad ali pod normo se pokaže s črkama "H" ˝= high= visok in "L" = low = nizek. V vašem primeru so vrednosti rdečih krvničk, rdečega barvila in "hematokrita" komaj rahlo pod spodnjo normalno mejo in vrednost "RDW" = red cell distribution width = širina distribucije rdečih krvničk komaj rahlo nad normalo, kar pomeni, da je komaj prisotna blaga slabokrvnost. Glede morebitnega zdravljenja z zdravili se pogovorite z izbranim zdravnikom.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Katarina K.

zvid hematoloških preiskav

01.02.10 18:01

Pozdravljeni,

vzeli so mi kri in vodo. Izvidi so glede na referenčne vredenosti vredu, odstopanja so le pri sledečih parametrih, ki jih navajam:

hematološke preiskave:
K- Eritrociti 3,95
K-Hemoglobin 116
K-Hematokrit 0,34
K-MPV 6,6

Imunoliške preiskave
S-IgE 101,7

analiza urina
U-štetje eritrocitov 15

Kaj te vrednosti pomenijo oz kaj se v telesu dogaja? Naj navedem, da se zelo slabo počutim, sem zaspana, utrujena, brez enerije...

Najlepša hvala za odgovor,
Katarina
Domnevam, da vas je izbrani zdravnik napotil na preiskave krvi zaradi podatkov iz vaše anamneze (slabo počutje, utrujenost...)
Pri preiskavi krvi so ugotovili vrednosti eritrocitov (rdečih krvničk), hemoglobina ( krvnega barvila) in hematokrita (volumena stisnjenih eritrocitov) rahlo pod njihovo najnižjo normalno vrednostjo. Izvid kaže na blago slabokrvnost, ki je morda vzrok za vaše težave.
Nekoliko višja vrednost IgE dopušča misel na alergičen vzrok .
Pri pregledu urina so ugotovili prisotnost rdečih krvničk. Če je bil urin odvzet vsaj nekaj dni po končani menstruaciji, izvid dopušča sum, da izgubljate kri zaradi obolenja ledvic oziroma sečevoda ali mehurja.
Priporočam posvet pri izbranem zdravniku.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Boško Buha

12.02.10 19:07

Pozdravljeni!
Naprošam Vas za mnenje glede posameznih rezultatov. Star sem 39 let, visok (ali nizek) 170cm, s težo 100 kg. Vem, vem veliko preveč, toda pred dvema mesecema sem opustil kajenje (10 let), zato so bila usta vedno polna. K zdravnici sem se odpravil, ker se slabo počutim, vedno sem zaspan, utrujen (veke so težke)... Napisani so rezultati, ki niso v "normalni" vrednosti.

* Diferencialna krvna slika (DKS):
- Segmentirani % L 39,9 (40-70 %)
- Monociti % H 11,1 (2-10 %)
*Biokemijske preiskave:
- S-Glukoza H 7,7 (3,6-6,1)
- S-AST H 0,90 (do 0,58)
- S-ALT H 1,17 (do 0,74)
- S-Gama GT H 0,93 (do 0,92)

- S-Holesterol H 6,8 (4-5,7)
- S-LDL Holesterol H 4,1 (2-3,9)

Z dieto in hujšanjem sem pričel, zato bom holesterol znižal pod mejno vrednost. Skrbi pa me predvsem sladkor (glukoza) in jetrni encimi.

Vnaprej se Vam za odgovor najlepše zahvaljujem. Lep pozdrav!
Zdravniki, z velikim zadoščenjem, ugotavljamo, da je vedno več ljudi zdravstveno osveščenih in, da vedno več ljudi skrbi za svoje zdravje. Vaš dopis me je prepričal, da ste med njimi. Izvidi kažejo, da ste čezmerno težki in, da so pri vas prisotni znaki "bolezni", ki jo imenujemo "presnovni sindrom" (čezmerna telesna teža, zvišane vrednosti jetrnih testov, zvišana vrednost sladkorja v krvi, zvišan krvni tlak, itd). Pri zdravljenju te bolezni je prvi ukrep zdrav način življenja. Drago mi je, da ste opustili kajenje. Skrbite, da boste polagoma shujšali. Maksimalno omejite uživanje sladkih jedi, uživanje živalskih maščob in prav tako zelo omejite uživanje alkoholnih pijač (abstinenca?). Ne pozabite na sadje in zelenjavo. Priporočam posvet pri izbranem zdravniku in pri diabetologu.
Dodatno ugotavljam manjše spremembe v diferencialni krvni sliki, ki dopuščajo misel, da ste preboleli ali, da bolehate za virusnim vnetjem.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
GORDANA70

21.02.10 12:27

Spoštovani, imam že okrog 5 mesecev težave s sklepom v desnem komolcu, odkrito povedano, nič ne morem delati.Opravila sem hematološke preiskave, kjer je vse ostalo v mejah normale , ja pa povišano

K-MPV, 17.0
K-eozinofilci, 8,34, res pa je, da imam tudi težave z želodcem in pa sem alergik na pršico. Zanima me, če je možno, da imam revmatoidni artritis, kajti k spacialistu revmatologu sem naročena šele 29. 10. 2010, do tačas bo pa kar hudo, da pridem na vrsto.

Že v naprej se Vam najlepše zahvaljujem za posredovan odgovor

LP GORDANA
Sporočena izvida dopuščata misel na alergično stanje (število eozinofilcev povečano). MPV je kratica s katero označujemo velikost krvnih telesc (trombocitov), ki so pri vas rahlo, nepomembno, povečani.
Sporočili ste mi premalo podatkov, da bi posumil na revmatoidni artritis (sedimentacija krvi, CRP, revmatološki testi, itd.).
Po informacijah s katerimi razpolagam, specialisti revmatologi prirejajo strokovne sestanke za splošne zdravnike o revmatskih bioleznih z namenom, da bi tudi splošni zdravniki obvladali osnovno diagnostiko in terapijo revmatoloških bolezni.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
BojanIs

28.02.10 11:36

Pozdravljeni
Zanima me kaj pomeni K-SR ki je pri meni 16
ter K-MPV ki je pri meni 15,7(oboje je preveč)
in kaj je lahko vzrok

Hvala za odgovor in lep pozdrav
SR je kratica za besedi "sedimentacija krvi". Pri moških je zgornja normalna meja pri 10, pri ženskah 20. Vrednost 16 je nekoliko višja od zgornje normalne in dopušča sum, da se v telesu odigrava blago vnetje, ki je lahko akutno ali kronično.
MPV je kratica s katero povemo kakšen je "povprečen volumen krvnih ploščic". Številka 15,7 je rahlo nad zgornjo normalno številko in ne kaže na nevarno stanje.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Helga

08.03.10 12:16

Pozdravljeni!
Prosim za obrazložitev preiskave krvi, in sicer:
S-ALT 0,68 (do 0,56)
MCHC 354 (310-350)

Imam Addisonovo bolezen in hipotirozo in jemljem za obe bolezni zdravila. Zanima me ali lahko sama z zdravim načinom življenja te vrednosti popravim. Od začetku zdravljenaj Addisonove bolezni (3 leta) sem se zdredila za 12 kg.

Hvala za odgovor.
Domnevam, da vodi zdravljenje vaše bolezni internist endokrinolog in, da jemljete zdravila, ki vsebujejo kortizon, pri katerih se bolniki običajno "zredijo".
Izvid S-ALT dopušča sum, da je nekoliko moteno delovanje jeter, izvid MCHC kaže na dobro zasičenost rdečih krvničk z rdečim barvilom.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Dragana

18.03.10 10:48

Pozdravljeni,

Pred približno tremi meseci in pol sem začela z jemanjem kontracepcijskih tablet. Ginekologinja mi je priporočila pregled krvi in urina, ki sem ga opravila šele pred kratkim. Pri pregledu krvi so ugotovili da imam znižano raven HDL holesterola- 1,32 in povišano ravn Trigliceridov-2,75. Urin je v redu. Osebna zdravnica mi je rekla, da je to verjetno zaradi kontracepcije, in da naj se pogovorim z ginekologinjo, ko pa sem klicala le-to mi je povedala, da to nikakor ni zaradi kontracepcije, in da bi morala na dieto. Stara sem 22 let, visoka 170 cm in težka 56 kilogramov. Zanima me, ali je stanje zaskbljujoče kot pravi ginekologinja, ali pa ni 'nič takega', kot pravi osebna zdravnica?
Glede na vašo mladost bi priporočil, da skušate znižati trigliceride in zvišatti HDL brez zdravil. Prosite izbranega zdravnika, da vam priskrbi list, na katerem je opisana "dieta" pri zvišanih trigliceridih. Pomemben je zdrav način življenja, ki vključuje nekajenje, redno izdatno gibanje, hrano bogato z zelenjavo, revno z maščobami živalskega izvora in sladkorjem. Ostanite pri sedanji terapiji (kontracepcija). Opravite kontrolo maščob in trigliceridov v krvi približno čez dva meseca. Če bo izvid krvi podoben navedenemu v današnjem dopisu, bo dopustno sklepati na možnost, da da so trigliceridi, vsaj deloma, zvišani kot stranski učinek kontracepcijskih tablet.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pavla Magister

28.04.10 11:43

Lepo prosim za menje o krvnih izvidih oziroma hematološke preiskave še ne 2 leti in 5 mesecev starega sineka:

levkociti 6,7 [4.0-10.0]
eritrociti 5.2 [4.2-6,3]
hemoglobin L 118 [120-180]
MCV L 72 [81.0-94.0]
MCH L 22.8 [26.0-32.0]
MCHC 317 [310-350]
hematokrit 0,371 [0,37-0,54]
trobociti H 431 [140-340]
MPV L 6,3 [7.0-11.0]
RDW H 14.8 [11,0-14,5]

Limfo H 59.1 [20-50]
Nevtro L 31.2 [40-74]

Najlepša hvala in lep pozdrav, Pavla
Izvidi, v avtomatu pregledane krvi, kažejo na zmanjšan volumen rdečih krvničk (MCV 72). Zaradi tega je v posamezni krvnički manjša količina hemoglobina (MCH 22.8) in manjša je količina hemoglobina v celoti (hemoglobin 118). Zmanjšan je tudi volumen posameznih krvnih telesc (MPV 6,3), razširjena je krivulja rdečih krvničk (RDW 14,8). Povečano število limfocitov in zmanjšano število nevtrofilcev kaže na virusno vnetje. Preiskava je bila opravljena na aparatu s prikazom vrednosti v krvi pri odraslem bolniku. Priporočam posvet pri pediatru.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
gost

07.05.10 09:52

Pozdravljeni!

Zanima me razlaga naseldnjih vrednosti:

Hemoglobin 97 (eritrocitov je 5,3)
trombociti 451
sedimentacija 43 (levkociti in limfociti+CRP so v zlati sredini priporočenih vrednosti)
Normalna vrednost hemoglobina je 120 – 160 g/L. Vrednost 97 je pod najnižjo normalno vrednostjo. Vrednost eritrocitov 5,3 je na zgornji meji normale. Za točnejšo oceno krvnega stanja. Priporočam še pregled MCV, MCH, MCHC in Fe (železa).
Vrednost trombocitov je nekoliko nad normalo.
Sedimentacija 43 je pospešena. Izvid kaže na vnetni proces.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Ervin

20.05.10 19:58

Pozdravljeni!
Zanimajo me naslednji izvidi:
-eritrociti 4,4
-hemoglobin 127
-trombociti 88
-K-MPV 12,5

Dobil sem še napotnico za hematologa. Prosim za pojasnitev.
Hvala!
Vrednosti eritrocitov in hemoglobina sta v normalnih mejah, število trombocitov je nekoliko nizko, vrednost MPV ( povprečen volumen trombocitov) je rahlo nad normalo.Mislim, da so navedene vrednosti še brez posebnega kliničnega pomena. Morda ne bo odveč posvet s hematologom.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Coraline

09.06.10 12:43

Pozdravljeni!

Moj izvid je zapisan spodaj, zanima me, ali je kaj zaskrbljujoče oz. moram na kaj biti pozorna:

Sedimentacija 23 (H)
k-levkociti 8.43
k-eritrociti 4.14 (L)
k-hemoglobin 123
k-hematokrit 0.375
k-mcv 90.6
mch-k 328
k-trombociti 309

k-dks:
segmentirani % 64.7
limfociti % 26.3
monociti % 7.8
eozinofilci % 0.8 (L)
bazofilci % 0.4

Biokemijske preiskave

glukoza 5.0
s-bilirubin cel. 5
s-bilirubin direct. 3
s-kreatinin 75
s-sečnina 4.4
s-urat 258
s-železo 10 (L)
s-tibc 86.9 (H)

s-alkalna fosfataza 1.45
s-ast 0.27
s-alt 0.25
s-gama gt 0.35
s-holesterol 5.2
s-hdl holesterol 2.38
s-ldl holesterol 2.29
s-trigliceridi 0.27 (L)
s-kalcij celokupni 2.46
s-fosfati 1.15
s-kalij 4.2
s-natrij 134 (L)
s-klorid 99

Analiza urina je ok. Stara sem 23, ne kadim, pijem občasno, občasno športno aktivna.
Hvala za odgovor!
Lp
Petra214

08.07.10 15:01

Pozdravljeni,

zanima me analiza naslednjih vrednosti krvi in urina:

Erci-K 4,00
Ht-K 0,368

U-Prot.-Sulfosal. 1
PROTEINI-U 1

Hvala.
Verjetno ste v laboratorijskem izvidu dobili navedene parametre vpisane s poudarjeno pisavo in v adekvatnem okencu vpisani črki H (high) ali L (low) za zvišane oziroma znižane vrednosti. Navedene vrednosti odstopajo raznmeroma malo od normalnih. V izvidu seča pa je navedena prisotnost beljakovine, kar dopušča možnost, da je prisotno urogenitalno obolenje. Priporočam posvet pri izbranem zdravniku.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
LiAn

15.07.10 14:26

Lepo pozdravljeni!
Prosila bi vas,če mi lahko poveste kaj pomeni pospešena sedimentacija in sicer 28?
Vem,da je normalno do 15,zato me skrbi ali lahko kaže to na kaj resnejšega?
Vse ostale krvne preiskave(biokemične,hematološke in diferencialna) so v mejah normale,nobenega odstopanja.
Prvič sem bila pregledana februarja letos in je SR bila 21,drugič čez dober mesec ja narasla na 23 in sedaj najnovejši izvid kaže 28.
Zanima me,ali je razlog za skrb odveč ali le ni tako zanemarljivo?
Najlepša hvala za vaš odgovor!
Odgovor na vaš dopis je zelo težak. Pri pospešeni sedimentaciji skozi več mesecev moramo pomisliti na možnost organske bolezni. Če ima pri tem bolnik nekaj znakov bolezni je odgovor enostaven. Če jih pa nima je zdravniku prepuščeno, da ukrepa. Zadostuje bolan zob, nepomembno obolenje rodil, blago revmatično vnetje, itd. Bolj zanesljiva kot sedimentacija krvi je preiskava CRP.Če je ta izvid v normalnih mejah je odveč vsaka bojazen za pomembno organsko obolenje
Pixy

19.07.10 15:47

Lepo pozdravljeni!

Mene bi samo zanimalo, kaj to pomeni, če je K-RDW 11.1

Hvala za odgovor!
Lp
RDW = red cell distribution width: razporeditev edritrocitov v krvi glede na velikost njihovega volumna. Visoka vrednost je lahko pokazatelj hkratne prisotnosti mikrocitoze in retikulocitoze

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
marc33

03.08.10 16:35

Pozdravljeni!

Prejel sem laboratorijske izvide pri katerih si določenih stvari ne znam pojasniti kaj so in kaj pomeni njihova velikost in povišanost.

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor in vas še enkrat lepo pozdravljam!

SG 1,015
pH 7,0
PRO* 0.3 g/L
UBG* 33 umol/L

s-glukoza (H) 6,61

v hematološki preiskavi pa mi je pokazalo da naj bi imel povišan
Mo# (H) 0,7
Napisali ste nekaj enot, ki so verjetno izvidi seča. PRO je kratica za beljakovine, ki jih pri normalno delujočih ledvicah v urinu ni. Kratica UBG verjetno pomeni urobilinogen. Izvid kaže na možnost motene funkcije jeter ali srca. Vrednost glukoze (6,61) v krvi dopušča sum, da je motena presnova sladkorja (ali ste bili pri odvzemu krvi tešč?). Kratica Mo (monociti?) kaže na možnost stanja po gripoznem infektu.
Rad sodelujem v tem forumu, kljub temu, da je mnogo krat težko pomagati bolnikom pri reševanju njihovih "stisk", ob skopo sporočenih podatkih.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
marc33

04.08.10 16:43

Pozdravljeni!
Nisem bil povsem tešč, zjutraj sem spil belo kavo. Je možno da bi to vplivalo na izvid?

Hvala, LP!
Zelo verjetno

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni!

Sem 21 let star športnik in se ukvarjam z nogometom. Ker sem bil nezadovoljen s svojo telesno težo ( 185cm, 74kg ) sem se odločil pridobiti mišično maso z intenzivnimi treningi v fitnesu in določenimi »preparati«. Do želenih kilogramov sem uspešno prišel ( 80kg ) vendar sem se preventivno odločil za hematološko preiskavo. Kot je prikazano spodaj je prišlo do odstopanj oz povečanja K-MCH zato vas prosim za obrazložitev in vaše mnenje če so za to odstopanje krivi »preparati«

K- Levkociti 6.2
K- Eritrociti 4.92
K- Hemoglobin 161
K- Hematokrit 0.459
K- MCV 93
K- MCH 32,7
K- MCHC 350
K- RDW 11,1
K- Trombociti 259
K- MPV 7.7

Lep pozdrav in hvala v naprej!
MCH je enota, ki prikaže sintezo hemoglobina (krvnega barvila). Številka 32,7 je minimalno nad maksimalno normalno. Izvid kaže na zelo dobro tvorbo hemoglobina, morda zaradi jemanja zdravil. Izvid je zelo razveseljiv.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
August 7

07.08.10 10:49

Spoštovani,

pred kratkim sem dobil laboratorijski izvid (Adria Lab) in bi prosil za vaše mnenje.
Predvsem me zanima povecana vrednost Zeleza in zmanjsana Holestrola. Hvala!

HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-Levkociti 4.1
K- Nevtrofilci 41,8
k- Limfociti 50,5 H
K- Monociti 4,1
K- Eozinofilci 3,1
k- Bazofilci 0,5
K-Eritrociti 4.9
K-Hemoglobin 155
K-Hematokrit 0.46
K-MCV 93
K-MCH 31
K-MCHC 338
K-MPV 11
K-Trombociti 146
K- Retikulociti 74

BIOKEMIJSKE PREISKAVE
S- AST 0,40
S- ALT 0,46
S- gama- GT 0,19
S-A-fosfaza 1,24
S-CK 1,52
S-Bili-cel. 16
S-Bili-dir. 5
S- Secnina 3,3
S-Kreatinin 76
S-Glukoza 5,0
S-Holesterol 3,2 L
S-trigleceridi 0,7
S-HDL- Holesterol 1,2 L
S-LDL- Holesterol 1,6 L
S- Zelezo 39,7 H
S-Kalij 4,6
S-Kalcij 2,5
S-Fosfat 1,1
S- Magnezij 0,83
S- Albumini 47

IMUNOLOSKE PREISKAVE
S- Feritin 71,62
S- B12 76,31 L
S- Folna kislina 25,29

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav
Zelo znižane vrednosti holesterola so možne pri hudih bolezni jeter. Nekoliko nizke vrednosti (naveden primer) po zadnjih podatkih literature so v fizioloških mejah. Raven železa v serumu je lahko povečana pri številnih boleznih (kronična bolezen jeter, alkoholna ciroza jeter, čezmerno uživanje železa s hrano, nekatere oblike slabokrvnosti, itd)

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Manca3333

18.08.10 11:36

Pozdravljeni!

Dobila sem laboratorijske izvide :

TSH: 5,438
pT4: 11,2
pT3: 4,29
anti TG 292,5
anti TPO >1300
Holesterol 6,4
Trigliceridi 1,2
IgA 0,9
IgA EMA neg.

Zanimajo me kakšne so normalne vrednosti, prosim tudi za vaše mnenje.

Hvala in lep pozdrav,

Manca
Vrednosti TSH in pT3 so v normalnih mejah, vrednost pT4 je na spodnji meji normale. Vrednosti antiTG in anti TPO so zvišane. Vrednost holesterola je povišana, raven trigliceridov je v normalnih mejah.
Vrednosti IgA in IgA EMA niso patološke.
Vprašali ste me tudi za mnenje: prisotna je hiperholesterolemija, ki je potrebna zdravljenja in potreben je pregled pri specialistu (endokrinologu?).

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni!

Že na dveh laboratorijskih pregledih krvi v roku 2 mesecev je bila S-A Fosfataza previsoka, enkrat 1,98 , drugič pa 1,97 mikrokat/L. Kaj naj naredim, da se bo vrednost znižala?

Imam Addisonovo bolezen in sem zaradi otroka, ki ga dojim na dieti brez mlečnih izdelkov in jajc. K in Na sta trenutno v mejah normale.

V 2 dni nazaj sem imela v želodcu in črevesju hude bolečine in oblival me je mrzel pot. Je to zaradi tega povišanega encima?

LP in hvala.
Zvišane vrednosti alkalne fosfataze so lahko prisotne pri različnih boleznih (ledvične bolezni, bolezni žlez z notranjem izločanjem, itd). Ker nimamo zdravil za njeno neposredno znižanje je zdravljenje usmerjeno v zdravljenje osnovnih bolezni. .

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
pprijatelj

31.08.10 11:35

Pozdravljeni! Dobila sem sledeče izvide in me zanima, kaj pomeni povišanje K-MVC in Zničanje K-ercl. Hvala za odgovor!

HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-Levkociti 6.9
K-Eritrociti 3,9 L
K-Hemoglobin 127
K-Hematokrit 0.37
K-MCV 95 H
K-MCH H 32
K-MCHC 339
K-RDW - 12,7
K-Trombociti 332
K-MPV 8,1
K-ERC % Makrociti 1,9
k- ERC % Mikrociti 0,2
K- Erc % Hiperkromni 0,5
K-Erc % Hipokromni 0,1
S-C.reakt.prot.quick < 8
Eritrociti (rdeče krvničke): Vrednost 3,9 je rahlo pod spodnjo normalno mejo in kaže na blago slabokrvnost
MCV (povprečni volumen rdečih krvničk) Vrednost 95 je rahlo nad zgornjo mejo normale in kaže na živahno tvorbo rdečih krvničk.
Izvida kažeta na možnost, da ste izgubljala kri (menstruacija?), ki se sedaj popravlja

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani!

Stara sem 29 let, dobro se počutim in se zelo aktivno ukvarjam s športom.

Prosim, če mi lahko pojasnite moj izvid:
- RBC 3.85L (4.20-6.30)
- HGB 123 (120-180)
- HCT 0.367L (O.370-0.540)
- MCV 95H (81-94)
- MCH 31.8 (26.0-32.0)
- MCHC 334 (310-350)
-RDW 11.2 (11.5-16.0)

Najlepše se vam zahvaljujem,
RBC= rdeče krvničke, HGB = rdeče barvilo v rdečih krvničkah, HCT = hematokrit = volumenski odstotek rdečih krvničk v krvi, MCV = povprečni volumen posamezne rdeče krvničke, MCH = povprečna količina krvnega barvila v posamezni rdeči krvnički, MCHC = povprečna koncentracija rdečega barvila v posamezni krvnički, RDW = porazdelitev rdečih krvničk po volumenu.
Izvidi kažejo na blago slabokrvnost. Priporočam posvet pri izbranem zdravniku

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
tejčica04

17.09.10 12:07

Pozdravljeni!
Še enkrat pišem sporočilo, ker mi nagaja računalnik in ne vem, ali je moje vprašanje že enkrat prišlo.
Torej, v prihodnijih dneh se odpravljam na sterilizacijo v bolnico,pa vas prosim, če mi razložite naslednji izvid:

Biokemične preiskave:
S-Glukoza 4,5
S-CRP 9

Hematološke preiskave

SR 7
Hemogram:
K-Lkci 9,6
K-Erci 5,42
K-Hb 134
K-Ht 0,430
MCV 79,4
MCH 24,8
MCHC 312
RDW 12,4
K-Trombociti 266
MPV 7,7

Diferencialna krvna slika
Nevtr.levkociti # 5,9
Limfociti # 3,2
Monociti # 0,3
Eozinofilci # 0,1
Bazofilci # 0,1
Nevtr.levkociti 61,4
Limfociti 33,5
Monociti 2,9
Eozinofilci 2,9
Bazofilci 0,7

Predvsem me skrbi povišan CRP, saj nisem in tudi nisem bila prehlajena.
Pa me zanima, če me lahko zaradi takšnega izvida v bolnišnici zavrnejo.

Hvala in lepo pozdravljeni
Glede na normalno sliko števila levkocitov in normalno diferencialno krvno sliko mislim, ne pričakujem, da bo rahlo zvišana vrednost CRP zadržek za operacijski poseg

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Preiskava:

Lkci=11,13
Eri:5.60, k-hb=167,
MCV 88.9
MCH=30.1
MCHC=342
K-T=184
S-bil.c=27
S-bil.d=5
S-CRP= 94
S-AST(GOT)=0,4
S-ALT=0,31
Ocena GF=> 60;
S-GGT=0,28
S-alk.fosfataza= 1.22
S-A-amilaza=0.5
S-sečnina(urea)=6.7
S-kreatinin= 106
S-NA=135
S-K=4.25
S-klorid=97
S-lipaza=2.6
U-proteini=0
U-glukoza=0
U-urobilinoegn=0
U-bilirubin=0
Eritrociti:redki
Levkociti 2-4
Bakterije:

Prosim Vas za razlago izvida.
brezenerg

19.09.10 18:25

Spoštovani!

REZ. MEJNE VREDNOSTI
1. izvid:
TSH 4,41 0,40-4,00
T3 4,6 2,30-6,30
T4 14,6 11,5-22,7
2. izvid:
HOLESTEROL 5,6 4,00-5,7
KALIJ 5,98 3,80-5,50

3. izvid:
RBC 4,82 4,20-6,30
HGB 146 120-180
HCT 0,439 0,370-0,540
MCV 91 81-94
MCH 30,3 26,0-32,0
MCHC 332 310-350
RDW 13,6 11,5-14,5
PLT 336 140-340
MPV 7,6 7,8-11,0
WBC 6,4 4,0-10,0
LYM 29,5 20,0-50,0
MON 5,2 2,0-10,0
NEU 60,8 40,0-75,0
EOS 4,1 1,0-6,0
BAS 0,4 0,0-2,0

Hvala že sedaj!
Zvišane vrednosti kalija kažejo na oslabelo delovanje ledvic ali nadledvičnih žlez, nezadostno zdravljenje sladkorne bolezni, pri hitrem hujšanju, itd..
MPV = mean platelet volume = povprečni volumen krvnih telesc (trombocitov). navedena vrednost je še v dopustnih mejah

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
t.k.

25.09.10 16:03

Spoštovani!

Prosim za razlago izvida.Sem vegetarijanaka.
K-levkociti 4,7
K-nevtrofilci 56,0
K-limfociti 36,4
K-monociti 5,2
K-eozinofilci 1,9
K-bazofilci 0,5
K-eritrociti 4,0
K-hemoglobin 127
K-hematokrit 0,37
K-MCV 93
K-MCH 32
K-MCHC 345
K-MPV 10
K-trombociti 204
Lep pozdrav!
Na današnjih obrazcih za izvide krvi so v oklepajih navedene meje normalnih vrednosti. Če so vrednosti previsoke je to navedeno s črko "H" (high), če so prenizke pa s črko "L" (low). Verjetno pri vašem izvidu ni bilo nobene črke H, niti L. Potemtakem imate normalen izvid krvi.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
ula_22

28.09.10 21:11

Pozdravljeni,

danes sem v laboratoriju dobila analizo krvi in urina. Lepo bi vas prosila za njeno razlago:

Hematološke preiskave

K - Levkociti 7,2
K - Erotriciti 4,55
K - Hemoglobin 141
K - Hematokrit 0,420
K - MCV 92,4
K - MCH 31,1
K - MCHC 336
K - Trombociti 198

Analiza urina - Osnovna analiza

U - Rel. gostota <=1,005
U - pH 6,0
U - Proteini 0
U - Glukoza 0
U - Metilketoni 0
U - Urobilinogen <1
U - Bilirubin 0
U - Levkociti 0
U - Nitriti 0
U - Hemoglobin 0

Analiza urina - U - Sediment

Sed - Levkociti 0-1

Biokemisjke presikave

S - CRP H 10,3

Najlepša hvala in lep pozdrav, Ula.
krokodilka

29.09.10 10:02

Pozdravljeni!

Pred 14 dnevi so mi potrdili slabokrvnost. Železa sem imela 2,5, hemoglobina pa 78. Ostalih parametrov nisem videla. Zdaj sem en teden jemala po 2 tableti železa in zdaj en teden po eno tableto. Danes zjutraj sem dala kri in izvidi so:

LKC 5,8
RBC 4,2
HGB 109
HCT 0,334
MCV 79,5

MCH 25,9
MCHC 326
RDW 22,8
PLT 239
MPV 5,6

Povdarjene vrednosti odstopajo od normalnih. Prosim vas za razlago.

Hvala.
Nizke vrednosti HGB, HCT, MCV,MCH kažejo na kronično mikrocitno slabokrvnost. RDW je kratica s katero opredelimo distribucijo velikosti rdečih krvničk in MPV je kratica s katero opredelimo velikost krvnih telesc. Priporočam pregled pri izbranem zdravniku

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
ula_22

29.09.10 13:57

Spoštovani dr. Cibic,

lepo bi vas prosila še za komentar analizo preiskav moje krvi in urina, ki sem ga na forum objavila 28.09.2010 ob 21:11.

Najlepša hvala in lep pozdrav, Ula.
Opravičujem se vam, da sem spregledal vaš dopis dne 28.09 in, da vam nisem odgovoril. Verjetno že poznate kratice s katerimi označujemo parametre (spremenljivke) v krvi. Pri izvidih, ki so izven normale, je v obrazcu ustrezno opozorilo. Pri vrednostih, iki so nad normalo je črka "H" = high = visok in pri vrednostih, ki so pod normalo je črka "L" = low = nizek. V sporočenih izvidih je vrednost CRP nekoliko nad normalo (5), kar dopušča misliti na možnost blagega infekta (prehlad, vnetje zgornjih dihal, blago vnetje ledvic, itd.)

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pri rednem zdravniškem pregledu, na katerega me je poslal delodajalec so mi ugotovili naslednje vrednosti pri biokemiji:

S-glukoza 5,0
S-trigliceridi 2,19
S-holesterol 5,3
S-ast 0,39
S- alt 0,42
S-gama-GT 0,27

hematologija je bilo vse v normalnih vrednostih. Kaj pomeni naslednji izvid - predvsem glede trigliceridov? Se to z dieto, gibanjem in zmanjšanjem telesne teže da popraviti. Stara sem 38 let.

Hvala
Glavne dejavnike tveganja za nastanek in napredovanje ateroskleroze poznamo že nekaj desetletij. Stopnja njihove škodljivosti pa je različna. Ko ugotovimo, da ima bolnik zvišane trigliceride in nima nobenega drugega dejavnika tveganja (kajenje, povišan holesterol, negibanje, mastna hrana, debelost, sladkorna bolezen) menimo, da ni hudo ogrožen. Vsekakor mu priporočamo zdrav slog življenja (čim manj mastne hrane, čim manj hranil iz bele moke, več gibanja, omejeno uživanje sladkorja in alkohola).

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
mmmaša

20.10.10 17:23

Lep pozdrav:)
čaka me operacija in zanima me, kaj na mojih krvnih izvidih pomeni P-PČ, SR, INR...
je kaj od tega bilirubin, protrombin?
kako pa s kratico na izvide napišejo fibrinogen?
kakšna je kratica za stanje strjevanja krvi oz. hemofilijo, APTV je hrvaška kratica...
Hvala za odgovor:)
P-PČ = protrombinski čas
SR = sedimentacija krvi
INR = international normalized ratio (mednarodno umerjeno razmerje)
Fibrinogen ne pišemo s kratico (na Kliničnem Centru v Ljubljani)
Stanje strjevanja krvi določamo s preiskavo INR
APVT = aktivirani parcialni tromboplastinski čas (V = vreme)

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
maya1990

05.11.10 11:45

zdravo.jaz bi rada nekaj vprašala.že od maja hodim na krvne preiskave pa mi še zdaj neznajo povedat kaj je narobe.
stalno mam povišano SR, K-Lkci in S-CRP.
to je razltat zadnjih upravljenih izvidov:
SR (H) 24
K-Lkci (H) 10.1
S-CRP (H) 23.2

res bi prosla če bi mi lahko vi povedali kaj naj naredim ker me je že začelo prav skrbet da mi se krvna slika nič ne izboljšuje.

hvala že v naprej,

lp maja
Postavili ste mi težko vprašanje. Napisali ste, da že več mesecev obiskujete izbranega zdravnika in specialiste zaradi ugotovljenih sprememb v krvni sliki, ki dopuščajo sum, da se pri vas odigrava vnetno obolenje z blagim potekom. Ali ste imeli pred letošnjim mesecem majem normalne izvide krvi? Ali se vam je splošno počutje v zadnjih mesecih poslabšalo?
Včasih se zgodi, da zdravniki ne morejo ugotoviti vzroka za bolezenske spremembe v krvi skozi daljše opazovanje, kljub številnim preiskavam. Poizkusite zmanjšati zaskrbljenost in še nadalje obiskujte izbranega zdravnika.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Gregak

10.11.10 14:47

Pozdravljeni,

star sem 30 let in se zadnje čase intenzivno ukvarjam z športom-kolesarstvo, pred nekaj leti sem prebolel miokarditis, pred dvema tednoma pa sem imel lažje vnetje grla, lažji prehlad, predvsem posledica zabave na prijateljivi poroki, počitek je koristil delno, vnetje pa se mi v lažji obliki še vedno vleče, vmes treniram približno polovično 3x tedensko, kolo, fitnes, zdrava prehrana...

kakorkoli sem včeraj naredil krvne teste, zanima me vaše mnenje glede testov

HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-Levkociti 5.7
K-Eritrociti 5.54
K-Hemoglobin 165
K-Hematokrit 47
K-MCV 84.9
K-MCH 29.9
K-MCHC 352 (zadnji test 22.9.2010 340)
K-RDV 13.8
K-Trombociti 246

BIOKEMIJSKE PREISKAVE
S- AST 0,41
S- ALT 0,28
S- gama- GT 0,26
S-CK 2,34
S-Bili-cel. 19,4 (zadnji test 22.9.2010 11,8)
S-Bili-dir. 3,7
S- Secnina 3,6
S-Glukoza 5,8
S-Holesterol 5,16
S-trigleceridi 0,98
S-HDL- Holesterol 1,49
S-LDL- Holesterol 3,28

Za odgovor se vam v naprej zahvaljujem !!

LP Grega
Barbka77

10.11.10 16:53

Spoštovani!

Prosim za razlago mojih krvnih in urinskih testov:

Hemogram:
MCHC 355 g/L
RDW 11,5 %

Diferencialna krvna slika
Bazofilci 1,6% (0,0-1,0)

Preiskave urina
U-Bilirubin, poE 1
U-Hemoglobin, poE 1

U-Sediment
Eritrociti-sveži 6-10 (do 3)
Bakterije nekaj
Sluz prisotna

Ali je možnost, da se kaj dogaja z žolčem? Imam namreč bolečine v predelu žolča. In ali je možnost ponovnega napada ledvičnih kamnov, ki sem jih imela 4 leta nazaj?

Najlepša hvala za vaš odgovor,
Barbara
Vrednosti MCHC in RDW sta v normalnih mejah. Rahlo povišano število bazofilcev lahko kaže na virusno vnetje. Prisotnost bilirubina v seču dopušča misliti na obolenje hepatobiliarnega trakta (žolčnik ali jetra), prisotnost hemoglobina iun rdečih krvničk v urinu kaže na možnost, da je bil urin odvzet v času menstruacije, oziroma, da je prisotna blaga nepravilnost v krvi. Če vam niso odstranili kamnov so ponovni napadi možni Priporočam kontrolni pregled seča..

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
NEJKA_84

12.11.10 21:55

Tudi mene zanima konetar na naslednji izvid:

K-SR 19
K-Hemoglobin
K-MCH 25,7
K-MPV
K-Trombociti 363
S-Holesterol 5,8

Hvala
Vrednost SR je v mejah normale, MCH je nekoliko znižan, holesterol je rahlo zvišan in tako tudi trombociti. Ugotovljeni odkloni niso signifikantni. Bodite brez skrbi.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
SONJAMLINSKA

16.11.10 12:50

lepo prosim za razlago izvida:
K-Levkociti 7.1 S-AST O.30
K-Nevtrofilci 70.4 S-ALT 0.32
K-Limfociti 22.1 S-Gama-GT 0.16
K-Monociti 3.9 S-Kreatin 44
K-Eozinofilci 3.0 S-Glukoza 5.1
K-Bazofilci 0.6 S-Holesterol 4.1
K-Eritrociti 4.6 S-Trigliceridi 1.4
K-Hemoglobin 80 S-HDL-Holesterol 0.9
K-Hematokrit 0.28 S-LDL-Holesterol 2.4
K-MCV 60 S-Kalij 4.2
K-MCH 17 S-Natrij 140
K-MCHC 288 S-CRP 8
K-MPV 9 S-TSH 1.61
K-Trombociti 483

HVALA ZA VAŠ ODGOVOR IN RAZLAGO
Upam, da ste, pri pisanju izvidov, imeli pred sabo obrazec na katerem, so navedene normalne vrednosti pregledanih parametrov.
Bela krvna slika jwe v normalnih mejah, vredfnosti rdeče krvne slike (hemoglobin, hematokrit, MCV, MCH, MCHC) so znižane, kar ugotovimo pri kronični slabokrvnosti . Število trombocitov je povišano. Priporočam zdravljenje slabokrvnosti in kontrolo trombocitov.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
eva 77

17.11.10 15:08

Lepo pozdravljeni,

prosila bi za razlago izvida:

S- Kalij 3,60 mmol/L ( 3,80 - 5,50 )

Korigirani kalcij 2,09 mmol/L ( 2,10 - 2.60 )

MPV 7,3 fl ( 7,8 - 11,0 )

Hvala!
Vrednost kalija v krvi je rahlo pod spodnjo normalno vrednostjo. Tako stanje navadno ugotovimo pri bolnikih, ki uživajo zdravila za odvajanje vode, pri ledvičnih boleznih in pri redkih boleznih žlez z notranjim izločanjem. Hipokalciemija je prisotna pri hipofunkciji ščitnice, pomanjkanju vitamina D in
pri ledvičnih boleznih. Znižana vrednost MPV je prisotna v primerih ko prevladujejo rdeče krvničke z manjšim volumenom.
Mnenje: opazovani odkloni so premajhni, da bi dopustili misel, da je pri opazovanki prisotno hudo obolenje Priporočam posvet pri osebnem zdravniku..

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Spoštovani!

Prosim za razlago naslednje preiskave urina:

U-Proteini, poE 1 (0)

Levkociti 5-10 (do 5)
Bakterije nekaj (0)

Že v naprej hvala za vaš odgovor!
špula

25.11.10 18:12

Pozdravljeni,
prosim za razlago krvnega izvida:
K-Levkociti 6,0
K-Eritrociti 4,82
K-Hemoglobin 141
K-Hematokrit 42
K-MCV 87,1
K-MCH 29,3
K-MCHC 336
k-RDW 15,5
k-TRMBOCITI 254

železo 17,3
TIBC 53,3

S-TSH 1,564

Zanimajo me možni vzroki povišanega RDW. Imam celiakijo in se strogo držim brezglutenske diete. V času odvzema sem bila prehlajena. Stara sem 33 let, imam močne menstruacije.
Hvala.
STARIČ ROMANA

25.11.10 21:25

K-SR 21
K-TROMBOCITI 409
S-HOLESTEROL 6,8

Vse ostalo v mejah normale.
Hvala!
Normalne vrednosti celokupnega holesterola so pri odraslih pod 5 ali po nekaterih raziskovalcih celo pod 4,5 mmo/L. Pri vrednosti 6,8 mmol/L je potrebno zdravljenje najprej z zdravim načinom življenja skozi več tednov. O nadaljnjem zdravljenju (zdravljenje z zdravili) se odločimo na osnovi ravni holesterola v krvi pri kontrolnem pregledu.
Vrednost trombocitov je rahlo nad zgornjo mejo normlew. Indiciran posvet s hematologom.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Versona

26.11.10 18:24

Pozdravljeni,

Dobila sem izvid krvne slike, in me zanima, kaj pomeni
RDW- 10,7 L, NORMALA PA JE OD 11-14,5

Na kaj bi lahko to vplivalo, ter kako se to zdravi.
Celotna krvna slika pa je naslednja:

Levkociti: 6.5
Eritrociti: 4.4
Hemoglobin: 132
MCV: 91.0
MCH: 29.8
MCHC: 326
Hematokrit:0.405
RDW: L 10.7
SR: 23

Hvala za odgovor in lep pozdrav.
RDW = red cell distribution width = obseg razpršenosti velikosti rdečih krvničk. S preiskavo ugotovimo ali so rdeče krvničke po velikosti bolj ali manj različne V navedenem izvidu so rdeče krvničke po velikosti malo različne, kar bi posredno pomenilo, da ni , pred kratkim, pregledanec izgubil več krvi.
Vrednost SR (sedimentacija krvi) je na zgornji meji normale.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
KLEOPATRA

09.12.10 14:58

Pozdravljeni!

Že 6 mesecev imam predvsem zjutraj oz.po daljšem mirovanju,ko ustanem močne bolečine v obeh gleznjih,ki se širijo po prednji strani goleni. Bila na pregledu pri nevrologu,vendar so ugotovili da težave niso posledica nevrološke bolezni.Skrbi me tudi vrednost S-ASO-testa ki je bil pri pregledu krvi 477 E/ml,po tri tedenskem jemanju ospena 1000 na 8 ur pa je vrednost poskočila na 566 E/ml.Osebni zdravnik me je naročil šele čez tri tedne na ponovni odvzem krvi.Kako si lahko sama pomagam oz.kam naj se še obrnem po pomoč?
Ostale vrednosti preizkav :
EOS-0,09l
MCV-98 h fl
MCH-32,9 h pg
MCHC-335
RDW-10,8
PLT-168
MPV-7,6
PCT-0,127
PDW-12,0
Za bolj objektivno oceno morebitnega vnetnega procesa so potrebni še izvidi SR, CRP, krvne slike. Vsekakor stanje ni zasrkbljujoče.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
XYXY

14.12.10 19:19

ravnokar sm dobil izvide krvne preiskave. vse vrednosti so odlične ter v okviru mej razen S-alk.fosfataza(3,75 ukat/L) kar je občutno preveč.Bi lahko bil vzrok daljši prehlad?star sem 16 let, akne, zdravljenje z accutanom.skrbi me, da ga bom moral prenehati jemati.vem, da ni zdravila za znižanje tega jetrnega encima,a vendar, ga lakho kako spravim na normalno mejo?
hvala.vsel božič=D
Če sem pravilno razumel, imate že daljši čas povišano raven alkalne fosfataze in, da ni zdravila s katerim bi njeno raven znižali. Mislim, da sedanji prehlad ni vzrok za naveden izvid. Predstavljam si, da ste že bili na pregledu pri specialistih, ki se, pri svojem delu, "srečajo" s primeri povišane alkalne fosfataze (nefrologi, endokrinologi) in, da so ugotovili vzrok zanjo in za možno zdravljenje. Srečno.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
darja v.

20.12.10 09:58

Pozdravljeni;

V službi sem imela zdravniški pregled in me zanimajo naslednji podatki;

hematološke preiskave
levkociti-6,4
nevtrofilci-70,5
limfociti-24,7
monociti-3,4
eozinofilci-1,3
bazofilci-0,1
eritrociti-4,2
hemoglobin-133
hematokrit-0,40
MCV-95
MCH-32
MCHC-332
MPV-9
trombociti-206

biokemijske preiskave;
s-glukoza 5,1
s-holesterol 3,5
s-trigleciridi-o,5

Stara sem 33 let ,velika 170cm in težka 55kg.

Lep pozdrav.
Bodite brez skrbi. Izvidi so zelo zadovoljivi

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
prosimzaodgovor

21.12.10 14:51

Pozdravljeni

V začetku decembra sem vam pisala in napisala vrednosti glede Holesterola, ki jih imam v nasprotju z večino ljudi pod mejnimi vrednostmi. Ker je o tem zelo malo napisanega, vem pa da tudi prenizke vrednosti dolgoročno niso vredu, vas prosim za vaš odgovor ali pa mi prosim vsaj svetujte na koga bi se obrnila. Podobne izvide imam že leta in nikomur se to ne zdi mič narobe. Vendar pa je holestreol tudi nujno potreben za optimalno delovanje telesa.
Pred nekaj leti smo postali pozorni tudi na nizke vrednosti holesterola v krvi zaradi domneve, da to moramo popraviti. V zadnjerm času smo ta "strah" izgubili, potem ko so v večletnih raziskavah ugotovili, da jetra proizvedejo zadostno količino holesterola, če ga zaužijemo s hrano premalo, razen v primeru hude jetrne bolezni. Sedaj prevladuje stališče "čim nižji holesterol toliko boljše". Zato bodite veseli, da imate nizke vrednosti holesterola že več let. Želim vam,da bi tako ostalo še naprej. Iz vašega dopisa ni razvidno ali ste že kdaj obiskali internistično ambulanto poliklinke katerekoli bolnišnice, kjer zanesljivo deluje internist, ki se ukvarja tudi z zdravljenjem povišanih in "prenizkih " ravni holesterola v krvi.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Teja68

05.01.11 13:42

POZDRAVLJENI
Pri službenem pregledu smo mi ugotovili naslednje rezultate.
HEMATOLOŠKE PREISKAVE:
K-SR 3
K-Levkociti 6,5
K-Eritrociti 4,31
K-Hemoglobin 141
K-Hematokri 0,422
K-MCV 98,0 H
K-MCH 32,8 H
K-MCHC 335
K-RDW 11,9
K-Trombocit 233
K-MPV 6,8 L

BIOKEMIJSKE PREISKAVE
S,P-Glukoza 6,2 H
S-GamaGT 0,71 H

Zanima me kaj pomenijo Črke H in L pri določenih preiskavah. Koliko je vse to povečano, ker so me napotili do mojega lečečega zdravnika.
Stara sem 42 let, 159 cm, 69 kg

Hvala in lep pozdrav
Črka H pomeni "high" (visok), črka L pomeni "low" (nizek). Kratica MCV pove kakšen je volumen posamezne rdeče krvničke. Povečan volumen kaže na živahno tvorbo rdečih krvničk, kar opazujemo pri številnih vzrokih (stanje po krvavitvi, okvare jeter, itd). Če je rdeča krvnička velika lahko vsebuje tudi več krvnega barvila (MCH). MPV je kratica, ki pove velikost krvnih telesc. Številka 6,2 pri navedbi sladkorja v krvi pove, da je ravnina sladkorja v krvi rahlo nad normalno (kri odvzeta po jedi? blaga sladkorna bolezen?). Številka O,71 pri pregledu gamaGT kaže na možnost motenega delovanja jeter (stanje po vnetju jeter? pretirano uživanje alkohola?, itd.). Pomemben je pregled pri izbranem družinskem zdravniku
lili nm

10.01.11 10:25

Lep pozdrav!
Prišla sem do ugotovitve, da je moj partner alkoholik. Glede na to, da sem od njega zahtevala, da gre do osebnega zdravnika na pregled krvi, da vidim kako daleč je načeto njegovo zdravje in se odločim, ali še ostanem v razmerju. Pprosila bi, če mi lahko svetujete, kaj bi moral dal pregledati, da se vidi, sumim tudi na cirozo in obrazložitev kaj pomeni gama GT, oz. jetrni testi? HVALA v naprej, kajti v tem sem čisti laik.
LILI
Morda vam je znano, da je gama GT test zelo zanesljiv pokazatelj motenega delovanja jeter zaradi številnih dejavnikov. Pri nas je najbolj pogosten vzrok čezmerno uživanje alkohola. Menda zadostuje že nekakjtedenska stroga abstinenca, da se izvid normalizira.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
nikbr

13.01.11 20:51

Lepo vas prosim, da mi razložite ali je vrednost MPV 6,8 zaskrbujoča glede na to, da so ostale vrednosti krvnih preiskav v mejah normale. Oz. ali je to lahko znak za kakšno bolezensko dogajanje.

Ploj

14.01.11 10:32

Ploj

Stara sem 27 let in sem noseča 9 tednov. Zanima me zakaj imam pri krvni sliki povišan MCHC 362g/l.

Krvna slika:

K-Lkci 6.19
K-Erci 4.35
K-Hb 128
K-Ht 0.354
MCV 81.4
MCH 29.4
MCHC 362
K-T 215

Hvala in Lep pozdrav!
MCHC = mean corpuscolar hemoglobin concentration = povečana povprečna koncentracija hemoglobina v posameznem eritrocitu. Z drugimi besedami povedano: večja koncentracija krvnega barvila je možna kadar je velikost posamezne krvničke razmeroma majhna (pri vas MVCV 81.4, kar je na spodnji meji normale).

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
nikbr

17.01.11 15:01

Opravičujem se, ampak še enkrat posredujem vprašanje, ker nisem dobila odgovora:

Lepo vas prosim, da mi razložite ali je vrednost MPV 6,8 zaskrbujoča glede na to, da so ostale vrednosti krvnih preiskav v mejah normale. Oz. ali je to lahko znak za kakšno bolezensko dogajanje in so priporočljive dodatne kontrole. Stara sem 38 let.

MPV = mean platelet volume = povprečni volumen posamezne krvne ploščice. V vašem perimeru so ploščice nekoliko manjše od običajnih. Opazovana sprememba je brez kliničnega pomena.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Pozdravljeni.

V decembru sem bila na preiskavah pri hematologu, napotena s strani ginekologinje. Imam diagnoze: endometrioza, PCO, inzulinska rezistenca. Z opravljeno preiskavo inducirane agregacije trombocitov so na hematologiji ugotovili, da imam v vseh testih, razen ristocetinskem, zmanjšan odziv, kar govori za kompleksno motnjo na nivoju trombocitov. Za prihodnje operativne posege svetujejo da bi pred njimi prejela trombocitno plazmo. Drugo diferentno zdravljenje za takšno motnjo ni znano. Svetujejo mi tudi, da se izogibam jemanju aspirina in ostalih nesteroidnih antirevmatikov, ki okvarjajo delovanje trombocitov.
Ker pa imam resne težave z bolečinami in močnimi krvavitvami, ob menstruacijah jemljem ketonal, ki je edino protibolečinsko sredstvo, ki mi olajša vsaj del bolečin. Osebna zdravnica mi je glede na izvid iz hematologije predpisala zaldiar za bolečine, ki pa mi je zelo škodoval, zato sem prenehala z jemanjem. V zadnjih dveh dneh se mi tudi zelo vrti in mi je slabo. Bi to bilo lahko povezano z jemanjem zaldiarja?
Zanima me še kakšno 'škodo' si delam s ketonalom, ki ga zaradi hudih bolečin moram vzeti? Na mesec jih vzamem 4 ali 5. V obdobju 4 dni.

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.
SONJA MLINSKA

23.01.11 15:39

PROSIM ZA RAZLAGO IZVIDA
HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-LEVKOCITI 7.7
K-NETROFILCI 71.5
K-LIMFOCITI 21.1
K-MONOCITI 5.6
K-EOZINOFILCI 1.3
K-BAZOFILCI 0.5
K-ERITROCITI 4.9
K-HEMOGLOBIN 111 L
K-HEMATOKRIT 0.36 L
K-MCV 73 L
K-MCH 23 L
K-MCHC 311
K-MPV 10
K-TROMBOCITI 346 H

BIOKEMIJSKE PREISKAVE
S-ŽELEZO 5.1 L
S-TIBC 78.2 H

IMUNOLOŠKE PREIZKAVE
S-FERITIN 3.26 L

LEP POZDRAV
ghgf fgfg

24.01.11 18:33

Lep pozdrav!

Pri šolskem pregledu so mi ugotovili naslednje rezultate.

HEMATOLOŠKE PREISKAVE:
K-Levkociti 7,9
K-Eritrociti 4,8
K-Hemoglobin 100
K-Hematokri 0,330
K-MCV 69,0
K-MCH 20,8
K-MCHC 304
K-RDW 14,1

Zanima me kaj to pomeni. Stara sem 16 let, 176cm, 66 kg.

Hvala in lep pozdrav.
Upam, da ste dobili izpisan izvid krvne preiskave na vzorcu, na katerem so navedene normalne vrednosti. Lahko ste sami ugotovili, da so vrednosti hemoglobina (krvnega barvila), eritrocitov (rdečih krvnih telesc), hematokrita (količine hemoglobina v enoti) nizke. Povprečni volumen eritrocitov (MCV), povprečna koncentracija in količina hemoglobina v posameznem eritrocitu so tudi pod normalo. Priporočam pregled pri izbranem zdravniku, eventuelno pri hematologu.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
sonjamlinska

31.01.11 17:58

Navedeno
SONJA MLINSKA
PROSIM ZA RAZLAGO IZVIDA
HEMATOLOŠKE PREISKAVE
K-LEVKOCITI 7.7
K-NETROFILCI 71.5
K-LIMFOCITI 21.1
K-MONOCITI 5.6
K-EOZINOFILCI 1.3
K-BAZOFILCI 0.5
K-ERITROCITI 4.9
K-HEMOGLOBIN 111 L
K-HEMATOKRIT 0.36 L
K-MCV 73 L
K-MCH 23 L
K-MCHC 311
K-MPV 10
K-TROMBOCITI 346 H

BIOKEMIJSKE PREISKAVE
S-ŽELEZO 5.1 L
S-TIBC 78.2 H

IMUNOLOŠKE PREIZKAVE
S-FERITIN 3.26 L

LEP POZDRAV
nisem dobila odgpovora hvala še enkrat
V računalniku društva je viden moj odgovor.Ga ponovim: Parametri pri katerih je črka L (low) pomeni, da so vrednosti nizke. Ti so: krvno barvilo, rdeče krvničke, volumen posamezne krvničke, količina krvnega barvila v posamezni krvnički, koncentracija železa v krvi. Parametri pri katerih je črka H (high) pomeni, da je koncentracija navedenih snovi blago nad zgornjo normalno mejo. Priporočam preiskave s katerimi boste ugotovili vzrok za slabokrvnost.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
DUNA

01.02.11 16:22

Spoštovani;

Pozdravljeni!

Že nekaj časa imam težave z bolečinami v glavi, zlasti ponoči, imam podočnjake ter kronično vnetje vek. Naredila sem hematološke preiskave in vas prosim za razlago le-teh in vpliv na moje težave.

K-Levkociti 5,8
K-Eritrociti 4,26
K-Hemoglobin L 113
K-Hematokrit l 0,345
K-MCV 81
K-MCH 26,4
K-MCHC 326
K-Trombociti 182

Nevtro-a 2,0
Limfo-a 3,3
Mono-a 0,4
Eozino-a 0,1
Bazo-a 0,0
Nevtro-r L 35,1
Limfo-r H 56,1
Mono-r 7,6
Eozino-r 1,2
Bazo-r 0,0
K-PCT 0,150
K-MPV 8,2
Biokemijske preiskave:
S, P-Glukoza 4,8
S-Holsterol H 5,8
S- Trigliceridi 1,1
S-CRP 1,1

Zahvaljujem se vam za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam!
Laboratorijski izvidi so razmeroma zadovoljivi. Nekoliko zmanjšano število nevtrofilcev in povečano število limfocitov dopuščata posumiti na možnost, da ste preboleli virusno vnetje (gripa). Blago znižana vrednost hemoglobina je lahko posledica nekoliko večje izgube krvi ob menstruacijah, blagih krvavitev iz črevesja, premalo raznolike prehrane, itd. Blago povišana vrednost holesterola je potrebna ponovne kontrole čez 2 - 3 mesece, če boste v tem času skrbeli za zdrav slog življenja .

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Denina

12.02.11 00:05

Pozdravljeni dr. Cibic,

Imam perniciozno anemijo, zdaj pa ima hčerka, stara 36 let in je že 20 let vegetarijanka, naslednje izvide;

MCV - 103
MCH - 34,3
hemoglobin - 143
eritrociti - 4,17
levkociti - 12,6

Ima vnetje kože na obrazu - impetigo.

Ali naj nas skrbita izvida MCV in MCH? So potrebni dodatni pregledi? Hvala vam, pozdrav.
Žigar

14.02.11 16:34

Pozdravljeni!

Zanima me kaj pomeni zvišana stopnja limfocita, v mojem primeru 50.2?

Žiga
Pozdravljeni,

Opravil sem letni pregled krvi. In kar nekaj podatkov odstopa od mejnih. Prosil bi, če mi lahko poveste kaj so možmi vzroki za odstopanja, ali so nevarni in kako ih popraviti!

Pri hemogramu odstopa MPV, ki je prenizek in sicer 6,8.
Ostalo:
K-Lkci 6,5
K-Erci 4,96
K-Hb 153
K-Ht 0,451
MCV 90,8
MCH 30,8
MCHC 339
RDW 12,3
K-Trombociti 290
MPV 6,8

Pri diferncialni krvni sliki ni odstopanj.

Pri analizi urina odstopata dve vrednosti U- proteini, poE 1+ in U-hemoglobin, poE 1+.
Ostalo:
Glukoza 0
Metilketoni 0
Urobilinogen pod 1
Bilirubin 0
pH 5,0
nitriti 0
relativna gostota 1,025
hemoglobin 1+
levkociti 0

Pri sedimentaciji
eritrociti-sveži 6-10.
levkociti 0-2
sluz prisotna

Pri biokemičnih preiskavah:
S-glukoza 5,2
S-sečnina 6,2
S-kreatinin 72
oGF nad 60
S-kalij 4,20
S-holesterol 7,6
S-trigliceridi 5,0
S-HDL-holesterol 1,1
S-LDL-holesterol 4,25

Hvala za odgovor in lp
Datoteke:
Odpri priponko | Prižemi pripeto datoteko - KMBT28220110215090426.pdf (93 KB)
CELLY

15.02.11 13:41

Pozdravljeni!

Ker imam čez par dni operacijo (odstranitev polipa v materničnem vratu) sem bila primorana dati kri.
Sedaj pa me zanima alii so te izvidi vredu in če niso kako naj jih izboljšam ter če še zmeraj lahko grem na operacijo s temi krvnimi izvidi.
Stara sem 22 let. 158cm/61kg. Nobenih alergij,bolezni.Močne menstruacije.

Hematološke preiskave
K-Levkociti 7.6
K-Eritrociti 5.0
K-Hemoglobin 118
K-Hematokrit 0.38
K-MCV 77
K-MCH 23.6
K-MCHC 307
K-Trambociti 278

Biokemijske preiskave
S-Glukoza 4.2
S-Kreatinin 70
S-Sečnina 3.4
S-Kalij 4.2
S-Natrij 139
S-Klorid 103

Najlepša hvala za odgovor!
Napisali ste, da ste bili primorani opraviti pregled krvi pred predvideno operacijo. Upam, da to štejete v dobro zdravnika, ki je želel dobiti zanesljiv odgovor, da ni zadržkov za operativni poseg.Razen blage malokrvnosti so ostali izvidi v normalnih mejah. Mislim, da ni zadržkov za operativno zdravljenje. Srečno.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si
Navedeno
volkovleo
Pozdravljeni,

Opravil sem letni pregled krvi. In kar nekaj podatkov odstopa od mejnih. Prosil bi, če mi lahko poveste kaj so možmi vzroki za odstopanja, ali so nevarni in kako ih popraviti!

Pri hemogramu odstopa MPV, ki je prenizek in sicer 6,8.
Ostalo:
K-Lkci 6,5
K-Erci 4,96
K-Hb 153
K-Ht 0,451
MCV 90,8
MCH 30,8
MCHC 339
RDW 12,3
K-Trombociti 290
MPV 6,8

Pri diferncialni krvni sliki ni odstopanj.

Pri analizi urina odstopata dve vrednosti U- proteini, poE 1+ in U-hemoglobin, poE 1+.
Ostalo:
Glukoza 0
Metilketoni 0
Urobilinogen pod 1
Bilirubin 0
pH 5,0
nitriti 0
relativna gostota 1,025
hemoglobin 1+
levkociti 0

Pri sedimentaciji
eritrociti-sveži 6-10.
levkociti 0-2
sluz prisotna

Pri biokemičnih preiskavah:
S-glukoza 5,2
S-sečnina 6,2
S-kreatinin 72
oGF nad 60
S-kalij 4,20
S-holesterol 7,6
S-trigliceridi 5,0
S-HDL-holesterol 1,1
S-LDL-holesterol 4,25

Hvala za odgovor in lp

Možnost je ledvičnih kamnov ni pa nujno. Imate 3x preveč slabega holesterola in skoraj 3x preveč trigliceridov, kar vas glede na leta uvršča visoko med ogrožene za boleznijo srca in ožilja (možnost infarkta, angina pektoris ...), verjetno ste tudi pretežki, kar dodatno vpliva na pritisk.
Skupni holesterol je povišan predvsem na račun slabega. Rabite dieto, mogoče že celo zdravila. O tem naj odloči vaš osebni zdravnik, vi pa osebno začnite pri zdravi prehrani in gibanju.
Kaka naj bo dieta pa imate na tem naslovu mediteranska dieta. Dieta naj s časom postane vaš življenski način prehranjevanja.

Lp

Avtor: Naslov teme:
Zaščita proti e-slami:
Prosimo, rešite matematično vprašanje in vpišite odgovor v polje. Ta mehanizem je namenjen blokiranju programov, ki poskušajo samodejno izpolnjevati obrazce.
Vprašanje: koliko je 3 krat 10?
To je moderiran forum. Vaše sporočilo bo ostalo skrito, dokler ga ne odobri moderator ali administrator.